Úterý 19. listopadu 2024 05:42
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (včetně MONETY)

25.01.2021 18:17  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Joe Biden byl v minulém týdnu zvolen 46. prezidentem Spojených států. Předání moci proběhlo v poklidu, i když byl tradiční ceremoniál poznamenán zvýšenými bezpečnostními opatřeními v souvislosti s nedávnými nepokoji v Kapitolu i pandemií koronaviru. Na trhu se začaly projevovat určité snahy o korekci vysokého růstu z posledních týdnů, ale ani inaugurace amerického prezidenta ZATÍM nevedla k výraznějšímu výběru zisků.

Americký Fed bude v tomto týdnu rozhodovat o nastavení měnové politiky. Žádný pohyb sazeb nemůžeme čekat ještě dlouho. S růstem inflačních očekávání však investory čím dál více zajímá, jestli se v komunikaci Fedu neobjeví náznaky budoucího přiškrcení měnové politiky. Mimo to bude zajímavé číslo prvního odhadu vývoje amerického HDP za Q4/2020. V USA pokračuje výsledková sezóna a v tomto týdnu se dočkáme řádné nálože výsledků TOP technologických společností. Zprávy o zájmu společnosti PPF o MONETU Money Bank vzrušila v pátek večer investorskou veřejnost. Pokud se obě strany dohodnout, tak může vzniknout silný konkurent největším českým bankám.

EUR/USD

Americká centrální banka Fed bude ve středu ve 20. hodin rozhodovat o dalším nastavení měnové politiky. Zasedání bude tradičně následovat tisková konference (ve 20:30). Změna sazeb není na pořadu dne, ale investoři budou bedlivě sledovat jakékoli zmínky o potenciálním budoucím utahování měnové politiky. Někteří centrální bankéři ve svých nedávných projevech naznačili, že diskuze na toto téma by mohla začít v průběhu roku. Fed by se dle předpokladů měl striktně držet své rozvolňovací doktríny, takže jakýkoliv náznak utahování by mohl mít výrazný dopad na USD. Americká měna dostane příležitost k pohybu také v reakci na první odhad amerického HDP, které bude zveřejněno ve čtvrtek ve 14:30. První odhad obvykle vyvolá nejvýraznější reakci, ale od té doby, co v tom COVID-19 „udělal zmatek“, tak reakce na tato data není příliš čitelná.

NASDAQ (US100)

Technologické akcie v dosavadním průběhu výsledkové sezóny ukázaly solidní výsledky za poslední kvartál 2020. Netflix předvedl vyšší růst počtu předplatitelů a Intel pozitivně překvapil na poli zisku i tržeb. Index US100 dosáhl v minulém týdnu na historická maxima a futures zatím ukazují také na pozitivní otevření v tomto týdnu. Navíc se v následujících seancích dočkáme dalšího přiložení do kotle. Své hospodářské výsledky zveřejní TOP americké technologické společnosti. V úterý přijde na řadu Microsoft a ve středu své reporty zveřejní Tesla a Apple. Ocenění technologických akcií zůstává vysoké, ale překonání odhadů a další růst akcií by v případě mnoha technologických společností nepřekvapil.

MONETA Money Bank (MONET.CZ)

MONETA je bankou, která bude v průběhu tohoto týdne pod drobnohledem investorů. V pátek po uzavření trhu se objevily zprávy o námluvách mezi PPF a bankou MONETA, která by se měla spojit s Airbank, Home Creditem a značkou Zonky. Moneta reagovala v pondělí krátce po otevření růstem až o 18 % k úrovni 79 Kč za akcii, i když později část zisků ztratila. Není ale náhodou, že se cena přiblížila 80 korunám. Právě tolik dobrovolně nabídla společnost PPF jako možnou cenu odkupu od stávajících akcionářů. Banka MONETA má čas na vyjádření k návrhu do pátku 29. ledna. Je těžké spekulovat, zda banka a její hlavní akcionáři nabídku přijmou, respektive zda se začne řešit termín svatby. PPF má o banku asi fakt zájem, když to v relativně krátké době zkouší už podruhé. Pokud se ale obě strany v průběhu týdne nedohodnou, tak by akcie mohly rychle mašírovat tam, odkud přišly.

Jiří Tyleček
Analytik XTB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tři trhy, které je třeba příští týden sledovat (27.07.2024)
    Investoři budou mít příští týden co zpracovávat, protože kalendář je plný významných událostí! Obchodníci se v nadcházejících dnech dočkají rozhodnutí o úrokových sazbách od 3 hlavních centrálních bank, klíčových údajů z amerického trhu práce a zveřejnění výsledků hospodaření významných amerických technologických společností. Příští týden se vyplatí sledovat indexy US100, GBP/JPY a GOLD!
  • Tři trhy, které je třeba příští týden sledovat (29.03.2024)
    Týden po velikonoční přestávce je na trzích nabitý špičkovými tituly z Evropy a Spojených států. Obchodníkům budou nabídnuty údaje o počtu pracovních míst za březen z USA a Kanady, indexy ISM za březen a také bleskový údaj o německém indexu spotřebitelských cen za březen. Kromě toho budou zveřejněny také zápisy z posledních zasedání RBA a ECB. Nezapomeňte v nadcházejícím týdnu sledovat US500, USD/CAD a EUR/AUD!
  • Tři trhy, které je třeba sledovat příští týden (29.12.2023)
    Globální finanční trhy uzavírají volatilní rok 2023 a investoři se těší na obchodní příležitosti, které přinese rok 2024! První týden nového roku je nabitý zveřejňováním údajů nejvyšší úrovně. Zprávy o zaměstnanosti ze Spojených států a Kanady, bleskové údaje o německém indexu spotřebitelských cen a také zápis z jednání FOMC se v prvních dnech nového roku postarají o volatilitu trhů. Nezapomeňte v nadcházejícím týdnu sledovat US500, GOLD a EUR/CAD!
  • Tři trhy, které je třeba tento týden sledovat (03.06.2024)
    Během tohoto týdne bude zveřejněna řada klíčových zpráv z americké ekonomiky a zejména z amerického trhu práce. Nejdůležitější z nich bude páteční zpráva NFP. Určitá akce však může být přítomna i na trzích EUR a CAD, neboť se očekává, že ECB a Bank of Canada tento týden poprvé sníží své úrokové sazby. Nezapomeňte tento týden sledovat USD/CAD, US500 a EUR/CAD!
  • Tři trhy, které se vyplatí sledovat v tomto týdnu
    Máme za sebou poklidný týden, který byl na některých trzích zkrácen o Velikonoční pondělí. Makrodat bylo zveřejněno pomálu a tomu odpovídaly nevýrazné pohyby mnoha instrumentů. Globální indexy se držely na vysokých úrovních, často v blízkosti historických maxim. Index S&P 500 už dokonce na počátku nového týdne překonal 4 100 bodů a rekordy jsou v jeho případě na denním pořádku.
  • Tři trhy, které se vyplatí v tomto týdnu sledovat
    Akciové trhy na počátku minulého týdne prudce klesly, když propad kryptoměn zatlačil na společnosti z technologického sektoru. Podobně jako v předcházejícím týdnu se výprodeje na akciových trzích v polovině týdne zastavily. Nic na tom nezměnil ani mírně jestřábí zápis z posledního zasedání Fedu. Konec pracovního týdne situaci napravil. V pátek byly zveřejněny pozitivní výsledky indexů PMI z Evropy i USA. Z posledních makrodat se zdá, že příznivá makroekonomická situace pokračuje.
  • Tři trhy, které sledovat příští týden (08.11.2024)
    První plný týden v listopadu byl mimořádně významný pro globální trhy. Dozvěděli jsme se výsledky prezidentských voleb v USA, voleb do Senátu a Sněmovny reprezentantů, následovala pak rozhodnutí FOMC o snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Emoce byly vysoké, ale pozornost investorů se nyní rychle přesouvá na příští týden, kdy budou zveřejněna důležitá data z USA, Číny a Velké Británie, což činí zajímavé sledovat indexy US500 a CH50cash, stejně jako měnový pár GBP/USD.
  • Tři trhy, které sledovat příští týden (15. 11. 2024)
    Tento týden byl ve znamení pokračujícího narativu „Trump Trade“, ačkoliv větší pozornost si získala očekávání ohledně úrokových sazeb v USA. Nadcházející týden slibuje být stejně zajímavý, s klíčovými událostmi, jako je zveřejnění výsledků Nvidia a několik zpráv o PMI a inflaci z hlavních ekonomik G10. Sledujte trhy US100, GBP/JPY a GOLD.
  • Tři trhy, které stojí za sledování příští týden (21.10.2024)
    Tento týden silné výsledky amerického bankovního sektoru podpořily index US2000 menších společností a posílily naděje investorů na scénář měnového uvolňování Fedu bez recese. Příští týden investoři očekávají další kolo čtvrtletních výsledků, stejně jako předběžné zprávy PMI za říjen a projevy zástupců centrálních bank. Proto se vyplatí sledovat US500, EUR/USD a Bitcoin.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (včetně hype na stříbru)
    Retailoví investoři z Redditu pokračovali v minulém týdnu v hrátkách s akciemi některých malých amerických společností. Důsledky však zasáhly globální akciový trh a finanční média se tématu věnují velmi pozorně. Další „obětí“ se stává stříbro, které už na sklonku minulého týdne solidně rostlo. To však nebylo nic oproti masivnímu skoku, jaký kov předvedl na počátku pondělní seance. Kov tak zničehonic dobyl osmiletá maxima v blízkosti 30 dolarů za unci a vypadá to, že příběh ještě nekončí. A čeho se dále dočkáme? Z pohledu makrodat se jedná o velmi zajímavý týden. Navíc pokračuje výsledková sezóna, i když finančních reportů známých společností postupně ubývá.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (1.3.2021)
    Akciové trhy v minulém týdnu ztrácely. Index S&P 500 klesl už druhý týden v řadě. Jedná se o varovný signál pro pokračování rally? Poklesy však byly v rámci pouhých desetin procenta a navíc má tento index za sebou dlouhý růst do blízkosti historických maxim. Nejistá situace má navíc jasného viníka, kterým je vzestup úrokových sazeb. Pokud se centrálním bankám podaří výnosy zase snížit, ať už verbální formou či zvýšenými nákupy dluhopisů na trhu, tak prostor pro pokračování cenových růstů na akciích zůstává otevřený. Pozornost se tedy v tomto týdnu opět soustředí na výnosy. Ovšem nebude se jednat o jediné zajímavé téma. Na sklonku týdne se sejde OPEC+, takže lze očekávat zvýšenou volatilitu na ropě. Ve středu bude zveřejněn návrh státního rozpočtu ve Velké Británii. A možné zvýšení daní je hrozbou pro britskou libru.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (15.3.2021)
    Situace na finančních trzích vypadá stále poklidně. Ke snížení rizikové averze přispěly v minulém týdnu 2 důležité události. Evropská centrální banka se rozhodla urychlit nákupy aktiv prostřednictvím krizového programu PEPP. Tento krok by měl přispět k nižší úrovni výnosů, které se v minulých týdnech staly hrozbou rally na akciích. Druhou událostí je schválení stimulačního balíčku v USA ve výši $1,9 bilionu, který mimo jiné znamená, že většina Američanů dostane šek ve výši až $1400. A část z této podpory jistě skončí na finančních trzích.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (17.5.2021)
    Akciovým trhům se v minulém týdnu nedařilo. Studenou sprchou bylo úterní zveřejnění americké inflace v USA, která meziročně zrychlila na 4,2 %. Index S&P 500 ztrácel ze svých maxim až 5 %, nicméně v závěru týdne se mu podařilo většinu ztrát zlikvidovat. Pondělní seance zatím ukazuje červená čísla. Trhy spekulují, zda je růst inflace vyšší, než Fed očekával. Pokud by tomu tak bylo a začaly by růst výnosy, tak akcie by mohly mít to nejlepší na nějakou dobu za sebou. Situace se nevyvíjela pozitivně ani na kryptoměnách a komoditách, kde jsme byli svědky nejvyšších propadů na zrninách a některých průmyslových kovech.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (18.1.2021)
    Začíná důležitý týden pro Spojené státy a důvodem není pondělní státní svátek, který v tento den omezí obchodování na trzích. Ve středu proběhne inaugurace Joe Bidena, který se stane 46. prezidentem Spojených států. Bezpečnostní služba je ve střehu s cílem zamezit podobnému chaosu, jakého jsme byli svědky 6. ledna při útoku na Kapitol. V tomto týdnu nebude zveřejněno velké množství důležitých fundamentů. Větší pozornosti investorů by se mohlo dostat výsledkové sezóně v USA a důležité by měly být také novinové titulky v souvislosti s předáváním moci nové americké administrativě.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (22.2.2021)
    Růst amerických výnosů zůstává událostí, na kterou se na finančních trzích soustředí největší pozornost. Existují pochyby, zda může v době prudkého růstu úroků pokračovat akciová rally. Je pravdou, že se akciové indexy za poslední týden příliš nepohnuly, ale není právě tato stagnace vyjádřením „novodobé“ korekce?
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (22.3.2021)
    Finanční trhy se sžívají s vyššími výnosy, ale neděje se tak bez obětí. Americký index S&P 500 v minulém týdnu klesl a stejně na tom byly také další hlavní indexy na Wall Street. Výnosy z desetiletých amerických dluhopisů se v minulém týdnu dostaly až čtrnáctiměsíční maximum na 1,75 %. Nejhůře je snášení technologické akcie, které během pandemie výrazně vzrostly.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (26.4.2021)
    Situace na finančních trzích zůstává stabilizovaná a akcie manévrují na vysokých úrovních. Denní změny byly v minulém týdnu malé a stejně na tom byla také volatilita. Určitou hrozbou pokračujícího růstu jsou podprůměrné objemy. Vyšší ceny už nemají takovou podporu obchodníků. Na druhou stranu se však obtížně hledají důvody pro výraznější tržní korekci. Hlavní sentiment se nemění a obchodníci spíše vyčkávají na „buy the dip“ příležitost, než že by trhy při korekci ve strachu opouštěli.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (29.3.2021)
    Obchodní týden bude tentokrát o něco kratší, protože většina rozvinutých trhů bude v pátek zavřená, a to včetně USA, Německa či Austrálie. Přesto by se obchodníci nudit neměli. Na počátku týdne se řeší výprodej aktiv fondu Archegos Capital Management, který v pátek nuceně prodal čínské a americké akcie za 20 mld. dolarů. Krach společnosti a výprodej aktiv způsobil otřesy v investičních bankách jako Credit Suisse a Nomura, které Archegosu poskytovaly brokerské služby. A letošní zisk těchto bank může být výrazně negativně ovlivněn. Trh zároveň doufá, že výprodeje nespustí lavinu problémů dalších hedgeových (často napákovaným) fondů.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (31.5.2021)
    Máme za sebou klidný týden. Akciové indexy mírně rostly v čele s technologiemi. Také na komoditách převážily růsty. Naopak výnosy mírně klesaly. Výnosy z amerických desetiletých dluhopisů klesly pod 1,6 %. O dobré náladě na trhu svědčí i pokles rizikových přirážek. Index volatility VIX se dostal pod 17. A v neposlední řadě opět roste zájem o „meme“ akcie typu AMC nebo GameStop, kam se přesunula část spekulantů z nejistého trhu s kryptoměnami. Z makrodat byl zajímavý trh s bydlením v USA, kde se snižují prodeje nových domů kvůli nedostatečné nabídce na trhu. Naopak medián ceny nového domu vzrostl meziročně o 19,1 %! Boom na trhu s bydlením v USA však začíná alespoň v některých ohledech slábnout. Ceny dřeva klesly ze svého historického maxima dosaženého před 3 týdny už o více než pětinu.
  • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (3.5.2021)
    Obchodování na finančních trzích v poslední době znejistělo. Wall Street dokázala v minulém týdnu růst, ale německý akciový index DAX 30 ztrácel už druhý týden v řadě. Zajímavý byl vývoj na technologickém indexu NASDAQ. Přestože v posledních dnech zveřejnilo své hospodářské výsledky 5 technologických gigantů (Apple, Microsoft, Facebook, Amazon, Alphabet) a ve všech pěti případech se jednalo o excelentní reporty, tak index nakonec ztratil 0,4 %. A dobré hospodářské výsledky hlásí také další firmy. V aktuální výsledkové sezóně už reportovala většina společností indexu S&P 500 (305 z 500). Očekávání na poli tržeb překonalo 71 % společností a 87 % společností vykázalo vyšší než očekávaný zisk. Reakce na trzích však vypadá na to, že trh už s velmi dobrými výsledky počítal.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani