Neděle 22. prosince 2024 02:41
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Země s ženami v politice často zvládají covid lépe, v Česku je jich ale skoro nejméně v EU. Ani s ženami v managementu to v ČR není žádná sláva

07.03.2021 10:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ženy obsazují v EU přesně třetinu křesel v jednotlivých národních parlamentech členských zemí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. V manažerských pozicích firem a podniků pak obsazují 34 míst. 

Podíl žen v parlamentech v uplynulých letech postupně narůstal, jelikož například v roce 2004 činil jen 21 procent. V žádné zemi EU však ženy nemají v parlamentu většinu.  

Česká republika v parlamentním zastoupení žen vykazuje v rámci EU značně podprůměrný výsledek. V českém parlamentu totiž mají ženy jen pětinu křesel. Hůře už je na tom v EU pouze Malta a Maďarsko. Nejvíce žen, padesát procent, zasedá ve švédském parlamentu. Dále jsou ženy zastoupeny výrazně také v parlamentu finském, kde jich je 46 procent, a belgickém, kde obsazují 43 procent křesel. 

Stoupá nejen počet žen v parlamentech, ale také ve vládách členských zemí EU. Mezi lety 2004 a 2020 stoupl jejich podíl z 20 na 33 procent. Nadpoloviční zastoupení mají ženy ve vládách finské (55 procent), rakouské (53), švédské (52) a francouzské (51). V české vládě mají ženy podle Eurostatu 29 procent křesel.  

Platí také, že současný počet ženských hlav států členských zemí EU, čtyři, je nejvyšší v historii EU.  

Zastoupení ženy v politice může hrát roli i ve zvládání covidové krize, jak epidemiologickém, tak ekonomickém a sociálním. Média i odborníci si už takřka rok všímají toho, že země, jimž vládnou ženy, mají sklon k lepšímu zvládání pandemické situace. Za zemi, jež vůbec nejlépe ze všech zvládá boj s covidem, bývá často označován Nový Zéland. Ostrovu vládne premiérka Jacinda Ardernová. Pandemii dobře zvládají třeba také severské země Island, Norsko, Finsko a Dánsko. Vládám všech těchto zemí přitom předsedá žena. 

Ženy ve vedoucích politických rolích mohou mít odlišný styl vedení než muži. Někteří badatelé, třeba profesorky Supriya Garikipatiová a Uma Kambhampatiová z britských univerzit v Liverpoolu a Readingu, upozorňují na to, že silnější sklon žen k empatii je například vede k prosazování testování osob v předních liniích zdravotní péče. Ženy jsou také participativnější, zaměřené na komunikaci a kooperaci, nikoli nutně na prosazení sebe sama, což je vede k ochotnějšímu naslouchání odborníkům, jako jsou epidemiologové, virologové či lékařští specialisté.  

Zatímco ženy-političky mají v EU nejsilnější zastoupení v západních, zvláště severských zemích, v managementu firem mají ženy nejsilnější slovo v nových zemích EU, těch východních, postsocialistických. Nejvyšší zastoupení žen v manažerské pozici podniku či firmy vykazuje Lotyšsko (ženy mají 45 procent všech manažerských pozici), následuje Polsko (44) a Bulharsko (42). Nejméně žen ve vedení firem je pak v EU v Chorvatsku (24), v Nizozemsku (26) a na Kypru (27). V Česku je žen v managementu podle Eurostatu stejně, jako je žen ve vládě, tedy 29 procent. To je v rámci EU opět podprůměrný údaj, neboť průměr činí 34 procent. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Země G7 dnes schválí další sankci proti Rusku: zastropování cen jeho ropy vyvážené tankery. Pohonné hmoty v ČR tak mohou zdražit až na 88 Kč/l, plyne z prognózy největší americké banky
    Ministři financí zemí skupiny G7 podle informací agentury Bloomberg dnes podpoří zavedení další sankce proti Rusku. Spočívala by v zastropování cen ropy, kterou Rusko vyváží po moři. Přitom tankery, které by ji do světa exportovaly za cenu vyšší, než je strop, by například nemohly získat pojištění. Pojištění tankerů mají v drtivé většině v rukou západní instituce, sídlící v Británii či v EU.
  • Země G7 dojednaly minimální podnikovou daň, cílí i na technologické obry. Globální dohoda však může být obtížná, země jako Irsko přijdou o velké peníze
    Ministři zemí skupiny G7 se na svém dvoudenním londýnském jednání, jež skončilo včera, přelomově dohodli na principu boje proti daňovým rájům a současně na principu boje za geograficky vyváženější zdanění velkých technologických firem, jako je Amazon nebo Google.
  • Země G7 dojednávají mezinárodní podnikovou daň, Česko může získat miliardy
    Ministři zemí skupiny G7 se na svém londýnském jednání, jež dnes pokračuje druhým dnem, blíží k přelomové dohodě. Již včera se rámcově dohodli, že podpoří zavedení minimální podnikové daně ve výší minimálně patnácti procent. Toto ujednání představuje základ pro širší mezinárodní dohodu, která by ukončila po několik desetiletí trvající „závod ke dnu“, kdy se jednotlivé země předhánějí v postupném snižování podnikové daně. Činí tak proto, aby na své území přilákaly nadnárodní firmy a investory.
  • Země G7 se dohodly na 15% dani pro mezinárodní firmy. ECB očekává, že HDP stoupne o 4,6 %
    Kvůli zvyšující se inflaci se ruská centrální banka rozhodla již potřetí v tomto roce zvýšit hlavní úrokovou sazbu. Tentokrát centrální banka zvýšila sazbu o 50 bazických na 5,5 %. V doprovodném prohlášení banka oznámila, že nejspíše budou následovat další “hiky“ v příštích zasedáních.
  • Země G7 se zavázaly ukončit dovoz ropy z Ruska
    Členové skupiny G7 se o víkendu na virtuálním mítinku zavázali omezit své nákupy ruské ropy. Podle zprávy agentury AFP se k ukončení nákupů ruské ropy zavázaly USA, Francie, Kanada, Německo, Itálie, Japonsko a Velká Británie, neupřesnily ale, jak a kdy tak učiní. Někteří členové skupiny G7, například Velká Británie, USA a Kanada, už zákaz dovozu ruské ropy zavedli. Jde ale o velmi malé dovozce ruské ropy, takže tyto zákazy měly na příjmy Ruska z uhlovodíkového průmyslu, který se G7 snaží sankcemi přiškrtit, jen malý dopad. Naprosto odlišný je případ Japonska. Dosvědčuje to prohlášení ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Koichiho Hagiudy z minulého týdne, že pro Japonsko bude omezení dovozu ruské ropy těžké. Japonský premiér Fumio Kišida po víkendovém zasedání G7 prohlásil, že země dovoz ruské ropy zakáže. Dodal, že pro zemi, která je silně závislá na dovozu energie, je takové rozhodnutí velmi obtížné. Nejdůležitější je ale soulad s G7. Ceny ropy se stále drží nad úrovní 100 USD:
  • Země G7 zakáží dovoz zlata z Ruska, co to udělá s jeho cenou?
    Rusko je druhým největším těžařem zlata na celém světě. Zároveň patří také mezi 5 světových zemí s největšími zlatými rezervami. Zákazem dovozu zlata, který mu země G7 udělily, nebude Rusko moci prodat desítky až stovky tun, které mají ve svých státních rezervách. Zlato přitom tvoří až 20 % jejich celkových rezerv. Za rok 2021 získalo Rusko prodejem zlata 15 mld. dolarů, které jim teď budou ve státním rozpočtu chybět. Zároveň bude toto zlato chybět na západních trzích, kde ho hojně nakupovaly centrální banky a instituce různých zemí. Rusko může nyní hledat kupce zlata v Číně nebo Indii, jako to udělalo s ropou.
  • Země OECD mají tolik uhlí, že by jim vystačilo na 200 let
    Společnost British Petroleum včera zveřejnila svůj energetický statistical review na rok 2015. Je to zajímavé čtení plné zajímavých grafů a tabulek, takže doporučujeme všem, kteří by rádi získali větší přehled o tom, jak momentálně vypadá energetická situace ve světě. Kompletní report najdete pod tímto odkazem. Nás ale zaujala hlavně sekce, která se věnuje v poslední době tolik zatracované komoditě, jakou je uhlí. Uhlí si prošlo od finanční krize dramatickým pádem cen a celý uhelný sektor je dnes v hluboké krizi.
  • Země po celém světě dál skupují zlato
    Podle Polské národní banky vzrostly zlaté rezervy této země minulý měsíc na 7,828 milionů trojských uncí (243,5 metrických tun). V dubnu centrální banka nakoupila 14,8 tun zlata, což představuje největší nárůst od června 2019, kdy polské rezervy vzrostly o 94,9 tun.
  • Země po celém světě pokračují ve zvyšování svých zlatých rezerv
    Začátkem srpna Světová rada pro zlato oznámila, že poptávka centrálních bank po zlatě dosáhla v první polovině roku 387 tun. Navzdory mírnému zpomalení tempa nákupů zlata v tomto období centrální banky svůj postup nezměnily. Vidí v drahém kovu hodnotu a nadále jej přidávají do svých měnových rezerv.
  • Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech
    Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, tlumočil dnes jejich stanovisko německý ministr hospodářství Robert Habeck poté, co o problematice se svými kolegy na dálku jednal. Informuje o tom agentura DPA, podle níž se porady účastnili i zástupci Evropské unie.
  • Zemetrasenie v Indonézii
    Agentúra Bloomberg reportuje silné zemetrasenie s magnitúdou 7,6 stupňa Richterovej stupnice ...
  • Zemní plyn a vývoj trhu
    Skupina Emma Capital již podniká v Rumunsku od roku 2013. Plynárenský byznys Jiřího Šmejce s loňským obratem 51 milionů eur a provozním ziskem 9 milionů eur jde kupředu. Kromě nich má zájem o liberalizovaný trh se zemním plynem v Rumunsku i společnost ČEZ. Vedlejší byznys podnikatele Jiřího Šmejce v Rumunsku je zaměřený na zemní plyn a nyní zdárně roste. Místní antimonopolní úřad také nyní posuzuje nákup menšího distributora zemního plynu Forte Gaz Šmejcovou investiční skupinou Emma Capital. Společnost Forte Gaz má na trhu se zemním plynem v Rumunsku podíl asi 1 %. Podle Pavla Zuny, mluvčího skupiny Emma Capital, je to obchod v obsahu v řádu jednotek milionů eur.
  • Zemní plyn by si po nedávném výrazném posílení mohl oddechnout
    Nižší než obvyklý nárůst zásob, lepší prognózy poptávky a nadcházející letní sezóna zvýšily ceny zemního plynu nad klíčový 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) a nedávno na čtyřměsíční maximum 2,90. Cena však vzápětí oslabila a uzavřela opět pod lednovým vrcholem 2,77, což investory přimělo k zamyšlení, zda se růstový vzorec, který začal od známé oblasti podpory 1,50 neblíží svému vrcholu. Vzhledem k překoupeným signálům přicházejícím z RSI a stochastického oscilátoru je pravděpodobné určité zmírnění.
  • ⛽Zemní plyn po rolloveru klesá📉
    Cena zemního plynu koriguje po včerejším rolloveru, který přinesl o 10 % vyšší cenu aktuálního kontraktu. Na podzim se kvůli sezónnímu strmému contangu nejedná o nijak vzácný vzestup. Aktuální předpověď se staví spíše na stranu dalšího růstu. Pro dalších 6 - 10 dní se čeká, že teploty budou podprůměrné a také pro další týdny se počítá s lehce podprůměrnými teplotami. Navíc bouře v Mexickém zálivu by se mohla změnit na tropickou cyklónu, která by mohla negativně ovlivnit produkční kapacity v oblasti.
  • Zemní plyn pro české domácnosti výrazně zdraží. Rusko omezuje své dodávky, v celé EU je tak plynu málo
    Světu, zejména pak Evropě vážně hrozí „plynový hladomor“. Největší americká banka proto svým klientům doporučuje nakupovat akcie Kremlem ovládaného Gazpromu. I Češi by měli využít posílení koruny a spíše než do nábytku v Polsku investovat do akcií ruského podniku – a svézt se tak na vlně momentálního prudkého zdražení plynu.
  • Zemní plyn roste nejdéle od roku 2013, jen tento týden o desetinu
    Jarní měsíce jsou obvykle klidnějším obdobím pro zemní plyn, kdy se budují zásoby a cenové impulsy jsou malé. V tomto ...
  • Zemní plyn se letos propadl o více jak 47 %
    Futures na zemní plyn zažily další bolestivý týden, kdy se propadly k pandemické spodní hranici 1,50, která zastavila i klesající trend z let 2014-2016. Indexy RSI a stochastika detekovaly přeprodané podmínky, zatímco čtvrteční svíčka, která má zřejmě tvar inverzního kladiva, dodává optimismus, že by cena mohla brzy změnit směr k růstu.
  • Zemní plyn se nachází nad 2,5 USD, zlato a ropa klesají
    V úterý se výprodej zemního plynu pozastavil, protože to vypadalo, že se trh po 2 měsíčním propadu dostal do zlomové situace, přičemž analytici uvádí, že k obchodu je potřebuja větší přesvědčení o poptávce, aby se ceny topného paliva smysluplně zvýšily.
  • Zemní plyn – střednědobý výhled
    Dále a dále zřejmě investoři utápějí své peníze v komoditě zvané zemní plyn. ...
  • Zemní plyn: Tržní výzvy a optimistické předpovědi 
    V období extrémních letních teplot se obchodníci se zemním plynem potýkají s dramatickým propadem trhu, který odhaluje hluboký převis nabídky v USA. Tradiční očekávání oživení poptávky po zemním plynu během horkého léta se nyní zdá být v rozporu s realitou trhu nasyceného přebytkem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje