Sobota 21. prosince 2024 17:41
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
InstaForex rijen 2024

Graf dne: Na evropské indexy dopadá koronakrize zatím nejvíce

04.05.2020 17:09  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přes pozitivní korekci, která na akciových trzích probíhá v posledních týdnech, akciové indexy stále nedosahují na úrovně z druhé poloviny února, kdy začali investoři panikařit kvůli koronakrizi. Zdaleka nejvyšší ztráty zaznamenal od 18. února hlavní index milánské burzy FTSE MIB, který propadl o více než 40 % a aktuálně ztrácí takřka 30 %. O 10 procentních bodů lépe jsou na tom německý DAX a také hlavní londýnský index FTSE. Newyorský index S&P 500 a tokijský Nikkei dosahují poklesu přibližně 15 %. Na podobné úrovni ztrát jsou také globální akcie. Globální index MSCI All Country klesá o 17 %. Z uvedených indexů se daří nejvíce akciím v Hong Kongu. Index Hang Seng vykazuje ke dnešnímu dni přibližně desetinové ztráty. Tento index "těží" z relativně nízké základny způsobené předchozími nepokoji. Naopak evropské indexy vykazují relativně vyšší ztráty, protože se Evropa v posledních týdnech stala epicentrem pandemie. Slíbená pomoc ECB a evropských vlád neuzemnila skeptiky tak výrazně, jako se to například podařilo v USA. V neposlední řadě má v evropských indexech důležitou váhu bankovnictví a energetické tituly, které dostaly zvláště silný bodyček.

Od počátku krize způsobené pandemií koronaviru klesaly nejvíce evropské indexy. Hlavní italský index FTSE MIB ztrácel v polovině března více než 40 % a po odrazu zaznamenává nejméně výraznou korekci ze sledovaných indexů. Ztráty německého DAXu přesáhly třetinu a následná korekce byla výraznější. Hlavním asijským či americkým indexům se však daří ještě lépe. Graf je normalizován na nulu ke dni 18. února. Zdroj: Bloomberg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: Komoditám se v závěru roku daří
    Komoditní trhy neměly v posledních letech na růžích ustláno. Od roku 2011 jejich ceny klesly o více než polovinu. Jedinou výjimkou byl snad jen rok 2016, kdy si vzaly zpět desetinu předchozího poklesu. A špatně by na tom nemusely být komodity ani letos, a to hlavně díky silnému závěru roku. Bloomberg komoditní index vzrostl od začátku roku 2019 do dnešního dne o 6,2 % a aktuálně se obchoduje na nejvyšších úrovních od dubna. Ještě na počátku prosince však přidával pouze půl procenta a reálné hrozilo, že letošní rok bude na komoditních trzích už sedmým ztrátovým z posledních devíti let. Finanční trhy povzbudily v závěru roku centrální banky svoji uvolněnou měnovou politikou a také se investoři konečně dočkali dohody na nové obchodní smlouvě mezi USA a Čínou. Právě Čína je největším spotřebitelem komodit na světě.
  • Graf dne: Komodity si procházejí prudkým výprodejem, ne za vše může koronavirus
    Zatímco většina akciových indexů v tomto roce stále vykazuje růst, tak naopak komoditní trhy si procházejí těžkým výprodejem. V prvé řadě se pokles týká průmyslových komodit včetně energií. Zemědělské komodity si naopak svoji cenu drží. Cena mědi v Londýně však už od začátku roku ztrácí téměř 8 % a ztráty niklu už překonaly desetinu. Zajímavější je situace na ropě, která se ještě na počátku měsíce nacházela na sedmiměsíčních maximech kvůli krizi na Středním východě. Dnes se už ztráty ropy WTI blíží 12 %. Slabý výkon mnoha surovin se výrazně projevil na Bloomberg komoditním indexu, který padl na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. Hlavním faktorem propadu na komoditách je panika obchodníků okolo koronaviru, který by mohl výrazně ovlivnit čínský a potažmo také globální ekonomický růst v tomto roce. Nejedná se však o faktor jediný, protože ceny klesaly už před vypuknutím nákazy. Cenový propad je také odrazem problémů výrobního sektoru, které se z Evropy přesouvají do USA. Tamní index ISM z výrobního sektoru předvedl v závěru minulého roku vůbec nejhorší výsledek za poslední dekádu.
  • Graf dne: Komodity vymazaly letošní ztráty
    Komoditní trhy si v posledních měsících procházejí prudkým růstem. Bloomberg Commodity Index už vzrostl z březnových minim o více než třetinu a dostal se nad úrovně z konce minulého roku. Nejvyšší váhu v indexu má zlato, zemní plyn, měď, stříbro a ropa WTI. Komodity rostou ruku v ruce s akciovými trhy. Indexy na Wall Street se obchodují v blízkosti historických rekordů. Komoditám stejně jako akciím pomáhají stimuly centrálních bank a vlád po celém světě. Index je zatím na dobré cestě k už osmému týdennímu nárůstu v řadě. Pokud i tento týden index zakončí v pozitivním teritoriu, bude se jednat o nejdelší týdenní řadu růstu za posledních alespoň 30 let.
  • Graf dne: Kukuřice (25.01.2021)
    Kukuřice si v pátek prošla nejvyšším výprodejem za posledních 17 měsíců, přičemž se nedá jednoznačně určit jeden faktor, který za poklesy stál. Navíc poslední data ze zemědělského sektoru USA byla velmi dobrá. Kukuřice dnes zatím ztrácí 1,3 %. Pro další vývoj bude důležitá uzavírací cena měsíční svíčky. Cena klesla pod 38,2 % retracement a oblast kulaté úrovně 500 centů. Pokud se dočkáme poklesu pod 480 centů, tak mohou medvědi brzy nabrat sílu k pokračování poklesu.
  • Graf dne: Květnový kontrakt ropy WTI propadl pod 11 dolarů na nejnižší úrovně od roku 1998
    Cena ropy zůstává navzdory dohodě OPEC+ o omezení těžby pod extrémním tlakem. Dnes se cena květnového futures kontraktu na ropu WTI propadla až o 40 % pod 11 dolarů za barel, což znamenalo nejnižší úrovně od roku 1998 a zároveň nejvyšší intradenní propad od roku 1982. Propad ceny souvisí se zítřejší expirací květnového futures kontraktu na burze, který je masivně prodáván spekulanty. Cena červnového futures (v platformě xStation) dnes ztrácela "pouze" desetinu ceny. Odpoledne se ropa WTI vyhoupla zpět nad 23 dolarů za barel. Americká ropa zůstává pod masivním tlakem kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou. Skladovací kapacity se rychle plní a rafinérie jedou pouze na půl plynu kvůli prudkému poklesu poptávky ze strany amerických spotřebitelů. V americkém Cushingu vzrostly zásoby od konce února o 48 % na téměř 55 mil. barelů. Plná kapacita místa největších ropných zásob v USA dosahuje 76 mil. barelů.
  • Graf dne: Libra je na dosah překonání zlatého kříže ⚔️
    Britská libra se na páru s americkým dolarem pohybuje v blízkosti pětiměsíčních maxim (1,3100) a dle technické analýzy by mohly být další zisky na dosah. Na páru GBPUSD se formuje tzv. zlatý kříž. Jedná se o situaci na grafu, při které 50 denní klouzavý průměr protne zespodu 200 denní klouzavý průměr. Naposledy se tato formace na libře objevila na sklonku roku 2009. V následujících 12 seancích vzrostl pár GBPUSD o 4,6 %.
  • Graf dne: Libra klesá kvůli Brexitu už pátou seanci v řadě
    Tvrdá vyjednávací taktika Borise Johnsona o Brexitu si začíná vybírat svoji daň na britské měně. Pár GBPUSD ztrácí už pátou seanci v řadě, když se dnes přiblížil úrovni 1,3000. Jedná se o nejdelší řadu poklesů od května. Johnson pohrozil opuštěním rozhovorů o nové obchodní dohodě s EU, přestože "hard" Brexit by poškodil ostrovní ekonomický růst i zaměstnanost. Na libru však mělo negativní dopad také vyjádření hlavního ekonoma BoE Andyho Haldana, který se vyslovil proti pokračování programu na podporu zachování výše mezd. Dle jeho vyjádření by pokračující podpora znamenala oddálení tolik potřebné restrukturalizace britské ekonomiky. Britskou měnu může v následujících týdnech dále tížit absence dohody o Brexitu, pokud nebude uzavřena, a úroveň 1,30 by tlak medvědů nemusela ustát.
  • Graf dne: Měď posiluje v reakci na pokles globálních zásob
    Cena mědi se postupně vzpamatovává z propadů, které tuto komoditu postihly na počátku roku. Z březnových minim už měď povyskočila o 14 % do blízkosti úrovně 5 300 dolarů za tunu. Naopak globální zásoby mědi od března klesly takřka o čtvrtinu pod 500 tisíc tun. Na grafu je zřetelně vidět negativní korelace mezi cenou na londýnské LME a globálními zásobami mědi za poslední rok. Cena mědi roste přes destrukci poptávky způsobené šířením pandemie koronaviru. Negativní dopad je však k vidění také na straně nabídky, když riziko nákazy uzavřelo důležité doly.
  • Graf dne - MĚĎ (23.11.2023)
    Dnes ráno se v médiích objevily zprávy, že Čína možná povolí bankám nabízet developerům nezajištěné krátkodobé úvěry. Jednalo by se o první takový případ v historii Číny a týkal by se pouze kvalifikovaných developerů. Přesto by to byla významná podpora pro stavitele v zemi. Oznámení vyvolalo skokový nárůst cen průmyslových kovů, například mědi. Lepší než očekávané údaje o výrobních indexech PMI z Evropy, zejména z Německa, poskytly impuls i základním kovům.
  • Graf dne: Množství ropy skladované v tankerech prudce vzrostlo
    Cena ropy se v posledních seancích vzpamatovala z nejhlubších propadů, zásoby však stále rostou. Zvláště patrný je nárůst zásob v tankerech, které plují po světových oceánech. Ještě na počátku roku se objem ropy skladované v tankerech pohyboval v blízkosti 60 mil. barelů a průměr za posledních 5 let dosáhl na 71 mil. barelů. Vzhledem k nedostatku vnitrozemských skladovacích kapacit, který má souvislost hlavně s propadem poptávky spojeném se šířením koronaviru, se námořní skladovací kapacity výrazně zvýšily. Aktuálně se v útrobách tankerů skladuje 167 mil. barelů ropy. Tato skladovací kapacita je přibližně dvojnásobkem kapacity oklahomského Cushingu, který je největším ropným hubem v USA. V reakci na výrazný vzestup poptávky po skladovacích kapacitách vzrostla několikanásobně také cena pronájmu ropných tankerů. Pronájem největších supertankerů se vyšplhal až nad 200 tis. dolarů denně.
  • Graf dne: Na ropě vládne negativní korelace s USD
    Pohyb kurzu USD dlouhodobě ovlivňuje hodnotu aktiv v této měně vyjádřených. Při růstu kurzu dolaru mají ceny těchto aktiv tendenci klesat a obráceně. Někdy tento vztah funguje lépe, jindy hůře. Negativní korelace je často dobře k vidění na komoditních trzích a v současnosti jsme opět svědky jejího nárůstu na ropě. Korelační koeficient (40) klesl na -0,48, přitom ještě na konci roku se pohyboval okolo nuly. Kurz dolaru se pohybuje v blízkosti nejnižších úrovní za poslední 3 roky. Naopak ropa si užívá několikaměsíčního růstu. Brent se naopak nachází v blízkosti nejvyšších hodnot od února minulého roku (nad $55/bbl). Obchodníci sázejí na rychlý konec koronakrize a růst poptávky po ropě v tomto roce.
  • Graf dne: NATGAS (03.06.2024)
    Kontrakty založené na americkém plynu (NATGAS) dnes již vzrostly o téměř 5,5 %. Energetické trhy dnes reagují na rozhodnutí OPEC+ prodloužit omezení produkce. I přes značné zisky v kotacích NATGAS staví fundamentální situace na tomto trhu ropu do kuriózní pozice, kdy plyn musí reagovat na protichůdné informace o předpovědích počasí a domácí poptávce na energetickém trhu.
  • Graf dne - NATGAS (08.09.2023)
    Zemní plyn je dnes v centru pozornosti poté, co odbory zaměstnanců v Austrálii oznámily, že dnes zahájí dlouho očekávanou stávku v australských závodech LNG společnosti Chevron. Částečné stávky dnes začaly v zařízeních Gorgon a Wheatstone LNG, která dohromady zajišťují přibližně 7 % celosvětových dodávek LNG. Tyto částečné stávky zahrnují přerušení práce a také zákaz práce přesčas. Odborový svaz Offshore Alliance dokonce uvedl, že jeho členové na dva týdny, počínaje 14. zářím, přestanou pracovat úplně.
  • Graf dne: NATGAS (09.07.2024)
    NATGAS včera znovu získal určitou půdu po dynamické vlně poklesů, která zaznamenala devět poklesů v řadě. Z technického hlediska plyn praskl pod klíčovými zónami podpory označenými 50-, 100- a 200-denními exponenciálními klouzavými průměry (na grafu jsou to modrá, fialová a zlatá křivka). Ukazatel RSI ukazuje, že americký zemní plyn se nyní obchoduje na nejnižších úrovních od února letošního roku.
  • Graf dne: NATGAS (12.12.2022)
    Začátek týdne je na trzích zatím spíše klidný. Indexy z Asie a Tichomoří se posunuly níže, ale rozsah poklesů byl mírný. Podobný obrázek můžeme vidět na začátku evropské seance. Existuje však jeden trh, který zaznamenává mimořádné pohyby, a tím je americký zemní plyn (NATGAS). NATGAS zahájil nový týden s masivním býčím gapem a nyní se obchoduje téměř o 9 % výše, po snížení některých zisků. Mohou za to nové předpovědi ukazující na chladnější počasí ve Spojených státech v následujících dnech. Cena je na rezistenční zóně 7.00, označená 61.8% retracementem nedávného velkého pohybu dolů, na začátku obchodování, ale nepodařilo se jí překonat. Hodně teď bude záležet na tom, zda býci zkusí další pokus a zda uspějí. Prolomení výše by zlepšilo vyhlídky pro býky a mohlo by předznamenat pohyb směrem k nedávným maximům. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že 7,00 je dobrý technický bod pro zvrat a návrat k cenové zóně pohybující se mezi cenou 6,30 a 38,2 % retracementu.
  • Graf dne - NATGAS (13.04.2023)
    Ceny zemního plynu v USA včera dostaly zásah v reakci na varovnání analytiků o poklesu poptávky vzhledem ke konci topné sezóny. Zatímco nedávné předpovědi počasí ukazovaly na teplotně podprůměrné období, tak průměrné teploty v tomto období jsou obvykle dostatečně vysoké na to, aby poptávka po vytápění výrazně poklesla. Očekávání dnešního reportu EIA o zásobách zemního plynu (16:30) také silně naznačují, že topná sezóna v USA se chýlí ke konci – středový odhad je pro nárůst zásob o 25 miliard kubických stop. Pokud se to potvrdí, půjde o druhé navýšení zásob v roce 2023 a první od poloviny ledna.
  • Graf dne - NATGAS (14.08.2023)
    Tématem dnešní seance je Čína, kde ekonomickou nejistotu podporují dluhové problémy předního čínského soukromého developera Country Garden a téměř 89% pokles nových bankovních úvěrů ve srovnání s červnem letošního roku (a tím i nejnižší úrovně od roku 2009).
  • Graf dne - NATGAS (16.02.2023)
    Ceny zemního plynu v USA se od začátku února pohybují do strany. Býci se v úterý pokusili prorazit nad horní hranici obchodního rozpětí v oblasti 2,60, což se jim však nepodařilo a došlo ke stažení zpět. Cena našla podporu v oblasti 2,43 a v posledních několika hodinách došlo k více než 4% rally. Dnes bude zveřejněna zpráva EIA o zásobách zemního plynu, kterou budou obchodníci na NATGAS sledovat. Očekává se, že vykáže mnohem menší čerpání zásob (-97 mld. kubických stop) než v předchozím týdnu (-217 mld. kubických stop). Takto nízká očekávání lze zdůvodnit tím, že Spojené státy se těšily poměrně vysokým teplotám. Zpráva navíc ještě nezachytí vliv obnovení provozu terminálu Freeport LNG. Přesto lze v době uvolňování očekávat určitou krátkodobou volatilitu.
  • Graf dne - NATGAS (18.03.2024)
    Ceny zemního plynu v USA (NATGAS) zahájily obchodování v novém týdnu s býčí cenovou mezerou a během asijsko-pacifické seance pokračovaly v růstu. Zdá se, že tento pohyb byl vyvolán novými předpověďmi počasí pro Spojené státy. Zatímco zimní topná sezóna ve Spojených státech, která trvá od října do konce března, je téměř u konce, nové 8-14denní předpovědi ukazují na podprůměrné teploty na celém americkém kontinentu, včetně klíčových topných regionů. To naznačuje, že poptávka po elektřině a následně po zemním plynu může v nadcházejících dnech vzrůst. Zatímco předpovědi před víkendem rovněž ukazovaly na podprůměrné teploty, nyní se projevují v širší části pevninské části USA.
  • Graf dne - NATGAS (19.02.2024)
    Ceny zemního plynu v USA zahájily nový týden dalším poklesem. NATGAS dnes klesá o více než 3 % a poprvé od konce června 2020 se obchodoval pod 1,55 USD za MMBTu. Předpovědi počasí nadále ukazují na nadprůměrné počasí na většině pevninské části Spojených států, včetně klíčových topenářských regionů. Je stále zřejmější, že pořádná zima ve Spojených státech ve zbytku letošní sezóny nemusí přijít a poptávka po zemním plynu z vytápění zůstane utlumená.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster