Pondělí 23. prosince 2024 17:15
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner

Rozbřesk: Co čekat od koruny po zasedání ČNB?

08.11.2021 09:06  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká koruna se po druhém překvapení ze strany ČNB opět dostala “do formy”. Díky růstu krátkých českých tržních sazeb (na 2 letech na 3,5%) posílila na konci uplynulého týdne pod 25,20 EUR/CZK. I tak další zisky nemusí být úplně jednoduché.

Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jednoduše přeje. Centrální banka chce mít silnou korunu, aby ji pomohla s krocením výrazných zahraničních inflačních tlaků. V poslední prognóze ČNB počítá s posílením koruny pod 25,00 EUR/CZK do konce roku a pak s dalšími relativně rychlými zisky pod 24,50 EUR/CZK, kde by se měla koruna na nějaký čas zastavit. Pokud bude koruna slabší, bude ČNB minimálně v nejbližších měsících pravděpodobně hnát sazby rychleji ještě výš. Podle poslední prognózy by se měla centrální banka zastavit se sazbami na začátku příštího roku mezi 3,25%-3,5%, v případě slabší koruny by to pravděpodobně bylo výše.

Koruně také bude časem hrát do karet skutečnost, že na začátku příštího roku bude ČNB znovu rozprodávat výnosy z devizových rezerv.Na druhé straně proti koruně bude minimálně v nejbližších měsících stát i celá řada negativních faktorů.

Za prvé, v okolí 25,20 už je koruna relativně silná - od startu pandemie se nedostala pod 25,10 EUR/CZK.Za druhé, domácí exportně orientovaný průmysl je vzhledem k eskalaci napětí v subdodavatelských řetězcích pod tlakem a koruně v nejbližších měsících dvakrát nepomůže. To platí o to víc, když vezmeme v potaz míru zajištění českých exportérů, která s v posledním kvartále výrazně zvýšila a není zdaleka tak nízká jako na začátku roku 2021. A v neposlední řadě vyšší domácí sazby nemusí být pro korunu již tak velkou vzpruhou - jednak proto, že už jsou relativně vysoko a současně také proto, že výše mohou časem mířit i sazby na některých významných globálních trzích (zejména na dolarovém).

Sečteno, podtrženo koruna asi bude v nejbližších kvartálech díky ČNB dál posilovat, ale možná nakonec ne tak výrazně, jak dnes centrální bankéři očekávají. 


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se po překvapivém růstu domácích sazeb a jestřábím komentáři z ČNB dostává zpátky k silnějším úrovním a na konci týdne se obchodovala pod 25,20 EUR/CZK. Tento týden počítáme s dalším nárůstem české inflace (za měsíc září) nad 5% (5,4% náš odhad versus 5,5% odhad ČNB). Další čísla v čele s průmyslem a zahraničním obchodem se však už koruně zdaleka tolik zamlouvat nebudou. Pro českou měnu tak může být ve finále složité poradit se silnými technickými bariérami v okolí 25,10 EUR/CZK.

Zahraniční forex

Velmi dobrá data z trhu práce se na eurodolaru projevila v opačném gardu než by se dalo čekat (měnový pár šel lehce vzhůru). Na vině byl nečekaný pokles delších úrokových sazeb v USA.

Jinak říjnová data ukázala, že americký trh práce je silnější, než se čekalo. Přibylo 531 tisíc nových pracovních míst oproti očekávaným 450 tis., navíc předchozí měsíc byl revidován podstatně k lepšímu, na 312 tisíc. Kromě toho míra nezaměstnanosti klesla už na 4,6 pct a dál se tedy snižuje rychleji, než se čekalo. Tentokrát navíc bez značného omezování pracovní síly, která se naopak zvětšila. Zároveň mzdy zrychlují - meziročně už je to o 4,9 procenta.

Dnes si eurodolarový trh musí dát pozor na vystoupení centrálních bankéřů - z ECB a především z Fedu.


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Cenové tlaky ve výrobě zvolňují, inflační bouře však trvá
    Včera zveřejněná čísla tuzemských výrobců potvrdila přetrvávající silné cenové tlaky, jejich dynamika však v červenci přeci jen zvolnila. V průmyslu zpomalil meziroční růst cen na 26,8 % (vs. 28,5 % v předchozím měsíci), přičemž meziměsíčně ceny přidaly 0,3 %. Nižší cenový růst jde především na vrub levnějším ropným produktům, které reflektují nižší ceny na světových trzích. Na druhou stranu, ceny energií v čele s plynem a elektřinou pokračovaly ve svižném růstu a s ohledem na poslední vývoj na velkoobchodních trzích ještě zdaleka neřekly poslední slovo.
  • Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
    Americký Fed je podle všech indicií pevně rozhodnut opět zvýšit cenu peněz a jeho rozhodnutí mu ve finále mohou ulehčit i poslední páteční silná čísla z trhu práce. Navíc v posledních týdnech vzrostla pravděpodobnost přijetí daňového balíčku, který by mohl fiskálně podpořit americkou ekonomiku poblíž vrcholu hospodářského cyklu. To by byl pro Fed o důvod víc nepolevovat v postupném utahování měnových kohoutů a pokračovat dál i v příštím roce. To je ostatně i náš hlavní scénář - počítáme s tím, že po prosincovém růstu sazeb Fed příští rok sazby ještě třikrát zvýší (až ke 2,125 %). Trhy jsou zatím se svými sázkami o poznání opatrnější a v jejich cenách je zatím opatrně zakomponován scénář dvojitého zvýšení sazeb. Prosincové zasedání Fedu ale na opatrnosti trhů nemusí nic zásadního změnit a je otázkou, zda má šanci ještě dolaru výrazně pomoci.
  • Rozbřesk: Ceny ve pracovatelském průmyslu nejvyšší za téměř 22 let a výrobní inflace stále na vzestupu
    I když se výrobní inflace v červenci dostala na sedmnáctileté maximum, stále ještě nekulminovala. Poslední data statistického úřadu ukazují další prudké zvýšení cen průmyslových výrobců v ČR. Za poslední měsíc se tyto ceny v průměru zvýšily o 1,6 %, v meziročním srovnání jsou výše už o 7,8 %. Přímo ve zpracovatelském průmyslu se dokonce výrobní inflace přiblížila na dohled deseti procent, a je tak nejvyšší za téměř 22 let.
  • Rozbřesk: Cestovnímu ruchu chybí zahraniční turisté, koruna se veze na pozitivní vlně
    Čísla z tuzemské ekonomiky za druhý kvartál sice ještě dobíhají, avšak celkový obrázek vývoje v tomto období už začíná nabývat stále jasnější podoby. Ponecháme-li stranou předběžný odhad HDP, který výrazně zaostal za trhem i za prognózou ČNB, jsou už k dispozici úplné odvětvové statistiky za červen. Minulý týden to byly solidní výsledky z maloobchodu, průmyslu a stavebnictví, včera se k nim přidala data za služby.
  • Rozbřesk: Co brzdí prodeje aut v Evropě? Prostě nejsou
    V posledních dnech sice přicházejí zprávy především o zelené budoucnosti evropského automobilového průmyslu, nicméně zajímavá stále ještě zůstávají čísla o nedávné minulosti tohoto odvětví. Konkrétně jde o dnes zveřejněná červnová čísla registrací nových osobních automobilů v EU, která indikují vývoj prodejů na tomto pro české výrobce nejvýznamnějším trhu. Konkrétně se registrace za červen meziročně zvýšily o 10,4 %, když přesáhly hranici 1 mil. vozů. Pozitivní zprávou nepochybně je, že od začátku roku už prodeje poskočily o více než čtvrtinu. Když se však aktuální čísla srovnají s předkovidovým rokem 2019, jsou stále ještě o pětinu nižší.
  • Rozbřesk – Co bude hýbat evropskou ekonomikou v příštím roce?
    Příští rok bude Evropa do velké míry žít opět politikou. Index hospodářsko-politické nejistoty v Evropě (http://www.policyuncertainty.com/europe_monthly.html) vystoupal v roce 2016 kvůli brexitu, pádu italské vlády a volbám v USA k historickým maximům. Dobrou zprávou je, že to zatím není nijak výrazně cítit v tržním napětí ani ve výkonu ekonomiky. Nikde ale není psáno, že se ekonomika tak lehce vyrovná s politickým napětím i v roce 2017.
  • Rozbřesk: Co čekat dál od inflace a na co čeká ČNB?
    Českou inflaci ženou dál vzhůru hlavně oddíly doprava a energie - zdražující pohonné hmoty, energie a imputované nájemné. Když k nim připočteme ještě potraviny, podílí se tyto tři oddíly na meziroční inflaci více než ze dvou třetin. A ne jinak tomu bude i v nejbližších měsících. Novinové titulky sice plní na prvním místě zdražující nafta a benzín, o dalším růstu inflace ovšem v nejbližších měsících rozhodnou zejména ceny energií a to, jak moc se promítnou vyšší ceny z globálních trhů do cen pro spotřebitele.
  • Rozbřesk: Co čekat od dnešní ECB?
    Dnešní zasedání ECB nepřinese nové revoluční kroky a rozhodnutí. Přesto se může Mario Draghi na tiskové konferenci pěkně zapotit pod palbou otázek směřujících především k postoji ECB k italské otázce.
  • Rozbřesk: Co čekat od dnešního zasedání ČNB?
    Centrální banka na svém červnovém zasedání po agresivním snížení sazeb pravděpodobně bude “jen” vyčkávat a hodnotit. To však neznamená, že se nebude “na co dívat”.
  • Rozbřesk: Co čekat od dnešního zasedání ECB? A jak může dopadnout na korunu?
    Poslední čísla potvrzují, že nad eurozónou se v tuto chvíli rozplynula poslední oblačnost a míří plnou parou vpřed. Náš běžící odhad růstu (nowcast) ukazuje na zrychlení o 0,6 % mezikvartálně, což by mělo meziroční dynamiku katapultovat spolehlivě nad 2 % - nejrychlejší úrovně od roku 2010. Mario Draghi by i proto měl dnes po zasedání ECB potvrdit zásadní zprávu ze svého červnového projevu v Portugalsku, kterým nastartoval výprodeje na dluhopisových trzích a prudké zisky eura.
  • Rozbřesk: Co čekat od srpnového zasedání ČNB? Stabilní sazby = tlak na korunu
    Příští týden nás čeká “velmi” důležité zasedání ČNB - se srpnovou prognózou a poprvé v nové sestavě. Klíčové bude nejen samotné rozhodnutí o sazbách, ale i jeho kontext a doprovodná komunikace.
  • Rozbřesk: Co čekat tento týden od ČNB
    Není jednoduché se rozhodovat, když máte u každého ucha jiného rádce a ten vám našeptává zcela protichůdné rady. V podobné situaci je nyní ČNB. Řeší problém, který se jmenuje duální ekonomika. Vše orientované ven začíná vypadat slabě - zejména na exportně orientovaný průmysl pomalu doléhají první známky rok trvající německé průmyslové recese. Na druhou stranu domácí trh práce se stále potýká s nedostatkem pracovníků a solidními inflačními tlaky - nezaměstnanost na historických minimech, počet neobsazených pracovních míst narůstá a tempo růstu mezd se drží nad sedmi procenty. Na jedné straně tedy chuť dělat vlastní měnovou politiku šitou na míru domácím podmínkám a potěšení z toho, že si na rozdíl od ECB ČNB podaří znormalizovat sazby. Na druhé straně strach z toho, že nás negativní vývoj v Německu dříve nebo později dožene. Co si z toho ČNB tento týden vezme?
  • Rozbřesk: Co čekat v nejbližších měsících od koruny?
    Koruna čelí v tomto týdnu prodejním tlakům a její kurz se vrátil nad 24,50 EUR/CZK. To je sice stále pod úrovní, kde ČNB na začátku srpna aktivně intervenovala, vyhlídky na nejbližší měsíce však slibují další zintenzivnění depreciačních tlaků a návrat ČNB na domácí devizový trh.
  • Rozbřesk: Co dále čekat na ropném trhu?
    Akciové trhy v průběhu včerejška prudce obrátily směr, a pod silný tlak se tak společně s nimi dostala většina rizikových aktiv. Výjimkou nebyla ani ropa Brent, která v posledních týdnech profitovala z poklesu globální averze k riziku a zakotvila u hranice 40 dolarů za barel. Primárním motorem vyšších cen ropy, které se od dubnových minim zdvojnásobily, je však zlepšující se fundamentální obrázek, jenž by měl limitovat prostor pro cenovou korekci směrem dolů.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od České národní banky?
    ČNB dnes bude opět řešit, jak co nejlépe pomoci v boji s ekonomickými důsledky koronaviru. Po mimořádném snížení sazeb o 50 bps pravděpodobně přijde další snížení o stejnou dávku na 1,25 %. Pro trhy a korunu to však nebude velké překvapení - očekávání většiny investorů jsou ještě agresivnější a počítají s tím, že úrokové sazby do tří měsíců klesnou až na 0,5 %. Podle našeho názoru ČNB nemusí být nutně tak agresivní s dalším snižováním úrokových sazeb. Rychlé pohyby mohou nastartovat na málo likvidních českých trzích novou volatilitu a zrychlit odliv kapitálu do zahraničí. A je otázka, zda nižší sazby nutně musí vždy převážit náklady spojené s vysokou volatilitou. I proto čekáme, že například na rozdíl od amerického Fedu, může být další snižování sazeb v Česku spíše postupné.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?
    Co sledovat v dnešním zasedání ČNB. Na prvním místě samozřejmě rozhodnutí o sazbách. Věříme, že ČNB nakonec úrokové sazby zvýší o 50bps (podobně jako očekává trh) s tím, že si ponechá dveře otevřené pro poslední “malý krok” v červnu. Vzhledem k nejistotě spojené s blížící se velkou obměnou bankovní rady, však není vyloučené, že ČNB bude s dalším zvyšováním sazeb ještě opatrnější…
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?
    Co dnes čekat od zasedání ČNB? Stručně, žádnou revoluci. Od listopadového zasedání čísla z reálné ekonomiky víceméně potvrzují hlavní scénář ČNB ohledně pokračující recese.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?
    Další růst sazeb na dnešním zasedání ČNB se zdá být hotovou věcí. Trhy si pouze nejsou jisté, jak zůstanou centrální bankéři agresivní ve své jestřábí rétorice a zda někteří z nich dokonce nebudou hlasovat pro růst sazeb o 50 bps.
  • Rozbřesk – Co dnes čekat od ECB?
    Mario Draghi dnes bude před novináři obhajovat, proč se na posledním zasedání ECB rozhodla natáhnout “tisk peněz? (politiku QE) až do konce roku 2017. Čísla, která od té doby přišla, překvapovala vesměs výhradně pozitivně.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB?
    Dnešní zasedání ECB pravděpodobně nepřinese tolik očekávaný obrat v holubičím nastavení centrálních bankéřů. Euro tak pravděpodobně načas ztratí chuť na další rozšiřování zisků, které nastartoval “pozitivní? výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024