Neděle 22. prosince 2024 08:32
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Akciové trhy citlivé na obchodní válku mezi Čínou a USA

10.09.2019 12:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podílovým fondům se od začátku roku dařilo dobře. Nevětší nárůst si připsaly akciové fondy, a to 13,5 procenta v CZK. Pozadu nezaostaly ani fondy fondů (růst 7 %), smíšené/balancované fondy (meziročně + 6,43 %) a dluhopisové fondy (nárůst 6,42 %). Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za srpen 2019.

„I když se trhům od začátku roku dařilo dobře, z hlediska vývoje na za měsíc srpen se pro globální akciové trhy jednalo o prozatím nejhorším měsíc od začátku roku, kdy jsme byli svědky zvýšené volatility a poklesů. Podobné poklesy, jako ty srpnové, můžeme ale sledovat téměř každý rok. Pro trhy a také pro ekonomiky platí, že po vzestupu následuje pád a po pádu přichází zase růst,“ komentuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Důležitou, ne však jedinou příčinou poklesů a zvýšené kolísavosti v srpnu byla stále se vyostřující situace mezi USA a Čínou. Začátkem měsíce Donald Trump oznámil zavedení nových cel. Od 1. září se měla cla vztáhnout na téměř veškeré dosud nezatížené dovážené zboží z Číny do USA. Situace se v průběhu srpna vůbec nezlepšovala, až koncem měsíce Čína pro jistotu oznámila odvetná opatření v podobě celních tarifů ve výši 5 a 10 % na zboží americké. Na to Donald Trump reagoval oznámením dalšího navýšení cel, a to o 15 %, která platí o 1. září 2019. 

„Neustálé dohadování se mezi USA a Čínou, kterému se začalo říkat „Obchodní válka“ je žhavým tématem již déle než rok a na příměří v podobě uzavření dohody to příliš nevypadá. Od původního záměru USA snížit dovoz z Číny a tím snížit přebytek (z pohledu Číny) v obchodní bilanci jsme se dostali do situace, kdy si dvě největší ekonomiky zavádějí cla na zboží a hrozí, že podobná aktivita strhne i ostatní státy. Akciové trhy jsou pak poměrně citlivé směrem dolů na negativní zprávy a vývoj ve vztazích mezi USA a Čínou,“ komentuje situaci hlavní analytik Novák.  

Co se také děje na trzích?

Investoři se stahují či přeskupují svá portfolia a to se projevuje na dluhopisových trzích. Na dluhopisových trzích zase můžeme sledovat od začátku roku trend, kdy výnosy dluhopisů klesají (tedy jejich ceny rostou) a dostávají se na rekordně nízké úrovně.

Novák k tomu dodává: „Záporný výnos do splatnosti pak už není jen teoretický příklad z makroekonomických knížek, ale v případě německých nebo japonských dluhopisů realita. V praxi to znamená, že investoři vlastně platí vládám za možnost jim půjčit a koupit si jejich dluhopisy. Tato situace, ale není normální. Projevuje se to také na dlouhém konci dluhopisové křivky, která je klesající (inverzní). To znamená, že výnos dluhopisu s kratší splatností je vyšší než výnos dluhopisu s dlouhou splatností a to není normální. Z teoretické a i z praktického pohledu, když se vzdávám svých peněz na delší dobu, měl bych očekávat a chtít vyšší výnos. Někteří analytici a i obchodní systémy v tomto stavu pak vidí jasný signál začínající krize.“    

Co nás čeká?

V září se očekává, že Evropská centrální banka oznámí možné další uvolnění měnové politiky v podobě ještě nižších záporných sazeb, nebo v podobě obnovení nákupu dluhopisů. Na konec října je naplánován termín odchodu Velké Británie z Unie. Na to, jakou formou Velká Británie odejde z EU a jaký vliv to bude mít na vývoj na finančních trzích, si budeme muset počkat, jelikož odchodové tanečky už spíše než cokoliv jiného připomínají telenovelu plnou nečekaných zvratů. Nesmíme také zapomenout na situaci mezi USA a Čínou, protože její vývoj má značný vliv na finanční trhy. Nadále tedy můžeme očekávat výkyvy na trzích.

„Běžný investor by ale neměl podléhat panice. V dlouhodobém horizontu můžeme pozorovat kladný vývoj, kdy jednotlivé fondy vykazují nárůsty. Právě dlouhodobost je základním pravidlem úspěšného investora. Podlehnutí každému výkyvu trhu vede ke zbytečným ztrátám,“ uzavírá Martin Novák.

Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů).

Broker Consulting Index podílových fondů - výkonnost v CZK

Typ fondu

YTD

12 měsíců

36 měsíců

60 měsíců

Akciový fond

13,50%

2,45%

9,92%

16,09%

Dluhopisový fond

6,42%

6,80%

-3,01%

1,08%

Fond fondů

7,00%

-0,70%

-9,90%

n/a

Fond peněžního trhu

4,48%

6,24%

-0,64%

10,32%

Komoditní fond

5,28%

-4,13%

-7,13%

-34,90%

Nemovitostní fond

n/a

n/a

n/a

n/a

Smíšený/Balancovaný fond

6,43%

0,92%

-2,72%

-1,95%

 

 

Broker Consulting Index podílových fondů - výkonnost v měně fondu

Typ fondu

YTD

12 měsíců

36 měsíců

60 měsíců

Akciový fond

11,07%

-0,52%

14,13%

15,63%

Dluhopisový fond

4,16%

3,96%

0,70%

1,44%

Fond fondů

6,93%

-0,08%

3,26%

8,29%

Fond peněžního trhu

0,97%

1,09%

1,66%

1,86%

Komoditní fond

3,60%

-6,32%

-3,66%

-34,58%

Nemovitostní fond

-1,20%

3,80%

16,20%

28,30%

Smíšený/Balancovaný fond

4,87%

-0,98%

1,68%

0,43%

 

Zdroj: Broker Consulting, data k 31. 8. 2019

Proč je dobré index sledovat

Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 526 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.           

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy: Ačkoli ČEZ oznámil silná čísla, cena oslabila
    Ceny v US v primárních okruzích vzrostly více, než se čekalo, a potvrdily přetrvávající inflační tlaky.
  • Akciové trhy a komodity pokračují v růstu. Komoditní měny jsou na tom nejlépe od poloviny loňského roku
    Finanční trhy jsou zdá se v plném risk-on režimu. Akciové indexy dnes navazují na včerejší růst a výrazného růstu se d...
  • Akciové trhy a nejistota z omikronu. Jak si vedou akcie Pfizer?
    Akcie Pfizer (PFE) jsou znova ve středu dění díky obavám z nové mutace koronaviru, která je přezdívaná omikron. Tato varianta se začala rychle šířit a vyvolala obavy i na akciových trzích. V souvislosti s omikronem se podíváme na prohlášení předsedy Fedu, CEO Pfizeru a konkurenční Moderny. Poté se podíváme na zevrubnou fundamentální a technickou analýzu Pfizer akcie.
  • Akciové trhy: Banky udržely burzu nad vodou
    Hlavní index pražské burzy PX (+0,06 %, 1 417,06 b.) se dnes od otevření obchodoval v mínusu, ale v druhé polovině seance se dostal nad včerejší úroveň. Nakonec se mu podařilo uzavřít v mírném plusu na zelené nule.
  • Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla
    Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX dnes poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další růst, který pravděpodobně kopíroval otevření US trhů. Nakonec dnes PX zavřel silnější o +0,57 % (1 315,21 b.).
  • Akciové trhy bez větších změn
    Obchodování v zámoří by se dalo charakterizovat jako růst, pokles a beze změny. Takový výsledek si mezi sebe rozdělily hlavní indexy. Široký index S&P 500 (0,07 %, 3 076,78 b.) přidal přes dva body a je jen lehce pod svým pondělním maximem. Akcie se zhruba v polovině seance propadly po informaci, že podpis částečné obchodní dohody mezi USA a Čínou, by se mohl odložit z listopadu na prosinec. Nicméně do konce obchodování dokázaly tento pokles zcela eliminovat.
  • Akciové trhy bez výraznějšího pohybu
    Americký index S&P 500 včera velkých změn nedoznal, když oproti předchozímu zavíracímu kurzu klesnul o čtyři setiny procenta. Pohyby nebyly nikterak zásadní ani v rámci jednotlivých sektorů. Včerejší zápis z posledního zasedání Fedu nenaznačil změny ve vnímání měnové politiky. Zdá se tak, že zářijové zvýšení úrokových sazeb je hotovou věcí. S tím vesměs počítají i trhy. Akcie v posledních dnech rostly v naději, že schůzka obchodních představitelů USA a Číny přinese dohody ve vzájemné obchodní politice. To se však zatím nenaplnilo a ode dneška by měla platit další série amerických cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 16 mld. USD. Takový krok může přinést brzká odvetná opatření i ze strany Číny, což by mělo zvýšit tlak na akciové trhy.
  • Akciové trhy budou sledovat projev Jeroma Powella
    Americký index S&P 500 uzavřel včerejší obchodování se ztrátou 0,1 %. Největším propadlíkem se staly energetické tituly (-1,2 %), které reagovaly na téměř 4% pokles cen ropy poté, co Saudská Arábie nabídla extra dodávky černého zlata některým svým zákazníkům. Výraznějšímu poklesu indexu bránily finanční tituly, které si včera polepšily o 1,8 %. Pozitivní zprávou byly hospodářské výsledky Bank of America a BlackRock, které překonaly očekávání trhu.
  • Akciové trhy: Burzy podpořila silná výsledková sezóna, v Praze zase Moneta
    HDP za Q1 23 v USA je pod odhady trhu. To je na první pohled negativní skutečnost. Nicméně poptávka i cenové tlaky jsou stále silné a zklamání reportovaného čísla je dáno poklesem zásob (velmi volatilní položka). Pro Fed to znamená, že bude dále pokračovat ve zvyšování sazeb. A to již na svém dalším zasedání, které se bude konat příští týden.
  • Akciové trhy byly dnes v mínusu
    Pražská burza, většina evropských a taky asijských dnes klesaly. Otevření zámořských trhů je rovněž negativní. Důvodem může být pesimistický výhled, jak to naznačuje německý ifo index.
  • Akciové trhy: Částečná korekce pondělního poklesu
    Hlavní index pražské burzy PX dnes vymazal část včerejší (pondělní) ztráty. Za dnešní obchodování si připsal +1,81 % (1 530,65 b.).
  • Akciové trhy čekají na nové impulsy, obchodní aktivita velmi podprůměrná
    První letní seanci neodstartovaly evropské akcie příliš dobře. Index Stoxx 600 v závěru dne padá o zhruba čtvrt procenta, když v červeném se nacházejí všechny sektory. Na druhou stranu ale pohyby nejsou nijak významné, když se ztráty pohybují nejvíce do 0,6 % jako v případě energetického sektoru. Za zmínku tak stojí snížený výhled automobilky Daimler v reakci na problémy s naftovými auty. Její akcie tak dnes padají o 2,8 %.
  • Akciové trhy čekají na rozhodnutí americké centrální banky
    Evropský akciový index dnes příliš velkých změn nedoznal. Oproti včerejšku si zatím polepšil o necelou jednu desetinu procenta. Nejvíce se daří realitním společnostem, které přidávají 1,3 %. Následují je s 0,7% růstem utility. Na opačné straně akciového spektra se nacházejí prodejci spotřebního zboží, kteří odepisují 0,5 %. Ve Spojených státech zamířily akcie po otevření trhů dolů. Index S&P 500 ztrácí prozatím zhruba čtvrt procenta. To hlavní se dnes ale teprve odehraje. Americká centrální banka zasedne k měnové politice a měla by rozhodnout o snížení úrokových sazeb.
  • Akciové trhy čekají na zveřejnění dat o americké inflaci
    Akciové trhy zahájily nový týden, po silných výkyvech a následné víkendové přestávce se burzy otevřely.
  • Akciové trhy: ČEZ bez dividendy, burza oslabila
    Makrodata dopadla dnes lépe, než se čekalo. HDP v USA překonalo očekávání, ale i data z trhu práce byla lepší.
  • Akciové trhy: ČEZ ex-dividend, pražská burza oslabila
    ČNB dnes překvapila trh, když snížila základní repo sazbu o 50 bb na 4,75 %. Tržní konsensus i naše prognóza počítala jen se snížením o 25 bb. Vliv to mělo zejména na korunu, která krátce oslabila nad 25 EUR/CZK.
  • Akciové trhy: ČEZ je na dohled hranice 1 100 CZK
    Z makrodat dnes stojí za zmínku data z trhu práce v USA, která jsou mírně pod očekáváním. Lehce slabší jsou i tamní tovární objednávky. Ale hned ráno před otevřením trhu byla lepší data z německého zahraničního obchodu. To mohlo mít zejména na evropské trhy pozitivní vliv.
  • Akciové trhy: ČEZ opět v hledáčku investorů, využili poklesu ceny k nákupům
    Makrodata byla dnes zapomenuta stejně jako nedosažení dohody o dluhovém stropu US. Trhy byly ovlivněny zejména silným výhledem technologické společnosti Nvidia. Ta předpokládá masivní poptávku spojenou s AI.
  • Akciové trhy: ČEZ spadl a sním i pražská burza
    Hlavní index pražské burzy PX (-1,78 %, 1 316,21) se dnes nepřidal k ostatním evropským parketům, které rostly, a oslabil. Tento týden již počtvrté, tzn. každý den jsme viděli oslabení, celkem jde o šestý pokles v řadě. Důvodem byl propad akcií ČEZu.
  • Akciové trhy: ČEZ stále jasně září na akciovém nebi
    Hlavní index PX (+1,74 %, 1 405,30 b.) po prodlouženém velikonočním víkendu rostl a skončil na denních maximech. Tak jako v několika minulých dnech, týdnech a měsících byl nejobchodovanějším titulem s podílem klem dvou třetin ČEZ. Dnes navíc byl akcií s nejlepším výkonem, opět posiloval a vzrostl o +3,00 % (1 169 CZK). Chuť investorům osladil ministr financí, který se nechal slyšet, že je možné, že bude stát prostřednictvím Ministerstva financí, které za stát vykonává akcionářská práva, chtít, aby ČEZ vyplatil 100 % svého zisku za minulý rok jako dividendu, což je nad rámec 60-80 % výplatního poměru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024