Sobota 18. ledna 2025 03:03
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Najhoršie sa darí výrobnej sfére v Ázii, spomaľujú však aj viaceré západné ekonomiky

03.01.2019 17:48  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Globálna aktivita vo výrobnej sfére pokračuje v poklese. Globálny index od JP Morgan klesol na najnižšiu úroveň od októbra 2016. Keď si však vezmeme vývoj od roku 2010, je to len jemný podpriemer. Vývoj je však značne nerovnomerný.

Vývoj globálneho indexu dôvery vo výrobe

Rozmeňme si to na drobné. Nasledujúce heatmapy ukazujú aktuálny stav výrobnej dôvery v popredných vyspelých ekonomikách, emerging ekonomikách a eurozóne (zakaždým je to 10 najväčších ekonomík, pre ktoré sú k dispozícii decembrové dáta, pre eurozónu je ich len 8). Okrem samotných indexov je v tabuľke aj medzimesačná zmena a údaj za február 2016, kedy dosiahol globálny index výrobnej dôvery naposledy dno. Najzelenšia znamená silnú expanziu, najčervenšia silnú kontrakciu v sektore, pri zmene najsilnejší rast, resp. pokles.

Indexy výrobnej dôvery, medzimesačná zmena a údaj za február 2016 pre vyspelé ekonomiky


Čo sa týka vyspelých ekonomík, tak vo väčšine z nich aktivita vo výrobnej sfére rastie. Výnimkou sú len ázijské ekonomiky (Kórea, Taiwan), ktoré sú postihnuté viac kvôli obchodnej vojne USA s Čínou. Eurozóna a Japonsko zaznamenáva mierny rast, USA, Británia, Kanada a Austrália solídny rast a menšie európske ekonomiky – Dánsko a Švajčiarsko dokonca boom. Silný pokles bol v decembri zaznamenaný na severoamerickom kontinente – v USA a Kanade. V Kórei sa naopak situácia v decembri solídne zlepšila, pri ostatných ekonomikách boli v decembri zaznamenané len menšie zmeny. V porovnaní s februárom 2016 je na tom globálna aktivita vo výrobe stále lepšie.

Indexy výrobnej dôvery, medzimesačná zmena a údaj za február 2016 pre rozvíjajúce sa ekonomiky

V rozvíjajúcich sa ekonomikách je obraz horší. Čína, Mexiko a Poľsko hlásia mierny pokles aktivity, Malajzia silný a Turecko dokonca hlbokú kontrakciu. Solídny rast zaznamenáva len India. Čo sa týka momenta, tak takmer vo všetkých ekonomikách sa situácia zhoršuje. V porovnaní s februárom 2016 je možné situáciu označiť za zhruba identickú, akurát štruktúra je odlišná.

Indexy výrobnej dôvery, medzimesačná zmena a údaj za február 2016 pre eurozónu

Čo sa týka eurozóny, tak mierny pokles hlásia krajiny s veľkým konkurenčným deficitom – Francúzsko a Taliansko. Ďalšie dve veľké ekonomiky – Nemecko a Španielsko hlásia mierny rast. Menším ekonomikám sa darí viac – Rakúsko, Írsko a prekvapivo aj Grécko hlásia solídny rast a Holandsko dokonca boom. Momentum je však vo väčšine krajín negatívne, silnejšie poklesy hlásia Španielsko, Francúzsko a Rakúsko. Vo februári 2016 to bolo rozložené miernejšie – všetci okrem Grécka rástli, hoci väčšinou to bolo menej ako dnes. Celkovo je však možné situáciu označiť z a obdobnú.

Aby som to zhrnul:

  • Najhoršie sa darí krajinám v čínskej hospodárskej sfére (mimo Turecka, ale tam je to o inom)
  • Momentum je väčšinou negatívne, čiže pokles ešte nemusel skončiť. Pohľad na vývoj naznačuje, že pokles ešte neskončil.
  • Vo väčšine vyspelých krajín je však rast aktivity vo výrobnej sfére stále solídny, nad vodou ich držia silné trhy práce a banky ochotné požičiavať.
  • V porovnaní s februárom 2016 sú na tom horšie viaceré ázijské krajiny a jemne aj Francúzsko s Talianskom. Naopak, podstatne lepšie sú na tom aj napriek dnešnému prepadu výrobnej dôvery USA, Kanada, Británia a menšie európske ekonomiky. Pokles aktivity v Číne je aktuálne tiež pomalší ako v roku 2016.
  • Pri dvoch najväčších ekonomikách – USA a Číne je teda aktuálne index aktivity stále o dosť vyššie ako vo februári 2016, a práve to drží globálny index na vyšších úrovniach. Pokiaľ bude spomalenie v týchto dvoch ekonomikách pokračovať, tak sa nedá vylúčiť jeho pokles na minimá z roku 2016.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Najde Amazon konkurenci?
    Jakoby nestačilo, že je jednou z největší společností na světě s tržní kapitalizací více než 450 miliard dolarů a že provedl revoluci v e-commerce a ve způsobu, jakým nakupujeme. Amazon jde dál a ovládá svět! ?.. Pozor, ne tak rychle.
  • Najde japonský jen dno?
    Divergence měnové politiky je možná nejsilnější hnací silou devizového forex kurzu, ostatní jsou až druhotné. Obchodníci si toho jsou dobře vědomi. Na chvíli zapomněli na ozbrojený konflikt na Ukrajině a začali aktivně nakupovat USDJPY, vyzbrojeni odlišnými názory Fedu a Bank of Japan ohledně osudu úrokových sazeb. Výsledkem je, že dolar vyletěl za tři týdny o 9 % vůči jenu a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2015. Jsou býci vyčerpaní, nebo mají stále dost nábojů k tomu, aby obnovili vzestupný trend?
  • Najde libra sílu růst před referendem o Brexitu?
    Sterling (GBP/USD)si stále udržuje naději na pokračující korekci. Trh ukázkově reaguje na býčí formaci netopýra, a to i přesto že obchodníky libry sužují obavy z Brexitu. Dolar se včera dostal pod tlak, poté co meziměsíční měření CPI nedosáhlo na kýžená 0,3 procenta a zůstalo o desetinu pozadu. Z technického pohledu má trh stále prostor růst, protože cíle harmonické formace leží na Fibonacciho hladinách 38,2 a 61,8. Prvního cíle, již trh dosáhl, pro další růst musí trh zlomit Fibo 38,2 a využít ho jako support.
  • Najdôležitejšie fundamenty dňa
    Už ráno boli zverejnené dáta produkčných cien z Nemecka, ktoré ukázali pokračovanie rastu ceno...
  • Najdôležitejšie fundamenty dňa
    Ráno sme videli zverejnenú nemeckú obchodnú bilanciu, ktorá síce skončila v pluse 13,5 mld. EUR, ala...
  • Najdôležitrejšie udalosti dnešného dňa
    Prioritou dnešného dňa bude zverejnenie výsledku rastu HDP za 3Q z US, ktorý bude zverejnený o 14:30...
  • Najdôležitrejšie udalosti dnešného dňa
    Prím v dnešnom makrokalendári hrá zverejnenie výsledky non-farm payrolls z US ekonomiky za ...
  • Nájemné je stále výrazně levnější než splátka hypotéky, uvádí analýza
    Nájemní bydlení je stále výrazně levnější než splátka hypotéky. Podle analýzy Asociace nájemního bydlení (ANB), kterou má ČTK k dispozici, je měsíční splátka hypotéky bytu o velikosti 53 metrů čtverečních o 7604 korun dražší než měsíční nájemné. Hypotéka tak v současnosti stojí 1,5krát více, asociace ale sama přiznává, že nevýhodou nájemného je, že nevytváří žádnou majetkovou hodnotu. Další nevýhodou může také být riziko náhlého vystěhování. Od začátku roku se rozdíl mezi hypotékou a nájmem snížil zhruba o 150 korun, v roce 2022 byla hypotéka dražší o 10.000 korun.
  • Nájemné v Česku dramaticky roste, druhým nejrychlejším tempem v EU. Zdražovat bude i letos
    V Česku v uplynulých dvanácti letech rostly nájmy zhruba čtyřikrát rychleji než v EU jako celku. V loňském třetím čtvrtletí zdražovaly české nemovitosti dvojnásobným meziročním tempem v porovnání s EU. Takto citelný dlouhodobý i krátkodobý cen nemovitostí i nájmů představuje rostoucí sociální problém s dopadem na porodnost a také samotnou udržitelnost českých veřejných financí v budoucnu. Klíčovým důvodem neutěšeného stavu je zdlouhavý proces získání stavebního povolení.
  • Nájemné v ČR vzrostlo mezičtvrtletně o 1,6 % na 310 Kč za metr čtvereční
    Průměrné nájemné v České republice v letošním třetím čtvrtletí vzrostlo oproti předešlému čtvrtletí o 1,6 procenta. Metr čtvereční se pronajímal zhruba za 310 korun. Nárůst cen byl ve všech velkých českých městech. Nejvíce mezičtvrtletně zdražilo nájemné v Olomouci, a to o 5,7 procenta. Nejnižší nárůst zaznamenal Zlín, kde se nájemné průměrně zvýšilo o necelé procento. Vyplývá to z dat poradenské a technologické společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Najhorší možný scenár
    Zdá sa, že euroval by mohol fungovať aj bez Slovenska. V pr&iacut...
  • Najhorší týždeň pre ropu v tomto roku
    Ropa má za sebou najhorší týždeň v tomto roku. Cena ropy Brent zaznamenala pokles o viac ako 5%. Za týmto poklesom stojí primárne eskalácia obchodného napätia medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump pridal spoločnosť Huawei, ako aj iné čínske spoločnosti na tzv. „blacklist“, a teda americké spoločnosti nebudú spolupracovať s týmito firmami. Predstihové ukazovatele USA poukazujú na spomaľovanie hospodárskej aktivity v krajine, čo je primárne ovplyvňované obchodnou vojnou. Obchodná vojna vyvoláva riziko spomalenia globálneho hospodárskeho rastu, čo povedie k zníženiu dopytu po rope. Za poklesom ceny stál aj nárast amerických zásob ropy minulý týždeň.
  • Na jihokorejských kryptoměnových burzách probíhá šílenství kolem XRP!
    Podle údajů upoutal pozornost nárůst objemu některých altcoinů na Upbitu, největší kryptoměnové burze v Jižní Koreji.
  • Najlepšie hospodárske výsledky, ktoré budú zverejnené tento týždeň (08.02.2021)
    Futures na americké akciové trhy dnes dosiahli ďalšie historické maximum počas ázijských obchodných hodín. Odvtedy sa časť zisku vymazala, ale očakáva sa, že Wall Street dnes otvorí nad piatkovými zatváracími cenami.
  • Najlepšie hospodárske výsledky zverejnené tento týždeň (18.10.2021)
    Finančné správy veľkých amerických bánk zverejnené minulý týždeň sa ukázali byť silné a umožnili americkým indexom zaznamenať najlepší týždeň od júla. Existujú náznaky, že dynamika úverov sa v treťom štvrťroku roka zlepšila a po minuloročnom spomalení sa mohla konečne priblížiť k inflexnému bodu.
  • Najlepšie obchody týždňa 7. 12. 2014 - 12. 12. 2014
    Obchodník si na DAXe prišiel na takmer 8 000 euroTrh sa v minulom týždni stretával s výraznou rizikovou averziou. Spot...
  • Nájmy meziročně zdražily nejčastěji o 6 procent, trh čeká na další impulzy
    Ceny nájmů meziročně zdražily o jednotky procent. Například dispozice 2+kk v Praze vychází letos průměrně o 838 korun dráž, než tomu bylo loni stejnou dobou. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 2 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 15 miliard korun. Statistiky ovšem ukazují i příklady dispozic, které v některých městech meziročně zlevnily. Jde konkrétně o byty dispozice 3+1 v Olomouci či Plzni, kde došlo k 6% resp. 3% poklesu ceny. Společnost UlovDomov.cz porovnává také aktuální měsíční náklady na platby nájmů se splátkami vlastního bydlení pořízeného ve stejném měsíci. V Praze by rodina za vlastní bydlení ve starším bytě platila stále zhruba dvojnásobnou částku než za pronájem.
  • Nájmy rychle rostou, klesá počet bytů nad 70 metrů čtverečních
    Ceny nájmů v Česku dál rostou, dostaly se nad úroveň roku 2019 a očekává se další růst. Meziročně se podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za metr čtvereční v republice o takřka 11 procent, v Praze pak podle analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stoupl nájem o 15,6 procenta.
  • Nájmy se oproti minulému roku zvedly nejčastěji o 3 až 12 procent, dostupnost oproti vlastnímu bydlení zůstala
    Růst cen nájemního bydlení se v ročním srovnání pohybuje až na výjimky mezi 3 a 12 procenty. Od zvýšení ceny v řádu jednotek procent, kdy například dispozice 1+1 v Brně zdražila o 3 %, růst dosahoval i například 11 % u dispozice 3+1 v Praze. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 3 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 23 miliard korun.
  • Nájmy v Česku silně zdražují, v příštím roce zdraží o dalších 25 procent. Přesto bydlení v nájmu vyjde levněji než hypotéka, s níž se i proto teď vyplatí počkat
    Nájmy v Česku citelně zdražují. Meziročně byly v září výše až o 30 procent, vyplývá z informací realitních kanceláří oslovených ČTK. Cena nájemného přitom dále poroste. Růst výše nájemného se však regionálně výrazně liší. Podle serveru UlovDomov.cz právě v metropoli Praze stoupala výše nájemného letos ve třetím čtvrtletí meziročně o 12,3 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex