Středa 18. prosince 2024 09:44
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
eightcap trade smarter

Trump obhajuje svůj plán podpory ekonomiky

16.10.2024 13:20  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Kandidát americké Republikánské strany do listopadových prezidentských voleb Donald Trump obhajuje svůj plán podpory americké ekonomiky, chystaná opatření podle něj nezvýší federální deficit, jak tvrdí kritici. Trump to řekl v úterý v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Zavést se chystá například vysoká cla na dovoz vybraného zboží jak od spojenců, jako je například Evropská unie, tak ze zemí, které Spojené státy považují za své rivaly, jako je například Čína.

"Všem nám jde o růst. Přivedeme firmy zpět do naší země,“ řekl bývalý prezident v rozhovoru, který poskytl v Ekonomickém klubu v Chicagu.

Šéfredaktor agentury Bloomberg News John Micklethwait Trumpovi ocitoval projekce rozpočtových analytiků, podle nichž Trumpovy plány do roku 2035 zvýší v USA federální dluh o 7,5 bilionu dolarů (zhruba 174 bilionů Kč). To by byl více než dvojnásobek částky, o kterou by se podle analytiků deficit za stejné období zvýšil, pokud by volby vyhrála kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a své plány v ekonomice začala naplňovat.

Kritici Trumpova plánu na podporu ekonomiky argumentují jednak tím, že je v obchodní oblasti příliš protekcionistický, a také tím, že by rozladil spojence Washingtonu a nakonec americké ekonomice uškodil. Trump ale tyto výtky odmítá a trvá na tom, že jeho obchodní politika zajistí v USA oživení výroby a přinese dostatek příjmů, což zmírní obavy z růstu deficitu. "Pro mě je nejkrásnějším slovem na světě 'clo',“ řekl Trump.

Někteří experti na obchodní politiku tvrdí, že Trumpova cla by mohla uškodit americké ekonomice, ohrozit pracovní místa a zvýšit spotřebitelské ceny. Na to má ale Trump odpověď. "Vše, co musíte udělat, je postavit své továrny ve Spojených státech. Pak nebudete mít žádná cla," řekl. "A já souhlasím, že to bude mít obrovský účinek, pozitivní účinek, ne negativní," dodal.

Trump zopakoval, že uvalí vysoké clo na vozidla smontovaná a dovezená z Mexika, v tomto případě by clo mohlo činit až 200 procent. Řekl také, že zavede cla na auta dovážená ze zemí, jako je Německo, aby přinutil zahraniční firmy vyrábět v USA. Když Micklethwait Trumpovi řekl, že tyto plány by mohly rozladit spojence, které Spojené státy potřebují, aby mohly soutěžit s Čínou, Trump na to odpověděl slovy: "Naši spojenci nás využívají více než naši nepřátelé."

Když byl Trump v letech 2017 až 2021 prezidentem, zavedl represivní cla na dovážené pračky, solární panely, ocel, hliník a další zboží z Číny i z Evropy.

Agentura Reuters k Trumpově rozhovoru s šéfredaktorem Bloombergu poznamenala, že byl o dost jiný, než bývají podobné rozhovory, a chvílemi i trochu napjatý. Trump o svých ekonomických plánech dosud hovořil například v televizi Fox News, která je k Trumpovi obecně přátelštější a kde jej zpovídali novináři Maria Bartiromová a Larry Kudlow. Oba zastávají konzervativní hodnoty, Bartiromová dříve působila například v televizích CNN či CNBC, zatímco Kudlow je analytik, politický komentátor a novinář a byl mimo jiné Trumpovým ekonomickým poradcem, když byl Trump v úřadu prezidenta.

V místnosti, kde šéfredaktor Bloombergu vedl v úterý s Trumpem rozhovor, byli i Trumpovi podporovatelé. Ti Trumpa často povzbuzovali, když hovořil, zatímco na některé Micklethwaitovy otázky nesouhlasně bučeli.

Trump v rozhovoru obhajoval také otevřenější konzultace s americkou centrální bankou (Fed), ačkoliv platí, že centrální banky jsou nezávislé. Politici se většinou vyhýbají byť jen komentářům k tomu, co centrální banky dělají a jak rozhodují, aby je nemohl nikdo obvinit, že se snaží rozhodování centrální banky ovlivňovat. Z Trumpova úterního rozhovoru se ale zdá, že exprezident své dřívější komentáře trochu zmírnil.

"Myslím, že mám právo říct, že si myslím, že by měli jít trochu nahoru, nebo dolů," řekl Trump s odkazem na stanovování úrokových sazeb, což patří k základním úkolům centrálních bank. "Nemyslím si, že by mi mělo být dovoleno, abych to nařizoval, ale myslím, že mám právo vyjádřit se k tomu, zda by úrokové sazby měly jít nahoru, nebo dolů," dodal. Na otázku, zda by odvolal současného šéfa Fedu Jeroma Powella, Trump neodpověděl.

