Středa 22. ledna 2025 02:22
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Podmínky v českém i německém průmyslu se dramaticky zhoršují, Peking ale nabízí naději

01.04.2019 10:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínský průmysl zakašle (1), německý průmysl kvůli tomu chytne chřipku (2), kterou záhy nakazí i průmysl český (3). Tak to dnes chodí. Naštěstí Čína se, zdá se z víkendových dat, ze své rýmy zotavuje (4). Což je první předpoklad, aby se své chřipky zbavilo i Německo a Česko. (Čísla v závorce se vztahují ke grafu níže).




Tudíž pesimistická čísla, která dnes vykázal index nákupních manažerů jak v německém, tak českém zpracovatelském průmyslu je třeba číst právě v kontextu globálního vývoje. Ten díky nečekaně dobrým číslům z čínského průmyslu již není tak ponurý a nabízí silnou naději do nadcházejících měsíců.

V březnu se provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršily na nejnižší úroveň od roku 2012. Důvodem je snížení objemu výroby a nových zakázek. Pokles zahraniční poptávky byl přitom nejvýraznější od poloviny roku 2009. Lví podíl na tom má právě „německá chřipka“. V Německu se podmínky v průmyslu zhoršily nejníže od poloviny roku 2012. Německý průmysl se potýká s výrazným poklesem nových objednávek, za nějž z podstatné části může pokles zahraniční poptávky, který byl nejvýraznější od první poloviny roku 2009. Netřeba připomínat, že klíčovým německým exportním odbytištěm je Čína.

Naštěstí z Číny o víkendu dorazily překvapivě dobré zprávy. Druhá největší ekonomika světa se podle všeho stabilizuje, což je příznivé i pro země jako Německo nebo zprostředkovaně Česko.

Čínský index nákupních manažerů v tamním zpracovatelském průmyslu v březnu poskočil ze 49,2 na 50,5 bodu. Jde o nejvýraznější nárůst od roku 2012, jenž navíc překonal veškerá očekávání analytiků. Hodnota indexu nad 50 bodů značí zlepšování podmínek v čínském průmyslu. V předchozích třech měsících index varovně vykázal hodnotu nižší než 50 bodů. Nové objednávky čínskému průmyslu a nové exportní objednávky témuž jsou na svém šestiměsíčním maximu.

Nečekaně dobrá čísla z čínského průmyslu potvrzují to, co čínský akciový trh signalizuje již dva měsíce. Právě od začátku února totiž čínské akcie směle rostou. Klíčový index šanghajské burzy, Shanghai Composite SE, vykazuje od začátku letošního roku v českých korunách zhodnocení přes 33 procent. Žádný jiný z primárních burzovních indexů světa za letošek takové zhodnocení nenabízí.

Čínským akciím a nyní i průmyslu svědčí balík stimulačních opatření čínské vlády, která zahrnují opatření jak ve fiskální, tak monetární oblasti. Jde například snížení DPH, o navýšení kvót pro zvláštní dluhopisové emise, z jejichž výnosu mají být financovány zejména rozsáhlé investice do infrastruktury, nebo o snížení rezervních požadavků pro čínské banky. Rezervní požadavky snížil Peking v lednu a k další redukci se zřejmě uchýlí již v první půli tohoto měsíce.

Peking si ale zároveň vyhrazuje právo stimulační opatření stáhnout nebo zmírnit, jestliže se obecné ekonomické podmínky zlepší. Pravděpodobnost jejich zlepšení zvyšuje nejnovější vývoj vyjednávání mezi Pekingem a Washingtonem stran obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Čína nově oznámila, že na neurčito odkládá znovuzavedení 25procentních cel na dovážená americká auta. Jde o signál souznící s kuloárovými zvěstmi, že obě strany se chtějí dohodnout a že už pracují na textu dohody o obchodním smíru.  

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Podle teorie Eliott Wave by mohl Bitcoin dosáhnout 161 800 USD
    Cena bitcoinu se snaží udržet nad 20 000 dolary za minci – což je úroveň, u které jen málokdo očekával, že by se s touto špičkovou kryptoměnou mohlo ještě někdy obchodovat poté, co poprvé překonala klíčovou rezistenci.
  • Podle Tima Drapera je aktuální bankovní krize probuzení k nákupu bitcoinu
    V době bankovních otřesů BeInCrypto diskutovalo s Timem Draperem. Pojednávali o tom, jak může bitcoin z této finanční krize těžit a co dělá slabého lídra.
  • Podle Tima Drapera tu BTC zůstane a do dvou let by mohl dosáhnout 250 000 USD
    Sériový podnikatel si myslí, že regulace vynucováním ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) výrazně přibrzdily další růst trhu s bitcoiny.
  • Podle Trumpa dojde k uzavření obchodní dohody do jednoho měsíce
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování převážně v zisku. Index Dow Jones posílil o 0,6 %, S&P 500 si polepšil o 0,2 % a technologický Nasdaq oslabil o necelou jednu desetinu procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo energetickým společnostem (+0,9 %) a zpracovatelům komodit (+0,7 %). Od většího zisku indexu bránily především technologické firmy a síťová odvětví. Oba tyto sektory utrpěly shodnou ztrátu ve výši 0,4 %.
  • Podle valuačního modelu investiční společnosti Crescat jsou americké akcie nejdražší v historii
    Podle valuačního modelu investiční společnosti Crescat jsou americké akcie nejdražší v historii. Valuační proměnné modelu jsou zobrazeny v následující tabulce. Prakticky všechny valuační proměnné jsou na nebo blízko úrovně 100. percentilu neboli nejvyšší historické úrovně.
  • Podle Williamsové je Bitcoin velmi silná investice
    Serena Williams, jedna znejúspěšnějších tenistek během konference Bitcoin 2022 uvedla, že bude spolupracovat se společností Block, Inc. Cash App.
  • Podle zakladatele společnosti Cardano se mu komunita XRP vysmívá a nesnáší ho
    Charles Hoskinson, zakladatel společnosti Cardano, v sérii tweetů, ve kterých hájil svůj postoj proti konspiračním teoriím ohledně případu SEC vs. Ripple opět vyvolal napětí s komunitou XRP.
  • Po dlhej dobe pozitívna správa z eurozóny – rast exportov prudko poskočil
    Dnes dorazilo po dlhej dobe z eurozóny dobré číslo. Medziročný rast exportov, ktorý bol hlavným faktorom ťahajúc rast ekonomiky eurozóny nadol, poskočil v októbri z 2,8% na najvyššiu úroveň za posledných 11 mesiacov 7,6% a pohybuje sa plus/mínus na úrovniach, kde bol v počas minuloročného boomu.
  • Podmienky európskeho strestestovania
    23,1%- ná zrážka z gréckych dlhopisov...14%-ná z portugalských...10,5%-ná zrážka na UK dlhopisy.....
  • Podmínky na trhu odhalily nové investiční příležitosti v akciích japonských společností
    V oblasti globálních financí vytvořila Bank of Japan svým vstřícným postojem vůči jenu a širším hospodářským strategiím podmínky pro rozkvět domácího trhu. Díky zaměření na politické jednotlivce směřující ke stimulaci hospodářského růstu a konkurenceschopnosti je japonská ekonomika připravena na expanzi. Jedním z klíčových pilířů japonské ekonomické síly je automobilový průmysl, který je životně důležitým odvětvím pohánějícím inovace a zaměstnanost. Průmysloví giganti, jako jsou Toyota, Honda a Sony, jsou příkladem japonské excelence a jsou schopni využít nových příležitostí a tržních trendů.
  • Podmínky v českém průmyslu nakročily ke stabilizaci. Průmysl ale nasále podvazují vysoké úroky, slabá německá a čínská poptávka či útoky jemenských povstalců v Rudém moři
    Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se vyvíjejí nejméně nepříznivě za celé období od srpna 2022. Vyplývá to z dnes zveřejněného březnového indexu nákupních manažerů. Podmínky se sice stále zhoršují, ale meziměsíčně vůbec nejslabším tempem právě od srpna 2022. To svědčí o tom, že český průmysl nakročil ke stabilizaci podmínek v něm, které neblaze poznamenaly dopady války na Ukrajině a energetické drahoty.
  • Podmínky v českém průmyslu se v dubnu zhoršily více, než se čekalo. Průmysl stahují dolů Německo i zásoby, stejně jako celou ekonomiku
    Tuzemskému zpracovatelskému průmyslu se v dubnu vedlo hůře, než se čekalo. Příslušný index nákupních manažerů vykázal hodnotu 44,7 bodu. Podle odhadů expertů oslovených agenturou Bloomberg se hodnota měla pohybovat od 45 do 47,5 bodu. V březnu hodnota indexu činila 46,2 bodu.
  • Podmínky v českém průmyslu se zhoršují soustavně přes dva roky, v červenci pak dokonce nejvýrazněji za půl roku. Průmysl se rozhodně zatím nevypořádal s dopady války na Ukrajině a souvisejících sankcí
    Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červenci zhoršovaly nejrychleji za uplynulých šest měsíců, a to výrazněji, než se čekalo. Zásadněji ubylo také nových zakázek. Objem výroby klesl nejvýrazněji od listopadu 2022.
  • Podmínky v českém průmyslu se zhoršují v kuse už více než dva roky. Na vině jsou vysoké úrokové sazby, boj s inflací i slabý odbyt v Německu
    Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu meziměsíčně výrazně zhoršily. Zhoršují se takto každý měsíc uplynulých více než dvou let. Tuzemský průmysl se totiž stále nepřeklenul přes realitu poměrně vysokých úrokových sazeb a relativně slabého odbytu na vývozních trzích v čele s tím německým. Vysoké úrokové sazby jsou důsledkem ještě ne zcela skončeného boje s mimořádně vysokou inflací uplynulých let, jež průmyslovým podnikům nebývale zvedla ceny vstupů typu energií nebo stavebnin či chemických látek, hnojiv a potravin. Podobným problémům čelí klíčové vývozní trhy, jako je právě Německo. To se musí vypořádat s odstřižením od ruských energií, zejména plynu, což zvyšuje náklady tamním podnikům, které tak v důsledku slabší konkurenceschopnosti na světovém trhu omezují svoji výrobu.
  • Podmínky v českém průmyslu se zlepšují nejvýrazněji za 20 let, zčásti jde ale o klam. Výsledkem je také dramatický růst cen, jenž způsobí nejvýraznější spotřebitelskou inflaci od roku 2008
    Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu z měsíce na měsíc zlepšily nejvýrazněji od začátku sledování, tedy od června 2001. Mohutné zlepšení podmínek poháněl nárůst objemu celkové průmyslové produkce a také nové zakázky a jejich další vyhlížený nárůst. Post-covidové zotavování ekonomiky a útlum pandemických restrikcí vytvořily prostředí, v němž se daří citelně navyšovat tržby za prodej průmyslové produkce jak českým, tak zahraničním odběratelům.
  • Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu prudce zhoršily
    Indikátor PMI mapující zdraví českého zpracovatelského průmyslu se v červnu propadl na 40,8 bodu z květnových 42,8 bodu. To bylo v souladu s naším očekáváním (40,7 bodu), za tržním očekáváním ale ukazatel výrazně zaostal (41,7 bodu). Ke zhoršení nálady českých průmyslníků došlo především v důsledku prudkého snížení nových zakázek, které bylo nejrychlejší od prosince 2022 a zároveň patřilo k největším za více než tři roky. To se následně odrazilo v dalším poklesu výroby, která klesá již více než rok.
  • Podmínky ve výrobě zůstávají náročné
    Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Zveřejněná skutečnost byla v souladu s naším i tržním odhadem. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostávalo. Zákaznická poptávka byla často brzděna nedostatkem investic a to zejména v automobilovém sektoru či zastavením stavebních projektů. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k další redukci pracovních sil. V rámci udržení a získání klientů výrobci v červnu opět snížili své ceny.
  • Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, vyhlídky jsou ale optimistické
    Lednový PMI index ukázal, že provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se dále zhoršují, nicméně méně, než tomu bylo v předchozích měsících. Index tak vzrostl z prosincových 42,6 bodů na 44,6 bodů. Stávající pokles byl tak nejpomalejší od září loňského roku. Objem nových zakázek sice klesal, stejně tak jako objem výroby, ale pomalejším tempem než v minulých měsících. Snížily se i nové exportní zakázky, ale také nejslabším tempem od poloviny loňského roku. I přes nižší poptávku se výrobcům stále dařilo přenášet vyšší ceny vstupů na odběratele prostřednictvím dražších výstupů. Tlaky na růst nákladů byly navíc nejslabší od listopadu 2020.
  • Podmínky v poptávce jsou nadále složité
    Český index nákupních manažerů ve výrobě si v srpnu nadále polepšil. Již podruhé v řadě přidal oproti předešlému měsíci 2,1 bodu a činí tak 49,1. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou trvající náročné podmínky v poptávce a pouze mírný optimismus podnikatelů ohledně budoucího vývoje. Nadále firmy snížily počet zaměstnanců, avšak nižším tempem než v minulých měsících. Ceny výstupů zůstaly nízké z důvodu konkurenčních tlaků. Na druhé straně došlo k nejrychlejšímu zvýšení objemů výroby od října 2018. Současně však poklesl příjem nových zakázek. Vyšší výstup byl tak často hnán rozjezdem provozů, namísto lepšící se situace v poptávce. Ta zůstává složitá v tuzemsku i zahraničí. V dané situaci je podnikatelská důvěra historicky slabá. Zůstává zatížena především obavami z negativního dopadu možného dalšího šíření koronavirové pandemie.
  • Podmínky v tuzemském průmyslu se nadále prudce zhoršují, podniky musí propouštět
    Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci zhoršovaly, jako po celý loňský rok. Jednalo se přitom navíc o jedno z nejprudších zhoršování situace v roce 2019, hůře bylo loni už jen v červenci a v listopadu. Prudčeji než loni červenci, listopadu a prosinci se provozní podmínky v tuzemském průmyslu zhoršovaly naposledy v krizovém roce 2009.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna