Upozornění ČNB pro investory sledující finanční influencery (finfluencery)
V řadě zemí, včetně České republiky, dochází k nárůstu činnosti tvůrců digitálního obsahu týkajícího se financí, tzv. finančních influencerů nebo také jen „finfluencerů“. Jde o osoby, které působí na sociálních sítích nebo jiných digitálních platformách a které se zaměřují na oblasti osobních financí a investování, případně další finanční témata, a sdílejí k těmto oblastem informace, rady nebo názory. Může se přitom jednat jak o odborníky v oblasti financí, tak i laiky, kteří např. vycházejí ze svých osobních zkušeností.
Někteří finfluenceři mohou svou schopností srozumitelně vysvětlit finanční koncepty pozitivně přispívat k růstu finanční gramotnosti, jiní však mohou sdílet názory a rady, které nejsou v nejlepším zájmu investorů. Ať už proto, že nemají dostatečné odborné znalosti, nebo protože upřednostňují vlastní zisk před zájmy investorů, kteří se jejich radami řídí.
Česká národní banka proto doporučuje, aby investoři přistupovali ke sdělením od finfluencerů obezřetně a nevyužívali je jako jediný podklad pro své investiční rozhodování.
Rizika spojená s využíváním informací, rad nebo názorů finfluencerů v investičním rozhodování
Přestože někteří finfluenceři poskytují užitečné informace a mohou hrát pozitivní roli ve zvyšování finanční gramotnosti mezi širokou veřejností, využívání informací, rad nebo názorů poskytovaných finfluencery může být z několika důvodů riskantní a vést k nevhodným investičním rozhodnutím a případným ztrátám:
- Nedostatečné odborné znalosti: Ačkoli se finfluenceři mohou prezentovat jako zkušení finanční odborníci, nemusí tomu tak být. Rady a názory, které finfluenceři sdílí, mohou být povrchní nebo špatně podložené a obecně neinformované.
- Neindividualizovaná doporučení: Rady, které finfluenceři sdílí, nemusí být vhodné pro všechny investory a zpravidla nezohledňují (a ani nemohou zohlednit) individuální potřeby a situaci těch, kteří obsah finfluencerů sledují.
- Střety zájmů: Finfluenceři mohou propagovat konkrétní investice nebo finanční produkty v rámci placené spolupráce. Jejich sdělení pak mohou být motivována primárně osobním ziskem (např. podílem na zvýšených prodejích). Tento střet zájmů může vést i k neúměrnému zdůrazňováním výnosů a potlačení rizik, a tím k nevhodným investičním doporučením.
- Riziko podvodu a manipulace trhem: V krajních případech mohou být finfluenceři zapojeni do neetických nebo dokonce nelegálních praktik, jako například tzv. „pump and dump“ schémata, kdy osoba (např. finfluencer) svými aktivitami uměle zvýší zájem o určité aktivum, a tedy i jeho cenu, s cílem vydělat na umělém zvýšení ceny. Uměle navýšená cena typicky brzy klesne, a to na úkor ostatních investorů, kteří se do schématu připojí později. Tato schémata se často týkají „módních“ aktiv (např. kryptoměn) a jsou spojena s tlakem na to, aby sledující jednali (investovali) rychle, a to z obavy, že jim „unikne příležitost“ (tzv. FOMO – Fear of Missing Out), což může vést k unáhleným investičním rozhodnutím.
U investic do kryptoaktiv je obzvlášť důležité být obezřetný. V prostředí EU chybí, do doby plné použitelnosti nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA)[1], právní rámec ochrany proti nekalým praktikám, jaký je u tradičních aktiv, což činí tuto oblast rizikovější.
Žádný právní rámec ale nemůže poskytnout investorům úplnou ochranu ve všech aspektech jejich rozhodování, které je v konečném důsledku jejich vlastní zodpovědností. Investoři by k investičním rozhodnutím měli přistupovat s náležitou pečlivostí a notnou dávkou kritického myšlení, a to při uvážení všech okolností své specifické situace.
Doporučení pro investory:
- Ověřujte si odborné zázemí finfluencerů: Předtím, než se budete řídit radami finfluencera, zjistěte, zda má daná osoba dostačující odborné vzdělání a zkušenosti v oblasti financí. Důvěřujte jen těm, o kterých máte informace a kteří mají prokazatelné znalosti a zkušenosti.
- Mějte na paměti možný střet zájmů finfluencerů: Zejména pokud finfluencer propaguje konkrétní investici nebo investiční službu, věnujte pozornost tomu, zda se nejedná o placenou reklamu nebo spolupráci. Pokud ano, uvažte při Vašem rozhodování, že sdělení finfluencera může být motivováno jeho vlastním ziskem, nikoli Vašimi nejlepšími zájmy.
- Nespoléhejte se pouze na sdělení finfluencerů: Předtím, než učiníte investiční rozhodnutí, si ověřte informace z více zdrojů, jako jsou internetové stránky České národní banky, důvěryhodná (např. historicky etablovaná) finanční média a odborníci (zejm. ti, kteří pracují pro licencované obchodníky s cennými papíry), případně využijte přímo služeb bankovních či nebankovních obchodníků s cennými papíry. Mějte na vědomí, že sdělení finfluencerů zpravidla neberou v potaz Vaši konkrétní finanční situaci a investiční cíle.
- Neinvestujte impulzivně: Nepodléhejte tlaku jednat rychle kvůli strachu z „promeškání“ příležitosti. Ujistěte se, že máte dostatek informací a času na zvážení všech důsledků spojených s investicí. Zvažte důkladně obchodní podmínky poskytovatelů investičních služeb propagovaných finfluencery a nenechte se neúměrně ovlivnit odměnami za otevření účtu.
- Buďte opatrní před přísliby rychlého zisku: Investiční rady a nápady, které slibují rychlé, vysoké a jednoduché zhodnocení investice, často opomíjejí související (zvýšená) rizika nebo mohou být součástí podvodného schématu.
- Ověřte si, že investiční poradenství Vám poskytuje osoba k tomu oprávněná. Pokud Vám finfluencer poskytuje investiční poradenství (tj. individualizovaná doporučení ohledně obchodů s konkrétními investičními nástroji), smí tak činit pouze s příslušným oprávněním (tj. jako zaměstnanec obchodníka s cennými papíry, investičního zprostředkovatele nebo s registrací jejich vázaného zástupce).[1] Seznam osob oprávněných poskytovat investiční služby je dostupný na stránkách České národní banky zde.
[1] Nařízení (EU) 2023/1114 o trzích kryptoaktiv.
Čtěte více
-
Únor byl pro podniky v eurozóně špatný
Podniky v eurozóně v únoru zažily nejhorší měsíc za více než rok. Růst ekonomiky eurozóny by tak mohl... -
Únorová inflace byla mírně nad prognózou ČNB, rychleji zdražovaly potraviny
Únorová inflace, která v meziročním vyjádření činila 16,7 procenta, byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB). Rychleji, než centrální banka očekávala, rostly ceny potravin a pohonných hmot. Nejrychlejší meziroční růst vykázaly regulované ceny, kam spadají zejména ceny energií. Rostly ale pomaleji, než centrální banka předpokládala, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. -
Únorová inflace byla o 0,4 bodu vyšší, než odhadovala ČNB
Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Důvodem rozdílu byl především, stejně jako v lednu, vývoj cen potravin. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v únoru podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,1 procenta. -
Únorová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
Únorová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byl především růst tzv. jádrové inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy. Meziroční inflace v únoru podle dnešních údajů Českého statistického úřadu stoupla na 3,7 procenta. -
Únorová inflace již dosáhla cíle České národní banky
Únorová inflace dosáhla dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB), a skončila tak 0,8 procentního bodu pod její prognózou. Slabší než očekávaný byl růst regulovaných cen, nižší byla také jádrová inflace, která je důležitá pro rozhodování ČNB a centrální banka ji svou politikou může nejvíc ovlivnit. Naopak pohonné hmoty meziročně zdražily, zatímco centrální banka očekávala jejich zlevnění. V komentáři k vývoji spotřebitelských cen to dnes uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. -
Únorová inflace v eurozóně zůstala na 0,8 %
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na lednové hodnotě 0,8 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Podle statistiků nejvíce rostly v únoru ceny potravin, alkoholu a tabáku, a to o 1,5 procenta. Služby zdražily o 1,3 procenta. Ceny energií naopak klesly o 2,2 procenta. -
Únorová meziroční inflace 11,1 procenta byla výrazně vyšší, než odhadovala ČNB
Únorová meziroční inflace byla o 1,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v únorové prognóze. Důvodem byl především vývoj cen potravin, jejichž meziroční růst proti odhadům dále zrychlil. Další příčinou byl vyšší růst cen energií a pohonných hmot. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v Česku v únoru stoupla na 11,1 procenta. To je nejvyšší hodnota od června 1998, kdy dosáhla 12 procent. Inflace zrychluje osm měsíců v řadě. -
UNWTO: Mezinárodní turistika letos může klesnout až o 80 procent
Mezinárodní turistika by letos v důsledku koronavirové krize mohla klesnout o 60 až 80 procent. Předpověděla to dnes Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). V prvním čtvrtletí se podle ní počet příjezdů mezinárodních turistů snížil o 22 procent, zatímco v březnu se propadl o 57 procent. -
Uplynul Tuskův konečný termín k Řecku
O půlnoci uplynula lhůta, kterou v úterý šéf evropských summitů Donald Tusk označil za konečný termín pro... -
Upozornění: ČNB bude jednat o úrokových sazbách
Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb (ve 13:00 h). -
Upozornění: dnes nás čeká NFP report
Dnes bude vyhlášen jeden z nejdůležitějších market moverů. -
Upozornění: Dnes nás čeká NFP report
Dnes ve 14:30 h našeho času bude v USA vyhlášen jeden z nejdůležitějších market moverů. -
Upozornění k prezentaci společnosti International Treasury Monetary One
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že není v žádném obchodním vztahu se společností International Treasury Monetary One. -
Upozornění k prezentaci společnosti XIXOIO
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost XIXOIO a.s., nabízející investování do virtuálních tokenů, není regulována Českou národní bankou. V této souvislosti pak Česká národní banka upozorňuje na prezentaci této společnosti vůči veřejnosti, která může vzbuzovat mylný dojem, že obchodní model společnosti XIXOIO a.s. a její podnikání byly Českou národní bankou schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány. -
Upozornění na aktivity „Consult Novo s.r.o.“
Česká národní banka upozorňuje, že subjekt vystupující pod názvem „Consult Novo s.r.o.“, který nabízí zákazníkům pasivní příjem z obchodování na finančním trhu pomocí automatického programu údajně využívajícího umělou inteligenci a matematickou analýzu, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. -
Upozornění na aktivity Five Winds Asset Management a QW LIANORA SWISS CONSULTING SA
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnosti Five Winds Asset Management a QW LIANORA SWISS CONSULTING SA, které nabízí v internetové inzerci možnost zhodnocení finančních prostředků prostřednictvím jejich investování, nemají žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. -
Upozornění na aktivity „Future Finance Group LLC“
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „Future Finance Group LLC.“, který na webových stránkách https://www.ex-cap.com/account-type/cz nabízí obchodování s akciemi, s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. -
Upozornění na aktivity „JTIS Group“
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „JTIS Group“, který na webových stránkách https://jtisgroup.com/cz nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. -
Upozornění na aktivity „LeadX Group Ltd.“
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „LeadX Group Ltd.“, který na webových stránkách https://leadx-group.com/cz/tools nabízí obchodování s akciemi, s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. -
Upozornění na aktivity „Luna-Capitals“
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „Luna-Capitals“, který na webových stránkách https://luna-capitals.com/cz nabízí obchodování s akciemi, s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.