Světová obchodní organizace (WTO) byla založena před 30 lety
Základní údaje o Světové obchodní organizaci (WTO), která zahájila činnost před 30 lety, 1. ledna 1995:
- WTO je mezinárodní organizace, která se snaží usnadňovat mezistátní obchodní výměnu a bránit protekcionismu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Mezi její další úkoly patří sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi či poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země. WTO zastřešuje asi 98 procent světového obchodu.
- WTO byla ustavena na zasedání Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT) v marocké Marrákeši v dubnu 1994, od 1. ledna 1995 nahradila GATT založenou v roce 1947. Závazky WTO jsou shodné s někdejší GATT, ale WTO má větší pravomoci a jasnější pravidla činnosti; funguje na bázi sjednaných dvou a vícestranných dohod mezi účastníky.
- Smlouva o založení GATT byla podepsána 30. října 1947 v Ženevě na jednání zástupců 23 zemí (včetně Československa) o celních úlevách ve vzájemném obchodě, které se uskutečnilo z podnětu přípravného výboru Mezinárodní obchodní organizace (ITO). Dohoda nabyla platnosti 1. ledna 1948. Zpočátku byla zamýšlena jako smlouva, která měla ztratit platnost po vytvoření ITO. Ta však kvůli odporu USA vytvořena nebyla a proto se GATT postupně vyvinula v mezinárodní organizaci se stálým aparátem.
- GATT byl vlastně jakýmsi fórem pro mnohostranná jednání o liberalizaci mezinárodního obchodu. Při multilaterálních rozhovorech, jež se nazývaly koly (Kennedyho kolo v 60. letech, Tokijské kolo v 70. letech), se snížila průměrná výše celních tarifů. V září 1986 začalo v Punta del Este v Uruguayi osmé a zdaleka nejdelší a nejkomplikovanější kolo jednání, tzv. uruguayské kolo, které skončilo v dubnu 1994 v marockém Marrákeši a které vyústilo v založení WTO.
- WTO má 166 členských zemí včetně ČR, která je členem od vzniku WTO. Jako poslední vstoupily do WTO letos v srpnu malý ostrovní stát Komory a Východní Timor. Dalších 23 zemí jsou pozorovateli a jsou v různé fázi jednání o svém přístupu k WTO.
- V čele organizace je od března 2021 bývalá ministryní financí Nigérie Okonjová-Iwealaová, která se stala první ženou v čele WTO. Šéfem této instituce nikdy nebyl ani nikdo z Afriky. Letos byla do funkce opět zvolena.
- Rozpočet WTO činil v loňském roce 203 milionu švýcarských frank (asi 5,5 miliardy korun). Podíl ČR je 0,748 procenta, což odpovídá podle statistik MMF podílu na světovém obchodu se zbožím a službami. WTO sídlí v Ženevě a ve svém sekretariátu zaměstnává přes 600 lidí.
- V organizační struktuře WTO je nejvyšším orgánem Ministerská konference, která se má scházet minimálně každé dva roky. V mezidobí je nejvyšším orgánem Generální rada (GR), která se schází podle potřeby, a vykonává rovněž funkce Orgánu pro řešení sporů (DSB) a Orgánu pro přezkoumávání obchodní politiky členů (TPRB). Pod vedením GR působí Rada pro obchod zbožím (CTG), Rada pro obchod službami (CTS) a Rada pro obchodní aspekty práv k duševnímu vlastnictví (Rada pro TRIPS). V rámci CTG a CTS jsou ustaveny podřízené Výbory resp. Pracovní skupiny, které se věnují specifickým aspektům obchodních vztahů.
- Aktuální, deváté kolo jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci GATT a poté WTO začalo v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá. Celým názvem se jmenuje Rozvojový program z Dauhá, obecně se označuje jako katarské kolo nebo Kolo z Dauhá. Jeho cílem je dosáhnout všeobecné dohody o liberalizaci a původně mělo být uzavřeno již koncem roku 2004. Jednání však byla několikrát přerušena a neustále se prodlužují. V roce 2013 ministři členských zemí WTO schválili první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Dohoda se zaměřila na omezení byrokratických překáže obchodu a zlepšení obchodních podmínek pro nejchudší země světa.
- V současné době WTO nejvíce zaměstnávají celní války mezi USA a Čínou a EU a Čínou. Nově zvolený americký prezident Donald Trump se chystá zavést například vysoká cla na dovoz vybraného zboží jak od spojenců, jako je například EU, tak ze zemí, které Spojené státy považují za své rivaly, jako je například Čína. "Jako jedno z mých prvních nařízení podepíši 20. ledna všechny potřebné dokumenty, abych mohl Mexiku a Kanadě účtovat pětadvacetiprocentní clo na všechny výrobky, které přicházejí do Spojených států," napsal Trump. Cla podle něj zůstanou v platnosti, dokud obě země nezakročí proti drogám, zejména fentanylu, a proti migrantům, kteří nelegálně překračují hranice s USA. Pokud jde o Čínu, Trump obvinil Peking, že nepodnikl dostatečně důrazné kroky proti přílivu drog. "Dokud se to nezastaví, budeme Číně na veškeré zboží přicházející do USA účtovat dodatečné desetiprocentní clo nad rámec jakýchkoli dalších cel," uvedl.
- Minulý měsíc Čína podala u WTO stížnost na vysoká cla, která zavedla EU na dovoz elektromobilů z Číny. Takzvaná vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny jsou výsledkem vyšetřování čínských subvencí, které v minulých měsících vedla Evropská komise (EK). Platí od 30. října po dobu pěti let a připočítávají se ke standardnímu desetiprocentnímu clu. Čína už dříve pohrozila odvetou proti těm evropským firmám, které na čínský trh vyvážejí mléčné výrobky nebo produkty z vepřového masa. Od 11. října pak uvalila clo 30,6 až 39 procent na dovoz evropské brandy, což se dotýká zejména francouzských producentů. Evropská komise čínská cla na brandy napadla u WTO.
- Letos v březnu podala Čína k WTO také stížnost na Spojené státy. Vadí jí americké dotace na výrobu elektromobilů a požadavek na regionální původ dílů. Ten je totiž pro přiznání subvencí důležitý.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Světová banka znovu snížila odhad růstu globální ekonomiky
Světová banka včera znovu snížila svou předpověď růstu globální ekonomiky. Ta v letošním roce poroste... -
Světová banka zvýšila odhad cen ropy
Světová banka (SB) zvýšila odhad cen ropy pro letošní rok na 43 dolarů za barel, zatímco dosud čekala... -
Světová banka zvýšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie
Světová banka (SB) včera především kvůli silnějšímu růstu v Číně zvýšila odhad růstu rozvíjejících se východoasijských ekonomik na letošní rok na 6,4 procenta z dosud očekávaných 6,2 procenta. Varuje před posilováním protekcionismu a zvyšováním napětí kolem Severní Koreje. Z jejího upraveného ročního ekonomického výhledu také vyplývá, že na příští rok banka počítá se zpomalením hospodářského růstu v této části Asie na 6,2 procenta. -
Světová ekonomika letos poroste pomaleji
Světová ekonomika v letošním roce vzroste jen o tři procenta, což bude znamenat nejpomalejší tempo od... -
Světová ekonomika letos stoupne o 3,2 %
Světová ekonomika by měla letos stoupnout zhruba o 3,2 procenta, tedy stejným tempem jako loni... -
Světová ekonomika prý letos zpomalí růst
Světová ekonomika letos kvůli výraznému oslabení na začátku roku zpomalí růst na 3,1 procenta z loňského... -
Světová ekonomika se ještě nevrátila k udržitelnému růstu
Světová ekonomika se doposud nevrátila k udržitelnému růstu a její vyhlídky nadále zůstávají velmi nejisté. Podle agentury AP to ve své nové zprávě uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). -
Světová ekonomika vzroste letos i příští rok o tři procenta
Růst světové ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí a dosáhne tří procent, toto tempo si udrží i příští rok. Vyplývá to ze zprávy s názvem Situace a výhled světové ekonomiky, kterou dnes zveřejnila OSN. Podle ní je však potřeba přijmout bezodkladné a konkrétní politické kroky, má-li OSN dosáhnout cíle vymýtit chudobu do roku 2030. Loni světová ekonomika předběžně vzrostla o 3,1 procenta. -
Světová krize roku 2008 naplno začala pádem amerických hypotečních agentur
Poslední celosvětová hospodářská krize sice vypukla naplno 7. září 2008, když americká vláda převzala polostátní hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, problémy se ale objevily dříve. Již na konci roku 2006 se totiž začal otřásat hypoteční trh v USA, jehož kolaps postupně přerostl v globální krizi. S plnou silou krize udeřila v půlce září 2008, kdy investiční banka Lehman Brothers oznámila, že zažádá o ochranu před věřiteli. Následoval největší bankrot v dějinách USA. -
Světová nezaměstnanost na novém rekordu
Počet nezaměstnaných na celém světě se loni zvýšil o pět milionů na rekordních téměř 202 milionů lidí... -
Světová obchodní organizace (WTO) vznikla před 25 lety
Základní údaje o Světové obchodní organizaci (WTO), která zahájila činnost před 25 lety, 1. ledna 1995: -
Světová poptávka po zlatě loni klesla o 14 procent na 3760 tun
Celosvětová poptávka po zlatě loni klesla o 14 procent na 3759,6 tuny. Bylo to poprvé od roku 2009, kdy klesla pod 4000 tun. Důvodem byla omezení v souvislosti s epidemií covid-19. Vyplývá to z údajů Světové rady pro zlato. Ve čtvrtém čtvrtletí zájem o zlato meziročně klesl o 28 procent na 783,4 tuny, což z něj činí nejslabší čtvrtletí od doby světové finanční krize ve druhém čtvrtletí 2008. -
Světová rada: ČR byla za 1Q na pátém místě v nákupech zlata
Česko bylo za první čtvrtletí letošního roku na pátém místě na světě v nákupech zlata. Česká národní banka (ČNB) ho nakoupila pět tun, loni za stejné období skončila šestá se dvěma tunami. Centrální banky byly už tradičně největšími nákupčími zlata vůbec. Světová rada pro zlato (WGC) to uvedla ve svém dokumentu, který shrnuje první letošní kvartál na světovém trhu se zlatem. -
Světová rada pro zlato: Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967
Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC). -
Světová rada pro zlato: ČR zvýšila své zlaté rezervy o 1,54 tuny na 13,5 tuny
Česko prostřednictvím České národní banky zvýšilo v prvním čtvrtletí zlaté rezervy o 1,54 tuny na 13,5 tuny. Je tak pátou zemí s největším nárůstem zlaté zásoby v tomto období, ještě větší nárůst zaznamenaly Singapur, Čína, Turecko a Indie. Celkově se ČR v objemu zlatých rezerv nachází na 66. místě na světě, uvedla organizace Světová rada pro zlato (World Gold Council) na svém webu. ČNB detaily ohledně správy devizových rezerv nekomentuje. -
Světové akcie jsou na rekordu, přispěl k tomu i silný růst čínské ekonomiky
Světové akciové trhy jsou na rekordech a zvyšují se i ceny některých komodit, zejména ropy. K růstu přispívá všeobecný optimismus po zprávách o rekordním růstu čínské ekonomiky a o solidním vývoji ekonomiky Spojených států, která se zotavuje z pandemie. Index MSCI All-Country World Equity před polednem vykazoval růst o 0,8 procenta a dostal se nad 702 bodů. Index sleduje pohyb akcií asi 3000 firem z 23 vyspělých a 26 rozvojových zemí. -
Světové akcie jsou na rekordu, trh čeká rychlé oživení po covidu
Akcie na světových trzích dnes vystoupily na rekord, k růstu přispívá předpoklad rychlého zotavení ekonomiky po pandemii. Dosavadní růst cen akcií je nejdelší za 17 let, investoři vkládají naděje do stále dostupnějšího očkování proti nemoci covid-19 a do dalšího testování. Zvyšují se i ceny některých základních kovů, například mědi, anebo alternativních investic, k nimž se řadí také kryptoměny. -
Světové akcie letos posilují, indexy v USA dál zlepšily maxima
Světové akcie v letošním roce spíše posilují, hlavní americké akciové indexy v listopadu dál posouvaly svá maxima. Zhruba o 16 procent se od začátku roku zhodnotily indexy čínských a japonských akcií. Evropské indexy od ledna do konce listopady přidaly kolem šesti procent, po příznivém úvodu roku spíše stagnují, vyplývá z burzovních statistik. -
Světové akcie letos zažily velký propad
Světový akciový trh letos zažil největší výprodeje od finanční krize. Globální index FTSE All World ztratil 12 procent, což je nejhorší roční výsledek od roku 2008, píše list Financial Times (FT). -
Světové akcie letos zpevňují, americké indexy v říjnu posunuly maxima
Světové akcie v letošním roce většinou zpevňují, hlavní americké akciové indexy v říjnu dál posouvaly svá maxima. O více než 20 procent se letos zhodnotil index čínských akcií. Evropské indexy od ledna do konce října přidaly do deseti procent, po příznivém začátku roku spíše stagnují, vyplývá z burzovních statistik.