Sobota 18. ledna 2025 02:05
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Cena ropy – Jak se bude vyvíjet kurz ropy do konce roku 2020?

01.10.2020 12:40  Autor: LYNX  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu. Pokud poptávka po ropě vzroste, ekonomický motor zrychluje. Alespoň se toto tvrzení jeví jako logické. Nemusí to být však vždy pravda.

Cena ropy není ovlivněna pouze vývojem nabídky a poptávky. Prognóza je vždy kompromisem mezi realitou a projekcí, mezi skutečnou poptávkou a spekulacemi. Ropný trh nabízí investorům velké možnosti.

Ropa je již několik desítek let nejpoužívanější surovinou na světě a její cena má velký dopad na světovou ekonomiku. Mnoho investorů zajímá prognóza vývoje ceny ropy na zbytek roku 2020.

V následujícím článku rozebereme, jaký můžeme očekávat vývoj u ceny černého zlata pro zbývající část roku 2020. Podíváme se jak, na fundamentální ukazatele, tak i technické signály, které lze vyčíst z grafů.

 

V následujícím článku se dočtete:

  1. Co je to ropa?
  2. Druhy ropy
  3. Poptávka po ropě stále roste. Roste i nabídka?
  4. Co v posledních letech ovlivnilo cenu ropy?
  5. Může se cena ropy vrátit zpět na 100 USD za barel?
  6. Vliv členů OPEC
  7. Jak se kurz ropy vyvíjel v minulosti?
  8. Vývoj ceny ropy v roce 2020
  9. Aktuální cena ropy
  10. Technická analýza ceny ropy: dlouhodobý graf cen ropy
  11. Jak můžete investovat do ropy?
  12. Závěr naší prognózy cenu ropy v roce 2020
  13. Investování do ropy u LYNX

Co je to ropa?

Ropa je většinou viskózní kapalina, která má široké využití. Používá se jako palivo, mazivo, elektrická izolace a své využití má dokonce i v potravinářském průmyslu. V našem článku se samozřejmě zaměřujeme primárně na ropu, která se využívá jako pohonná hmota.

Typ ropy se liší podle složení a jednotlivé druhy mohou obsahovat i více než sto různých typů uhlovodíků. Poměry, ve kterých se určité složky nacházejí v dané ropě, určují její vlastnosti a charakteristiky. Důležitými ukazateli je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežádoucí a pro jeho odstranění jsou v rafinačním procesu nutné další operace. Lehké surové ropy jsou proto také dražší než kyselé ropy. Kromě toho existuje také větší poptávka po lehčích variantách, jako je benzín, což způsobuje, že lehké typy ropy jsou obecně dražší.

Ačkoli poptávka po těžké ropě roste v důsledku vyšší poptávky po naftě, cena je nejvyšší u Lehké surové ropy, jako jsou Brent a West Texas Intermediate (WTI). Přestože tyto dva druhy nedosahují globálně nejvyšší produkce, jedná se o nejdůležitější typy.

druhy ropy

Druhy ropy

Existují 2 typy komoditní ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Každý typ ropy má svou vlastní individuální cenu.

West Texas Intermediate (WTI)

Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. WTI je lehká ropa s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry. Hustota API určuje hustotu dané ropy v porovnání s vodou. S ropou WTI se obchoduje ve velkém měřítku mezi ropnými společnostmi a investory.

Většina obchodování probíhá prostřednictvím futures, které zajišťuje CME Group. Futures na WTI jsou po E-Mini a ZN futures nejvíce obchodovanými futures kontrakty na světě.

Light Sweet Crude Oil (CL)

Aktuální cena ropy na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (CL) na surovou ropu Light Sweet Crude Oil (WTI). Cena: 16.23 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading.

LYNX TIP: Fyzické dodání ropy WTI je teoreticky možné, ale pokud obchodujete s WTI se společností LYNX, vaše pozice futures s blížícím termínem splatnosti jsou automaticky uzavřeny, aby se zabránilo fyzické dodávce.

Většina ropy tohoto typu se nachází v Cushing – důležitém uzlu ropného průmyslu v Oklahomě.

Zde jsou velké skladovací nádrže, které jsou připojeny k potrubí, které přepravují ropu do všech oblastí ve Spojených státech. WTI je důležitou surovinou pro rafinerie ve středozápadních Spojených státech a na pobřeží Mexického zálivu. Pro ropné investory proto může být zajímavé sledovat ropné zásoby navázané na uzel v Cushing. Stav zásob je ohlašován každou středu v 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent je důležitým měřítkem pro ropu v Evropě, Africe a na Středním východě. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři. Toto ropné pole, které patří společnosti Royal Dutch Shell, bylo kdysi jedním z nejproduktivnějších ropných polí ve Velké Británii, ale většina vrtů byla od té doby vyřazena z provozu.

Ropa brent

Aktuální cena ropy Brent na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (BZ). Cena: 21.13 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading. Tento futures lze nalézt v obchodní platformě LYNX TWS pod názvem Brent Crude Oil (ticker: BZ).

Poptávka po ropě stále roste. Roste i nabídka?

Poptávka po ropě stále roste. Roste i nabídka?

Poptávka po ropě roste po celá desetiletí, cena ropy však není na historicky vysoké úrovni. Navíc ne všechny společnosti, aktivní v tomto odvětví, také optimálně těží ze zvýšené poptávky po ropě. Konec konců se investoři stále více zaměřují na udržitelné alternativy a mezitím mnoho výrobců ropy podstatně snížilo své investice do nových ropných polí.