Rozhovor se týkal široké škály témat mimo ekonomiku, přičemž Trump svým charakteristickým způsobem odmítal přímo odpovědět na některé otázky, měnil témata nebo kritizoval šéfredaktora Micklethwaita. Na otázku, zda od svého odchodu z Bílého domu mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, Trump odpověděl: "To nekomentuji, ale řeknu vám, že pokud ano, pak je to chytrá věc. Pokud mám vztah k lidem, je to dobrá věc, ne špatná věc."

Na otázku, zda by Spojené státy bránily Tchaj-wan, pokud by jej napadla Čína, Trump přímo neodpověděl. "Ten důvod, proč to (Čína) dělá nyní, je ten, že to neudělá později," řekl.

Když dostal otázku, zda by se pokusil rozdělit technologickou firmu Google, Trump naznačil, že je to proti němu "zmanipulované", což ale podrobněji nevysvětlil. "Něco bych udělal," řekl jen. Google je v USA obviňován, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu, proto padly i návrhy, zda není lepší firmu rozdělit, a tím její tržní sílu omezit.

Trump rovněž znovu obhajoval své činy po volbách v roce 2020 a odmítl říct, zda přijme výsledky letošních voleb a zda bude souhlasit s pokojným předáním moci, pokud by prohrál. Trval i na tom, že po prohraných volbách v roce 2020 došlo k pokojnému předání moci. Nad událostmi z 6. ledna 2021, kdy jeho stoupenci vzali útokem budovu Kapitolu, aby znemožnili oficiální vyhlášení výsledků voleb, Trump jen pokrčil rameny.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Trump nařídil přezkoumat zákon přijatý po finanční krizi
    Prezident USA Donald Trump podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb. Podle agentury Reuters je vládní nařízení o zákonu pouze symbolickým oslabením zákona, který podle Trumpa poškozuje ekonomiku, protože legislativu může změnit pouze Kongres.
  • Trump na summitu APEC hájil zájmy USA
    Americký prezident Donald Trump dnes na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) obhajoval svou politiku, jež "klade Ameriku vždy na první místo", a prohlásil, že Spojené státy již nebudou tolerovat nepoctivé obchodní praktiky. Čínský prezident Si Ťin-pching, který vystoupil s proslovem krátce po něm, naopak vyzdvihl globalizaci jako "nezvratný historický trend".
  • Trump navrhl daňovou reformu, zdanění firem chce snížit na 20 pct
    Největší daňovou reformu za třicet let včera navrhl americký prezident Donald Trump. Plán, který by snížil zdanění podniků, ale čeká v Kongresu velká bitva s demokraty a jednotná není ani Trumpova vlastní strana, napsala agentura Reuters. Trumpův plán je přitom skoupý na podrobnosti, jak nahradit výpadek příjmů, aniž by zásadně nestoupl rozpočtový deficit.
  • Trump navrhl jako šéfa Světové banky jejího kritika
    Americký prezident navrhl na post šéfa Světové banky (SB) jejího kritika Davida Malpasse. Donald Trump to oznámil včera, a potvrdil tak úterní informaci serveru Politico. Ke změně ve funkci dochází poté, co dosavadní prezident SB Jim Yong Kim 1. února překvapivě odstoupil, více než tři roky před vypršením mandátu.
  • Trump navrhl zrušit cla v rámci G7
    Summit skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa G7, který se konal v Kanadě, podle očekávání poznamenaly rozpory mezi Spojenými státy a zbylými členskými zeměmi. Jablkem sváru byl vzájemný obchod v situaci, kdy Spojené státy začaly uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí. Prezident Donald Trump své partnery kritizoval, ale na závěr schůzky navrhl, aby se v rámci G7 obchodovalo bez cel, bez subvencí a bez dalších obchodních bariér.
  • Trump naznačil konec politiky silného dolaru
    Nastupující americký prezident Donald Trump, který v pátek vystřídá v Bílém domě Baracka Obamu, signalizoval konec dlouholeté politiky silného dolaru. V nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal (WSJ) totiž řekl, že dolar už je příliš silný. Žádný jiný zvolený prezident USA se v minulosti takto jednoznačně a otevřeně ke kurzu dolaru nevyjádřil, informoval s odkazem na analytiky server finanční televize CNBC.
  • Trump nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky
    Donald Trump, pokud bude znovu zvolen prezidentem Spojených států, nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Zdůvodnil to tím, že hlava Fedu má podle něj příliš politický přístup k měnové politice a předpověděl, že předseda Rady guvernérů letos sníží úrokové sazby, prý aby pomohl demokratům. Trump přitom Powella, který je stejně jako on republikán, v roce 2018 do čela banky sám jmenoval.
  • Trump neoznačí Čínu za manipulátora s kurzem
    Vláda Spojených států neoznačí Čínu za manipulátora s měnovým kurzem. Uvedl to americký prezident Donald Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal. Ve své předvolební kampani přitom sliboval, že Čínu za manipulátora s měnou označí bezprostředně po nástupu do prezidentské funkce.
  • Trump nevěří, že klimatické změny budou pro ekonomiku USA ničivé
    Donald Trump nevěří, že klimatické změny budou mít na hospodářství Spojených států ničivý dopad. Americký prezident to včera řekl novinářům v Bílém domě poté, co jim sdělil, že četl část aktuálního klimatického hodnocení vydaného Národním úřadem pro oceány a ovzduší (NOAA).
  • Trump nominuje do vedení Fedu Claridu a Bowmanovou
    Prezident USA Donald Trump se rozhodl nominovat do Rady guvernérů americké centrální banky (Fed) ekonoma Richarda Claridu (60) a bankovní regulátorku Michelle Bowmanovou. Pokud nominaci potvrdí Senát, stane se Clarida místopředsedou Rady guvernérů a Bowmanová členkou rady, uvedl včera Bílý dům.
  • Trump obvinil Rusko a Čínu z cíleného oslabování měn
    Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu a Rusko z cíleného oslabování jejich měn v době, kdy Spojené státy naopak pokračují ve zvyšování úrokových sazeb. "To je nepřijatelné," napsal Trump na twitteru. Po jeho zprávě se dočasně dostal pod prodejní tlak americký dolar, zatímco euro zpevnilo.
  • Trump odmítá, že by USA byly blízko recese
    Spojené státy jsou podle Donalda Trumpa od případné recese na hony vzdálené. Americká ekonomika je ve světě číslo jedna, řekl včera prezident novinářům v Bílém domě a dodal, že hovořit v současné situaci o recesi je nemístné. Trump včera také znovu vyzval americkou centrální banku (Fed), aby postupně snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod. Kdyby Fed dělal co má, měli bychom takový skokový růst hospodářství jako nikdy dříve, prohlásil Trump.
  • Trump odmítl tvrzení NYT, že neplatil skoro žádné daně
    Americký prezident Donald Trump včera odmítl tvrzení listu The New York Times (NYT), že za posledních 20 let nezaplatil skoro žádné daně z příjmu. List na základě informací svých zdrojů napsal, že Trump v roce 2016, kdy byl zvolen prezidentem, zaplatil daň jen 750 dolarů (zhruba 17.500 Kč) a stejnou částku i v roce následujícím. V období od roku 2000 až do svého zvolení pak podle tvrzení novin v deseti letech nezaplatil daně dokonce žádné. Prezident to označil za dezinformaci a uvedl, že zaplatil miliony dolarů.
  • Trump ohlásil bankovní blokádu KLDR se zapojením Číny
    Americký prezident Donald Trump včera v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a firmám obchodujícím s KLDR a bankám financujícím a umožňujícím obchod se Severní Koreou. Prohlásil, že i čínská centrální banka zakázala bankám obchodovat se Severní Koreou.
  • Trump ohlásil odchod ze svých firem, chce se soustředit na USA
    Budoucí americký prezident Donald Trump odejde ze svých podniků, aby se mohl plně soustředit na vedení Spojených států a aby se vyvaroval možného střetu zájmů. Trump to dnes oznámil na twitteru s tím, že k této záležitosti uspořádá 15. prosince v New Yorku velkou tiskovou konferenci.
  • Trump opět kritizoval centrální banku; chce po ní snížení úroků
    Prezident Donald Trump dnes opět ostře kritizoval americkou centrální banku (Fed) za její měnovou politiku. Reagoval tak na obavy, že špatná statistika, která byla v USA zveřejněna, je předzvěstí hospodářského útlumu. Trump dlouhodobě tvrdí, že Fed drží svou základní úrokovou sazbu příliš vysoko, což podle prezidenta poškozuje americké výrobce.
  • Trump opět na twitteru kritizoval americkou centrální banku
    Americký prezident Donald Trump dnes opět na twitteru kritizoval tamní centrální banku (Fed). Podle něj Fed musí více a rychleji snižovat úrokové sazby, aby byly Spojené státy konkurenceschopné vůči jiným zemím. Na trzích jeho komentář okamžitě zvýšil pravděpodobnost, že Fed už na zářijovém zasedání svého měnového výboru sníží základní úrok výrazněji, než se předpokládalo.
  • Trump opět obvinil Evropu a Čínu z měnových manipulací
    Americký prezident Donald Trump dnes opět obvinil Evropu a Čínu z měnových manipulací s cílem získat konkurenční výhodu na úkor Spojených států. Uvedl rovněž, že USA by tyto manipulace neměly nechávat bez odezvy.
  • Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut
    Americký prezident Donald Trump dnes opět pohrozil Evropské unii zavedením dodatečných cel na dovoz evropských automobilů do Spojených států. Prohlásil, že Bílý dům by o těchto clech vážně uvažoval, pokud by Washington a Brusel nedokázaly dospět k obchodní dohodě. Vyjádřil nicméně přesvědčení, že se dohodu podaří sjednat.
  • Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
    Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes americký prezident Donald Trump opět kritizoval nedávno schválenou francouzskou zvláštní daň pro velké technologické společnosti. Znovu pohrozil, že v reakci na ni by Spojené státy mohly zavést clo na francouzské víno. Informovala o tom agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy