Neděle 03. listopadu 2024 08:46
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Zemní plyn pro české domácnosti výrazně zdraží. Rusko omezuje své dodávky, v celé EU je tak plynu málo

08.09.2021 11:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Světu, zejména pak Evropě vážně hrozí „plynový hladomor“. Největší americká banka proto svým klientům doporučuje nakupovat akcie Kremlem ovládaného Gazpromu. I Češi by měli využít posílení koruny a spíše než do nábytku v Polsku investovat do akcií ruského podniku – a svézt se tak na vlně momentálního prudkého zdražení plynu.  

Češi z příhraničí v těchto dnech berou útokem blízké polské obchody s nábytkem, oblečením nebo potravinami. Také jsou častěji k vidění třeba v kavárnách polské části Těšínska. Důvod je zřejmý. Koruna je vůči zlotému nejsilnější minimálně od roku 2000, s krátkou výjimkou konce léta roku 2011. Tehdy byl polský zlotý srovnatelně levný jako dnes, vyšel na 5,60 koruny. Ale třeba v dubnu 2015 se prodával za bezmála sedm korun. Slabá polská měna zvýhodňuje nákupy zejména právě Čechům v polském příhraničí, kteří tak díky extrémně výhodnému kursu vyrážejí k severnímu sousedovi na nákupy ještě houfněji než běžně.   

Oslabování polské měny plyne z několika příčin. Loni koncem roku proti ní začala intervenovat polská centrální banka. V podobném duchu, v jakém Česká národní banka během své intervence z let 2013 až 2017 znehodnocovala korunu. Polská centrální banka chtěla zamezit výraznějšímu posílení zlotého, které by podle ní ohrožovalo křehké post-pandemické zotavování polské ekonomiky.   

 Ve směru posilování koruny vůči zlotému ale působí také sama ČNB. Její guvernér Jiří Rusnok minulý týden v rozhovoru s autorem textu pro TV Nova uvedl, že si umí představit, že zvedne ruku pro zvýšení základní úrokové sazby na každém ze tří letošních zbývajících řádných měnověpolitických zasedání bankovní rady. Pokud se připojí dostatečný počet Rusnokových kolegů z bankovní rady, což je poměrně pravděpodobné, vystoupí základní sazba ČNB ještě letos z nynější 0,75 nejspíše na 1,50 procenta. Atraktivnější úročení láká do koruny investory z celého světa a jejich větší sháňka po ní logicky zvedá její cenu, vyjádřenou kursem, a to i kursem ke zlotému. Koruna ale zpevňuje také třeba vůči euru. V druhé polovině minulého týdne třikrát po sobě uzavírala obchodování na kursu 25,30 koruny za euro, což se jí podařilo naposledy před propuknutím pandemie loni v březnu.  

ČNB se růstem úroků snaží primárně zkrotit inflaci, ačkoli guvernér ve zmíněném televizním rozhovoru uvedl, že nějakých 70 procent inflace si nyní „dovážíme“. Krotit inflaci importovanou ze zahraničí samozřejmě česká centrální banka dost dobře nemůže. Těžko může ČNB zmírňovat třeba růst cen čipů způsobený jejich celosvětovým nedostatkem. Nejde jen o čipy. Vedle takzvaného „čipového hladomoru“ nyní světu vážně hrozí také třeba „plynový hladomor“. 

Současný prudký vzestup cen zemního plynu zasahuje nejen Evropu, nýbrž celý svět. Pokud by se plyn prodával v barelech jako ropa, vyšel by teď jeden takový barel na více než 100 dolarů. Jestliže ropa stojí více než sto dolarů za barel, začíná se hovořit o ropném šoku. Nyní je tedy plně na místě začít mluvit o světovém plynovém šoku. Běžně je plyn levnější než ekvivalentní objem ropy, avšak nyní je o zhruba 40 procent dražší. Pro české domácnosti to znamená jediné. Plyn jim citelně zdraží. Letos na podzim, případně v příštím roce to může být až o patnáct procent. Cena pak půjde nejspíše výš i v dalších letech.  

Naštěstí by růst měla tlumit právě posilující koruna. ČNB sice nemůže svoji měnovou politikou ovlivnit světové ceny plynu, počítané v dolarech, ale může skrze vyvolané zpevnění koruny zlevnit plyn po přepočtu do české měny. Co by za to dali třeba v Německu, kde nyní mají spotřebitelskou inflaci ještě výraznější než v Česku. Kvůli sdílení eura však nemají vlastní měnovou politiku, takže proti vyšší inflaci vlastním zvýšením úroků bojovat nemohou. 

Nadcházející zima zvláště pro Evropu může představovat hořké prozření, jak nesmírně důležitý plyn je pro celou její ekonomiku. Starý kontinent čelí už celé léto situaci, kdy plynu není dost, aby se mohly doplnit zásobníky vyčerpané po loňské dlouhé zimě. Rusko, největší dodavatel plynu do Evropy, omezuje svůj vývoz plynu z řady důvodů. Jedním z nich je evidentně i ten, že ruský plynárenský gigant Gazprom, většinově ovládaný Kremlem, se snaží demonstrovat nepostradatelnost dokončovaného plynovodu Nord Stream 2. Gazprom omezením dodávek plynu po svém tlačí EU k tomu, aby nekladla překážky do cesty zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Plynovod je nyní již prakticky dokončený. Moskva usiluje o to, aby ním plyn začal do Německa proudit co nejdříve a nejhladčeji.   

Největší americká banka JP Morgan privátně doporučuje nákup akcií Gazpromu. Ve zprávě klientům za začátku září doporučení zdůvodňuje tím, že Gazprom za současných napjatých podmínek světového trhu s plynem může velmi dobře uplatňovat „svoji kontrolu nad celým trhem s plynem v EU“. Nahrává mu v tom letošní nezvykle chladné počasí. I v Česku začala topná sezóna nebývale brzy, na některých místech už koncem srpna. Krušnější zima pochopitelně umocňuje sháňku po plynu, takže Gazprom si za své dodávky do EU bude moci k běžné ceně přirazit o to více, což zvýší jeho ziskovost, včetně té přepočítané na akcii.  

Češi, kteří už v příštích měsících na svých peněženkách neblaze pocítí zdražování plynu, tedy nechť místo nábytku v Polsku nyní radši investují do akcií Gazpromu. Až jim v příštích měsících dorazí účet s výrazně navýšenou cenou za plyn, budou se moci utěšovat alespoň tím, že díky té samé vyšší ceně roste hodnota akcií v jejich vlastnictví. Se silnější korunou je investice i do ruských akcií snazší, než pokud by česká měna byla slabší.  

Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Země G7 zakáží dovoz zlata z Ruska, co to udělá s jeho cenou?
    Rusko je druhým největším těžařem zlata na celém světě. Zároveň patří také mezi 5 světových zemí s největšími zlatými rezervami. Zákazem dovozu zlata, který mu země G7 udělily, nebude Rusko moci prodat desítky až stovky tun, které mají ve svých státních rezervách. Zlato přitom tvoří až 20 % jejich celkových rezerv. Za rok 2021 získalo Rusko prodejem zlata 15 mld. dolarů, které jim teď budou ve státním rozpočtu chybět. Zároveň bude toto zlato chybět na západních trzích, kde ho hojně nakupovaly centrální banky a instituce různých zemí. Rusko může nyní hledat kupce zlata v Číně nebo Indii, jako to udělalo s ropou.
  • Země OECD mají tolik uhlí, že by jim vystačilo na 200 let
    Společnost British Petroleum včera zveřejnila svůj energetický statistical review na rok 2015. Je to zajímavé čtení plné zajímavých grafů a tabulek, takže doporučujeme všem, kteří by rádi získali větší přehled o tom, jak momentálně vypadá energetická situace ve světě. Kompletní report najdete pod tímto odkazem. Nás ale zaujala hlavně sekce, která se věnuje v poslední době tolik zatracované komoditě, jakou je uhlí. Uhlí si prošlo od finanční krize dramatickým pádem cen a celý uhelný sektor je dnes v hluboké krizi.
  • Země po celém světě dál skupují zlato
    Podle Polské národní banky vzrostly zlaté rezervy této země minulý měsíc na 7,828 milionů trojských uncí (243,5 metrických tun). V dubnu centrální banka nakoupila 14,8 tun zlata, což představuje největší nárůst od června 2019, kdy polské rezervy vzrostly o 94,9 tun.
  • Země po celém světě pokračují ve zvyšování svých zlatých rezerv
    Začátkem srpna Světová rada pro zlato oznámila, že poptávka centrálních bank po zlatě dosáhla v první polovině roku 387 tun. Navzdory mírnému zpomalení tempa nákupů zlata v tomto období centrální banky svůj postup nezměnily. Vidí v drahém kovu hodnotu a nadále jej přidávají do svých měnových rezerv.
  • Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech
    Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, tlumočil dnes jejich stanovisko německý ministr hospodářství Robert Habeck poté, co o problematice se svými kolegy na dálku jednal. Informuje o tom agentura DPA, podle níž se porady účastnili i zástupci Evropské unie.
  • Země s ženami v politice často zvládají covid lépe, v Česku je jich ale skoro nejméně v EU. Ani s ženami v managementu to v ČR není žádná sláva
    Ženy obsazují v EU přesně třetinu křesel v jednotlivých národních parlamentech členských zemí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. V manažerských pozicích firem a podniků pak obsazují 34 míst.
  • Zemetrasenie v Indonézii
    Agentúra Bloomberg reportuje silné zemetrasenie s magnitúdou 7,6 stupňa Richterovej stupnice ...
  • Zemní plyn a vývoj trhu
    Skupina Emma Capital již podniká v Rumunsku od roku 2013. Plynárenský byznys Jiřího Šmejce s loňským obratem 51 milionů eur a provozním ziskem 9 milionů eur jde kupředu. Kromě nich má zájem o liberalizovaný trh se zemním plynem v Rumunsku i společnost ČEZ. Vedlejší byznys podnikatele Jiřího Šmejce v Rumunsku je zaměřený na zemní plyn a nyní zdárně roste. Místní antimonopolní úřad také nyní posuzuje nákup menšího distributora zemního plynu Forte Gaz Šmejcovou investiční skupinou Emma Capital. Společnost Forte Gaz má na trhu se zemním plynem v Rumunsku podíl asi 1 %. Podle Pavla Zuny, mluvčího skupiny Emma Capital, je to obchod v obsahu v řádu jednotek milionů eur.
  • Zemní plyn by si po nedávném výrazném posílení mohl oddechnout
    Nižší než obvyklý nárůst zásob, lepší prognózy poptávky a nadcházející letní sezóna zvýšily ceny zemního plynu nad klíčový 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) a nedávno na čtyřměsíční maximum 2,90. Cena však vzápětí oslabila a uzavřela opět pod lednovým vrcholem 2,77, což investory přimělo k zamyšlení, zda se růstový vzorec, který začal od známé oblasti podpory 1,50 neblíží svému vrcholu. Vzhledem k překoupeným signálům přicházejícím z RSI a stochastického oscilátoru je pravděpodobné určité zmírnění.
  • ⛽Zemní plyn po rolloveru klesá📉
    Cena zemního plynu koriguje po včerejším rolloveru, který přinesl o 10 % vyšší cenu aktuálního kontraktu. Na podzim se kvůli sezónnímu strmému contangu nejedná o nijak vzácný vzestup. Aktuální předpověď se staví spíše na stranu dalšího růstu. Pro dalších 6 - 10 dní se čeká, že teploty budou podprůměrné a také pro další týdny se počítá s lehce podprůměrnými teplotami. Navíc bouře v Mexickém zálivu by se mohla změnit na tropickou cyklónu, která by mohla negativně ovlivnit produkční kapacity v oblasti.
  • Zemní plyn roste nejdéle od roku 2013, jen tento týden o desetinu
    Jarní měsíce jsou obvykle klidnějším obdobím pro zemní plyn, kdy se budují zásoby a cenové impulsy jsou malé. V tomto ...
  • Zemní plyn se letos propadl o více jak 47 %
    Futures na zemní plyn zažily další bolestivý týden, kdy se propadly k pandemické spodní hranici 1,50, která zastavila i klesající trend z let 2014-2016. Indexy RSI a stochastika detekovaly přeprodané podmínky, zatímco čtvrteční svíčka, která má zřejmě tvar inverzního kladiva, dodává optimismus, že by cena mohla brzy změnit směr k růstu.
  • Zemní plyn se nachází nad 2,5 USD, zlato a ropa klesají
    V úterý se výprodej zemního plynu pozastavil, protože to vypadalo, že se trh po 2 měsíčním propadu dostal do zlomové situace, přičemž analytici uvádí, že k obchodu je potřebuja větší přesvědčení o poptávce, aby se ceny topného paliva smysluplně zvýšily.
  • Zemní plyn – střednědobý výhled
    Dále a dále zřejmě investoři utápějí své peníze v komoditě zvané zemní plyn. ...
  • Zemní plyn: Tržní výzvy a optimistické předpovědi 
    V období extrémních letních teplot se obchodníci se zemním plynem potýkají s dramatickým propadem trhu, který odhaluje hluboký převis nabídky v USA. Tradiční očekávání oživení poptávky po zemním plynu během horkého léta se nyní zdá být v rozporu s realitou trhu nasyceného přebytkem.
  • Zemní plyn v USA padá o 10 % kvůli předpovědi rekordně teplého počasí 📉
    Bez ohledu na zimní bouři Elliott, která zuří po celých Spojených státech, ceny plynu klesají, protože meteorologické modely předpovídají rekordní oteplení v USA na příštích 12 dní. Podle předpovědí NatGasWeather se očekává, že zlepšení počasí povede k nejnižší poptávce po zemním plynu v USA za více než 40 let.
  • 📈Zemný plyn rastie o 9%🚀
    Ceny zemného plynu v USA počas dnešnej seansy vzrástli o viac ako 9 %, čo je najviac za 3 týždne, uprostred predpovedí chladného počasia v blízkej budúcnosti. Služba Bespoke Weather Services pozorovala chladnejšie zmeny teplotného výhľadu vo východnej polovici USA na aktuálny aj budúci týždeň.
  • Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner, na Aljašce s ním spadl vrtulník
    Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. Šestapadesátiletý podnikatel a filantrop nepřežil nehodu vrtulníku v aljašských horách. Při leteckém neštěstí zemřelo pět lidí, jeden člověk přežil. Kellner byl většinovým majitelem skupiny PPF. Podle analytiků nemusí jeho náhlé úmrtí znamenat pro skupinu PPF ztrátu pozic ani strategického rozvoje, její procesy fungování jsou zaběhnuté. Politici vzpomínají na Kellnera v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy i kroky, kterými pomohl české společnosti. Po dnešním oznámení Kellnerova úmrtí výrazně klesly na pražské burze akcie operátora O2 a Monety Money Bank.
  • Zemřel Paul Volcker, bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR
    Ve věku 92 let dnes zemřel Paul Volcker. Coby šéf americké centrální banky na přelomu 70. a 80. zkrotil tehdejší citelnou inflaci, a připravil tak půdu pro hospodářsky úspěšná 80. léta v USA. Svým způsobem tak zásadně pomohl prezidentu Ronaldu Reaganovi k „uzbrojení“ Sovětského svazu, a přispěl tak k uspíšení pádu železné opony. Pokud by Volckerovo působení v čele Fedu nebylo tak úspěšné, Spojené státy by pravděpodobně vykazovaly v 80. letech výrazně horší ekonomickou výkonnost, což by zřejmě oddálilo rozpad SSSR i pád železné opony.
  • Zemřel první z „hlavních ekonomů“
    Kamil Janáček představuje průkopníka praktické makroekonomie v podmínkách tržní ekonomiky v ČR. Coby hlavní ekonom Komerční banky začal působit už v roce 1993, kdy se obor moderní praktické makroekonomie, uplatňované bankami či dalšími finančními společnostmi, v tuzemsku teprve rodil. Janáček jako jeden z “otců zakladatelů” přitom stanovil vysoké standardy nově vznikajícího oboru, v nichž zúročil i to nejlepší, co si odnesl z vlastního ekonomického výzkumu, včetně zkoumání a analýzy kapitalistických ekonomik, z doby před rokem 1989. K vrcholům jeho profesního života patřilo působení v bankovní radě České národní banky, v níž se řadil spíše k takzvaným jestřábům. To se zásadně projevilo jeho převážně odmítavým postojem k takzvanému kurzovému závazku, stále i dnes kontroverznímu, v jehož rámci Česká národní banka v letech 2013 až 2017 devizovými intervencemi oslabovala korunu, aby tak zvýšila inflaci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI