Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:33
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
Fintokei StartTrader

Report: Cena ropy pod nulou? Situace je kritická

21.04.2020 16:50  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Shrnutí

  • Cena nejbližšího kontraktu WTI spadla poprvé v historii do negativního teritoria
  • Ropa WTI zakončila pondělní seanci na ceně -$37.63 za barel!
  • Pokles do negativního teritoria byl hlavně důsledkem brzké expirace kontraktu
  • Co znamenají negativní ceny pro trh s ropou?

Nejhorší den v historii ropných trhů

Pondělí 20. dubna bude zapsán jako dosud nejhorší den v historii ropných trhů. Závažnost situace asi není třeba dlouze popisovat, když ceny ropy klesly výrazně pod nulovou úroveň. Co to znamená? Ve zkratce se jedná o to, že prodávající musí zaplatit kupujícímu, aby od něj ropu odebral (slovo "koupil" ztrácí v tomto případě význam). Jedná se o první podobnou situaci, která nastala v historii ropných trhů ve velkém měřítku. Ale i pokud ropu opustíme, tak vůbec není obvyklé, že se cena aktiva pod nulu dostane.

Jak je možné, že je cena záporná?

Na prvním místě je třeba zmínit, že se situace týká pouze kontraktu ropy WTI, který expiruje (přestává se obchodovat) v úterý 21. dubna. Do mínusu se tedy nepropadl celý trh, ale pouze jeden (květnový) kontrakt. Mnohem více likvidity už nabízí kontrakt s expirací v červnu a také více kontraktů s delší dobou expirace už nyní nabízí vyšší likviditu než dnes končící květnový kontrakt. Navíc budoucí kontrakty nabízejí rostoucí cenu ruku v ruce s termínem expirace. Tato situace se nazývá "contango". V teorii to znamená, že na trhu je dostatek ropy, který se vyplatí skladovat a počkat si tak na budoucí vyšší ceny. Ropy je v současnosti zapotřebí daleko méně, než se těží.

Na rozdíl například od CFD ropných kontraktů jsou burzovní ropné futures doručitelné. To znamená, že pokud není pozice uzavřena, tak kupec/prodejce musí odebrat/dodat nasmlouvaný fyzický objem ropy. Specifikace kontraktu na CME můžete vidět níže.

Když kontrakt expiruje, tak je na řadě fyzická dodávka komodity. Část "Delivery" tabulky se zabývá detaily dodávky. Velikost jednoho ropného kontraktu na CME je 1000 barelů ropy. Zdroj: CME

Cena kontraktu s expirací v květnu (May20) je stále negativní. Trh v současnosti nabízí nejvyšší cenový rozdíl (spread) mezi aktuálním a dalším kontraktem v historii (oranžová čára). Zelená čára ukazuje situaci na trhu před měsícem, kdy byly ceny předních kontraktů velmi podobné. Spread mezi červnovým a červencovým kontraktem je dnes přibližně 5 dolarů. Zdroj: Bloomberg

Co se vlastně stalo?

Z horního grafu je zřetelné, že cena WTI včera uzavřela v blízkosti -$40 za barel (bílá čára). Červnový kontrakt (modrá čára) má výrazně vyšší Open Interest (počet existujících kontraktů - červená čára), než dnes expirující květnový kontrakt (šedá čára v prostředním panelu). V nejnižším panelu vidíme data obchodovaných objemů (květnový kontrakt - šedá, červnový kontrakt - oranžová). Zdroj: Boomberg

Již jsme zmínili, že expirace kontraktu znamená fyzické dodání nebo poskytnutí dodávky všech účastníků trhu. Nicméně fyzické dodávky jsou docela vzácné. Dochází k nim v přibližně 1 - 10 % všech futures kontraktů. Zbytek můžeme nazvat spekulativními pozicemi.

Jak se tedy realizují zisky a ztráty obchodováním futures? Účastníci trhu navzájem vstupují do opačných pozic. Například investor koupí 4 WTI kontrakty. Svoji pozici může uzavřít prodejem 4 WTI kontraktů (se stejnou expirací). V případě likvidního trhu se snadno nalezne protistrana, a jakmile je pozice uzavřena, tak k fyzické dodávce nedochází. A právě problém s likviditou stál za včerejšími ropnými nesnázemi. Květnovému kontraktu chyběla dostatečná likvidita. Velká většina účastníků trhu se jej pokoušela prodat s blížící se expirací, ale prodejci nemohli nalézt protistranu, která by jejich kontrakty koupila. Open Interest byl velmi nízký (méně než 16 tis. kontraktů) a obchodovaný objem byl ještě výrazně nižší. Klesl na pouhých 2489 obchodovaných kontraktů. Producenti chtěli pravděpodobně prodat svoji produkci na trhu a realizovat fyzickou dodávku, o kterou však v tento čas nebyl žádný zájem.

Dalším možným vysvětlením je pokus o prodej dalších barelů ropy ze strany producentů, kteří si chtěli uvolnit část skladovacích kapacit. Nebo mohla nastat situace, kdy byli producenti nuceni nabídnout barely ropy, aby nemuseli zastavovat produkci, což je obvykle velmi drahá operace. Abychom to shrnuli, na květnovém futures existovalo včera téměř 16 tisíc kontraktů, které se svým objemem rovnaly 16 mil. barelů ropy.

Odkud se problémy vzaly?

Ekonomické zpomalení a masivní přebytek nabídky nad poptávkou související s pandemií koronaviru stojí za současnými problémy ropy. Situace vyústila v masivní tlak na pokles ceny a vedla také k výraznému contangu. Producenti a investoři preferují skladování ropy a prodej v budoucích obdobích za vyšší cenu. Na druhé straně však čelí rychlému poklesu skladovacích kapacit.

Odhaduje se, že v USA je v současnosti k dispozici 180 - 280 mil. barelů skladovacích kapacit. Pokud bychom předpokládali, že by zásoby rostly o průměrně 10 mil. barelů týdně a produkce a poptávka zůstanou nezměněny, tak by se ropné zásobníky zaplnily za necelého půl roku. Globální kapacity se odhadují mezi 0,9 - 1,8 miliardami barelů. V případě zastavení poptávky a současné produkci na 100 mil. barelů ropy denně by byly veškeré skladovací kapacity zaplněny mezi 9 - 18 dny. V případě přebytku 10 mil. barelů by to tedy znamenalo desetinásobek času, než by se všechny zásobníky zaplnily až po okraj. Takže teoreticky ještě není důvod panikařit. Situace je však jiná, pokud se podíváme do Cushingu v americké Oklahomě.

Cushing je středobodem ropného průmyslu v USA. Místem, kde se střetává nabídka a poptávka ve své fyzické podobě. Jedná se také o místo, kde je skladováno nejvíce ropy v USA a téměř každý důležitý ropovod vede sem nebo z tohoto místa do největších amerických ropných rafinérií. Vzhledem k vysoké nabídce a nízké poptávce se zde ropa hromadí a rychle směřuje k maximální kapacitě. Dle odhadů se celková kapacita blíží 90 mil. barelů, ovšem kvůli technickým faktorům je možné v Cushingu skladovat jen přibližně 76 - 80 mil. barelů ropy. V posledních dvou týdnech se Cushing plnil přibližně tempem 6 mil. barelů ropy týdně a tamní zásoby se dostaly na 55 mil. barelů. Pokud bychom předpokládali, že se situace bude nadále vyvíjet stejným tempem, tak během následujících 4 týdnů se Cushing zaplní na maximální kapacitu!

Zásoby ropy v Cushingu rychle rostou. Všimněme si však, že v letech 2015 - 2017 se nacházely ještě na vyšších úrovních. Výjimečné je však aktuální rekordní tempo nárůstu zásob. Zdroj: Bloomberg

Existují ještě další faktory, které vysvětlují nedostatečnou poptávku po ropě. Americké rafinerie reagují na sníženou poptávku po palivech. Omezují tak svoji produkci a samozřejmě také nákupy surové ropy. Nakrátko dokonce došlo k situaci, kdy se cena paliv dostala pod cenu surové ropy.

Co to vše znamená pro další cenový vývoj?

Trh se příliš nemusí zajímat o vývoj na aktuálním expirujícím kontraktu, kterému rychle klesá Open Interest i obchodovaný objem. Na druhou stranu je však reálné, že se situace bude v budoucnu opakovat. Pokud budou problémy se skladovacími kapacitami přetrvávat, tak by cena měla pokračovat v poklesu. Červnový kontrakt WTI v úterý propadl až na cenu 11 dolarů za barel a to nejhorší může mít teprve před sebou. Velký americký ETF ropný fond USO drží okolo 20 % všech existujících kontraktů červnového futures (Open Interest), kterých se bude chtít zbavit bez fyzické dodávky. Pokud začne USO své kontrakty prodávat, aby se dostal při nedostatku skladovacích kapacit z trhu, může být tlak na cenu enormní.

Dle našeho názoru se situace fundamentálně změní až s návratem růstu poptávky po ropě, nebo s obdobím, kdy bude budoucí nárůst široce očekáván. Pokles zásob by měl limitovat contango na trhu. Ceny nejbližších futures kontraktů by se tak výrazně přiblížily. Až k této situaci dojde, tak by na ropných trzích mohla opět začít vládnout stabilita.

Cena ropy WTI se v úterý propadla. Hlavním faktorem je nedostatek skladovacích kapacit v USA. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Renáta Kellnerová se před smrtí manžela věnovala hlavně charitě a vzdělávání
    Vizitka Renáty Kellnerové, vdovy po zakladateli PPF Petru Kellnerovi, která je nyní správkyní jeho pozůstalosti a jež 4. července oslaví 55. narozeniny:
  • Renáta Kellnerová s rodinou nově vlastní celou investiční skupinu PPF
    Renáta Kellnerová s rodinou nově vlastní celou investiční skupinu PPF. Odkoupili zhruba půlprocentní podíly Ladislava Bartoníčka a Jeana-Pascala Duvieusarta. Na svém webu to dnes uvedla PPF, finanční okolnosti transakce nezveřejnila. Vdova po zakladateli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta a Kellnerovy čtyři děti se staly majoritními vlastníky PPF po předloňské smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
  • Renata Kellnerová v čele PPF bude zárukou kontinuity. Mohla by se nyní ocitnout v první dvacítce světově nejbohatších žen dle agentury Bloomberg
    Fakt, že koncovým vlastníkem skupiny PPF se stala Renata Kellnerová, vdova po zesnulém Petru Kellnerovi, bude mezinárodní investorská komunita a současní i potenciální obchodní partneři skupiny, ale i široká veřejnost, vnímat jako logické vyústění nešťastné situace a přijme jej pozitivně z hlediska dosažení vysoké míry kontinuity v zajištění chodu celé skupiny.
  • Renault měl loni kvůli pandemii rekordní ztrátu osm miliard eur
    Francouzská automobilka Renault má za loňský rok vinou pandemie rekordní ztrátu osm miliard eur (207,2 miliardy Kč). Ve druhém pololetí už se ale situace začala zlepšovat, uvedla dnes firma. Kvůli protipandemickým uzávěrám podnik méně vyráběl, což ovlivnilo také japonského partnera Nissan. Skupina neposkytla na tento rok výhled, avšak uvedla, že patrně dosáhne plánovaného snížení nákladů o dvě miliardy eur v předstihu, nejspíš už letos v prosinci.
  • Renault obnovil výrobu v moskevské továrně, zastavily ji logistické potíže
    Francouzská automobilka Renault dnes obnovila výrobu ve své moskevské továrně, kterou přerušila koncem února kvůli logistickým problémům. Agentuře Reuters to sdělil mluvčí podniku. Největší ruská automobilka AvtoVAZ, nad kterou má Renault kontrolu, dnes nicméně oznámila, že kvůli nedostatku elektronických součástek tento týden zčásti zastaví produkci ve svých závodech v ruských městech Toljatti a Iževsk.
  • Renault odhaduje, že kvůli nedostatku čipů vyrobí o půl milionu aut méně
    Francouzská automobilka Renault odhaduje, že kvůli globálnímu nedostatku čipů vyrobí letos o půl milionu aut méně. To je větší pokles, než odhadovala dříve. Ve třetím čtvrtletí firmě prodej klesl o 22,3 procenta na 599.027 vozů. Výhled zisku na letošní rok ale dnes automobilka ponechala beze změny, neboť auta prodává za vyšší ceny, zatímco náklady jí klesly.
  • Renault podle AFP propustí 15.000 lidí, 4600 ve Francii
    Francouzská automobilka Renault propustí na 15.000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Tvrdí to zdroje agentury AFP. Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48.500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180.000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.
  • Renault se loni po dvou letech vrátil k zisku, v předstihu splatí státní pomoc
    Francouzská automobilka Renault se loni po dvou letech vrátila k zisku a hodlá s předstihem splatit státní pomoc, kterou dostala za pandemie. Skupina vykázala čistý zisk 888 milionů eur (21,6 miliardy Kč), a překonala tak odhady analytiků. V roce 2020 měla vinou pandemie covidu-19 rekordní ztrátu osm miliard eur.
  • Renishaw: české strojírenství z krize vyvedou inovace a investice
    Dlouhá a vleklá krize čeká tuzemské strojírenské podniky, pokud nebudou investovat do inovací podporujících přechod k elektromobilitě. Strojírenství zaměřené na výrobu součástek pro spalovací motory nemůže v budoucnu prosperovat. Firmy by měly investovat do vývoje ideálně 10 % z celkového obratu.
  • Report: Bitcoin a ostatní kryptoměny
    Počínaje dneškem nabízí XTB k obchodování v platformě xStation také pět kryptoměn. Bitcoin je samozřejmostí. K němu pak najdete v nabídce také Ethereum, Ripple, Litecoin a Dash. Protože mě celý sektor docela zajímá, budu se snažit alespoň jednou týdně na toto téma také psát také tady na xPulsu. Začínáme menším reportem na téma Bitcoinu a ostatních kryptoměn. PDF najdete pod tímto odkazem.
  • Report od OPECu nezlepšuje sentiment na ropnom trhu
    Počas dnešného obchodovania môžeme na trhu s ropou pozorovať zmiešané nálady. Na jednej strane boli zverejnené špekulácie o možnej dohode medzi Saudskou Arábiou a SAE, ktorá by teoreticky mohla byť pre ropu pozitívna. Na druhej strane, správa DOE, hoci vykazovala značný pokles zásob, v konečnom dôsledku viedla k výpredaju. Nedávne zhodnotenie dolára navyše výrazne ovplyvňuje ropu.
  • Report o ziscích Tesly podkopává rally akciového trhu. S posilujícím USD bude EUR/USD pravděpodobně klesat, zatímco USD/JPY bude růst.
    Dvoudenní rally na americkém akciovém trhu způsobená zprávami o korporátních ziscích narazila na smíšené výsledky Tesly. Čtvrtletní zisky společnosti byly nižší, než se očekávalo, a proto ostatní hlavní měny vůči americkému dolaru oslabily.
  • Reporty OPEC a IEA naznačily, že trh s ropou může s přebytky bojovat i několik let
    Ropa má za sebou dramatické pády, které ovšem ještě nemusí být u konce. Včerejší měsíční report organizace OPEC a dneš...
  • Reporty top firem pro tento týden (06.02.2023)
    Výsledková sezóna na Wall Street za 4. čtvrtletí 2022 stále pokračuje. Zatímco americké Big Tech společnosti již zveřejnily své reporty minulý týden, stále ještě zbývají některé velké americké společnosti. Tento týden ve středu bude zveřejněn report jednoho člena Dow Jones - Walt Disney. Týden začne zveřejněním zisků od amerických videoherních společností, Activision Blizzard a Take-Two Interactive zveřejní své reporty po uzavření trhu. Zprávy od společností jako Uber Technologies, Robinhood Markets, PayPal nebo PepsiCo budou zveřejněny v pozdější části týdne.
  • Reporty top firem pro tento týden (17.04.2023)
    Velké americké banky minulý týden zahájily výsledkovou sezónu na Wall Street za 1. čtvrtletí 2023. První zprávy velkých bank dopadly většinou lépe, než se očekávalo, ale doprovodné komentáře varovaly, že ekonomika může mít v budoucnu problémy. Tento týden bude proud výsledků pestřejší a obchodníkům budou nabídnuty první zprávy od některých velkých amerických technologických společností.
  • Reporty top firem pro tento týden (24.04.2023)
    Výsledková sezóna na Wall Street se dostává do své nejzajímavější fáze, která je ve znamení největšího počtu zveřejněných údajů od velkých amerických společností. Mezi těmi, které jsou naplánovány na tento týden, najdeme zprávy od 4 amerických mega-technologií a také od 14 členů indexu Dow Jones.
  • Reporty top firem pro tento týden (30.01.2023)
    Investoři se minulý týden poprvé seznámili se zprávami špičkových amerických technologických společností, jako je Microsoft nebo Tesla. Zisky naplánované na tento týden budou rovněž technologicky bohaté, protože zprávy budou podávat 4 americké megatechnologické společnosti. První z nich bude Meta Platforms, jejíž zpráva bude zveřejněna ve středu po skončení seance na Wall Street. O den později, ve čtvrtek (rovněž po skončení seance na Wall Street), budou následovat finanční zprávy společností Alphabet, Amazon a Apple za 4. čtvrtletí. Obchodníkům bude tento týden nabídnuto celkem 6 zpráv od členů Dow Jones (Amgen, Caterpillar, McDonald's, Apple, Honeywell, Merck). Celkově je tento týden tok výsledků mnohem rozmanitější než v předchozím týdnu, kdy mají reportovat společnosti téměř ze všech sektorů.
  • Reporty top společností pro tento týden (01.08.2022)
    Minulý týden byl z probíhající sezóny výsledků na Wall Street nejvytíženější. Neznamená to však, že je maraton u konce. Mnoho velkých společností ještě bude své výsledky za 2Q22 zveřejňovat, a protože se nacházíme v polovině sezóny, rozhodně bude z čeho vybírat.
  • Reporty top společností pro tento týden (07.11.2022)
    Vrcholná fáze výsledkové sezóny na Wall Street za 3. čtvrtletí 2022 je za námi, ale stále ještě zbývá několik společností, které oznámí své hospodaření za třetí čtvrtletí. Tento týden budou investorům nabídnuty zprávy od menších společností EV, jako je NIO nebo Rivian. Jakmile se také hlásí oblíbenci investorů – Plug Power, AMC Entertainment nebo Palantir – mají také naplánovat zprávu. Úplný seznam klíčových zveřejněných amerických zisků naplánovaných na tento týden je uveden v tabulce níže.
  • Reporty top společností pro tento týden (14.11.2022)
    Výsledková sezóna Wall Street za 3. čtvrtletí 2022 se pomalu blíží ke konci. Zatímco stále zbývá spousta společností, které mohou vykázat zisky, většina velkých společností již zveřejnila své finanční výsledky. Kalendáři reportů v USA na tento týden dominují maloobchodní řetězce se zprávami mimo jiné od společností Walmart (WMT.US) a Home Depot (HD.US). Kromě prodejců se objeví i další zajímavé zprávy. Nvidia (NVDA.US) oznámí zisky ve středu, zatímco Tencent Music Entertainment (TME.US) zítra. Seznam nejzajímavějších společností, které v tomto týdnu reportují, naleznete níže!
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI