Úterý 03. prosince 2024 18:16
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Fintokei StartTrader

Dvě největší německé banky chystají sloučení, odbory i akcionáři se děsí

18.03.2019 09:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dvě největší německé banky chystají sloučení. Desetitisícům jejich stávajících zaměstnanců proto hrozí vyhazov. Možnému sloučení Deutsche Bank a Commerzbank, ústavů založených shodou okolností ve stejném roce 1870, nebude německá vláda bránit. Sama je k takovému kroku pobízí, protože v době další ekonomické krize už nechce, aby se německé firmy a podniky musely spoléhat na zahraniční bankovní domy.

Sloučením obou bank by vznikl kolos takového rozsahu, že v Evropě by rázem zůstaly už jen dvě ještě větší banky: britská HSBC a francouzská BNP Paribas. I tak by ovšem s nimi nový německý kolos soupeřil jen obtížně. Model německého bankovnictví totiž do značné míry stojí na úrokovém výnosu. Jenže ten už léta nahlodává Evropská centrální banka se svojí politikou nulových, ba záporných úrokových sazeb. Zatímco v případě německých bank tvoří úrokový výnos zhruba 75 procent zisku, v případě britských nebo francouzských bank představuje jen 50 procent zisku. Navíc britská centrální banka, Bank of England, nenastavila svoji klíčovou sazbu na nulu ani v letech 2016 a 2017, kdy byla historicky nejníže, a nyní už se nachází na úrovni 0,75 procenta.

Extrémně uvolněná měnová politika ovšem není jediným důvodem strádání dvou německých velkobank, které představuje další podnět k jejich sloučení. Zejména Deutsche Bank nyní těžce doplácí na své velikášské plány z minulého desetiletí, spočívající ve snu o „dobytí Wall Streetu“. Do jisté míry se globální bankou, konkurující největším americkým rivalům, stala, ale spíše v negativním smyslu: byla zapojena do takřka každé velké globální „špíny“, která v posledních letech vyšla najevo. Ať už se jednalo o případ manipulace s úrokovou sazbou mezibankovního trhu, o prodej toxických cenných papírů krytých hypotékami, praní špinavých peněz či porušování mezinárodních sankcí.

O moc lépe na tom není ani Commerzbank, i když ta na rozdíl od Deutsche Bank byla v posledním loňském čtvrtletí alespoň zisková. Commerzbank si vylámala zuby na pohlcení Dresdner Bank a v roce 2009 si v době vrcholící finanční krize musela sanovat německá vláda. Ta dodnes v ústavu drží zhruba 15procentní podíl.

Není divu, že politikům sloučení dvou velkobank dává smysl. Části vrcholných manažerů obou bank zřejmě také. Pokud by si svoji pozici po sloučení udrželi, znamená to, že budou zaměstnanci kolosu takového rozsahu, že je jen velmi obtížné představit si, že by jej vláda nechala při případné další krizi padnout. Naopak možné sloučení děsí akcionáře obou bank, a zejména odboráře.

Akcionáři se obávají, že fúze učiní ze dvou molochů moloch ještě větší, tudíž ještě těžkopádnější. Akcie obou bank se proto prodávají za ceny blízké desetiletému minimu. Nejen Commerzbank má špatnou zkušenost z předchozími sloučeními, zejména s uvedenou akvizicí Dresdner Bank. Také Deutsche Bank při slučování pohořela, konkrétně v 2010, kdy ovládla ústav Postbank.

Odboráři se pak z pochopitelných důvodů obávají propouštění. O místo může přijít až třicet tisíc lidí. Z pohledu odborů je nesmyslné slučovat dvě tak velké banky z jednoho regionu, dokonce z jednoho města, Frankfurtu, protože tak vzniká více duplicit, než pokud by se slučovaly banky z naprosto odlišných regionů. Více duplicit značí více propouštění, pochopitelně. Jedním z důvodů špatných hospodářských výsledků bank jsou ale také právě až tuze silné odbory v zemi a přísná regulace pracovního trhu, které bankám závratně zvyšují náklady na pracovní sílu.

Obě banky jsou si blízké nejen geograficky. Obě například poslední dobou také shodně objevily kouzlo retailového bankovnictví, tedy bankovnictví pro drobou klientelu. Legislativní omezení přitom burzovně obchodovaným bankám v Německu neumožňuje přebírat menší spořitelny a družstevní záložny, takže jak Deutsche, tak Commerzbank hledá svůj vlastní způsob, jak drobného střadatele získat.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě
    Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze? Připomíná ji například tento titulek Seznam zpráv: "Na Karlově mostě postavili 515 metrů dlouhý stůl. Hostina ukončí epidemii." Bohužel všichni víme, jak to dopadlo. A současné domácí debaty o tom, jak moc jsou plné plynové zásobníky a jak přežijeme příští zimu, situaci s koronavirem v jistých ohledech nepříjemně připomínají. Již několikrát jsme v Rozbřesku rozebírali, že při pohledu na trh s komoditami se vyplatí věnovat pozornost termínovým kontraktům. U cen elektřiny tomu tak je, neboť kontrakt na rok dopředu se považuje běžně za měřítko neboli za benchmark.
  • Dva roky války na Ukrajině. Jak se změnil svět?
    Přesně před dvěma lety, 24. února 2022, zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Po dvou letech války se současná situace na východě země zdá být v západních zemích na denním pořádku, i když pro Ukrajinu je to stále těžký boj o vlastní území, stejně jako v posledních několika měsících. Co se ve světě změnilo od 24. února 2022? Jaký je současný stav finančního trhu, zejména trhu s komoditami? Je svět stále ochoten pomoci Ukrajině? Jak by mohla změna moci v USA ovlivnit vojenskou pomoc Ukrajině?
  • Dva svety Donalda Trumpa
    Trump je ako Schrodingerova mačka – jeho politiky existujú v stave pragmatizmu a radikalizmu zároveň. Investorský svet si zatiaľ vybral tú pragmatickú stránku. Avšak možno sa prerátal – to, čo je dobré pre USA, nie je dobré pre svet.
  • Dve americké vojny
    Pamätáte si na nášho sprievodcu rokom 2017? Tam sme písali o Cezhraničných daňových úpravách ako o potenciálne najväčšej udalosti nového roka. Zdá sa, že toto varovanie nestráca na aktuálnosti. Naopak, Európa sa už teraz pripravuje na podnet na Svetovú obchodnú organizáciu ohľadom jej možného zavedenia. Následky by boli dramatické na celý svet.
  • Dve cesty pre Bidena
    Bloomberg potvrdzuje našu predchádzajúcu analýzu (vstup: Biden stráca pôdu pod nohami?) - Joe Biden je v defenzíve, ale stále má možnosť tieto voľby vyhrať. K tomuto cieľu existujú dve cesty:
  • Dve definitívne riešenia krízu nezastavili
    Piatok priniesol euru ďalšie zisky. Spoločná mena pokračov...
  • Dve forexové zamyslenia na koniec týždňa (USD, AUD)
    Dolár mal v posledných rokoch tendenciu nevšímať si vývoj inflácie, pretože FEDu ďaleko viac horelo pri jeho druhom mandáte – plnej zamestnanosti...
  • Dve formácie hlavy a ramien na DE30
    Nemecký index začal dnešné obchodovanie s poklesom a v nasledujúcich hodinách výpredaj naberal na obrátkach. Pri pohľade na interval H4 je vidieť, že predajcovia sa pokúšajú dostať cenu pod dôležitú úroveň podpory. Index sa obchoduje pod výstrihom širokej hlavy a ramien (označené zelenou farbou) a testuje tiež výstrih menšej formácie (vyznačený červenou farbou). Ak sviečka H4 uzavrie na súčasnej úrovni alebo na nižšej úrovni, môže podľa klasickej technickej analýzy generovať medvedí signál, čo môže viesť k hlbšiemu výpredaju. V takomto scenári leží najbližšia podpora na úrovni 13 580 bodov a je označená predchádzajúcimi cenovými reakciami a 50% Fibonacciho retracementom nedávneho pohybu smerom nahor.
  • Dvě hlavní firmy skupiny E.ON zvedly čistý zisk na pět miliard Kč
    Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly loni v součtu zisk po zdanění 5,03 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o 500 milionů. Firma EG.D, dříve E.ON Distribuce, má za sebou loni rekordní investice. Vyplývá to z výroční zprávy. O výsledcích dnes informoval Ekonomický deník.
  • Dvě nastupující globální mocnosti: O kolik je Indie za Čínou?
    Jestli v letošní Velké ceně Singapuru F1 tým Force India zaostal za lídrem celéh...
  • Dve pozitívne správy z úvodu týždňa
    Tou prvou je vývoj verejných financií krajín EÚ a predovšetkým eurozóny v treťom kvartáli 2016. Ten dosiahol úroveňi 90,1% HDP, medzikvartálne to znamená pokles o 1,1% a medziročne o 1,4% HDP. Navyše v posledných troch rokoch je sezonalita jednoznačná – najnižší dlh počas roka zaznamenávala eurozóna vo štvrtom kvartáli, je teda reálne očakávať pokles aj v ďalšom kvartáli:
  • Dvě role amerického dolaru
    V současnosti má americká měna dvě protichůdné funkce – ochranný přínos a prostředek ohrožení v geopolitických konfliktech. Použití amerického dolaru v geopolitických konfliktech s sebou přináší ztrátu jeho dominance na globálním finančním trhu.
  • Dvě třetiny Čechů si někdy vzaly půjčku, nejčastějším důvodem je rekonstrukce nebo koupě auta
    Většina Čechů se někdy za život ocitla v situaci, kdy pro ně východisko představovala půjčka. Ačkoliv třetina z nich po takové možnosti nikdy sáhnout nemusela, polovina měla dvě půjčky a více. Nejčastějším poskytovatelem úvěru je banka, skoro pětina Čechů si jej ale časem převedla ke konkurenci. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Dvě třetiny Čechů si odkládají na důchod. Téměř pětina naopak nemůže, protože na to jednoduše nemá
    Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Muži jsou odvážnější než ženy a více diverzifikují portfolio produktů, skrze které si odkládají. Vůle přilepšit si roste s věkem. Index investiční gramotnosti ukázal, že se Češi a Češky v investičních znalostech zlepšují. O novince, Dlouhodobém investičním produktu, ale zatím moc neví. Dva z pěti Čechů, kteří si odkládají, DIP neznají, naopak téměř třetina jej zvažuje. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala na přelomu roku agentura IPSOS a zúčastnilo se jej 1050 respondentů.
  • DVĚ TŘETINY ČECHŮ SPOŘÍ SVÝM DĚTEM NA BUDOUCNOST
    Celkem 66 % respondentů uvedlo, že spoří svým dětem, aby jim usnadnili vstup do dospělosti. Zbylých 34 % uvádí, že nemají možnost spořit dětem kvůli své finanční situaci. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) již podruhé provedla agentura Perfect Crowd.
  • Dvě třetiny českých drobných investorů tvrdí, že medvědí trh jim nezkazil chuť investovat
    Podle nejnovějšího průzkumu „Retail Investor Beat“ sociální investiční sítě eToro se většina drobných investorů vzpamatovává z poklesu, který již více než rok sužuje finanční trhy.
  • Dve zlé správy pre FED – vyhliadky pre rast HDP klesajú, zmena reálnych miezd je záporná
    Aktuálne je pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA na marcovom zasadnutí nad úrovňou 90%. Je teda vysoko pravdepodobné, že FED pôjde so sadzbami nahor. S týmto očakávaním sa stotožňujem, keďže FED plánuje v tomto roku dvíhať sadzby trikrát a má na to štyri možnosti (FED zvykne meniť politiku na dvojdňových zasadnutiach, ktoré sa konajú každé tri mesiace) a ekonomické dáta pri budúcich zasadnutiach nemusia byť tak dobré, ako sú v súčasnosti. Vyzerá to tak, že zvýšenie sadzieb na marcovom zasadnutí môže aktuálne ohroziť len veľmi slabý report z trhu práce (ktorý bude zverejnený o týždeň), alebo nejaký šok zo zahraničia/finančných trhov.
  • Dvojitá rána pro euro
    Dozvědět se teď pravdu o úrokových sazbách centrální banky je doslova nemožné. Federální rezervní systém i Evropská centrální banka zakládají svou měnovou politiku na datech. Zpomalení inflace v USA i v eurozóně naznačuje, že červencové zvýšení sazeb může být pro obě centrální banky posledním. Není divu, že EUR/USD byl jako na horské dráze.
  • Dvojka na čínském realitním trhu má vážné problémy
    „Od začátku roku oslabily akcie společností Evergrande o 70,16 procenta a nadále jsou pod prodejním tlakem. Investoři se obávají, že předlužený realitní gigant může poškodit čínský finanční systém,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Dvojnásobný dopad na americký akciový trh
    Prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard ve čtvrtek uvedl, že podporuje zvýšení úrokových sazeb do začátku července o celé jedno procento s tím, že index spotřebitelských cen dosáhl 7,5 %; swapy Fedu nyní ukazují na zpřísnění o celý jeden bod během následujících tří zasedání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
RebelsFunding