Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:30
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple trading AI
reklama
eightcap trade smarter
reklama
Dukascopy new

V USA chybí byty a domy, bydlení promlouvá i do voleb

23.10.2024 09:16  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


V jihozápadním rohu čtvrti Crown Heights v newyorském Brooklynu ještě nedávno stála opuštěná cihlová továrna na koření, teď zde developerská společnost buduje nový komplex bytů a kanceláří. Je to jedno z mnoha míst, kde se dnes v nejlidnatějším americkém městě staví. Podle místních úřadů i expertů se ale staví málo, zejména cenově dostupnějších bytů. Problémy na realitním trhu, které se zdaleka netýkají jen New Yorku, před prezidentskými volbami přispívají k nespokojenosti mnoha Američanů s ekonomikou jejich země.

V důsledku nedostatečné nabídky cena nemovitostí ve Spojených státech za poslední roky prudce vzrostla. Podle analýzy deníku Washington Post z letošního jara v průměru stoupla o 54 procent. S ústupem pandemie covidu-19 nárůst zpomalil, zvýšené výdaje na bydlení však nadále vytvářejí tlak na rozpočty domácností napříč USA.

Na vývoj reagují prezidentští kandidáti obou hlavních politických stran. Zatímco před čtyřmi lety tehdejší republikánský prezident Donald Trump a jeho nástupce z Demokratické strany Joe Biden ve svých projevech na předvolebních sjezdech dostupnost bydlení nezmínili, letos tak učinili jak Trump, tak jeho soupeřka a viceprezidentka Kamala Harrisová. Oba v kampani představili sadu návrhů, které podle nich Američanům s náklady na bydlení pomohou.

"Je to poprvé", co se téma dostává do prezidentské kampaně, "a to je velmi velmi dobré", řekla ČTK aktivistka a odbornice na územní plánování Cea Weaverová, která vede sdružení Housing Justice for All bojující za práva nájemníků v New Yorku. K návrhům Trumpa a v menší míře také Harrisové se však vyjádřila skepticky. Finanční podpora pro nové majitele domů nebo úpravy pravidel územního plánování podle ní nemusí přinést potřebnou novou výstavbu.

"Musíme stavět víc domů," uvedl newyorský Úřad pro městské plánování (DCP). Výstavba nových kapacit podle něj nedrží krok s poptávkou již po desetiletí a výsledkem je "generační bytová krize". "Za minulou dekádu nám přibylo 800.000 pracovních míst a jen 200.000 nových domovů," vysvětloval městský úřad.

Problémy s dostupností bydlení v USA dopadají jak na zájemce o koupi domu, tak na nájemníky. Podíl pronajímaných bytů, které byly volné k nastěhování, loni v New Yorku klesl na 1,4 procenta, což je nejnižší hodnota za víc než 50 let. Podle DCP to vede k vysokým nájmům, obtěžování nájemníků i růstu bezdomovectví.

Extrémní zkušenost s navyšováním nájmu má mladý vědec Roman původem z Českobudějovicka, který v New Yorku studoval a nedávno začal pracovat na Kolumbijské univerzitě. Když se v roce 2021 nastěhoval s manželkou do bytu na severu Brooklynu, platili 2800 dolarů (65.000 Kč) měsíčně, o dva roky později už ale majitelé požadovali 4000 dolarů. "A to už jsme řekli ne," vzpomíná Roman.

S ČTK se o své zkušenosti podělil také Jaroslav Bendl, pro něhož náklady na bydlení vzhledem k dobře placenému zaměstnání zásadní problém nepředstavují. Kvůli prudkému nárůstu nájmů, který nastal v centru města po nejhorší části pandemie, se však rozhodl odstěhovat se na předměstí. Výzkumník působící v prestižní nemocnici Mount Sinai uvedl, že mezi situací v New Yorku a velkoměsty v Evropě nevidí velký rozdíl.

Nájem zvedá také majitelka bytu ve čtvrti Long Island City, která popsala, že jí výrazně narostly výdaje na údržbu a také daň z nemovitosti. Žena, která si nepřála být jmenována, řekla, že záměrně drží nájem mírně pod tržní cenou, aby si mohla vybírat nájemníky, kteří jí vyhovují. Když loni hledala nové nájemníky a uspořádala prohlídku otevřenou veřejnosti, seřadilo se jí před bytem asi 30 zájemců.

"Vždy se snažím najít lidi, kteří jsou ochotni zaplatit na rok dopředu," uvedla.

Aktuální nepoměr mezi nabídkou a poptávkou v USA je podle listu The New York Times (NYT) důsledkem finanční krize roku 2008, která otřásla trhem s hypotékami a současně stavebním průmyslem. Menší stavební firmy krachovaly a ty větší musely propouštět, což vyústilo v propad výstavby, která se zatím nevrátila na předešlou úroveň.

"My si myslíme, že je zapotřebí velkých veřejných investic do výstavby nových bytů," řekla Weaverová. List NYT popsal, že něco takového zkouší úřady ve státě Michigan, který rozšířil dotace pro developery na různé druhy projektů a zavedl dodatečnou podporu pro výstavbu domů cílených na střední třídu. Ještě dál zašlo město Kalamazoo, kde lidé nedávno odhlasovali zřízení lokálního bytového fondu, z něhož mohou čerpat společnosti budující vše od ubytoven pro bezdomovce až po obyčejné byty.

Trump ani Harrisová nic takového na federální úrovni neprosazují. Oba navrhují daňové úlevy pro Američany, kteří si chtějí koupit svůj první dům, a uvolnění regulací kolem nové výstavby. Harrisová také hovoří o krocích proti manipulaci s cenami. Trump zase tvrdí, že pomůže i vyhoštění přistěhovalců bez povolení k pobytu, to by ale zároveň mohlo oslabit pracovní sílu ve stavebnictví.

Na krizi se snaží reagovat také New York, který například loni výrazně zakročil proti krátkodobým pronájmům bytů cíleným na turisty. Trh ve městě přitom ovlivňuje i řada dalších faktorů, jako jsou lokální daně, poměrně striktní zákony na ochranu nájemníků před vystěhováním a regulace nájmů ze strany státu. Ta podle majitelů vede k tomu, že mnohé byty ve městě zůstávají prázdné, neboť se je nevyplatí zrenovovat.

Bohaté zkušenosti s místním trhem má Jana Velíšková, která v New Yorku s jistými přestávkami žije přes 30 let. Naposledy se matka dvou dětí stěhovala v roce 2021 a od té doby jí nájem narostl o 20 procent. S bytem v Brooklynu je poměrně spokojená, má však výraznou slabinu v tom, že při velkých bouřích do něj teče voda, což už sama třikrát zažila. Velíšková v rozhovoru s ČTK popisovala, že kdyby se chtěla přestěhovat, musela by v součtu zálohy a poplatku pro makléře složit asi 17.000 dolarů. "To nestojí za to se stěhovat," řekla.

Zdroj: Reuters, ČTK, NYT, Washington Post

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • V texaském Fort Worth vznikají stíhačky F-35 pro americké i další zákazníky
    Fort Worth (Texas) 9. listopadu (zvláštní zpravodaj ČTK Jakub Dospiva) - V rozsáhlé tovární hale na okraji texaského Fort Worth je u každého zatím nedokončeného trupu stíhačky F-35 umístěna velkoplošná obrazovka. Kromě řady jiných pro mechaniky důležitých údajů ukazuje v procentech, do jaké míry už je konkrétní letadlo hotové. V levém horním rohu obrazovky je vlajka země, v jejímž letectvu bude vyráběná stíhačka létat. Zpravodaj ČTK tak v továrně společnosti Lockheed Martin kromě řady amerických viděl také například vlajky Izraele a Dánska. K nim by, pokud se česká vláda dohodne s Washingtonem na pořízení 24 těchto strojů, mohla za několik let přibýt i vlajka česká.
  • V Turecku se sníží ceny zboží a zlevní úvěry
    Turecká vláda dohodla se soukromým sektorem snížení cen zboží nejméně o deset procent. Turecké banky pak nabídnou desetiprocentní slevu na vysoce úročené půjčky. Oznámil to dnes turecký ministr financí Berat Albayrak. Ankara doufá, že se jí těmito opatřeními podaří zkrotit skokový nárůst cen. Meziroční míra inflace v Turecku se minulý týden vyšplhala na téměř 25 procent.
  • Vučić vysvětloval, proč na summit BRICS nepojede
    Srbský prezident Aleksandar Vučić nepřijede na summit rozvíjejících se ekonomik BRICS, který dnes začíná v Kazani v Rusku. Srbsko bude zastupovat vicepremiér Aleksandar Vulin, napsal na svém webu list Kommersant s odvoláním na Vučičovo vyjádření v srbské televizi. Ruský deník připomněl, že ve dnech 23. a 24. října má být v Bělehradu na návštěvě polský premiér Donald Tusk, a sám Vučić ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v telefonickém rozhovoru řekl, že "vzhledem k dobře známým okolnostem by sám sotva mohl přijet na summit" v Rusku.
  • Vůdci zemí G20 na summitu žádali konec války na Ukrajině
    Vůdci zemí skupiny G20 dnes na summitu na indonéském ostrově Bali ve svých proslovech vyzývali k ukončení války na Ukrajině, kde probíhají boje od únorové ruské invaze. K účastníkům summitu promluvil prostřednictvím videa i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který zopakoval, že podmínkou pro ukončení války je kompletní stažení ruských vojáků a plné obnovení kontroly Kyjeva nad ukrajinským územím. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na summitu Ukrajinu obvinil, že řešení konfliktu protahuje a stanovuje nerealistické podmínky pro mírová jednání.
  • V ukončení intervencí ČNB věřila téměř polovina sázkařů
    Na ukončení forexových intervencí České národní banky od 5. dubna do 4. července vsadila téměř polovina klientů sázkové společnosti Fortuna. Nejvyšší výhra činí 39.000 korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí firmy Petr Šrain. U Tipsportu se dalo sázet pouze na kurz koruny na začátku září. Dvě třetiny sázkařů věří, že bude slabší než 26 korun za euro. Celkový objem sázek na intervence a kurz měny přesáhl milion korun.
  • V USA asi začala hospodářská recese, ukázal algoritmus fondu Quant
    V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu Quant, ji ohlásil na základě posledních údajů. ČTK to řekl autor algoritmu Pavel Kohout. Technická recese se obvykle definuje jako pokles HDP dvě čtvrtletí po sobě.
  • V USA budou první bankomaty na bitcoiny
    Americká společnost Robocoin hodlá tento měsíc instalovat v Seattlu a Austinu první bankomaty pro nákup...
  • V USA bylo zahájeno méně obytných staveb
    Zahajování nových obytných staveb ve Spojených státech v únoru polevilo, a snížilo se tak již třetí měsíc za sebou...
  • V USA dnes končí volby, vítěz souboje zřejmě nebude ihned jasný
    Po téměř dvouleté kampani dnes ve Spojených státech končí volby, v nichž voliči rozhodují, zda zemi poprvé povede prezidentka, nebo zda se po čtyřech letech do jejího čela vrátí exprezident Donald Trump. Jeho souboj s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou je podle průzkumů mimořádně těsný a vítěz pravděpodobně opět nebude známý bezprostředně po konci hlasování.
  • V USA chybějí inflační tlaky
    Dnešní report ukázal na mírný růst cen ve Spojených státech. Inflace zde už celý rok osciluje pouze okolo...
  • V USA je žádostí o podporu v nezaměstnanosti nejméně za 44 let
    Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech byl minulý týden nejnižší za 44 let. Po zářijovém poklesu zaměstnanosti v důsledku hurikánů tak dnešní údaje ministerstva práce USA dokládají, že americký pracovní trh ožívá.
  • V USA končí za dva měsíce už třetí velká banka, úřady zavřely First Republic
    Ve Spojených státech končí za méně než dva měsíce už třetí velká banka. Úřady zavřely finanční ústav First Republic Bank z Kalifornie, jeho novým vlastníkem bude největší americká banka JPMorgan Chase & Co. V tiskové zprávě to uvedla Federální společnost pro pojištění vkladů.
  • V USA kvůli koronaviru roste nezaměstnanost, potíže má i Evropa
    Pandemie způsobená koronavirem ve světě prudce zvyšuje nezaměstnanost, jen v USA minulý týden požádalo o podporu rekordních 6,65 milionu lidí. Problémy mají také evropské státy, ve Španělsku v březnu přišel o práci také rekordní počet lidí. Evropská komise (EK) oznámila, že v rámci nového systému podpory krátkodobého zaměstnávání nabízí členským zemím až 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). O práci teď přicházejí hlavně lidé v odvětvích, na která má pandemie nejtvrdší dopady, což jsou například hotely, restaurace či firmy v letecké dopravě.
  • V USA letos kvůli bankrotům zaniklo nejvíce míst od 2009
    Kvůli bankrotům firem zaniklo ve Spojených státech za prvních sedm měsíců letošního roku 42.937 pracovních míst, což je nejvíce od recese v roce 2009, kdy za sedm měsíců zaniklo kvůli bankrotům 50.258 pracovních míst. Meziročně je počet zaniklých pracovních míst vyšší o 40 procenta a proti celému loňskému roku o téměř 20 procent. Uvedl to server marketwatch.com s odvoláním na údaje od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas.
  • V USA letos zatím zkrachovalo 17 bank
    Americké úřady tento týden uzavřely kalifornskou společnost Frontier Bank. Firma se tak stala...
  • V USA lidé protestují proti karanténě a žádají návrat do práce
    Ve Spojených státech propukly v minulých dnech na několika místech protesty proti karanténě, kterou místní úřady vyhlašují kvůli pandemii covid-19. Lidé podle agentury Reuters nesouhlasí s omezením pohybu na veřejnosti a uzavíráním obchodů a podniků. Podle průzkumu televize NBC se ale většina Američanů předčasného uvolnění karantény bojí.
  • V USA obvinili exšéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs z podvodů
    Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž byl obsah obvinění zveřejněn jen několik hodin poté, co Jihokorejce zatkla policie v Černé Hoře. Předtím se několik měsíců skrýval.
  • V USA pokračují spory kolem další federální pomoci v pandemii
    Další balíček federálních krizových opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií se ve Spojených státech zdá být stále v nedohlednu poté, co včera lídři demokratů v Kongresu odmítli ještě před jeho zveřejněním relativně omezený návrh republikánských senátorů. Podle informací agentury Reuters plán počítá s vyčleněním asi 300 miliard dolarů (skoro sedm bilionů Kč), což je méně než poloviční částka oproti červencovému návrhu republikánů a asi desetina oproti dřívějšímu demokratickému balíčku.
  • V USA prověřují senátory kvůli údajně podezřelým prodejům akcií
    Ministerstvo spravedlnosti USA začalo prověřovat obchody s akciemi, které učinilo několik amerických zákonodárců těsně před nedávným propadem akciových trhů způsobených obavami z šíření koronaviru. S odvoláním na dva dobře informované zdroje o tom informovala stanice CNN. Zákonodárci se zbavili velkého množství akcií poté, co se zúčastnili uzavřených politických jednání, na nichž se stav epidemie probíral a oni tak mohli mít exkluzivní přístup k nejnovějším informacím.
  • V USA rostou mzdy zaměstnanců, kteří se vrátili do kanceláří
    Ve Spojených státech se prudce zvyšují mzdy zaměstnancům, kteří už nevyužívají práci z domova jako za pandemie covidu-19, ale znovu pracují celý týden z kanceláře. Uvádí to organizace ZipRecruiter, podle níž roční mzda těchto lidí do března v průměru dosáhla 82.037 dolarů (1,9 milionu Kč), což je meziroční nárůst o více než 33 procent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank