Úterý 21. ledna 2025 13:31
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Cestovní ruch se probouzí z noční můry

09.08.2021 09:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Díky nízké srovnávací základně vypadají výsledky cestovního ruchu za druhé čtvrtletí letošního roku velmi dobře. Počet hostů vykázal obří růst, a i další ukazatele vypadají v meziročním srovnání fantasticky. Nicméně ve skutečnosti se cestovní ruch vzpamatovává z tak tvrdého knockoutu, že ani nárůsty o desítky procent nejsou dostatečné k zotavení tohoto těžce zkoušeného odvětví naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 1 568 453 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému růstu o 51,3 procenta. Počet zahraničních hostů se zvýšil na 230 089 lidí, což představuje meziroční růst dokonce o 79,1 procenta. Výrazné meziroční zlepšení ve druhém čtvrtletí letošního roku však bylo způsobeno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy kvůli pandemii byla Česká republika v podstatě vymazána z turistických map.

Vzhledem ke tragickému prvnímu čtvrtletí letošního roku je i přes zlepšující se trend zřejmé, že letošní rok se pro ubytovací zařízení nevyvíjí dobře. Nejhorší situace panuje v Praze, která je výrazně závislá na zahraničních hostech. Situace mimo hlavní město vypadá lépe. Regionální ubytovací zařízení jsou totiž více závislá na české klientele, která v pandemii vykázala větší míru stability než zahraniční hosté.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku nás navštívilo nejvíce zahraničních hostů z Německa a Slovenska. S velkým odstupem na třetím místě následovali hosté z Polska. Do první desítky nejčastějších zahraničních hostů spadají pouze lidé pocházející z Evropy. Jedinou výjimku tvoří na deváté příčce hosté ze Spojených států. Z asijských zemí se do první desítky nikdo neprobojoval.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cesta za úspěchem ruské verze SWIFT nebude tak jednoduchá, jak se zdálo
    Je to již nějaký čas, co svět oblétla informace o tom, že se Turecko s Čínou rozhodli přistoupit k ruské alternativě finančního komunikačního systému SWIFT, který je založený na rublu. O ruském ekvivalentu se tehdy mluvilo jako o možném vzniku nového platebního kolosu. Mezi zeměmi, které plánují přijmout tento systém patří například i Írán, Indie či země v rámci EAEU. Napříč tomu, že od roku 2019 Rusko dosáhlo mnoha dohod o propojení SPFS s jinými zeměmi, zdá se, že bude mít před sebou ještě dlouhou cestu, aby se dokázalo více prosadit.
  • Cestovní kanceláře ruší zájezdy, klienti však poukazy přijmout nemusí. Budou-li chtít peníze, musí k soudu, od roku 2022 to půjde i hromadně
    Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec a srpen, které měly objednané u obou společností řádově desetitisíce klientů. Ti místo zájezdu dostanou do cestovky poukaz. A to i tehdy, pokud by raději dostali zpět peníze, na které mají nárok dle legislativy EU. Právě nesoulad české a unijní legislativy ve věci cestovních poukazů může výhledově vést k hromadným žalobám klientů ne cestovní kanceláře.
  • Cestovní kanceláře v ČR mohou kvůli koronaviru letos přijít až o pět miliard korun
    Nelze vyloučit, že ztráty na tržbách cestovních kanceláří a agentur v ČR se kvůli koronaviru mohou letos vyšplhat právě až do pásma čtyř až pěti miliard korun.
  • Cestovní ruch dostal ránu na solar plexus
    „Cestovní ruch dostal v prvním čtvrtletí ránu na solar plexus. Ve druhém čtvrtletí přijde další úder, z kterého se již řada podnikatelů v cestovním ruchu nevzpamatuje a definitivně ukončí činnost,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní ruch hlásí lepší výsledky než před pandemií. Pomohlo Mistrovství světa v ledním hokeji
    „Cestovní ruch se již vypořádal s následky po pandemii a v mnoha ohledech dosahuje rekordních výsledků. Růstu počtu hostů nebrání ani významné zvýšení cenové hladiny, které ve službách přetrvává i v letošním roce. Větší zájem o Českou republiku byl podpořen konáním Mistrovství světa v ledním hokeji, které pomohlo především Praze a Ostravě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní ruch je v hluboké krizi
    „Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které dříve navštěvovali především cizinci. Luxusní hotely však přesto evidují největší ztráty ze všech ubytovacích zařízení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní ruch na pokraji krachu. Vláda odloží daně.
    Vláda chystá pomoc v podobě odložené splatnosti daně pro cestovní kanceláře, hotely a jiné firmy v cestovním ruchu ohrožené šířícím se koronavirem. Odhady hovoří o ztrátách v daném sektoru mezi 35 a 70 miliardami korun.
  • Cestovní ruch prožil další obtížný rok
    „Rok 2021 přinesl jen mírné zlepšení v rámci cestovního ruchu. Zvýšil se sice zájem Čechů o cestování v tuzemsku, nicméně Česká republika byla v podstatě vymazána z map pro cizince z jiných než evropských zemí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní ruch se loni zotavil z Covidu, letos poroste. Posílí hlavně zavedené značky
    Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Global přinesl rok 2022 v sektoru cestovního ruchu zotavení z pandemické krize. Předpokládají, že letos bude mnoho firem dále expandovat. Týká se to především velkých zavedených značek v oblasti hotelnictví, které budou stále více zavádět franšízový model. To může být výhodné i pro drobnější podnikatele. Experti z Moore Czech Republic věří, že tuzemský sektor cestovního ruchu letos neminou globální trendy, jako je ESG (enviromentální a sociální řízení firem), automatizace nebo kombinace pracovní cesty s dovolenou v rámci tzv. bleisure. Expanzi pak očekávají i cestovní kanceláře, které už nyní reportují násobně vyšší předprodeje.
  • Cestovní ruch se nadechl, aby se znovu potopil
    „Cestovnímu ruchu se daří jen ve druhém a třetím čtvrtletí roku. Ve zbývající polovině roku skomírá kvůli pandemii koronaviru. To zásadním způsobem mění podnikatelské modely v tomto odvětví a vede k poklesu jeho významu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní ruch v ČR loni těžce trpěl, jako v roce 2020, s tím je ale konec. Svět se ocitá v horečce zájmu o nákup letních zájezdů, v ČR je hitem Turecko
    Turistický ruch v ČR má za sebou druhý velmi slabý rok. Oproti roku 2020 loni ještě o něco ubylo návštěvníků ze zahraničí. Mírný vzestup počtu domácích turistů i jejich přenocování situaci rozhodně nezachránil. Takže celkový počet hostů jen nepatrně převyšuje polovinu jejich počtu v dosud rekordním – a posledním předpandemickém – roce 2019. Letos by však měla být situace mnohem lepší. Počet hostů by se i přes pomalý rozjezd v prvním, probíhajícím čtvrtletí mohl dostat na úroveň 80 až 85 procent předpandemické úrovně. Turistický ruch totiž v posledních týdnech velmi výrazně oživuje. U nás i v zahraničí.
  • Cestovní ruch v ČR s loni zhroutil, trpěla zvláště Praha a Karlovarsko. Vypadli zejména cizinci ze vzdálenějších zemí typu Čínu, které Češi nedokázali nahradit ani početně, ani svými útratami
    Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 se celkový počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR meziročně snížil o 85,9 procenta a počet přenocování poklesl o 81,3 procenta. Podzimní omezení ubytovacích služeb znamenalo propad návštěvnosti srovnatelný s první jarní koronavirovou krizí. Za celý rok 2020 hromadná ubytovací zařízení vykázala pokles počtu příjezdů i přenocování. Hostů se ubytovalo 10,8 milionu a v hromadných ubytovacích zařízeních strávili 31,2 milionu nocí.
  • Cestovní ruch zažil Armageddon
    „Počet hostů v České republice se v loňském roce snížil o více než 11 milionů. Tím ubytovací zařízení utrpěly obří šok, z kterého se budou vzpamatovávat řadu let. Mnohá zařízení úplně zaniknou, jiná změní své majitele,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní společnost TUI reportovala za 4Q a FY 2024, zaznamenala celoroční růst tržeb o 12 %
    Německá cestovní společnost TUI reportovala výsledky hospodaření za 4Q a za celý fiskální rok 2024, který skončil 30. září. Společnost zaznamenala celoroční růst tržeb o 12 % a růst celoročního čistého zisku o 66 % a zveřejnila výhled hospodaření pro FY 2025.
  • Cesty průmyslových a vzácných kovů se rozdělily
    Zisky u průmyslových kovů pomohly vykompenzovat ztráty, které utrpěly vzácné kovy a zemědělský sektor. Cena ropy je i nadále pod tlakem v důsledku rostoucích dodávek. Zlatu se do cesty postavily posilující dolar, rostoucí akcie a výnosy dluhopisů.
  • CETIN loni zvýšil zisk o 12 procent na 2,88 miliardy Kč
    Největší tuzemský provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN loni zvýšil čistý zisk o téměř 12 procent na 2,88 miliardy korun. Konsolidované výnosy vzrostly o 2,5 procenta na 18,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti, jejímž majoritním vlastníkem je investiční skupina PPF.
  • CFD obchodování – kompletní průvodce a 10 trading tipů
    CFD je investiční instrument, který si nachází stále více zájemců, pro svoji jednoduchou dostupnost. Nicméně jedná o vysoce rizikovou formu investování a předtím, než začnete riskovat reálné peníze, měli byste znát všechny aspekty a rizika, které s sebou obchodování CFD nese.
  • ​CFO společnosti Huawei zatčena na žádost USA - tržní analýza 6.12.2018
    Jak americké, tak čínské akciové indexy oslabují. USA a Čína sice vyhlásily obchodní příměří na 90 dní, avšak v kanadském Vancouveru byla zatčena CFO společnosti Huawei za údajné porušování amerických sankcí proti Íránu, a to na žádost Spojených států. Tato zpráva moc na optimismu k vyjednávání obchodní dohody nepřidává, ba naopak vztahy mezi Čínou a USA zhoršuje. Čínská ambasáda v Kanadě požaduje okamžité proruštění.
  • CFTC: Aktuální pozice velkých obchodníků ukázaly, že posílení AUD může být na cestě
    Páteční pravidelná data Komise pro futures trhy (CFTC) ukázala výrazný pokles net-short pozic na australském dolaru. P...
  • CFTC Cot Report: Dlouhé pozice velkých obchodníků JPY vystoupaly nejvýše od roku 1992
    Páteční pravidelný COT report Komise pro futures trhy (CFTC) ukázal další nárůst spekulativních net-long pozic na japo...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex