Úterý 21. ledna 2025 13:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex DAKAR
reklama
Dukascopy new

USA a Británie zavedly další protiruské sankce, země EU se na tom zatím neshodly

06.04.2022 19:30  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spojené státy a Británie dnes oznámily další zpřísnění protiruských sankcí vyvolaných ruskou invazí na Ukrajinu, včetně postihů namířených na největší ruskou banku Sberbank a zákazu nových investic v Rusku. Washington a Londýn také rozšiřují opatření vůči příslušníkům ruských elit, v USA se na sankční seznam nově dostaly například dospělé děti prezidenta Vladimira Putina. Země Evropské unie se dnes naopak napoprvé neshodly na nových sankcích, jejichž pátý balík navrhla Evropská komise.

Spojené státy oznámily, že přeruší veškeré vazby mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, která je největší soukromou bankou. Británie v koordinaci s USA rovněž zmrazila aktiva Sberbank a navíc i Moskevské kreditní banky.

USA mimo to hodlají blokovat kontakty s "klíčovými podniky vlastněnými ruským státem" a rozšiřují seznam sankcionovaných ruských občanů. Nově na něm budou dvě dospělé dcery ruského prezidenta, které americká média uvádějí jako Jekatěrinu Tichonovovou a Mariji Putinovou alias Voroncovovou. Opatření zasáhnou i manželku a dceru šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, ruského premiéra Michaila Mišustina a exprezidenta Dmitrije Medveděva. Ti všichni budou údajně odstřiženi od amerického finančnictví a budou jim zmrazeny majetky v USA.

Británie rovněž rozšířila svou sankční listinu, nově se na ni dostalo dalších osm ruských oligarchů, včetně šéfa ruské společnosti Gazprom Něfť Alexandra Djukova. Londýn zároveň ohlásil, že do konce letošního roku ukončí veškerý dovoz ruského uhlí i ropy. Import ruského plynu prý bude řešit až poté. Vláda také oznámila konec dovozu některého ruského zboží, například železa a oceli.

Naproti tomu unijní státy se dnes napoprvé neshodly na nových sankcích proti Moskvě. ČTK to sdělil diplomatický zdroj, podle kterého bude jednání velvyslanců zemí EU pokračovat ve čtvrtek. Některé země v čele s Německem požadovaly vyjasnění podmínek navrženého embarga na dovoz ruského uhlí. Komise by podle nich měla mimo jiné upřesnit, zda se má zákaz týkat i stávajících kontraktů na nákup uhlí nebo pouze nových smluv. Debata se vedla i o zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech a omezení účasti ruských firem na veřejných zakázkách v EU. Na ostatních částech balíku se členové unie shodují.

EU chce dále zpřísnit protiruské sankce v reakci na objev hromadných hrobů ve městě Buča a v dalších oblastech v okolí Kyjeva, odkud se nedávno stáhli ruští vojáci. Bílý dům v oznámení o nových sankcích uvedl, že jde o odvetu za ruská "zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči". "Ukazujeme ruské elitě, že si nemůže mýt ruce nad krutostmi páchanými na Putinův rozkaz," uvedla v narážce na údajné válečné zločiny ruských jednotek na Ukrajině šéfka britské diplomacie Liz Trussová.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Úrok ročních dluhopisů Itálie v aukci stoupl
    Itálie snadno prodala roční dluhopisy v objemu 7,75 miliardy eur, jak plánovala. Úrok však po nedávném...
  • Úroky v eurozóně jsou z prý moc nízké
    Úrokové sazby v eurozóně jsou z dlouhodobého hlediska příliš nízké. Rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB)...
  • Úroky v USA zůstaly po zasedání Fedu dle očekávání beze změny
    Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, v rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Banka zároveň vyjádřila důvěru, že současný růst inflace, který se blíží jejímu dvouprocentnímu cíli, bude pokračovat. To by mohlo znamenat, že k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby přistoupí Fed již příští měsíc, napsala agentura Reuters.
  • Úřad: Británii hrozí rozsáhlé ztráty z podpory firem za pandemie
    Až 60 procent úvěrů poskytnutých v rámci programu britské vlády Bounce Back na podporu podniků v době koronavirové krize možná nebude nikdy splaceno. Důvodem jsou podvody, organizovaný zločin a platební neschopnost firem. Daňoví poplatníci by tak mohli přijít až o 26 miliard liber (zhruba 770 miliard Kč). Uvedl to dnes britský Národní kontrolní úřad (NAO).
  • Úřad Kongresu zvýšil odhad schodku USA
    Rozpočtový schodek Spojených států má v letošním fiskálním roce mírně stoupnout na 486 miliard USD...
  • Úřady v Británii omezují činnost největší kryptoměnové burzy Binance
    Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) v zemi omezil činnost největší světové kryptoměnové burzy Binance. Varoval i před reklamou, která slibuje vysoké zisky z investic do kryptoměn a podobných aktiv. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Proti kryptoměnám v poslední době zasahují regulační úřady po celém světě, ty čínské například zakázaly jejich těžbu.
  • Úřady v USA zadržely zakladatele zkrachovalé kryptoúvěrové firmy Celsius
    Úřady ve Spojených státech dnes zadržely zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského. Sedmapadesátiletý Mashinsky čelí obviněním z podvodů a manipulací. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Společnost Celsius Network vyhlásila bankrot loni v červenci.
  • USA a Británie: Peking využívá hackery k hospodářské špionáži
    Vlády Spojených států a Británie včera společně varovaly, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Hackeři údajně vedli kampaň operací v Evropě, Asii a Spojených státech s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace. Odpovědnost za hackerské útoky následně Číně připsaly také Nový Zéland a Austrálie.
  • USA a Británie stahují některé pracovníky svých velvyslanectví na Ukrajině
    Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.
  • USA a Británie zakázaly dovoz ruského hliníku, mědi a niklu
    Washington a Londýn zakázaly burzám s kovy přijímat nový hliník, měď a nikl z ruské produkce a zakázaly dovoz těchto kovů do USA a Velké Británie. O pátečním rozhodnutí včera informovala agentura Reuters. Cílem opatření je kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu omezit příjmy z vývozu těchto kovů z Ruska.
  • USA a Čína dosáhly dílčí obchodní dohody
    Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. USA tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavedou plánovaná dodatečná cla na čínské zboží.
  • USA a Čína dosáhly předběžné dohody
    Spojené státy a Čína dosáhly ve svém měsíce trvajícím obchodním sporu předběžné dohody. Po 1. lednu 2019 nezačnou platit žádná nová dovozní cla a vzájemné rozhovory obou stran budou pokračovat. Cílem je uzavřít novou dohodu do 90 dní a již zavedená obchodní omezení odstranit. Dnes to uvedl Bílý dům. Čína souhlasila, že začne navyšovat svůj dovoz z USA, aby "postupně zmírnila obchodní nerovnováhu" mezi oběma zeměmi, sdělil čínský ministr zahraničí Wang I.
  • USA a Čína jsou blízko dokončení některých částí obchodní dohody
    Spojené státy a Čína dosáhly pokroku v obchodních jednáních a jsou blízko dokončení první fáze obchodní dohody. Po telefonickém rozhovoru mezi nejvyššími vyjednavači obou zemí to dnes oznámil Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Dvě největší ekonomiky světa spolu od loňského jara vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla.
  • USA a Čína jsou prý v ekonomické válce
    Spojené státy jsou v ekonomické válce s Čínou. Nyní boj prohrávají, jsou ale připraveny Čínu za její nespravedlivé obchodní praktiky tvrdě postihnout. V rozhovoru s americkým magazínem The American Prospect to řekl poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon.
  • USA a Čína mají 90denní obchodní příměří
    Spojené státy a Čína se domluvily na 90denním příměří v obchodním sporu, který otřásl finančními trhy a ohrožuje světový ekonomický růst. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína navíc slíbila nákup některého zboží z USA. Oznámil to Bílý dům po jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga na summitu 20 největších ekonomik světa (G20) v Buenos Aires.
  • USA a Čína obnovily obchodní rozhovory na nejvyšší úrovni
    Nejvyšší obchodní vyjednavači Spojených států a Číny se dnes poprvé od července setkali, aby se pokusili najít cestu k ukončení obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Informuje o tom agentura Reuters.
  • USA a Čína obnoví rozhovory o investiční smlouvě
    Spojené státy a Čína se včera dohodly na obnovení pozastavených rozhovorů o bilaterální smlouvě o investicích...
  • USA a Čína plánují podepsat první část obchodní dohody
    Téměř dva roky od začátku obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou chtějí obě země dnes uzavřít první část obchodní dohody. Obsah tohoto dokumentu, který má být v přítomnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa a vysokých čínských představitelů podepsán v Bílém domě, zatím nebyl zveřejněn.
  • USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku
    Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení amerického obchodního deficitu. Vyplývá to ze společného prohlášení obou zemí. Čína by podle dohody měla nakupovat více amerického zboží, zejména zemědělských a energetických produktů, napsala agentura Reuters.
  • USA a Japonsko uzavřely obchodní dohodu o kovech pro baterie do elektrovozů
    Spojené státy a Japonsko uzavřely obchodní dohodu týkající se kovů pro baterie do elektromobilů, která je důležitá pro posílení jejich dodavatelského řetězce baterií a poskytuje japonským automobilkám širší přístup k daňové úlevě až 7500 USD (165.000 Kč) na nákup elektromobilu v USA. Informovala o tom agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank