Trussová rezignovala na funkci britské premiérky, ve které byla šest týdnů
Liz Trussová rezignovala na funkci britské premiérky. Novinářům to oznámila po dnešním jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany. V úřadu byla něco málo přes šest týdnů. V čele vlády zůstane, dokud konzervativci nezvolí svého nového vůdce či vůdkyni. Tato volba podle předsedy Výboru 1922 Grahama Bradyho nebude trvat déle než do pátku 28. října. Má být tedy výrazně kratší než poslední volební proces konzervativců, který začal 7. července rezignací Borise Johnsona a uvedením do funkce Trussové 6. září.
"Vzhledem ke vzniklé situaci nemohu naplnit mandát, který mi svěřila Konzervativní strana," řekla Trussová novinářům shromážděným před sídlem ministerských předsedkyň či předsedů v Downing Street.
Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily kontroverzní ekonomické reformní plány, především ničím nevyvážené daňové škrty. Trussová od svých záměrů byla nucena upustit poté, co podryly důvěru finančních trhů a vedly hlubokému propadu libry. Navzdory tomu, že se za své chyby omluvila a vyměnila v čele resortu financí Kwasiho Kwartenga za Jeremyho Hunta, nepodařilo se jí uklidnit nevoli ve vlastní straně.
Ministerská předsedkyně rezignovala bezprostředně po jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany, konkrétně s vicepremiérkou Thérèse Coffeyovou, předsedou strany Jakem Berrym a předsedou Výboru 1922 Bradym. Přitom ještě ve středu slibovala, že zůstane v úřadu a prohlašovala, že "je bojovnice a ne někdo, kdo se vzdává".
Chaos a nespokojenost v řadách konzervativců vyvrcholily tento týden při středečním hlasování parlamentu o opozičním návrhu zakázat těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek metodou takzvaného frakování. Strana Trussové má v zákonodárném sboru pohodlnou většinu pro to, aby takový návrh smetla ze stolu, což se jí také podařilo, i když je v jejích řadách mnoho odpůrců frakování. Britská BBC ale uvádí, že konzervativním poslancům bylo řečeno, že hlasování bude považováno za test loajality vůči vládě a takzvaní whipové dohlížející na stranickou disciplínu jim nařídili hlasovat proti návrhu. Podle některých labouristických poslanců k tomu použili zastrašování a hrubé chování.
Lídr labouristické opozice Keir Starmer i šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová vyzvali k okamžitému vyhlášení předčasných voleb. "Volby jsou demokratický imperativ. Nemám slova, která by popsala tenhle naprostý binec," prohlásila Sturgeonová. Starmer řekl stanici Sky News, že "Konzervativní strana už nemá mandát k tomu, aby vystavila zemi dalšímu experimentu".
"Každá z jejich krizí vznikla v Downing Street, ale zaplatila za ni britská veřejnost na úrokových sazbách. Na další svůj nepořádek už prostě nemohou odpovědět tak, že lusknou prsty a vymění toho člověka nahoře. Potřebujeme předčasné volby, okamžitě," prohlásil Starmer. Řádné parlamentní volby se musejí konat nejpozději v lednu 2025.
Mezi jmény osob, které by mohly Trussovou ve funkci nahradit, se objevují například Rishi Sunak a Penny Mourdantová - oponenti Trussové ve vnitrostranické volbě premiéra letos v létě. List The Times s odkazem na své zdroje uvedl, že kandidaturu vážně zvažuje i expremiér Johnson.
O průběhu volby rozhoduje Výbor 1922 - orgán Konzervativní strany, který sdružuje poslance bez vládních funkcí a de facto řídí vnitřní fungování strany. Pád Trussové byl tak rychlý, že šéf Výboru 1922 Brady nestihl přesně určit, jakým způsobem konzervativci vyberou nového lídra, a tedy i nového premiéra, poznamenala agentura AP. Není ani jasné, zda rozhodovat bude všech 172.000 členů strany nebo jen jejich 357 zákonodárcům.
Trussová byla do dnešního dne v čele vlády 45 dní, což je nejkratší premiérský mandát v britské historii. Na druhém místě je George Canning, který byl v úřadu 119 dní do své smrti v roce 1827.
Podle Macrona je důležité, aby Británie nalezla stabilitu
Podle Emmanuela Macrona je důležité, aby Británie po dnešní rezignaci premiérky Liz Trussové co nejrychleji nalezla stabilitu. Francouzský prezident to řekl v Bruselu při příjezdu na summit Evropské unie. Americký prezident Joe Biden ujistil, že ani po odchodu Trussové se nemění nic na tom, že USA a Británii jsou silní spojenci, mezi nimiž je trvalé přátelství. Ruské ministerstvo zahraničí odchod konzervativní političky uvítalo.
"To, co chceme, je především stabilita," prohlásil Macron. "V osobní rovině je mi vždycky líto, když vidím, jak nějaký kolega odchází," dodal.
Šéf Elysejského paláce se s Trussovou setkal před dvěma týdny v Praze na summitu Evropského politického společenství. Jejich schůzka byla vnímána jako sblížení Francie a Británie poté, co Trussová potvrdila, že Macron je přítel její země. Oba politici se tehdy dohodli na dalším společném setkání, což například BBC považovala za možnou novou fázi v postbrexitových vztazích Británie a EU.
"Děkuji premiérce Liz Trussové za to, že Spojeným státům byla partnerkou v mnoha záležitostech," uvedl Biden. Konkrétně jde o to, že Londýn i Washington dávají Moskvě jasně najevo, že nese odpovědnost za válku na Ukrajině. "Budeme pokračovat v úzké spolupráci s britskou vládou, abychom se vypořádali s celosvětovými výzvami, kterým naše země čelí," řekl také Biden.
Český premiér Petr Fiala podle úřadu české vlády uvedl, že věří, že nový britský premiér bude jmenován co nejdříve a že s ním bude moci nadále rozvíjet výborné česko-britské vztahy. Trussové přeje do budoucna vše dobré.
Nizozemský premiér Mark Rutte odchodu premiérky lituje, řekl, že si s Trussovou rozuměl. "Měli jsme stejný názor na celou řadu věcí," poznamenal a dodal, že se těší na spolupráci s jejím nástupcem nebo nástupkyní. "Bude už pátý, myslím," podotkl šéf nizozemské vlády, který je ve funkci od roku 2010.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že někoho tak katastrofálního Británie na premiérském postu ještě neměla. Podle ní se bude na Trussovou vzpomínat kvůli její "katastrofální nevzdělanosti". Zacharovová tím zřejmě měla na mysli chybu, které se Trussová v únoru ve funkci ministryně zahraničí dopustila při schůzce se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem. Dvě ruské oblasti považovala za součást Ukrajiny a britská velvyslankyně v Rusku ji musela opravovat. Trussová za to sklidila posměch ruských médií.
Trussová jako šéfka britské diplomacie a později i jako ministerská předsedkyně patřila k zastáncům tvrdé linie vůči Rusku v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.
Zdroj: ČTK, Reuters, AP, BBC
Čtěte více
-
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Prezident Donald Trump dnes znovu kritizoval americkou centrální banku (Fed) za její zvyšování úrokových sazeb. V rozhovoru v televizi CNBC na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu řekl, že nebýt zvyšování úrokových sazeb, mohla teď americká ekonomika růst tempem skoro čtyř procent ročně a výrazně výše by také byly hodnoty hlavních akciových indexů. -
Trump zopakoval hrozbu ohledně cel na čínské zboží
Americký prezident Donald Trump dnes zopakoval svou hrozbu, že zavede další cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 267 miliard USD (šest bilionů Kč) ročně, pokud Čína přistoupí k odplatě za nedávná cla a další opatření zavedená Spojenými státy. Trump v projevu před novináři v Oválné pracovně Bílého domu také prohlásil, že Čína ještě na dohodu o obchodu není připravena. Několik setkání mezi oběma zeměmi bylo zrušeno. -
Trump zrušil cestu delegace USA na ekonomické fórum v Davosu
Americký prezident Donald Trump zrušil cestu delegace USA na Světové ekonomické fórum, které se má ve švýcarském Davosu konat příští týden. Důvodem je přetrvávající rozpočtová krize americké vlády, oznámila ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Sám Trump už dříve oznámil, že kvůli takzvanému shutdownu do Švýcarska nepojede. -
Trump zrušil plán na poradní sbor pro infrastrukturu
Americký prezident Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Prezident tak učinil den poté, co rozpustil jiné dvě již ustavené poradní skupiny. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii. -
Trump zvažuje, že zruší registraci čínských akcií v USA
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že čínským firmám zruší povolení k obchodování na akciových trzích ve Spojených státech. Agentuře Reuters to dnes řekl informovaný zdroj. Takový krok by byl radikální eskalací obchodního napětí mezi USA a Čínou. Akcie dotčených firem na burze v New Yorku po zprávě okamžitě zamířily dolů a stáhly s sebou celý trh. -
Trump zvýší ekonomický tlak na Evropu, možná jednání ale nevyloučil
Avizované kroky Donalda Trumpa, které nový americký prezident ohlásil při své dnešní inauguraci, zřejmě zvýší ekonomický tlak na Evropu, zároveň však nezavírají dveře pro budoucí obchodní jednání. Myslí si to ekonomové oslovení ČTK. Největší dopady očekávají v tzv. zelené politice, v níž EU podle nich ztratí svého hlavního spojence, což může vést k tlaku na přehodnocení evropského Green Dealu. Naopak od Trumpovy podpory těžby očekávají snížení cen energií po celém světě. -
Trump zvýšil plán investic do infrastruktury
Americký prezident Donald Trump zvýšil odhadovaný objem investic do infrastruktury plánovaných na příštích deset let na zhruba 1,7 bilionu dolarů (téměř 35 bilionů Kč). Plán, který by měl zahrnovat investice na federální i lokální úrovni, Trump původně hodnotil na jeden bilion dolarů. Podrobnosti by měl částečně zveřejnit příští týden v poselství o stavu unie. -
Trussová má za to, že v čele vlády neuspěla kvůli ekonomickému establishmentu
Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce. -
Trussová obhajovala ekonomický plán, kvůli kterému prudce oslabila britská libra
Británie čelí velmi obtížnému ekonomickému období a vláda musela zahájit okamžité kroky k nastartování hospodářského růstu. Stanici BBC to dnes řekla britská premiérka Liz Trussová, která tak obhajovala plánované snížení daní a soubor dalších opatření, jež mají v Británii pomoci zmírnit nejhorší krizi životních nákladů za desítky let. -
Trussová oznámila částečné zrušení ekonomických plánů, ve funkci hodlá zůstat
Britská premiérka Liz Trussová oznámila, že se již dále nebude snažit zastavit zvýšení daně z příjmů firem, o kterém rozhodla předchozí vláda. Částečně tak slevila ze svých kontroverzních ekonomických plánů, které britská média nazývají "minirozpočtem".Ten otřásl důvěrou voličů, konzervativních poslanců i finančních trhů. -
Trussová se nedostavila do parlamentu, kde měla odpovídat na otázky k ekonomice
Britská premiérka Liz Trussová se včera nedostavila do parlamentu, aby odpověděla na otázky k ekonomice. Poslance zajímalo zrušení plánovaných daňových škrtů, které oznámil nový ministr financí Jeremy Hunt, nebo konec ve funkci jeho předchůdce Kwasiho Kwartenga. Nepřítomnost Trussové vyvolala kritiku opozičních labouristů a obvinění, že se ministerská předsedkyně "bojí vlastního stínu", uvedla agentura Reuters. -
Trussová se omluvila za chyby, konzervativce ale chce přivést k dalším volbám
Britská premiérka Liz Trussová se omluvila za své chyby, které ohrozily ekonomickou stabilitu Británie. V rozhovoru, který dnes zveřejnila stanice BBC, ministerská předsedkyně uvedla, že chtěla jednat tak, aby lidem pomohla zvládnout účty za energie. Její plány ale zašly příliš daleko, dodala. Britská média od pondělí informují, že až 100 konzervativních poslanců je připravených zvednout ruku pro odvolání Trussové. -
TRY i BRL jestřábům z Fedu odolaly
Turecká lira (TRY) i brazilský real (BRL) patří mezi měny emerging markets, které jsou na vývoj ve světě velice... -
Tržby Applu se vrátily k růstu, prodeje chytrých telefonů překonaly odhady
Tržby americké technologické společnosti Apple se vrátily k růstu. Ve firemním třetím finančním čtvrtletí, které se uzavřelo na konci června, se zvýšily o 4,9 procenta na 85,78 miliardy dolarů (přes dva biliony Kč). Tržby tak překonaly odhad analytiků, stejně jako prodej chytrých telefonů, kterými je firma především proslulá. Podniku se nedaří na důležitém čínském trhu, ale pomohla mu nová řada tabletů iPad. Společnost to uvedla ve svém včerejším sdělení. Akcie podniku po skončení obchodování ve Spojených státech přidávají dvě procenta. -
Tržby britských maloobchodů loni kvůli koronaviru rekordně klesly
Tržby britských maloobchodů v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 klesly o 0,3 procenta, uvedlo dnes Sdružení britských maloobchodníků (BRC). Je to nejvýraznější pokles od roku 1995, kdy začalo sdružení tento údaj sledovat. Nejvíce k propadu přispěly prodej oděvů a potřeb pro domácnosti, upozornil server BBC. -
Tržby italských firem letos možná klesnou až o 18 procent
Tržby italských firem by v letošním roce mohly kvůli pandemii způsobené novým koronavirem klesnout až o 17,8 procenta. S odvoláním na aktualizovaný výhled ratingové agentury Cerved to dnes uvedla agentura Reuters. Rychlé šíření koronaviru podle zprávy dopadá hlavně na segment turistického ruchu a na automobilový průmysl. -
Tržby maloobchodů v Německu rostly
Maloobchodní tržby v Německu vzrostly podle údajů spolkového statistického úřadu za leden až červen o... -
Tržby maloobchodu v USA zrychlily růst
Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v dubnu po nevýrazných výsledcích v předchozích dvou měsících zvýšily o 0,4 procenta. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu USA. Nárůst poptávky zaznamenali zejména prodejci automobilů, potřeb pro domácnost, ale také internetové obchody. -
Tržby maloobchodů v USA zrychlily růst
Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu rostly mnohem víc, než se čekalo. Prodávaly se hlavně auta... -
Tržby německého maloobchodu prudce rostly
Maloobchodní tržby v Německu se v loňském roce v reálném vyjádření zvýšily o 2,7 procenta. To byl nejsilnější růst...