Zásoby ropy však stále rostou a stejně tak produkce. Produkce však často pochází z USA, kde vypukla tzv. břidlicová revoluce. Mnoho tradičních investic jinde na světě bylo odloženo kvůli nárůstu břidlicové ropy a investice do fosilní ropy jsou také v sázce kvůli přísnějším politikám v oblasti klimatu.

Čtěte také: Přijde finanční krize v roce 2020? Objevte 16 znaků blížícího se pádu burzy.

Co v posledních letech ovlivnilo cenu ropy?

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) je přesvědčena, že v následujících letech bude zachován hospodářský růst a poptávka po ropě. Poukazují však také na to, že na trhu nyní existuje spousta dalších dodávek, když americká produkce ropy rychle roste. Břidlicová ropa se zde získává hlavně z půdy. Břidlicová revoluce byla zahájena v roce 2014 prudkým růstem cen ropy.

Tato forma těžby ropy byla tehdy zisková, navzdory vysokým výrobním nákladům. Poté, co bylo výhodné těžit ropu z břidlicové horniny, na trh vstoupilo mnoho nových ropných společností, což znepokojilo státy z Blízkého východu, které odpověděly otočením kohoutků na plné.

Produkce břidlicové ropy stojí více peněz, než produkce ropy na Středním východě. Výsledkem byl pokles cen ropy z přibližně 110 USD za barel na 30 USD za barel na začátku roku 2016.

Tímto způsobem OPEC doufal, že zničí producenty břidlicové ropy, což se však nepovedlo. Producenti břidlicové ropy vyvinuli levnější a efektivnější postupy těžby a nyní dokážou ziskově fungovat i při nižší ceně ropy. Pro tuto formu extrakce ropy je typické, že produkce může být rychle zvýšena.

Producenti břidlicové ropy mohou proto rychle reagovat na rostoucí / klesající ceny, přestože se často jedná o relativně malé společnosti. Amerika již vyprodukuje více než 12 milionů barelů ropy denně, což je úroveň, která nebyla pozorována od počátku sedmdesátých let. Podle IEA produkce nadále výrazně roste a USA nedávno překonaly těžbu ropy v Saúdské Arábii a Rusku.

LYNX Webinář: Výběr z aktuálních příležitostí na komoditách

Může se cena ropy vrátit zpět na 100 USD za barel?

Jak bylo uvedeno výše, nárůst produkce břidlicové ropy je jedním z důvodů, proč cena ropy od roku 2014 tolik klesla. Konečná cena producentů z břidlic krátce klesla na přibližně 30 USD za barel, ale v současné době se obchoduje kolem 50 USD za barel. Na rozdíl od hlubinné ropy lze produkci břidlicové ropy rychle zvýšit, když cena ropy stoupne.

Výsledkem je, že cena ropy již nemůže snadno stoupnout na vyšší úroveň. I mírný růst ceny ropy proto rychle povede k větší nabídce na trhu. Břidlicová pole se jinak liší od běžných ropných polí. Docházejí rychleji, a proto je zapotřebí více investic k alokaci nových ložisek a k udržení výroby.

I přes klesající náklady IEA díky novým technikám těžby nepředpokládá nové investice mimo USA, které jsou však nutné, aby byl udržen krok s rostoucí poptávkou po roce 2020. Obrázek níže ukazuje, že poptávka po ropě pravděpodobně poroste až do roku 2025 a obecně se dlouhodobě drží na vysoké úrovni.

LYNX Webinář: Kam směřuje globální trh s ropou?

Poptávka pak bude postupně klesat, ale rychlost poklesu bude vysoce závislá na vzniku alternativních zdrojů energie. Pokud však nedojde k novým investicím, pokles bude o to rychlejší.

Obrázek níže také ukazuje, že stávající produkce ropy může letos dosáhnout vrcholu. Z grafu je patrné, že v nadcházejících desetiletích budou zapotřebí velké investice k uspokojení sílící poptávky. Jakmile budou znovu objevena nová ropná ložiska, produkce se opět přirozeně zvýší a výrobní vrchol může vyšplhat i výše než letos.

Porpávka ceny ropy

Očekává se, že u nových ložisek a (zatím) schválených projektů bude nabídka vrcholu kolem roku 2030.

Vliv členů OPEC

OPEC se naproti tomu snaží omezit výrobu, aby udržel cenu ropy na rozumné úrovni. Důvodem je, že většina těchto zemí těží z poněkud vyšší, ale alespoň stabilní ceny ropy. Podle OPEC by měl ropný průmysl v příštích 20 letech investovat více než 11 000 miliard USD. Pokud tak producenti ropy neučiní, bude na trhu nedostatečná nabídka.

opec

Producenti břidlicové ropy v posledních letech v zásadě investovali dost kapitálu, aby pokryli stále rostoucí poptávku. OPEC také uvádí, že poptávka stále roste navzdory nárůstu elektrických automobilů. OPEC píše, že zejména obrovské rozšíření letecké dopravy vede k větší poptávce po ropě, kterou nemůže zredukovat ani nárůst alternativních zdrojů energie.

Od nízké ceny ropy v roce 2016 se OPEC snaží stimulovat nárůst ropného trendu. Toho chtějí dosáhnout dohodou o výrobních omezeních mezi členy OPEC. Nicméně ne všechny státy tyto dohody dodržují – například Írán a Irák. Na druhé straně USA a další země nadále produkují stále více ropy, což způsobuje, že cena ropy je i přes snahu členů OPEC po určitou dobu v rovnováze a pohybuje se mezi 45 a 75 USD za barel.

Cena ropy ovšem v neděli večer 8.3.2020 SEČ spadly o 20 až 30 %. Důvodem pádu cen byl neúspěch při jednáni OPEC+ o potenciálním omezení produkce suroviny na konci týdne, po kterém Saúdská Arábie, že znatelně snižuje prodejní ceny své ropy. Také se mluví o možnosti výrazného navýšení produkce ropy v podání jednoho z největších subjektů na světovém ropném trhu.

Jak se kurz ropy vyvíjel v minulosti?

Kurz ropy se mezi lety 1985 a 2004 pohyboval mezi 12 a 35 USD. Poté, co se cena ropy v roce 2004 prudce zvýšila nad 35 USD, začala cena prudce stoupat. V roce 2008 dosáhla cena ropy 140 USD za barel.

Během finanční krize cena klesla na zhruba 40 USD za barel. Brzy poté následovalo zotavení na více než 100 USD za barel a cena ropy stagnovala kolem této úrovně až do poloviny roku 2014.

Obrovská produkce břidlicové ropy způsobila pokles na přibližně 30 USD za barel. V posledních letech se cena ropy na burze postupně snižovala v důsledku výrobních omezení OPEC.

vývoj ceny ropy v roce 2020

Jaký bude vývoj ceny ropy v roce 2020?

Odhadnout cenový vývoj je v případě ropy velmi obtížné. Hodnota ropy závisí na enormním počtu faktorů v ekonomice a vývoji v tomto odvětví. Cenu ropy ovlivňují také geopolitické vlivy. Zatím jsme probírali zejména očekávání vývoje nabídky a poptávky. Nicméně geopolitický vývoj je neméně důležitý faktor, pokud se jedná o cenu ropy.

Mezinárodní námořní organizace (IMO) zavedla od 1. ledna 2020 nový zákon. IMO je organizace OSN, která se zabývá přepravou po celém světě. Ta požaduje snížení emisí v mezinárodních vodách. Námořní odvětví bude muset snížit emise síry o více než 80 % přechodem na paliva s nižším obsahem síry. Předpisy IMO v roce 2020 tak způsobí drastické snížení obsahu síry v ropě.

Námořní odvětví je odpovědné za polovinu světové poptávky po topném oleji, který se vyrábí z ropy. Předpisy IMO značně ovlivní ceny a dostupnost paliv, kterých se tyto předpisy týkají. Očekává se, že náklady na námořní nákladní dopravu vzrostou, protože námořní odvětví používá dražší paliva, což má dalekosáhlé důsledky pro globální ekonomiku.

Rostoucí poptávka po alternativních zdrojích energie povede k rostoucímu cenovému tlaku na paliva, jako je nafta, ale také například na ceny letenek.

Dosavadní vývoj ceny ropy v roce 2020

Coronavirus a cena ropy

Nepokoje na Blízkém východě a strach z koronaviru

Napětí na Středním východě má často krátkodobý dopad na ceny ropy. Například na začátku roku 2020 jsme viděli ostré výkyvy poté, co Spojené státy a Írán hrozily, že spolu budou válčit. V loňském roce došlo také v Saúdské Arábii k útoku na ropná zařízení Saudi Aramco. Tyto druhy konfliktů vyvolaly v nedávné době značný cenový tlak. Možná tyto konflikty v roce 2020 opět způsobí krátkodobé výkyvy.

V posledních týdnech klesla cena ropy kvůli tzv. coronaviru. Poptávka u Číny klesla o necelých 20 %, protože země uzavřela několik milionů měst. Velmi velká města se stala vylidněnými.

Protože je Čína jedním z největších spotřebitelů ropy, má to přímý dopad na cenu této komodity. OPEC zvažuje snížení výroby, aby obnovila rovnováhu na trhu.

21.4.2020 futures na ropu WTI poprvé ztratily za jediný den veškerou hodnotu a propadly se dokonce do záporných hodnot. Tato bezprecedentní situace podle agentury Reuters podtrhuje chaos, který pandemie nemoci covid-19 způsobuje ve světové ekonomice.

Situace na trhu s ropou zůstává nadále turbulentní. Ceny kontraktů na dodávky ropy v květnu a červnu padají, panují totiž obavy z nedostatečné poptávky v globální ekonomice.

Ceny ropy výrazně vzrostly koncem dubna 2020 (WTI +24 %, Brent +7 %), kdy trh napravil hluboké propady z předchozích dnů.

Důvodem dramatického poklesu cen ropy v posledních týdnech není nic jiného než globální pandemie COVID-19 a zmíněný znatelný převis nabídky nad poptávkou.

V následujících týdnech ropa velice pravděpodobně zůstane pod silným tlakem, neboť ekonomikám po celém světě bude trvat zřejmě pořád dlouho, než se vrátí do alespoň rámcově srovnatelného stavu s tím, jak na tom byly na začátku roku 2020.

Většina světových producentů ropy proto bude pravděpodobně nadále silně trpět, neboť aktuální ceny ropy se nacházejí výrazně pod produkčními náklady.

9. března 2020 – cena ropy klesla o 30 %

Pondělí 9. března se může do historických knih zapsat jako „černé pondělí“ pro cenu ropy. Týden předtím skončilo vyjednávání mezi zeměmi OPEC a Ruskem o snížení produkce ropy.

Cena ropy byla v posledních měsících pod tlakem kvůli šíření koronaviru. Světová ekonomika byla v krizi, a proto se poptávka po ropě značně snížila. Omezením produkce ropy doufaly země, které jsou součástí ropného kartelu, ve stabilizaci ceny nebo dokonce její zvýšení. Zejména Saúdská Arábie silně prosazovala omezení produkce ropy.

Saúdská Arábie se následně pokusila naopak přimět Rusko, aby se podílelo na plánu OPEC opačným způsobem – výrazně zvýšit produkci a zaplavit trh ropou. Ve výsledku se cena barelu ropy propadla o více než 30 %, což byla nejnižší cena od roku 2016. Nízká cena ropy je pro většinu zemí katastrofální. Většina členů OPEC je prakticky závislá na příjmech z ropy. Také pro Rusko je pokles ceny ropy těžkou finanční ranou.

Američtí těžaři břidlicové ropy byli zasaženi asi nejvíce ze všech. Náklady na těžbu této ropy jsou mimořádně vysoké a i při ceně 60 USD za barel byla řada těchto producentů ve ztrátě. Krize kolem pandemie koronaviru navíc ztížila získávání vnějšího kapitálu pro financování nových projektů. Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie tlačila cenu ropy nadále dolů, situace byla pro mnoho producentů neudržitelná.

Zajímavou myšlenkou však je, že cena ropy pravděpodobně nezůstane nikdy dlouho nízká. Nižší ceny způsobí, že bude hledání nových ropných vrtů do značné míry zastaveno. Někteří hráči navíc vypadnou ze hry. To z dlouhodobého hlediska způsobí nedostatek, který nakonec posune cenu ropy znovu nahoru. Historická korekce, která byla dnes zahájena, nepochybně poskytne nákupní momenty. Otázkou však je, zda ropný trend již klesl na své dno, nebo bude pokles pokračovat dále.

21. dubna 2020 – Cena American oil future (WTI) pod 0 USD

Koncem dubna jsme na ropných trzích zaznamenali situaci, která se předtím nikdy nestala. Cena futures kontraktů na West Texas Intermediate Crude Oil (WTI) s expirací v květnu nebývale klesla o více než 100 %  na minimum -37,63 USD za barel. To znamená, že v praxi by skutečně producenti ropy zaplatili odběratelům, aby si ropu vyzvedli. To bylo způsobeno primárně skutečností, že skladovací kapacita v Cushing Oklahoma byla plná.

To, že krach ropných futures v květnu (spotová cena) byl z velké části způsoben nedostatkem úložného prostoru, můžeme jasně vidět při pohledu na futures s expirací po zbytek roku 2020. Ve stejnou dobu se futures s expirací v červnu obchodovaly za cenu 21,42 USD za barel. Cena kontraktů s pozdější expirací byla mnohem dražší, což je jev, kterému se říká contango. Tento termín popisuje situaci, kdy cena futures kontraktu, u kterého k dodání příslušné komodity dojde okamžitě nebo dříve, je nižší, než cena za futures kontrakt s dodáním k pozdějšímu datu.

WTI Ropa

Vývoj ceny ropy WTI. Zdroj: LYNX Trading.

Obvykle bude spotová cena nižší než cena futures. Normální futures křivka je proto charakterizována vzestupným trendem, který se pomalu zplošťuje, stejně jako křivka normálního úroku. To lze vysvětlit mimo jiné vyššími náklady na akcie, zajištění pozice a nejistotou ohledně budoucího vývoje. Jiné příčiny však lze najít v ekonomické a politické nejistotě, sezónních vlivech a nabídce a poptávce.

Nikdy předtím nebylo contango tak velké. Mimochodem, to může být velmi zajímavá situace pro futures investory. Princip spočívá v tom, že dlouhá pozice na futures v situaci contanga povede k negativnímu návratu. Koneckonců jste zaplatili prémii za maximální spotovou cenu.

9. září 2020 – ropný trend opět klesá?

Na konci dubna se cena ropy propadla a cena futures s květnovou expirací dokonce klesla pod 0 USD. Akciové trhy se během léta silně zotavily a cena ropy si také znovu našla cestu nahoru. V srpnu byla cena ropy opět výrazně nad hranicí 40 USD za barel. S touto cenou se největší ropné společnosti znovu dostaly do centra pozornosti investorů, ale pro většinu z nich to k dosažení zisku ještě zdaleka nestačí. To se také odráží například v ceně akcií společnosti Shell, která předtím klesla na své březnové minimum přibližně 12 EUR.

V uplynulém týdnu cena ropy náhle opět klesla. Současně s mini-krachem amerických burz se cena barelu ropy propadla zhruba o 15 % pod 37 USD za barel. Poprvé od července cena ropy klesla pod 40 USD za barel. Pokles je způsoben skutečností, že Saúdská Arábie snížila v říjnu své prodejní ceny, a obavou z druhé globální vlny infekce COVID-19.

Nárůst počtu nakažených by mohl brzdit globální hospodářské oživení a snížit poptávku po pohonných hmotách. Vzhledem k tomu, že několik rafinérií opět snížilo cla, se zdá, že chtějí zabránit tomu, aby ropné akcie stouply zpět na rekordní úroveň. Jedním z důvodů, proč se cena ropy v posledních měsících tak silně zotavila, je díky dohodám zemí OPEC o snížení produkce. Kvůli krizi však mnoho zemí hledá další zdroje příjmů a některé státy tak uzavřené dohody obchází. Výsledkem je, že na trh proudí více ropy, což má také tlumící účinek na ceny ropy. 17. září se členové OPEC opět sejdou, aby přezkoumaly uzavřené dohody.

Cena ropy technicky klesla z rostoucího klínu. V současné době se cena pohybuje v okolí supportu na ceně 36 USD. S nedávným poklesem se vytvořil gap, který může být v příštím období překonán. Pokud však cena klesne pod výše zmíněný support na ceně 36 USD, měli by investoři počítat s dalším poklesem ceny. Existuje také velký gap kolem ceny 31 USD.

Aktuální cena ropy (graf)

Vývoj ceny ropy v 2020

Aktuální cena ropy na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (CL) na surovou ropu Light Sweet Crude Oil (WTI). Zdroj: LYNX Trading.

Technická analýza: dlouhodobý graf ceny ropy

Níže uvedený graf ceny ropy ukazuje, že vhodné dno bylo vytvořeno kolem ceny 45 USD za barel. Surová ropa zvládla silné zotavení dvakrát z této úrovně. V roce 2018 cena ropy téměř dosáhla 75 USD.

V roce 2019 se však cena za barel ropy nemohla přiblížit této úrovni. Nedávno se vytvořily spodní hřebeny, poslední těsně pod 64 USD. Cena ropy musí překročit tuto úroveň, aby se uvolnil prostor pro zotavení.

V posledních měsících bylo vytvořeno nové dno kolem 51 USD za barel. Tento support je v současné době testován znovu. Pokud se tento support zlomí, cena ropy může klesnout dále směrem k úrovni 43 USD za barel. (Pozn.: Což se stalo během druhého březnového víkendu 2020).

Nyní víme, že technická analýza ve střetu s černou labutí alias koronavirem nám nebude moc k čemu, jelikož současně s akciovými trhy padá i cena ropy, cena surové ropy WTI se propadla zatím na hodnotu 16,23 USD za barel a zatím stále není jasné, jak se bude nadále cena vyvíjet.

prognoza ceny ropy 2020

Jak můžete investovat do ropy?

Na cenu ropy můžete reagovat několika způsoby, které si nyní postupně rozebereme.

Futures

Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na lehkou sladkou surovou ropu (CL) zvanou také jako Light Sweet Crude Oil future (CL) prostřednictvím NYMEX. Údaje o ceně těchto kontraktů jsou u LYNX k dispozici v reálném čase, když jste přihlášeni k odběru US Value Bundle. Tato data směnného kurzu jsou bezplatná za předpokladu, že v měsíci zaplatíte transakční náklady 30 USD (nebo ekvivalent v jiné měně).

Pokud tak neučiníte, bude vám účtována cena 10 USD. Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1 000 barelů ropy. Každá bodová změna ceny ropy tedy představuje hodnotu 1 000 USD. Při velikosti ticku 0,01 je tedy cenový rozdíl 10 USD, přičemž LYNX účtuje transakční náklady 3,50 USD za kontrakt.

Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma LYNX TWS automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.

Detail futures kontraktu CL ropy Brent v obchodní platformě LYNX TWS

Opce a turbo certifikáty

Opce a turbo certifikáty jsou další deriváty, které vám umožňují reagovat na pohyby ceny ropy. Tyto produkty můžete samozřejmě zakoupit a prodat prostřednictvím obchodní platformy LYNX. S těmito produkty často obchodujete s velkou pákou, takže je třeba být opatrný.

LYNX Webinář: Opce strategicky, díl 1: Obchodování ropy za aktuální situace

Investujte do ropy prostřednictvím ETF

Obranný investor může prostřednictvím veřejně obchodovatelných fondů reagovat na cenu ropy nebo cenu akcií společností, které jsou v tomto odvětví aktivní.

ETF, které sledují cenu ropy:

  • United States Oil Fund (USO)
  • VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN
  • ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil

ETF investující do ropných akcií:

  • Energy Select Sector SPDR Fund
  • Vanguard Energy ETF
  • SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF

Investování do ropných akcií

Samozřejmě můžete také investovat do akcií ropných společností, abyste byli aktivní v ropném sektoru. To přirozeně zvyšuje vaše riziko, ale také i potenciální výnosnost. Několik příkladů akcií společností, které jsou aktivní v ropném sektoru:

  • China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec)
  • Royal Dutch Shell (RDSA)
  • Chevron Corporation (CVX)
  • Total (FP)
  • ExxonMobil (XOM)
  • BP Plc

Čtěte také: Investice do ropy – 4 nejlepší ropné akcie současnosti

Závěr naší prognózy na cenu ropy v roce 2020

Jak jsme již avizovali: zejména u komodit nejsou trendy vždy ovlivněny pouze logickými impulsy. Nicméně pohyby mohou být velmi intenzivní. V současné době je situace spíše medvědí. Nicméně nic jako jisté prognózy na burze neexistují.

Pokud se budeme domnívat, že očekávání a naděje, které zvyšovaly cenu ropy na přelomu roku, jsou dávno pryč a situace je nyní ještě negativnější, může cena ropy v následujících měsících značně oslabit.

Investování do ropy u LYNX

LYNX nabízí mnoho možností, jak profitovat na změně tržní hodnoty ropy, ať už přímo například prostřednictvím futures, tak nepřímo prostřednictvím akcií producentů ropy přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Obchodujte ropu přes LYNX

Začněte obchodovat s ropou u LYNX. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

Objevte více o investování s LYNX
Obchodování ropy
Nejlepší surové materiály k investování

Do jakých nerostných surovin investovat v roce 2020?

30. července 2020 | Komodity

Jak profitovat z rostoucích cen komodit v roce 2020? Které nerostné suroviny jsou nejvýkonnější investicí? Zjistěte, jak investovat do komodit v 2020.

Číst dále
Investice do stříbra

Investice do stříbra – nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2020

24. července 2020 | Akcie

Jak na investice do stříbra v roce 2020? Investovat do stříbra lze i pomocí akciíí těžařů stříbra. ✅ Objevte 3 nejlepší stříbrné akcie současnosti.

Číst dále
Investice do palladia

2 nejlepší palladiové akcie roku 2020

30. března 2020 | Akcie

Cena palladia je momentálně na svých historických maximech. Víte, že palladium je dražší než zlato? ✅ Objevte 2 nejlepší palladiové akcie v roce 2020.

Číst dále

Redakční použití obrázků: Robert Wei / Shutterstock.com


Klíčová slova: FOREX | Technická analýza | Čína | Rusko | USA | OPEC | Ceny ropy | Ropa Brent | ETF | Světová ekonomika | Poptávka | Daně | Akciové trhy | Akcie | Analýza | Bloomberg | CFD | CME | Certifikáty | Dlouhá pozice | Ekonomika | Emise | Futures | Gap | Intradenní obchodník | Investice | Investor | Investování | Komodity | Korekce | Kurz | Long | NYMEX | Nabídka | Obchodník | Opce | Platforma | Pozice | Riziko | Ropa | Spotová cena | Spread | Support | Ticker | Trader | Trading | Trend | Výnosnost | Zlato | Obchodní platforma | Deriváty | EUR | USD | Obchodování | Finanční krize | Cena ropy | Hospodářský růst | OSN | Ropné zásoby | Investoři | Produkce ropy | Vývoj ceny | Ropný trh | Futures kontrakt | Strach | IEA | Obchodovat | Financování | Investovat | LYNX | Burzy | Zásoby ropy | Ceny akcií | Aktuální cena ropy | Aktuální cena ropy brent | Aktuální ceny ropy | Analýzy | Barel ropy | Brent | Cena | Cena barelu ropy | Cena ropy brent | Cena za barel ropy | Eura | Graf | Investice do stříbra | Jak investovat | Komoditní | Kurz ropy | Obchodní platformy | Pro investory | Prognóza | Převodník měn | Reuters | Ropy | Signály | Surová ropa | Transakční náklady | Trh | Vývoj ceny ropy | Webinář | WTI | Benzín | Intermediate | ROCE | Spojené státy | West Texas Intermediate (WTI) | Převis | Kontrakt | E-mini | Burze | Aramco | CME Group | Členové OPEC | Jak investovat do komodit | Sweet Crude Oil | Fundamentální ukazatele | Energie | Cena kontraktu | Futures kontrakty | Contango | Vývoj ceny ropy WTI | Černé pondělí | Ropné společnosti | S&P | Sinopec | Ekonomická data | Saúdská Arábie | Zajištění | Poplatky | Chevron | Krize | Investovat do akcií | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | ExxonMobil | Aktuální cena | Očekávání | Obchodování ropy | Cena palladia | Sladká ropa | Palladium | LYNX Trading | Investování s LYNX | LYNX webinář | OPEC+ | Objem obchodování | Pokles ceny | RDSA | Royal Dutch Shell | Trh s ropou | Dodávky ropy | Pokles cen ropy | Obchodovat s akciemi | Palladiové akcie | Obchodujte ropu | Ropné akcie | Pokles cen | Saudi Aramco | Poptávka po ropě | Pokles ceny ropy | Růst ceny ropy | Akcie roku | Obchodujte | Investice do ropy | Objem | Globální trh | Průmysl | Investovat v roce 2020 | Na burze | NAFTA | Total | Prognózy | Kontrakty | Ropná zařízení | Investujte | Nejlepší akcie | Akcie těžařů stříbra | Nízké ceny ropy | Írán | Irák | Ukazatele | Krach | Trhy | Nejlepší ropné akcie | Akcie roku 2020 | Šíření koronaviru | Pokles | Situace | Pandemie koronaviru | Pandemie | Akcie v roce 2020 | Strach z koronaviru | BP | SEC | Brent Crude Oil | West Texas Intermediate | Medvědi | Poptávky po ropě | COVID-19 | Vývoj | Výkyvy | Royal Dutch Shell (RDSA) | Profitovat | Nízká cena ropy | Cenový vývoj | Pandemie COVID-19 | Aktuální situace | Texas | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Růst | Nejlepší palladiové akcie | Organizace | Údaje | Ropný průmysl | Globální trh s ropou | Cushing | Jednání OPEC | Jednání OPEC+ | Snížení produkce | Více peněz | Hospodářské oživení | USD za barel | Američtí těžaři | USO | Producenti ropy | Situace na trhu s ropou | Cena surové ropy | Surové ropy | Břidlicové ropy | WEI | Shell | ETN | Dopad na cenu | CL | Omezení produkce | Oklahoma | Covid | Infekce Covid | Velké investice | Ceny | Akcie těžařů | Globální pandemie Covid-19 | Globální pandemie | Analýza ceny | Mezinárodní agentura pro energii | Snížení emisí | Snížit emise | Prognózy na cenu ropy | Co je to ropa? | Druhy ropy | Vliv členů OPEC | Nepokoje na Blízkém východě | Cena American oil future | Ropný trend | Vývoj ceny ropy v roce 2020 | Investování do ropných akcií | American oil future | Turbo certifikáty | Aktuální cena ropy (graf) | Investovat do ropy | Graf ceny ropy | Dlouhodobý graf ceny ropy | Jak můžete investovat do ropy? |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cena ropy a riziková averze zůstávají na devizovém trhu dál klíčovými proměnnými
    Na finančních trzích se dnes po menší přestávce znovu připomněla Čína. Zdánlivě klidnou seanci, kdy se čínské indexy d...
  • Cena ropy Brent dále padá
    V nedávném rozhovoru T. Holub přiblížil, z jakého důvodu Česká národní banka usiluje o schválení novely zákona o ČNB. Podle jeho slov je stávající zákon o ČNB (z r. 1993) zastaralý a odpovídá potřebám ČNB v dobrých nikoliv těch krizových dobách. Část novely řešící možnosti obchodování ČNB na finančních trzích již nyní byla schválena v omezené míře (na dobu určitou do konce roku 2021) parlamentem. Umožní ČNB dodávat likviditu ostatním hráčům na finančním trhu (např. pojišťovnám, penzijním společnostem, apod.), nejenom bankám, jako doposud. Zdůraznil však opět, že ČNB tento nástroj chce mít ve svém arzenálů jen pro případ, že by konvenční nástroje byly vyčerpány a trhu by i přesto chyběla likvidita. V současné chvíli je základní úroková sazba na úrovni 1,00 %, a bankovní rada má tedy ještě významný prostor pro snížení sazeb a podporu ekonomiky tímto nástrojem. V naší nejnovější prognóze počítáme s dalším uvolněním měnové politiky hned na dalším měnověpolitickém zasedání 7. května a to o 50 bazických bodů. Tato naše očekávání v nedávném rozhovoru částečně potvrdil další člen bankovní rady A. Michl, který právě snížení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů bude navrhovat. Dvoutýdenní repo sazba by se poté ocitla na úrovni 0,50 %.
  • ⛽Cena ropy Brent je najvyššia od roku 2018
    Cena ropy dnes výrazne vzrástla, čím sa predĺžili nedávne zisky. Čiastočne to môže byť dôsledok najnovších informácií z iných energetických trhov - záplavy v Číne brzdia ťažbu uhlia, čo spôsobuje prudký nárast cien. Gazprom naopak zvýšil svoje cenové usmernenia pre vývoz zemného plynu do roku 2021, pričom signalizoval opatrnosť v súvislosti s objemom, ktorý by mohol dodať, pretože európska energetická kríza sa zhoršuje. Zároveň poukazuje na rast cien v nasledujúcich mesiacoch.
  • Cena ropy BRENT je opět nad úrovní 100 dolarů
    Cena ropy Brent včera vystřelila na měsíčním maximum a pořád se drží nad úrovní 100 dolarů za barel. Růst černého zlata je podpořen spekulacemi.
  • Cena ropy BRENT je z krátkodobého hlediska medvědí
    Futures kontrakty na ropu BRENT se po odražení od úrovně rezistence 87,24 pohybují v medvědím trendu. Od té doby se v denním časovém rámci propadl pod jednoduché klouzavé průměry (SMA) a trh v současnosti testuje hladinu podpory 80,00, než se ponoří k dlouhodobé vzestupné trendové linii poblíž 78,50.
  • Cena ropy BRENT prudce klesla pod trendovou čáru
    Ropa BRENT se pohybuje tam a zpět od 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA), přičemž v blízkosti potenciálního medvědího překřížení 20denního a 50denního SMA se nachází silná oblast rezistence. Ve střednědobém časovém rámci se cena vyvíjí v rámci symetrického trojúhelníku, přičemž prozatím není jasný směrový pohyb. Podle technických oscilátorů se ukazatel RSI mírně sklání vzhůru pod neutrální hranici 50, zatímco MACD se snaží získat zpět určitou dynamiku, ale zůstává pod svými spouštěcími a nulovými liniemi.
  • Cena ropy BRENT se nadále drží pod klouzavým průměrem
    Ropa BRENT se vrátila nad střednědobou vzestupnou trendovou linii a po odrazu od čtyřměsíčního minima 76,71 dosáhla silného 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) na úrovni 83,58. Technické oscilátory z krátkodobého pohledu naznačují negativní retracement. Index RSI se mírně svažuje dolů poblíž úrovně 50, zatímco stochastický oscilátor zaznamenal medvědí překřížení linií v překoupené oblasti.
  • Cena ropy Brent se poprvé od ledna propadla pod 78 dolarů.
    Ropa Brent i WTI klesly o více než 2,0 % a prohloubily nedávný pokles, protože větší než očekávané snížení zásob ropy v USA nedokázalo obnovit optimismus býků. Výprodej dále zesílil i přesto, že EU navrhla další ekonomická opatření proti ruskému energetickému a těžebnímu sektoru, včetně zákazu nových investic do těžby. Ropa prorazila pod klíčovou zónu podpory kolem 88,20 USD, která je vyznačena 78,6% Fibonacciho retracementem vzestupné vlny zahájené v prosinci 2021. Pokud současný sentiment převládne, mohl by pohyb směrem dolů zrychlit ke spodní hranici klesajícího kanálu nebo dokonce k zóně podpory na úrovni 66,00 USD.
  • Cena ropy BRENT se významně propadla a zaznamenala 17% propad
    Ropa BRENT se po agresivním prodejním zájmu z rezistence 80,00 konečně vyšplhala výše ze 17měsíčního minima 68,48. Za poslední tři týdny komodita ztratila více než 16 %, čímž se výhled změnil na silně medvědí. Podle technických oscilátorů MACD ztrácí negativní momentum a mírně tiká vzhůru, zatímco stochastický oscilátor po býčím překřížení v rámci svých linií v přeprodané oblasti míří na sever. Oba naznačují, že prudký prodejní zájem by mohl skončit.
  • Cena ropy by se do roku 2025 mohla propadnout na 60 USD za barel, varuje Citi
    Podle nedávné studie Citigroup dojde na světovém trhu s ropou do roku 2025 k dramatické změně, která by mohla vést k prudkému poklesu cen. Očekává se výrazný přebytek nabídky a pokles poptávky, způsobený mimo jiné rychlým přijímáním elektromobilů, zvyšující se energetickou účinností a rostoucí produkcí ropy mimo OPEC.
  • Cena ropy – Jak se bude vyvíjet kurz ropy v roce 2020?
    Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu.
  • Cena ropy – Jak se bude vyvíjet ropný trend v roce 2020?
    Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu. Pokud poptávka po ropě vzroste, ekonomický motor zrychluje. Alespoň se toto tvrzení jeví jako logické. Nemusí to být však vždy pravda.
  • Cena ropy je díky nízké nabídce na několikaletých maximech
    Díky nízké nabídce a zvyšující se poptávce po pohonných hmotách pokračuje Ropa v ziscích z minulého týdne. Ceny začátkem týdne vyskočily na několikaletá maxima.
  • Cena ropy je náchylná na další pokles, dokud bude pod 82,60 USD
    Cena ropy se obchoduje kolem 80,80 USD. Nedávno poskytla medvědí signál, když prorazila pod býčí kanál, ve kterém byla. Klesla k 79 USD a pak se odrazila k 82,60 USD a vytvořila nižší maximum. Jak jsme uváděli v předchozích příspěvcích, ropa podle nás dokončila vzestupnou vlnu z 68 USD a teď je ve fázi korekce. Mám za to, že korekce na ceně 79 USD ještě neskončila. Toto nižší maximum, bude-li po něm následovat průraz pod 79 USD, umožní pokles ještě níž k 76,50 USD, nebo dokonce k 73 USD. To jsou dva cíle poklesu podle nástroje Fibonacciho extenze, bere-li se v úvahu, že cena zůstane pod nedávným maximem 82,60 USD. Modrá trendová linie je naší rezistencí, a dokud budeme obchodovat pod ní, jsme krátkodobě v medvědím trendu.
  • Cena ropy je na mnohaletém maximu, míří až ke 100 dolarům z barel
    Ropa včera zdražila na nejvyšší cenovou úroveň od sklonku roku 2014. Barel severomořské ropy typu Brent se prodával takřka za více než 81,60 dolaru. Dále rostou také ceny pohonných hmot v ČR. Benzín Natural 95 se aktuálně prodává za nejvyšší ceny od roku 2014, včera jeden jeho litr vyšel průměrně na 33,55 haléřů. Na svých čtyřletých cenových maximech je v těchto dnech také nafta.
  • Cena ropy je odmítnuta na rezistenci cloudu.
    Cena ropy se obchoduje kolem 78,50 USD uvnitř denního (cloudu) Kumo. Podle indikátoru cloud Ichimoku je trend neutrální. Cena se v pátek pokusila prorazit nad rezistenci cloudu a byla na ní odmítnuta. Obchoduje se pod linií Tenkan-sen (indikátor červené linie), ale stále nad linií Kijun-sen (indikátor žluté linie). Klíčovou rezistencí zůstává cena 81,82 USD. Support na linii Kijun-sen je na ceně 77,54 USD a na spodní hranici cloudu na ceně 76,54 USD. Rozpětí Chikou (indikátor černé linie) se dostává téměř pod svícnový vzor. Jednalo by se o další známku oslabení. Býci potřebují ubránit cenu 77,50–76,50 USD, jinak bychom u ropy měli očekávat nová minima pod 70 USD.
  • Cena ropy je opäť na maximách z januára 2018. Dostane sa tentokrát vyššie?
    Geopolitické napätie sa vracia do popredia medzinárodnej scény a pravdepodobne prelomí ropné trhy. Tieto exogénne prvky predstavujú podporu pre cenu ropy, ktorá od začiatku marca zaznamenala pozoruhodnú výkonnosť takmer 7 %. Saudský korunný princ Mohammed ben Salmane nevylučuje možnosť vývoja jadrových zbraní, ak by Irán urobil to isté. Z toho vyplýva opodstatnená obava možných dôsledkov.
  • Cena ropy klesá, cena benzínu je ale stále vysoká
    Trh s ropou je dost nepochopitelný. Ačkoliv cena ropy stále klesá, ceny benzínu oproti tomu zůstávají i nadále neúměrně vysoké. Do zkoumání trhu s ropou se zapojili i vědci.
  • Cena ropy klesá. Důvodem je očekávaný propad poptávky v zemích OECD
    Ropa se v posledních dnech obchoduje za nižší ceny a obchodníci omezují své expozice. Obávají se, že se náhlá bankovní krize, kterou minulý týden odstartoval krach Silicon Valley Bank, rozšíří do zbytku ekonomiky a rozpoutá recesi spojenou s nižší poptávkou po ropě a palivových produktech. Za dosavadní výprodej ovšem může hlavně likvidace spekulativních dlouhých pozic a nikoli výraznější změna jinak příznivých poptávkových očekávání, za nimiž stojí země mimo OECD jako Čína a Indie.
  • Cena ropy klesá. Jak hluboko ale až může klesnout?
    Ceny ropy vypadaly děsivě ještě před několika týdny, ale jakmile začaly spekulace o ceně 100 dolarů, ceny rázem prudce spadly. Co přesně se na trhu stalo? Může OPEC posunout ceny výše? Jak mohou některé měny reagovat na cenu ropy? Odpovědi naleznete v této analýze.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex