Sobota 02. listopadu 2024 11:17
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

G7 se silně vyslovila za globální zdanění firem

21.06.2021 07:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Od pátku 11.6. se v Cornwallu ve Velké Británii konalo zasedání skupiny G7. Letos na setkání pozvala hostitelská země i Austrálii, Indii, Jižní Koreu a Jižní Afriku. Silným tématem byla obnova po pandemii covid-19 a s tím související robustnější globální systém zdravotnictví, který má být schopen všechny ochránit před budoucími pandemiemi. Zasedání G7 se však primárně soustředilo na korigování nedostatků globálního obchodu, které odhalila pandemie.

Globální zdanění v centru pozornosti

Ústřední pozornost se soustředila na Čínu. Skupina G7 v prohlášení konstatovala, že se bude snažit o společný přístup k Číně s cílem čelit tzv. netržně orientovaným politikám a praktikám a zajistit spravedlivý mnohostranný globální obchod.

Silným odkazem bylo, že G7 chce pracovat na modernizovaném, svobodnějším a spravedlivějším mnohostranném obchodním systému založeném na pravidlech, který bude odrážet naše hodnoty a zajišťovat vyvážený růst. A spolu s reformovanou Světovou obchodní organizací pracovat na konsensuálním řešení mezinárodního zdanění do poloviny roku 2021 v rámci OECD.

Země G7 se shodly na tom, že chtějí dostat více peněz od nadnárodních společností jako Amazon a Google. Aby omezili přesun zisků do daňových rájů, země G7 se dohodly na minimální globální sazbě daně z příjmů právnických osob ve výši alespoň 15 %. Britský ministr financí Rishi Sunak k tomu dodal: „Ministři financí zemí G7 dosáhly historické dohodu o reformě globálního daňového systému, aby byl vhodný pro globální digitální věk.“

Problémem je, že současné daňové smlouvy jsou staré téměř 100 let, a přestože se během tohoto období pokoušely zabránit daňovým únikům, většinou šlo o dvoustranné dohody. Zdá se, že posledních 20 let umocněných rozvojem internetových technologických gigantů vedlo k tomu, že se konečně začalo něco dělat s daňovými úniky. Pro některé země, jako například Česká republika, Slovensko a Chorvatsko, je základní sazba 15 % výrazně nižší než dosavadní úroveň, a proto akceptovatelná. Naopak, touto změnou by bylo výrazně postiženo Irsko, které dnes firmy láká na 12,5% sazbu daně, jakož i Maďarsko s 9% sazbou. Irský ministr financí Pascal Donohoe již v této souvislosti uvedl, že jakákoli globální dohoda musí zohlednit menší země.

Pokud se tato daň z příjmů právnických osob zavede, mohla by potenciálně snížit hodnotu akcií technologických gigantů. Protože jejich ziskovost bude nižší, nepřímo to ovlivní jejich monopolní postavení. Akcionáři technologických gigantů z toho nebudou mít radost, ale uvítají to malé a střední podniky, které budou mít větší prostor pro růst.

G7 je organizace, kterou tvoří sedm „vyspělých ekonomik“ světa – Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a USA. Skupina G8 vznikla v roce 1998 poté, co se k uvedeným zemím připojilo Rusko. Země však byla v roce 2014 po anexi Krymu vyloučena.

Britský premiér Boris Johnson k summitu G7 řekl: „Skupina G7 jako nejdůležitější seskupení demokratických zemí je již dlouho katalyzátorem rozhodných mezinárodních kroků na řešení největších výzev, kterým čelíme. Od zrušení dluhu rozvojových zemí až po naše všeobecné odsouzení ruské anexe Krymu se svět obrátil na skupinu G7, aby uplatnila naše společné hodnoty a diplomatickou sílu k vytvoření otevřenější a prosperující planety.“

Cesta k zavedení globální sazby pro zdanění (zejména) internetových gigantů bude ještě velmi dlouhá. Je však pozitivní sledovat, že mezi velkými zeměmi existuje vůle řešit výrazný problém odlévání daní do daňových rájů velkými firmami, na což doplácí primárně Evropa. Pozitivním momentem je, že tato změna má (zatím) podporu i Spojených států, které jsou sídlem většiny gigantů, kterých by se zdanění dotklo.

Jozo Perić, CapitalPanda

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Guvernér NBP zesílil svoje holubičí tažení
    Vysoká srpnová inflace vyvolala na polských finančních trzích dojem, že utažení měnové politiky NBP musí být za dveřmi. Série názorů komunikovaná tento týden primárně guvernérem NBP Glapinským tento jestřábí dojem zcela rozprášila.
  • Guvernér Rusnok se bojí o hospodářský růst
    Guvernér Jiří Rusnok během víkendu načrtl velmi pochmurnou vizi pro českou ekonomiku v tomto roce. V ČT hovořil o tom, že v důsledku války na Ukrajině “...na konci roku budeme rádi za černou nulu“. I když zdůraznil, že se jedná o jeho soukromý názor a neopírá se o novou prognózu, jeho výroky poměrně jasně ukazují, jak vnímá rizika spojená s ruskou invazí na Ukrajinu. Inflace bude sice v první polovině roku výrazně vyšší, měla by ale tak jako tak začít klesat a hlavním problémem bude slabý růst české ekonomiky.
  • Guvernér Singer opět oslabil korunu
    Koruna si včera odepsala zhruba dvě desetiny procenta, když se proti euru posunula na měsíční minimum 25,83. Trhy zareagovaly...
  • Guvernér Singer zchladil spekulace o změně kurzového závazku
    I v průběhu včerejška koruna pokračovala v oslabování. Jednalo se však o pozvolný pohyb, v jehož průběhu česká měna ztratila přibližně půl procenta...
  • G10 divergence měnové politiky
    G10 FX sentiment – Predikce poklesu výnosů FX z bezrizikových aktiv, Sterling a Aussie upgradovány uprostřed divergence měnové politiky.
  • G-20
    V Južnej Kórei sa dnes začalo stretnutie ministrov financií krajín G-20, teda krajín, ktorých HD...
  • G20 se rozjíždí a napětí roste. DAXu pomáhá vzhůru Deutsche Bank, euro posiluje
    Lídři 20 hlavních ekonomik se sjeli do Ósaky, kde už proběhly některé schůzky. Žádný zásadní výstup z nich zatím nevzešel a pozornost se logicky upíná k setkání Trump - Xi, které se má odehrát zítra ráno ve 4:30 našeho času. Americký prezident už předtím vyslal sérii prohlášení, ve kterých však nenajdeme nové informace. Žádné zrušení cel Číně prý neslíbil, ale myslí si, že schůzka s čínským prezidentem bude produktivní a je zde slušná šance něco udělat. Pozitivní komentáře před jednáním nemusejí nutně znamenat větší šanci na dohodu, spíše jde o psychologickou hru, která případný neúspěch před veřejností hází a priori na druhou stranu.
  • G-20 začína už dnes
    Dnes a zajtra prebehne v Paríži ďalšie kolo zasadnutia G-20,...
  • G7
    Japonský minister financií Kan dnes oznámil, že predstavitelia krajín G7 dnes budú mať konferen...
  • G7 se neshodne, zda je třeba podpořit světovou ekonomiku
    Setkání lídrů zemí G7 potvrdilo rozdílný pohled na světovou ekonomiku z Japonska na straně jedné a z Evropy a z USA na straně druhé. Zatímco evropská ekonomika na začátku roku rostla překvapivě svižně, Japonsko stagnuje a snaží...
  • G7 telekonferencia
    Na trhu sa objavujú správy, že by sa mala konať telekonferencia ministrov financií G7 oh...
  • Habeck: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí
    Omezení dodávek ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, o kterém v úterý informovala ruská státní plynárenská společnost Gazprom, je politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Řekl to dnes německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Gazprom v úterý oznámil, že dodávky se snížily zhruba o 40 procent.
  • Habemus paciscor!
    Keď v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne volia pápeža, za zatvorenými dverami kardináli rokujú o najlepšom kandidátovi. Vonku stoja veriaci...
  • Hackerské útoky nesnížily hodnotu kryptoměn
    „Útoky na kryptoměnové burzy nesnížily hodnotu bitcoinu ani etherea. Zkušení obchodníci s kryptoměnami jsou již na podobné situace zvyklí, problémy však mohou mít nováčci na trhu, kteří si neumí bezpečně zajistit svá portfolia,“ říká hlavní analytik CoinBank.cz.
  • Hackeři napadli jedny ze stránek Evropské centrální banky
    Evropská centrální banka (ECB) musela dnes uzavřít jedny ze svých internetových stránek, protože je napadli hackeři a infikovali je škodlivým softwarem. Útočníkům se sice nepodařilo získat žádná tržně citlivá data ani napadnout vnitřní systémy ECB, banka však varovala, že mohla být ukradena jména, pozice, tituly a e-mailové adresy předplatitelů bulletinu Banks’ Integrated Reporting Dictionary (BIRD).
  • Hackeři útočili na Raiffeisenbank a Monetu, banky měly výpadky služeb
    Raiffeisenbank a Moneta Money Bank dnes čelily kybernetickému útoku. Výpadky webů, internetového a mobilního bankovnictví oznámily před 09:30. Raiffeisenbank fungování on-line služeb obnovila kolem poledne, Moneta kolem 14:00, vyplývá z vyjádření mluvčích obou bankovních domů. Zpomaleně ráno fungovaly také internetové stránky pražské burzy, které čelily kybernetickému útoku už ve středu spolu s weby dalších pěti českých bank. Podle antivirových firem za středečním i dnešním útokem stojí hackeři z Ruska.
  • Hackeři vydírají společnost CD Projekt. Její akcie prudce klesly
    „Společnost CD Projekt ještě nestačila vyřešit problémy s nepovedeným vydáním hry Cyberpunk 2077 a již čelí dalšímu obrovskému problému. Kvůli hackerskému útoku může přijít o významnou část svých tržeb. Navíc mohou být ohrožena citlivá data uživatelů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hackeři získali stovky milionů. Prolomili systém udělování víz do ČR.
    Hackeři prolomili systém udělování víz s názvem Visapoint. Ten do loňského listopadu sloužil cizincům pro registraci termínu k žádosti o víza do ČR. Policie obvinila 8 lidí z Ruska a Vietnamu. Ti kupčili s termíny a vydělali stovky milionů korun. Odhalit je pomohla česká kontrarozvědka BIS.
  • Hádanka o libře: Kolikrát musí Bank of England zvýšit sazby, aby do září činila 1 %?
    Bank of England skutečně překvapila trhy zvýšením sazeb. Investoři a ekonomové si pro jistotu takovou možnost připustili a odhadli ji na 40 %, ale nikdo nečekal tak prudký přechod k režimu zpřísňování.
  • Ha-Joon Chang: Economics Is For Everyone!
    A teď z trochu jiného soudku. Narazil jsem na tohle zajímavé a skvěle graficky zpracované pojednání o ekonomii od jihokorejského profesora Ha-Joon Changa. Bohužel pouze anglicky, ale k dispozici jsou alespoň velmi dobře zpracované anglické titulky. Pokud se trochu zajímáte o ekonomii, určitě doporučuji. A hlavní sdělení? Mě osobně velmi blízké – máte-li jen kladivo (jednu ekonomickou teorii), všechny problémy vám budou připadat jako hřebík.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXGiants
Kawase
OctaFX
reklama
Purple trading AI