USA chtějí tržně určované kurzy měn
Největší ekonomiky světa by se na nadcházejícím zasedání ministrů financí skupiny G20 měly znovu zavázat, že budou ctít dlouho platné pravidlo, podle něhož o kurzech jejich měn rozhodují trhy. Řekla to v pondělí novinářům náměstkyně ministerstva financí Lael Brainardová. Volné kurzy podle ní podporují spravedlivý globální růst a přední ekonomiky nesmí rozepřemi o směnné kurzy ohrožovat nynější oživování globální ekonomiky.
"G20 by měla obnovit závazek nechat směnné kurzy na trhu a zdržet se konkurenčních devalvací," řekla Brainardová, která je nejvyšší americkou činitelkou pro oblast mezinárodních ekonomických vztahů a na brífinku představovala postoj, s nímž chce jít Washington na páteční a sobotní schůzku G20.
Brainardová bude na schůzce nejvyšším činitelem USA. Navrhovaný ministr financí Jack Lew dosud nebyl schválen Senátem a úřadující ministr Neal Wolin je příliš zatížen prací v úřadu.
V minulých týdnech se dostaly do popředí pozornosti finančních činitelů vyspělých zemí světa obavy z manipulací se směnnými kurzy. Ekonomický program nové japonské vlády vedl od listopadu k prudkému poklesu kurzu jenu a američtí a evropští činitelé vyjadřovali obavy z náznaků, že Tokiu by mohlo záměrně směřovat k předem stanovenému cílovému kurzu. Mezitím představitelé Francie reagovali na silný růst eura výzvou ke stanovení "správného" pásma pro jeho kurz.
Užší skupina nejvyspělejších ekonomik G7 zvažuje, že vydá tento týden prohlášení, v němž potvrdí závazek zachovat tržně určované kurzy. V pondělí to agentuře Reuters řekli dva nejmenovaní činitelé G20.
Brainardová neřekla, že by měl Washington obavy z japonské měnové politiky, naopak kroky Tokia obecně podpořila. "Podporujeme snahu o oživení ekonomického růstu a ukončení deflace v Japonsku," řekla.
Brainardová uvedla, že schůzka by se měla zaměřit především na posílení začínajícího globálního oživování, což znamená i nutnost vyhnout se nepřiměřeným rozpočtovým úsporám, které by mohly zotavování podkopat. "Globální růst je slabý a zranitelný. Nejvýše na programu G20 musí být otázka posílení globální poptávky," uvedla.
"Musíme se vyhnout tomu, abychom ohrozili oživení předčasným přechodem k restrikci," dodala a dala najevo, že se to týká hlavně Evropy. Ta by podle ní měla zvážit "rekalibraci" tempa ozdravování veřejných financí, protože má nadále vysokou nezaměstnanost a eurozóna jako celek se loni propadla do nové recese.
USA doporučují Evropě od globální finanční krize a recese, aby podobně jako Washington podporovala slabou ekonomiku vládními výdaji. To evropské země dělaly, dokud rozpočtové deficity nevzrostly natolik, že to vyvolalo obavy věřitelů z dluhové krize. Řada evropských zemí tak musela pod hrozbou bankrotu začít s výraznými úsporami.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
USA: Důvěra spotřebitelů na maximu za 7 let
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v říjnu dostala na nejlepší úroveň za sedm let. Podpořil ji... -
USA: Důvěra spotřebitelů na 5letém maximu
Důvěra amerických spotřebitelů v tamní ekonomiku se v červnu dostala nejvýše za více než pět let... -
USA: Důvěra spotřebitelů opět klesla
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pokračovala v listopadu v poklesu a ocitla se nejníže od dubna... -
USA: Důvěra spotřebitelů se mírně zhoršila
Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku v první polovině června mírně klesla... -
USA: Evropa by měla více podporovat hospodářský růst
Americký ministr financí Jacob Lew včera večer vyzval evropské země ke zmírnění úsporných opatření... -
USA: Federální úřady se vrací do normálu
Bílý dům nařídil zaměstnancům federální vlády, aby se dnes vrátili do práce po 16 dnech, kdy byla většina... -
USA hodlají poprvé za šest let splatit část svého dluhu
Vláda Spojených států předpokládá, že ve druhém čtvrtletí poprvé za šest let splatí část svého dluhu, a to díky... -
USA hospodařily s nižším schodkem
Americký federální rozpočet skončil v únoru schodkem 193,5 miliardy dolarů. Je to méně než deficit ve... -
USA chce uvalit cla na 1300 čínských výrobků, Čína bude reagovat
Čína bude reagovat protiopatřením "stejného rozsahu a se stejnou intenzitou" na seznam 1300 čínských výrobků, na něž chtějí USA uvalit 25procentní clo. Informovala o tom dnes agentura AP. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že krok Spojených států napadne u Světové obchodní organizace (WTO). Americké opatření je podle Bílého domu reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. -
USA chtějí po Číně plán ke snížení jejich obchodního deficitu
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa požaduje po Pekingu plán, který by snížil roční schodek Spojených států v obchodování s Čínou o 100 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč). Tvrdí to zdroje listu The Wall Street Journal (WSJ), které jsou obeznámené se situací. -
USA chtějí uvalovat clo na zboží ze zemí, které podhodnocují měnu
Americké ministerstvo obchodu dokončilo nový předpis, díky kterému bude moci uvalit cla na produkty ze zemí, u kterých určí, že podhodnocují svoji měnu vůči dolaru. Tento krok by mohl vnést napětí do čínsko-amerických obchodních jednání, když teprve nedávno dvě největší ekonomiky světa podepsaly první fázi obchodní dohody. Zpráva také přichází krátce poté, co Peking obvinil Washington, že podněcuje paniku kvůli novému koronaviru šířícímu se z Číny, napsala agentura Reuters. Kvůli kurzu měny Spojené státy dlouhodobě kritizují také Německo. -
USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden. -
USA chystají další dražbu bitcoinů
Americká vláda hodlá v dražbě nabídnout více než 2700 bitcoinů v hodnotě kolem 1,6 milionu dolarů (39 milionů Kč)... -
USA i Kanada se vracejí do formy
S vyhlášením březnových dat znovu přichází do Severní Ameriky optimismus. Předchozí tři měsíce totiž velkou... -
USA: Index průmyslové aktivity ISM vzrostl
Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu byla v září nejvyšší za téměř dva a půl roku a průmyslové... -
USA: Index spotřebitelské nálady stoupl
Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v červnu dostala na nejlepší úroveň za více... -
USA: Intenzita jednání o rozpočtu roste
Naděje na rychlé ukončení rozpočtové krize ve Spojených státech včera v sídle amerického Kongresu... -
USA jsou blízko k dohodě o zvýšení dluhového stropu
Jednání v americkém Senátu o zvýšení dluhového limitu a obnovení plného financování vládních aktivit se... -
USA jsou prý připraveny na růst úroků
Ekonomika Spojených států je dostatečně silná k tomu, aby absorbovala další postupné zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová v projevu připraveném pro dnešní setkání s výborem Sněmovny reprezentantů pro finanční služby. -
USA jsou prý připraveny sjednat atraktivní obchodní pakt s Brity
Spojené státy jsou připraveny sjednat atraktivní obchodní dohodu s Británií poté, co tato země opustí Evropskou unii. Uvedl to včera americký ministr financí Steven Mnuchin na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Dodal, že příznivá hospodářská budoucnost Británie má pro USA velký význam.