Pondělí 04. listopadu 2024 19:57
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Přes hrozbu sankcí ruská centrální banka nezapomíná na inflaci

23.04.2021 15:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Geopolitické otázky a sankce dominují výkonnosti ruských akcií, dluhopisů i měny a představují zásadní výzvu pro ruskou centrální banku a vládu, které se drží Putinovy konzervativní strategie s důrazem na stabilitu a soběstačnost.

Důkazem je i výsledek dnešního zasedání centrální banky. Ta překvapila vyšším než očekávaným zvýšením základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 5 %, které podle všeho nebude posledním. Inflace dosahuje 5,8 % a centrální banka očekává ve své čerstvé prognóze její pokles na 5 % ke konci roku. Dosáhnout dalšího poklesu k 4% cíli ovšem nebude jednoduché. Ruské ekonomice se daří a poslední data ukazují, že se již vydala na cestu „post-covidového“ oživení. To umožnila zejména příznivá epidemiologická situace. Rusku se dle oficiálních statistik vyhnula třetí vlna pandemie, která na jaře zasáhla Evropu a řadu dalších zemí na celém světě. To umožnilo uvolnění již tak poměrně měkkých restriktivních opatření a nastartování oživení v sektoru služeb. Rostoucí ceny komodit na globální trzích a postupné uvolňování těžebních limitů ze strany OPEC+ znamenají další prorůstový impuls a přísun finančních prostředků pro klíčové firmy a vládu. Ruská centrální banka proto letos očekává růst ekonomiky o 3,5 % po relativně mírném poklesu o 3 % v roce minulém. Tato očekávání jsou navíc založena na poměrně konzervativních předpokladech ohledně cen ropy a kursu rublu. Není divu, že v tomto prostředí nová prognóza indikuje další prostor pro růst úrokových sazeb až k 6 %.

S podobnou opatrností se chová i ruská vláda navzdory tomu, že ji v září čekají důležité volby do ruského parlamentu. Vladimir Putin ve svém středečním poselství národu zmínil řadu opatření v sociální oblasti a dodatečné výdaje na rozvoj infrastruktury. Jejich výše se ale zdá být spíše symbolická a náklady by neměly přesáhnout několik desetin HDP ročně. Rusko se tak drží v mezinárodním kontextu nevídaně ambiciózního cíle snížení deficitu federálního rozpočtu z 3,8 % GDP na 2,4 % GDP. Tento plán je navíc postaven na velice konzervativních předpokladech ohledně růstu, cen ropy a kursu. Aktuální vývoj přitom indikuje možnost dosažení vyrovnaného rozpočtu. Ve snaze dále snížit svou závislost na zahraničním financování a zranitelnost vůči mezinárodním sankcím se Rusko ve své výpůjční politice plně orientuje na domácí trh, kterému dominují státem kontrolované banky. Nedávno ministerstvo finanční snížilo odhad výpůjčních potřeb pro letošní rok o více než 20 % na 2,9 bilionu rublů, tj. cca 2,5 % HDP.

Nicméně pozornost nyní poutají sankce a geopolitické spory a uplynulé dny přinesly pokles napětí mezi Ruskem a hlavními zahraničními hráči v klíčových otázkách, jakkoliv se to optikou vyhrocených česko-ruských vztahů nezdá. Za prvé byly nové americké sankce vyhlášené 15. dubna méně tvrdé, než se investoři obávali. Americké banky a finanční instituce sice nesmí od 14. června vstupovat na primární trh dluhopisů emitovaných Ruskem, jeho centrální bankou či fondem blahobytu, ale možnost nákupů ze strany amerických investorů na sekundárním trhu nebyla nijak omezena. Za druhé sankce nezahrnovaly banky či firmy kontrolované ruskou vládou a netýkaly se ani ruských oligarchů či jejich firem. Z posledního vývoje je evidentní, že si americký prezident Biden ponechává otevřená dveře pro vyjednávání, a dokonce navrhl Vladimíru Putinovi uspořádání summitu. Ten nabídku přijal a Rusko učinilo první kroky ke zmírnění napětí v čele s částečným stažením vojenských sil z blízkosti ukrajinských hranic. Do budoucna se klíčovou otázkou zdá být status Ukrajiny a možnost jejího sbližování s NATO, kterému se Rusko bude snažit ze všech sil zabránit. V tomto a v dalších sporných bodech, jako je status separatistických republik, dodávky vody pro Krym či Nord Stream II, se bude skutečný průlom hledat obtížně. Je tedy nutné předpokládat pokračování „studené" války mezi Ruskem, Ukrajinou a západními zeměmi. Situaci navíc komplikují volby do ruského parlamentu, které jsou naplánovány na září a které vzhledem ke slábnoucí podpoře vlády nedovolí Putinovi opustit tvrdou linii v zahraniční politice.

Pro investory to má zásadní implikace. Geopolitické otázky budou nadále limitovat výkonnost ruských aktiv, jakkoliv se zdají být díky silným fundamentům levná, a investoři by měli zohlednit možnost uvalení dalších sankcí při výběru konkrétních investic navzdory tomu, že Rusko je na období pokračující „studené" války se západem dobře připraveno.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přelomové zasedání ECB
    Ve čtvrtek proběhlo řádné zasedání Evropské centrální banky a zasedání to bylo do značné míry přelomové. ECB totiž poprvé od roku 2011 zvedla základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní depozitní sazba tak byla zvýšena z -0,5 % na nulu. Přitom ECB ve své tiskové zprávě indikovala, že další zvyšování úrokových sazeb bude na dalších zasedáním pravděpodobně následovat.
  • Přemrštěné ceny nemovitostí
    Ceny nemovitostí ve velkých městech, zejména pak v Praze, rostou, mluvou matematickou, nad všechny hranice. Dle nových dat developerských firem se průměrná cena nových pražských bytů dostala letos na dohled 100 tis. korun/m2; ceny starých bytů pak samozřejmě tento vývoj odrážejí. Vážnost situace ilustruje i ČNB, která nedávno bankám nařídila utáhnout hypoteční kohoutky, které se v posledních letech otevřely naplno – zatímco v roce 2012 poskytly dle statistik ČNB české banky hypoteční úvěry (vč. refinancování) na nákup nemovitostí ve výši cca 170 mld., v roce 2017 pak ve výši bezmála 350 mld.
  • Přenese se rally Ripplu i na akcie Binancecoin nebo Coinbase?
    Rozhodnutí amerického federálního soudu, že tokeny XRP nepředstavují cenné papíry, vedlo k horečné rally na XRP. V porovnání s obdobím před rozhodnutím je nyní o zhruba 70 % výše. Momentum získala burza Coinbase (COIN.US), která je kótovaná na americkém akciovém trhu a je žalována Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) mimo jiné za nabízení neregistrovaných cenných papírů. Precedens související s XRP by mohl vést k tomu, že Coinbase své bitvy s americkým regulátorem vyhraje. Totéž by se mohlo týkat i společnosti Binance. Ačkoli společnost není kótovaná na burze, můžeme vůči ní mít expozici prostřednictvím kryptoměny Binancecoin (BNB). Budou růsty na XRP pokračovat? Povedou k rally na Coinbase, Binancecoinu a dalších kryptoměnách? To je velmi složitá otázka, ale již nyní mnoho kryptoměnových burz v USA naznačuje, že americkým zákazníkům opět umožní obchodovat s XRP.
  • Přeprava Suezem je opět v ohrožení, hrozí růst cen. Důvodem snaha jemenských povstalců napadat obchodní plavidla v Rudém moři; zdá se, že spolupracují i se somálskými piráty
    Celých dvanáct procent světového obchodu se uskutečňuje skrze Suezský průplav. Jenže přeprava tímto kritickým bodem je nyní opět v ohrožení. Jemenští povstalci, Húsíjové, totiž prostřednictvím dronů a střel napadají – či se o to snaží – obchodní plavidla v Rudém moři.
  • Přepravní platforma Lyft veleúspěšně vstoupila na burzu. Je to výzva pro Uber, ale ne nutně znak dobrých vyhlídek americké ekonomiky
    On-line přepravní platforma Lyft včera veleúspěšně vstoupila na burzu. V primární emisi dokázala své akcie upsat za cenu 72 dolarů za kus. To přitom byla horní hranice již navýšeného cenového pásma pro jejich úvodní nabídku. Původně totiž společnost plánovala nabízet primárně své akcie za cenu v rozpětí od 62 do 68 dolarů za kus.
  • Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce
    Americké akciové trhy se po sérii výprodejů dokázaly konečně vzpamatovat a tento prudký výběr zisků přerušit. Index Nasdaq 100, který v minulém týdnu ztratil 4 %, se z nejhoršího týdenního výsledku za poslední tři měsíce zotavil přímo ukázkově a připsal si přibližně 1,5% růst. Alphabet a Tesla včera prudce rostly o více než 2 %. Z technologických firem našly půdu po nohama akcie Nvidia, AMD nebo Meta. Z top technologických akcií si výraznější zisky nepřipsaly pouze Amazon a Apple. Ve volném pádu pokračovaly akcie technologické společnosti Crowdstrike, které prohloubily svou dvoudenní ztrátu již na více než 20 %. V rámci indexu S&P 500 se mezi nejslabšími tituly dne ocitly akcie Verizon, propad tohoto titulu o 6 % byl možná až příliš krutý.
  • Přerušení dodávek ruské ropy do Polsko zvyšuje riziko přerušení dodávek také do Česka
    Rusko dnes nečekaně přestalo dodávat ropu severní větví ropovodu Družba, která surovinu přepravuje do Polska a pak dále do Německa. Polsko však od tohoto měsíce odebírá od Ruska pouze zlomek objemu ropy v porovnání ještě i se situací v lednu letošního roku, natožpak loni, či dokonce před válkou na Ukrajině.
  • Přerušení výroby boeingů je špatnou zprávou pro Trumpa
    Přerušení výroby letadel Boeing 737 Max není dobrou zprávou pro amerického prezidenta Donalda Trumpa. V prvním letošním čtvrtletí, kdy zastavení produkce nastane, totiž kvůli němu dojde k poklesu výkonu celé americké ekonomiky. Přerušení výroby v příslušném čtvrtletí sníží anualizovaný čtvrtletní růst hrubého domácího produktu dle odhadů o 0,6 až jeden procentní bod.
  • Přeruší EURUSD nový započatý trend?
    Je zřejmé, že po proražení 200-MA se bude hlavní měnový pár EURUSD snažit zachytit v tomto týdnu podpo...
  • Přes dobré hospodářské výsledky padají akcie Hasbro o 5 %
    Akcie Hasbro (HAS.US) klesají o 5 %, přestože společnost představila lepší než očekávané kvartální výsledky. Výrobce hraček reportoval zisk $1,27 na akcii (oček. $1,14). Tržby dosáhly na $1,72 mld. (oček. $1,69) díky lepší spotřebitelské poptávce, která souvisí s pandemií koronaviru. Společnosti se podařilo překonat konsenzus v tržbách už podruhé za poslední 4 kvartály. CEO Brian Goldner řekl, že "Hasbro teamu se podařilo najít cestu ke globálním zákazníkům, přestože retailový trh byl v průběhu roku omezen. Tržby v sektoru e-commerce přesáhly $1 miliardu poprvé v historii. Podařilo se nám zlepšit naše globální dodavatelské řetězce a náš systém dodavatelů, aby byly naše produkty vyrobeny a distribuovány." Společnost plánuje uvolnit dodatečné informace o svých plánech do budoucnosti na akci virtuálního investora dne 25. února.
  • Přes noc nehybný
    Futures kontrakt 10letého T – Note setrvává i přes noc na hodnotě 132,0. Trh pokračuje v 3/4letním sestupném trendu...
  • Přes ochlazení zahraniční poptávky vývoz významně roste
    Zářijová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 25,1 mld. Kč, což předčilo loňský zářijový výsledek o 14,4 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o úctyhodných 8 % a dovoz o 3,4 % zásluhou o dva pracovní dny delšího měsíce. Srpnový výsledek byl revidován z 8,6 mld. Kč na 9,1 mld. Kč.
  • Přes panující rizika obchodníci opět akcie nakupují
    Americké akciové trhy včera otevřely výraznými propady. Například index S&P 500 v první půlhodině obchodování přišel o téměř dvě procenta. Nepříznivě na sentiment působily komentáře jednoho z amerických centrálních bankéřů ohledně stavu ekonomiky a rizik, která mohou vést k výraznějšímu zpomalení celkové aktivity. Silný apel Donalda Trumpa, aby Fed rychleji a agresivněji uvolňoval měnovou politiku, rovněž působil na obchodníky nepříznivě. Propad dluhopisových výnosů ale nakonec přiměl investory využít levnější ceny akcií a opět je nakupovat. Index S&P 500 tak v průběhu včerejška postupně vymazával ztráty, a dokonce uzavřel těsně nad úrovní z úterka.
  • Přes "zklamání" z Powellova projevu se zlato drží nad 1 900 USD
    Price action zlata byla v posledních dvou týdnech opravdu vzrušující, i když technicky stále obchodujeme v neutrálním oblasti mezi 1 865 a 2 075 USD. Poté, co se několik členů FEDu obávalo kontroly amerických dluhopisů, což mohlo vést k nadměrnému růstu rozvahy, o týden později byli kupující opět zklamáni, tentokrát z projevu předsedy FEDu Powella v Jackson Hole.
  • Přestávka v negativním vývoji - akcie i dluhopisy se koncem týdne zvedají
    Hlavní ekonom ECB Philip Lane přišel s komentářem, ve kterém říká, že je sazby třeba jen dostat na neutrální úroveň, a čeká tento proces rozložený do řady měsíců, přičemž je podle něj brzy se vyjadřovat k nejbližšímu zasedání. Zároveň se snaží zmírnit nervozitu, že by na eurozónu mohly přeskočit aktuální problémy z Británie. Nečeká také, že by politika ECB byla upravována kvůli kurzu eura.
  • Přestávka v obchodních válkách
    Páteční statistika amerického trhu práce opět potvrdila solidní výkon ekonomiky a pokles nezaměstnanosti. I přes stále pomalejší růst mezd se pro Fed nic nemění. Čekáme, že další zvýšení úrokových sazeb přijde koncem září a v prosinci tohoto roku.
  • Přestávka v rally. Má ECB čím pozitivně překvapit?
    Německá vláda schválila další fiskální stimul pro ekonomiku, tentokrát "jen" za 130 mld. EUR. Vadou na kráse je to, že neobsahuje diskutované šrotovné na všechna auta. Dotace jsou omezeny na elektromobily, takže akcie evropských automobilek ráno trpí. Větší pokles přesto registrují banky při korekci nedávné rally. Balík fiskálních opatření vedle Německa představila také Austrálie.
  • Přestože ceny rostou, Češi si na vánoce koupí více
    Průměrnou českou i slovenskou domácnost i přes růst cen stojí letos vánoce díky růstu příjmů méně než v loňských letech. Zatímco Češi zaplatí za vybraný koš vánočních produktů 35,5 % průměrné mzdy, v případě Slováků činí podíl úplně stejného nákupu 42,9 % průměrné mzdy. Vyplývá to z předvánočního česko-slovenského cenového průzkumu, který společně realizuje již třetím rokem společnost TopForex a Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).
  • Přesun kapitálu na akciích naznačuje očekávání recese
    Na akciových trzích po pádu tří bank ve Spojených státech začaly sílit obavy ohledně recese, kterou přibližují vyšší sazby a očekávání horšího přístupu ke kapitálu. Ačkoliv se vylepšuje likvidita, není zatím zcela jasné, zda bude cítit i na akciových trzích, kde zatím podporuje hlavně sebevědomí k dalšímu růstu. Obecně se však fundament začíná lámat a bude složité se podívat do dalších měsíců s vidinou rychlejší ekonomické expanze.
  • Přesuny akcií ve společnosti Kofola
    Společnost Aetos koupila 12 % akcií společnosti Kofola a nyní jí patří 68 %. Společnost Aetos rodiny Samarasových po ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024