Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:03
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster

Stravenky zrušme, pomůže to celé ekonomice. Odbory se pletou

17.01.2020 12:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ministerstvo financí chce nabídnout zaměstnavatelům, aby místo stravenek dávali zaměstnancům rovnou nezdaněné peníze. Samozřejmě v odpovídajícím množství, tedy v množství limitovaném. Pokud by návrh prošel, zvýšila by se míra spotřebitelské volby. A to v konečném důsledku svědčí ekonomice jako celku, neboť každý člověk sám nejlépe ví, co s vlastními penězi dělat. Zda je utratit za jídlo v restauraci, či za něco jiného. Proti jsou však odbory, kteří dnes premiéra přesvědčovali, aby se takzvaný stravenkový paušál nezaváděl.

Stávající systém stravenek ovšem vede k vážným tržním deformacím a nespravedlnostem. Návrh ministerstva financí je nepříznivou zprávu hlavně pro stravenkové firmy. Obecně by však jeho uvedení do praxe zásadní újmu nezpůsobilo, neboť podnikání těchto firem nepřináší z celospolečenského hlediska žádný výrazný užitek. Vlastně jenom zaplňují prostor uměle vytvořený příslušnou legislativní úpravou a ekonomika by se bez nich snadno obešla. Navíc by se omezily čtyři zásadní nespravedlnosti a tržní deformace, které stravenky způsobují.

Zaprvé. Stravenkové firmy žijí v zásadě z provizí. Těch, jež získají od provozovatelů obchodů jako Billa, Albert, Coop či večerek a pochopitelně restaurací, které poukazy na jídlo přijímají. Provozovatelé restaurací a vedoucí obchodů totiž při směně stravenky za peníze neobdrží od stravenkové firmy celou cifernou hodnotu kuponu, nýbrž částku sníženou nejčastěji o pět až šest procent.

Mnoha restauracím a obchodům se ovšem i přesto vyplácí stravenky přijímat, neboť tak zvyšují vlastní obrat a ztráty mohou dohnat zvýšením cen. Existence cenných poukazů na jídlo tedy vytváří zbytečně pokřivující inflační tlak primárně v sektorech pohostinství a potravinářského maloobchodu.

Zadruhé. Vyšší cenu v restauraci jsou často nuceni platit i ti, kteří stravenky od svých zaměstnavatelů „nefasují“. Těchto zaměstnanců je v Česku asi milion, zatímco na stravování zajištěné zaměstnavatelem – ať už ve formě stravenek nebo závodních jídelen – spoléhají přes tři miliony českých zaměstnanců. Na stravenky lze tedy hledět tak, že přesouvají bohatství od těch, kteří tento benefit nemají, k těm, kteří ano a rovněž, pochopitelně, ke stravenkovým firmám. Při přesunu bohatství od jedněch ke druhým stravenkovým firmám zkrátka něco z toho „zůstává za nehty“.

Zatřetí. V praxi je velmi obtížné získat za stravenku zpět hotovost. To vede k neefektivní spotřebě neboli nákupu, který se děje pouze proto, aby se stravenka využila v plné výši. S nástupem elektronických stravenek sice tato nevýhoda odpadá, ale e-stravenky využívá jen zhruba každý desátý zaměstnanec fasující stravenky. A lze je uplatnit jen v části restaurací. Stále převažují podniky, kde člověk uspěje spíše se stravenkou papírovou. Jestliže zastánci stravenek vyjadřují dojemnou péči o teplé jídlo ve strávníkově žaludku, které by tam prý bez stravenky nekončilo s takovou pravidelností, je možné vytáhnout podobný – a také podobně úsměvný a zavádějící – argument. Protože se lidé snaží využít stravenky v plné výši, konzumují nakonec více, než by museli, tudíž stravenky přispívají k rozvoji epidemie obezity v ČR. 

Začtvrté, z pohledu zaměstnavatele je sice výhodné, že díky stravenkám ušetří na odvodech na zdravotní a sociální pojištění, neboť zaměstnancům vyplácí nepeněžní stravné nepodléhající dani z příjmu. Na druhou stranu musí počítat s vyššími administrativními náklady, které provoz stravenek doprovázejí.

Řadový občan, který má benefit ve formě stravenek tedy na první pohled získává cosi velmi výhodně. Tato výhodnost však při druhém, třetím, prostě podrobnějším pohledu bere za své, neboť, jak známo, „žádný oběd není zadarmo“ a ani jídlo nepadá z nebes. Vyšší ceny v restauracích a obchodech či jistá nepraktičnost cenných poukazů jsou ale tak nenápadné „strašáky“, že se jimi málokdo zabývá. Navíc obrat několika stravenkovým firmám generuje dennodenní konzumace statisíců zaměstnanců. Při takovém poměru – jednotek vůči statisícům – se veškerá negativa poukazů na jídlo rozprostírají ve společnosti jako margarín na ranní chléb.

Stravenkové firmy v celém zašmodrchaném koloběhu vítězí na celé čáře: ze stravenek tyjí na plácku vykolíkovaném státní mašinerií. Přiznejme barvu za ně. Pokud příspěvky zaměstnavatele na stravenky nebudou ze zákona daňově uznatelným nákladem, velice pravděpodobně nebudou existovat ani stravenkové firmy. Je proto logické, že právě ony nejhlasitěji křičí, když vláda nyní přemýšlí, že systém stravenek pozmění. Byl by to dobrý krok. I když ideálním řešením prakticky pro všechny by bylo stravenky zrušit. Vlastně všechny by nás to obohatilo.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Strauss Kahn (prezident MMF)
    "Zhodnocovanie každej meny by malo mať svoj limit. Intervencia centrálnych bánk...
  • Strauss Kahn (prezident MMF)
    "Fiškálne stimuly vytvorili v mnohých krajinách rekordné dlhy a riziko bankrotu vlád a t...
  • Strauss Kahn (prezident MMF)
    "Obnova globálne ekonomiky prichádza skôr a silnejšie ako sme očakávali."...
  • Strauss Kahn (prezident MMF)
    "Vidím veľké riziko toho, že dlhová kríza sa rozšíri do ďalších krajín Európy. Neočakávam však, že...
  • Strauss-Kahn (prezident MMF)
    " Dvojité dno ekonomickej recese aktuálne nemôžeme vylúčiť"......
  • Strauss-Kahn (prezident MMF)
    " Aktuálne zažíva EURo vážnu situáciu spolu s Gréckom".......
  • Strauss-Kahn (prezident MMF)
    "Aktuálna úroveň EURUSD je podľa MMF blízko reality"......
  • Stravenky zdražují jídlo statisícům Čechů, doplácejí na to ti, co je „nefasují“. Odbory se pletou
    Řada zaměstnanců by mohla od příštího roku dostávat místo stravenek peníze. Vládní daňový balíček pro rok 2021 minulý týden podpořil rozpočtový výbor. Návrh tento týden míří do druhého čtení
  • Stravenky zdražují jídlo statisícům Čechů, doplácejí na to ti, co je „nefasují“. Pokud po Sněmovně i Senát odklepne stravenkový paušál, bude to dobrá zpráva
    Řada zaměstnanců bude moci od příštího roku dostávat místo stravenek peníze. Vládní daňový balíček pro rok 2021 v noci na včerejšek schválila Sněmovna. Musí jej však ještě posvětit Senát a podepsat prezident.
  • Stravenky zdražují jídlo statisícům Čechů. Odbory se pletou
    Ministerstvo financí chce nabídnout zaměstnavatelům, aby místo stravenek dávali zaměstnancům rovnou nezdaněné peníze. Samozřejmě v odpovídajícím množství, tedy v množství limitovaném. Jedná se o takzvaný stravenkový paušál, který je součástí daňového balíčku pro rok 2021. Ten ministerstvo financí předložilo vládě.
  • Streameři Spotify a Tencent do sebe vzájemně investují
    Švédský servis na streamování muziky Spotify a čínská internetová společnost Tencent kupují vzájemně minoritní podíl ve svých společnostech.
  • Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
    Streamingové služby americké zábavní společnosti Walt Disney jsou poprvé v zisku. Ten ve druhém finančním čtvrtletí na provozní úrovni činil 47 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) po ztrátě 587 milionů dolarů ve stejném období loni. Do zisku se služby Disney+ a Hulu dostaly o dvě čtvrtletí dříve, než firma plánovala. Podnik ve své dnešní výsledkové zprávě také zvýšil celoroční výhled zisku na akcii.
  • 🔴 Stream: Kdy se dočkáme parity na eurodolaru?
    Americká měna je ve vyjádření dolarového indexu nejsilnější od října loňského roku. Dolar od přesvědčivého vítězství posiluje proti většině světovým měnám. Bude trend posilování dolaru dále pokračovat? Dočkáme se na měnovém páru EUR/USD parity? Vývoj kurzu dolaru je zásadní pro všechny investory a obchodníky na amerických trzích. O své názory se podělí Ronald Ižip, Jiří Tyleček a Pavel Peterka od 18 hodin.
  • Stream: Komoditní shrnutí - Káva navyšuje 13letá maxima
    Situace na komoditních trzích se po výprodeji z posledních týdnů stabilizuje. Americký dolar vrátil část svých zisků a vytvořil tak příznivou situaci pro korekci. Nejvyšší zisky předvádějí v posledních seancích káva Arabica a kakao, které těží z nepříznivého počasí. Naopak se nedaří sójovým bobům a bavlně, které se navíc nacházejí v blízkosti důležitých technických úrovní. Co můžeme od těchto a dalších komodit očekávat do konce roku? Na výhled se dnes zaměří Jiří Tyleček a Vojta Slovák od 16 hodin.
  • 🔴 Stream k zasedání Fedu : Bude se Trump snažit zasahovat do fungování centrální banky?
    Jeden den po zveřejnění výsledku amerických prezidentských voleb zasedá americká centrální banka Fed. V krátkém časovém intervalu se tak dočkáme další události, která může výrazně zahýbat s finančními trhy. Obchodníci sázejí vše na jednu kartu - snížení sazeb o 25 bazických bodů. Zde se překvapení pravděpodobně nedočkáme. Zásadní otázkou však je, jak nové Trumpovo prezidentství ovlivní další politiku centrální banky. Jednoznačnou odpověď se dnes pravděpodobně nedozvíme, ale postoj guvernéra Powella v průběhu tiskové konference by mohl mnohé naznačit. Sledujte vysílání od 19: 45!
  • Streamovací platforma Spotify pozastaví své služby v Rusku
    Švédská streamovací platforma Spotify dnes oznámila, že pozastaví poskytování svých služeb v Rusku. Odůvodnila to novými ruskými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády, uvedla agentura Reuters. Spotify již dříve uzavřela svou kancelář v Moskvě kvůli "nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu" ze strany Ruska.
  • Streamovací služba Tencent zamířila na burzu
    Streamovací služba Tencent zamíří na burzu, Číňané si vzali inspiraci u Spotify. Jde o jeden z největších úpisů akcií svého druhu v celé historii. Tencent má v současné době 700 milionů aktivních uživatelů, většinu z nich právě v Číně.
  • STREAM (16:00): Komoditní výhled - Pomůže pivot Fedu k růstu na komoditních trzích?
    Na komoditách převažovaly v posledních týdnech poklesy. Byly taženy primárně energiemi, když ropa propadla na pětiměsíční minimum a ceny plynu atakovaly dokonce nejnižší úrovně od června. Komoditní trhy se vydaly opačným směrem než akciové trhy, což se nezdá z dlouhodobého hlediska udržitelné. Změnilo se něco pro komoditní trhy po včerejším zasedání Fedu, který takřka ohlásil pivot úrokových sazeb? A na jaké instrumenty vsadit do příštího roku? Během dnešního vysílání se podíváme primárně na ropu, zemní plyn, zlato a kávu. Hostem dnešního vysílání bude Vojtěch Slovák z SV Trade, který ukáže své poslední komoditní obchody.
  • Stres kvůli recesi. Investoři sázejí na otočku Fedu
    Wall Street včerejšek docela ustála a dnes ráno potěšila data z Číny, podle nichž v červnu slušně oživil sektor služeb. Jenže vedle toho roste strach z recese v západních zemích, a to má evidentně daleko větší váhu. Akcie v Evropě strmě padají - DAX nebo CAC 40 jsou dole asi o 2,5 procenta. Naproti tomu sílí poptávka po dluhopisech, jejichž výnosy dál klesají. Eurodolar pak po včerejším poklesu zhruba drží pozice, když se obchoduje u 1,0440.
  • Stres na peněžním trhu zdůvodňuje další kroky ECB
    Náklady na financování peněžních trhů v eurozóně zůstávají na znepokojivě vysoké úrovni i po bezprecedentních krocích ECB, což naznačuje, že centrální banka bude možná muset udělat více, aby zajistila plynulé poskytování krátkodobých úvěrů do ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance