Pondělí 04. listopadu 2024 20:12
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap trade smarter

Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst

23.06.2021 09:13  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka dnes pravděpodobně bude následovat včerejší rozhodnutí maďarské MNB a poprvé po startu pandemie zvýší úrokové sazby. Střední Evropa se tak dostává do hledáčku investorů jako místo, kde se probíhající inflační vlna bere vážněji než v eurozóně. A to po právu. Jak už jsme psali na začátku týdne, riziko průsaku dnešní vysoké výrobní inflace do mzdových vyjednávání je na přehřívajícím se českém pracovním trhu výrazně vyšší než ve většině zemí eurozóny.

Česká výrobní inflace zejména kvůli rychle zdražujícím kovům a energeticky náročným výrobám dosáhla v květnu skoro desetiletých maxim, zatímco počet nezaměstnaných oproti očekávání centrální banky oproti začátku roku setrvale klesá. Zejména firmy ve stavebnictví a v částech průmyslu hlásí nedostatek pracovníků jako jeden z hlavních problémů. I když spotřebitelská inflace se zatím výrazně neodchyluje od poslední prognózy (2,9 % v květnu), rychle rostoucí výrobní ceny a napjatý trh práce jsou samy o sobě dostatečným důvodem pro start normalizace měnových podmínek. Zvlášť ve chvíli, kdy se zdá, že pandemická situace začíná být v Česku (alespoň s výhledem na léto) pod kontrolou a ani koruna není o moc silnější, než uvádí poslední dubnová prognóza. Ta předepisuje centrálním bankéřům zvyšování úrokových sazeb od poloviny letošního roku a velká většina bude chtít dnes tohoto “volání” uposlechnout.

ČNB Rozbřesk sazby koruna

Počítáme s tím, že ČNB dnes zvýší úrokové sazby o 25 bps a doručí trhům relativně jestřábí komentář ukazující na pokračování růstu sazeb. Sami v tomto roce očekáváme ještě jeden růst sazeb v listopadu a pak dva až tři růsty sazeb v příštím roce. Poslední prognóza předepisuje ještě rychlejší růst sazeb. Tomu v tuto chvíli nevěříme zejména s ohledem na pokračující pandemickou nejistotu směrem k podzimu a zimě 2021/2022.

Pokud nicméně dnes ČNB vedle růstu sazeb doručí trhům i jestřábí komentář, může to pomoci výnosům na krátkém konci české křivky ještě vzhůru a pro korunu to bude bezesporu plus. To ovšem za předpokladu, že na globálních akciových trzích vydrží slušná nálada z posledních dvou dní.

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká koruna se pomalu dostává zpátky do kondice. Do karet jí hraje lehce měkčí rétorika z Fedu a pozitivní očekávání před ČNB. Na začátku týdne jsme koruně nedávali vzhledem ke špatné náladě na globálních trzích moc šancí ocenit pozitivně červnové zasedání ČNB. Stabilizace akciových trhů a eurodolaru však dává české měně prostor tohoto zasedání využít k návratu k silnějším úrovním.

Zahraniční forex

Včerejší komentáře přicházející nejen z Fedu, ale i z ECB lehce podpořily eurodolar. Představitelé Fedu (Powell, Williams, Mesterová i Dalyová) se drželi mantry o dočasnosti inflace a dávali najevo, že úvahy o útlumu nákupu dluhopisů směřují až na konec tohoto roku. Naopak hlavní ekonom ECB Lane vyjádřil názor, že inflace v eurozóně půjde nahoru. Dnes budou v centru pozornosti indexy podnikatelských nálad v eurozóně (PMI), které by mohly v sektoru služeb vykázat další zlepšení. Z hlediska struktury pak budou zajímavé i cenové sub-indexy. Pro eurodolar by mohlo jít o lehce pozitivní data, která by jej mohla vrátit k úrovni 1,20.

Maďarská centrální banka včera v souladu s očekáváním zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 30 bazických bodů na 0,90 % a zároveň ji na tuto úroveň sjednotila s jednotýdenní depozitní sazbou. Celkové vyznění nové kvartální prognózy MNB a komentář k rozhodnutí je jednoznačně jestřábí, když centrální banka explicitně uvádí, že jde o zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb, který může pokračovat na měsíční bázi. K dalšímu zvýšení úroků by tudíž mohlo dojít již v červenci (podle nás o dalších 15 bazických bodů), což se pochopitelně forintu musí líbit a tudíž posiluje.

 
 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: ČNB vyhlásila přestávku
    Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za posledních devět let, na které by dokonce mohla pár měsíců setrvat. Nová prognóza sice ještě mírný posun nahoru předjímá, nicméně vyjádření guvernéra na tiskové konferenci vyznělo jednoznačně ve prospěch klidu zbraní. Tedy alespoň na nějaký čas.
  • Rozbřesk: ČNB vyjasní svůj postoj k růstu sazeb
    Hlavní událostí tohoto týdne bude na domácím poli, pomineme-li veškeré dění kolem pandemie, nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Proběhne tentokrát už ve středu a sice se od něj nečeká žádná změna sazeb, zajímavé být přesto může. Bankovní rada se totiž bude moci opět jasněji vymezit vůči jestřábí prognóze předpokládající start utahování měnové politiky už ve druhém kvartále letošního roku.
  • Rozbřesk: ČNB zatím není pod tlakem, druhá vlna pandemie to však může změnit
    Česká národní banka může být dnes možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně do ničeho netlačí. Oproti srpnové prognóze je jádrová inflace vyšší, koruna slabší a dosavadní čísla ukazují na rychlejší oživení ve třetím kvartále. Je tu jediná potíž. Při pohledu na rychle startující druhou vlnu pandemie jsou to všechno v zásadě staré zprávy.
  • Rozbřesk: ČNB zhorší prognózu a odloží další růst sazeb
    Dnešní zasedání ČNB ukáže, jak moc mají čeští centrální bankéři strach z globálních rizik. Poslední čísla z německé ek...
  • Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
    ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního bodu na 1 %. Repo sazba se tedy vrací na úroveň, kde byla naposledy v létě 2018, nicméně je pravděpodobné, že na této úrovni dlouho nezůstane. Bankovní rada se totiž rozhodovala na základě aktualizované prognózy předpokládající útlum ekonomiky v rozsahu, který zde byl po roce 2008.
  • Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
    ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního b...
  • Rozbřesk: ČNB znovu zhoršila výhled české ekonomiky
    Stabilní sazby, žádné nekonvenční přístupy a vedle toho zhoršení výhledu ekonomiky. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout včerejší zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři tak dali najevo, že ČNB již v dané fázi udělala vše, co bylo zapotřebí, a nyní budou vyčkávat, dokud se ekonomika nevzchopí.
  • Rozbřesk: ČNB zřejmě na čas odloží své jestřábí záměry
    Hlavní tuzemskou událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Sice se nedá předpokládat, že by ČNB dnes sáhla na úrokové sazby, nicméně něco málo by mohli centrální bankéři naznačit ohledně svých dalších záměrů. Stále totiž platí prognóza, podle které by už ve druhém čtvrtletí měla ČNB začít zvyšovat úrokové sazby a jen v letošním roce tak učinit celkem třikrát. S ohledem na pandemickou situaci i nerovnoměrný vývoj ekonomiky je pravděpodobné, že tento ambiciózní „plán“ nevyjde, a to zřejmě i navzdory prozatím vyšší než očekávané inflaci.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší inflační prognózu a možná naznačí i dřívější exit...
    Dnes bude ústředním tématem dne únorové zasedání ČNB s novou prognózou, která by měla potvrdit rychlejší nárůst inflace. Klíčové bude sledovat, zda se změní komunikace centrální banky ohledně exitu - měkké vodítko naznačuje exit okolo poloviny roku, my věříme, že k ukončení intervencí může dojít i dříve v průběhu druhého kvartálu. Současně také budeme sledovat, jak se centrální banka vypořádá s rychlým nárůstem devizových rezerv od počátku roku (odhadujeme až plus 400 miliard korun).
  • Rozbřesk: ČNB zvýšila sazby o 75bps, má v ruce překvapivě jestřábí prognózu
    Česká národní banka na svém květnovém zasedání zvýšila sazby o 75bps na 5,75 % - o něco více, než jsme očekávali my i trh (50bps). Relativně holubičí komentáře posledních dní tedy nakonec na dnešním zasedání přebilo velmi jestřábí vyznění květnové prognózy.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší sazby na 1,50 %, jak moc guvernér Rusnok zmírní jestřábí výroky?
    Na dnešním zasedání by ČNB opět, již po počtvrté v tomto roce, měla sáhnout k zvýšení úrokových sazeb a posunout základní repo-sazbu na 1,50 %. To by samo o sobě nemělo být zásadním překvapením. Důležitější budou doprovodné komentáře ukazující na odhodlanost centrální banky pokračovat dál podobným tempem.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší sazby o 50 bps a vyšle jestřábí komentář
    Poslední inflační čísla vedla k výraznějšímu posunu v náladě uvnitř bankovní rady ČNB a ta pravděpodobně zrychlí tempo zvyšování úrokových sazeb. Na dnešním zasedání očekáváme růst sazeb o 50 bps a do konce roku celkově nárůst sazeb o 100 bps na 1,75 %. Centrální banka by v utahování měnové politiky měla pokračovat i v roce 2022. Po dosažení 2 % si však pravděpodobně vybere na nějaký čas taktickou pauzu, aby zhodnotila dopady růstu sazeb na ekonomiku.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší tento týden sazby minimálně o 50 bps, Fed sundavá nohu z plynu
    Začíná týden, ve kterém bude opět hrát prim zasedání centrálních bank. Na programu je zasedání České národní banky, amerického Fedu i Bank of England a ve všech případech očekáváme utažení měnové politiky.
  • Rozbřesk: ČNB: 5:2 pro ponechání úrokových sazeb beze změny
    Na svém letošním posledním zasedání ponechali čeští centrální bankéři úrokové sazby ČNB beze změny, i když dva členové rady by rádi zvýšili úrokové sazby o dalšího čtvrt procentního bodu už nyní. Zmíněné dva hlasy argumentovaly přehříváním ekonomiky a silně ukotvenými inflačními očekáváními dávají prostor pro další růst sazeb bez nutnosti vyčkávání, nicméně většinová část rady dala přednost pauze, kterou zdůvodnila vnějšími riziky. Vyhrálo tedy vyčkávání na nová data před akutní reakcí.
  • Rozbřesk: ČR hledá nejvíce pracovníků v historii
    Napětí na českém trhu práce nemá v rámci EU obdoby, a tak si ve třetím čtvrtletí ČR udržela vedoucí příčku jako země s nejvyšší nabídkou volných pracovních míst. Tu reprezentuje tzv. míra volných pracovních míst, která se počítá jako procento volných pracovních míst z celkového počtu pracovních pozic – těch obsazených i neobsazených. Je to vlastně obdoba míry nezaměstnanosti, jen na rozdíl od nabídkové strany na trhu práce měří situaci na straně poptávkové.
  • Rozbřesk: ČR je čtvrtou nejméně zadluženou zemí EU
    Podle potvrzených zpráv Eurostatu hospodařila Česká republika v loňském roce s přebytkem ve výši 1,6 % HDP a její relativní dluh poklesl pod hranici 35 % HDP. ČR tak patřila mezi 13 zemí, jejichž veřejné rozpočty v roce 2017 vykázaly přebytek, a současně je i čtvrtou nejméně zadluženou zemí. Před námi bylo už jen Estonsko, Lucembursko a Bulharsko.
  • Rozbřesk: ČR má nejvíce obyvatel v historii, a stále to nestačí
    Na úvod několik již známých statistik. ČR je v rámci EU zemí s nejnižší zaměstnaností, dále pak ekonomikou, kde narůstá zaměstnanost rychleji než v EU, a přitom stále přibývají volná pracovní místa. V relativním vyjádření je jejich podíl dokonce již několik čtvrtletí nejvyšší v celé Unii. Na zemi, která si v posledních deseti letech prošla dvěma citelnými recesemi, to není vůbec špatný výsledek.
  • Rozbřesk: ČR před prodloužením nouzového stavu, eurodolar to schytal
    Do zasedání bankovní rady ČNB zbývá ještě týden, během kterého se toho ještě hodně stane. Nepůjde jen o předběžný odhad HDP, který zítra ukáže, jak se ekonomice dařilo vymanit se v průběhu třetího čtvrtletí z recese, ale dozvíme se rovněž, jak jsou na tom v Evropě i další země. Mělo by být rovněž jasno, na jak dlouho se prodlouží nouzový stav, jaká omezující opatření zůstanou v platnosti, či zda k nim nový ministr zdravotnictví nepřidá nějaká další. S ohledem na vývoj nákazy zatím nic nenasvědčuje tomu, že by vše mělo skončit 3. listopadu, jak se původně plánovalo.
  • Rozbřesk: ČR s kosmeticky nižším deficitem v roce 2018
    Česká republika by měla v roce 2018 hospodařit s deficitem 50 mld. korun. Po letošním schváleném deficitu ve výši 60 mld. korun jde jen o symbolické vybalancovávání státních financí, navzdory faktu, že ekonomice se daří a nejspíše i nadále bude vykazovat slušný růst odrážející se v rostoucích daňových příjmech. Prozatím sice nelze příliš hovořit o tom, jak dopadnou státní finance letos, protože jak ukázala zkušenost z loňského roku, manévrovací prostor ve výdajích existuje, stejně jako prostor pro „překvapení“ na straně příjmů. Tím byl v roce 2016 nadprůměrný příliv peněz z EU, který dosáhl 158 mld. korun namísto rozpočtovaných 96 mld.
  • Rozbřesk: ČR už letos vydala bondy za více než čtvrt bilionu
    Ministerstvo financí úspěšně pokračuje v budování likviditního valu, který má sloužit ke krytí schodku státního rozpočtu a dluhové služby, když tento týden prodalo další tři dluhopisy v hodnotě necelých 15 mld. korun. Od začátku roku takto získalo na dluhopisovém trhu téměř 258 mld. korun a z toho zhruba 28 mld. jen v průběhu května. Dalších 26 mld. by chtělo MF získat v červnových aukcích především dlouhodobých dluhopisů se splatností deset a více let. I když částky, které stát získává na trhu, vypadají na první pohled impozantně, v loňském roce bylo tempo vydávání dluhopisů ještě rychlejší (ve stejné době loni jsme se již přibližovali hranici 400 mld.) a navíc se tehdy v důsledku recese peníze dařilo sehnat i podstatně levněji.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster