Úterý 21. ledna 2025 01:45
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex

Summit G20 se zaměří na růst ekonomik

14.11.2014 11:34  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Australské město Brisbane o víkendu hostí summit skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa. Cílem vrcholné schůzky je především najít způsob, jak obnovit růst globální ekonomiky. Vzhledem k přítomnosti nejvyšších představitelů světových mocností, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a šéfa Kremlu Vladimira Putina, lze ale předpokládat, že stranou nezůstanou ani současná žhavá politická témata, jako je válka v Sýrii, krize na východní Ukrajině, hrozba Islámského státu nebo šíření epidemie eboly či klimatické změny.

Země G20 představují zhruba 85 procent světového HDP a právě Austrálie této organizaci nyní předsedá. Canberra ale ujistila, že bude maximálně usilovat o to, aby se summit soustředil na hospodářské problémy. "Je to ekonomický summit, bude se tedy soustřeďovat na způsoby, jak vytvářet nová pracovní místa, odhalovat daňové podvody a pozvednout světovou ekonomiku," prohlásil australský premiér Tony Abbott několik dní před začátkem schůzky, která je plánována na sobotu a neděli do metropole východoaustralského státu Queensland.

Austrálie si stanovila za cíl svého předsednictví skupiny G20 angažovat členské státy k přijetí opatření, která by pomohla zvýšit v nadcházejících letech HDP států G20 o dvě procenta. To by znamenalo reálný nárůst světového HDP o zhruba dva biliony dolarů. Řada expertů je ale přesvědčena, že jde o příliš ambiciózní plán, vzhledem k neuspokojivému růstu v Evropě a Japonsku a ke zpomalení rozvíjejících se ekonomik, jako je Čína.

Na předchozích schůzkách země G20 letos údajně přijaly téměř tisícovku různých opatření, která by měla mimo jiné podpořit investice do infrastruktury, finanční reformy a volný trh, aby zmíněného cíle dosáhly. Žádné konkrétní iniciativy ale nebyly zveřejněny, připomněla agentura AFP.

Řada vrcholných představitelů, kteří se sjedou do Brisbane, spolu již tento týden jednala na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu. Obama a čínský prezident Si Ťin-pching tam mimo jiné oznámili, že jejich země - které jsou největšími znečišťovateli planety - přijaly klíčovou dohodu o snižování emisí skleníkových plynů.

Vláda Austrálie, která je kritizována za to, že zrušila uhlíkovou daň 350 největším znečišťovatelům vypouštějícím skleníkové plyny, se ale obsáhleji životním prostředím na víkendovém summitu zabývat nechce. "Klimatické změny jsou rizikem i příležitostí, které je nutné brát v úvahu při jednáních o světové ekonomice," konstatoval australský ministr financí Joe Hockey. Témata jako globální oteplování a ebola "jsou součástí agendy, ale nejsou celou agendou", dodal.

Toho, že problém největší světové epidemie eboly v historii zůstane stranou pozornosti, se obávají zdravotníci, především z nejhůře postižené oblasti západní Afriky. Ti již ve čtvrtek vyzvali vedoucí činitele G20, aby poslali do ebolou zasažených zemí více lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu, jakož i další lékařské vybavení.

Pozornost médií na summitu se nepochybně bude upírat k Obamovi a Putinovi, kteří spolu v Pekingu několikrát krátce neoficiálně jednali, i když jinak se snažili jeden druhému spíše vyhýbat. Předpokládalo se, že další neoficiální setkání nejvyšších představitelů USA a Ruska, mezi nimiž panuje napětí kvůli údajné ruské podpoře proruských separatistů v konfliktu na východní Ukrajině a s tím souvisejícími západními sankcemi vůči Moskvě, se uskuteční v Brisbane. Bílý dům však ve čtvrtek oznámil, že další schůzku Obamy s jeho ruským protějškem neočekává.

Někteří obyvatelé Austrálie před summitem vyzývali k odmítnutí Putinovy účasti v souvislosti s červencovým zřícením malajsijského letadla na východní Ukrajině, při němž zahynulo všech 298 lidí na palubě, včetně desítek Australanů. Západ obviňuje ze sestřelení stroje proruské povstalce, kteří údajně použili ruskou raketu.

V obavě z násilných demonstrací odpůrců kapitalismu a z útoku extremistů inspirovaných Islámským státem bylo ve třetím největším australském městě rozmístěno přes 6 000 policistů, kteří jsou vybaveni mimo jiné vodními a zvukovými děly. Nad konferenčním centrem byl uzavřen vzdušný prostor, stejně tak byly zablokovány okolní ulice a obyvatelé města dostali dnes dovolenou. Poslední velká schůzka G20 v Austrálii v roce 2006 v Melbourne vyvolala střety mezi policisty ozbrojenými obušky a demonstranty, kteří se snažili vtrhnout do jednacího místa.

Podobné potyčky se od té doby odehrály také na schůzkách G20 v Torontu, Londýně či Pittsburghu.

Zdroj: Reuters, ČTK, G20, AFP, Bílý dům

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Summit EU se shodl na podpoře zelených firem, Fiala nechce závod v subvencích
    Evropská unie se chystá v reakci na masivní americké a čínské státní subvence povolit dočasnou a omezenou státní podporu firmám tvořícím takzvanou zelenou ekonomiku. Lídři členských zemí se v noci na dnešek na mimořádném summitu v Bruselu dohodli na obrysech plánu podpory ekonomik, podrobnosti včetně možného financování však nechali na další vrcholné schůzky. Zejména Francie a Německo usilovaly o co nejširší možnosti podpory firem, další země však nabádaly k opatrnosti. Český premiér Petr Fiala po jednání řekl, že podpora průmyslu nesmí být dotačním závodem.
  • Summit EU se zaměří na bankovní unii
    Summit Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek zaměří na nezaměstnanost mladých, hospodářský růst...
  • Summit EU schválil spojení unijních peněz a vlády práva
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie včera na bruselském summitu prolomili pat kolem budoucího sedmiletého rozpočtu a krizového koronavirového fondu, jejichž schválení dosud blokovalo Maďarsko a Polsko. Šéfové států a vlád se shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Za úspěch to označili jak premiéři Maďarska a Polska, tak lídři dalších států.
  • Summit EU schválil zavedení eura v Chorvatsku od ledna příštího roku
    Summit Evropské unie dnes schválil zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Země se od ledna příštího roku stane dvacátým členem eurozóny. Formálně stvrdí používání eura v Chorvatsku v červenci ministři financí při prvním zasedání pod vedením českého předsednictví EU.
  • Summit EU schválil 50 miliard eur pro Kyjev na další čtyři roky, oznámil Michel
    Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie dnes jednomyslně schválili balík finanční pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur na další čtyři roky, oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Zpráva přišla bezprostředně poté, co v Bruselu začal mimořádný summit EU věnovaný této otázce. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, zda maďarský premiér Viktor Orbán odvolá své veto z prosincové vrcholné schůzky.
  • Summit EU vzkázal Británii, že lepší dohodu o brexitu mít nebude
    Čtyři měsíce před britským odchodem z Evropské unie potvrdil dnes mimořádný summit EU text dohody, kterou se má historicky první odchod členské země řídit. Schválil také politickou deklaraci popisující, jak si obě strany představují budoucí těsnou spolupráci v řadě oblastí, včetně klíčového hospodářství. Prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí zároveň poslali jednoznačnou zprávu britské sněmovně, když opakovaně zdůrazňovali, že nynější dohoda je nejlepším kompromisem, jakého bylo možné za 524 dnů vyjednávání dosáhnout, a na dojednání něčeho jiného může Londýn zapomenout.
  • Summit G20 bude řešit hlavně dluhovou krizi
    Centrálním tématem summitu skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20...
  • Summit G20 míří k dohodě o podpoře globální ekonomiky
    Šéfové zemí tvořících skupinu největších ekonomik (G20) se dnes na úvod dvoudenního rokování ve...
  • Summit G20 na Bali se bude zaměřovat zejména na válku na Ukrajině a její dopady
    Dopady ruské invaze na Ukrajinu a narůstající napětí mezi Čínou a Západem bude v popředí zájmu summitu velkých světových ekonomik G20, který začíná v úterý na indonéském ostrově Bali. Pozornost bude upřena také na první osobní setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga od té doby, co se Biden stal prezidentem.
  • Summit G20 se bude patrně věnovat nepoctivým obchodním praktikám
    Ministři financí a guvernéři centrálních bank 20 největších ekonomik světa (G20) se příští týden na svém summitu v Buenos Aires zaměří hlavně na obchod. Ve svém prohlášení zveřejněném na závěr zasedání slíbí boj proti nepoctivým obchodním praktikám a zdůrazní úlohu pravidel globálního obchodu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na návrh závěrečného prohlášení, do kterého měla možnost nahlédnout. Setkání se koná v době, kdy Spojené státy zvyšují hrozbu globální obchodní války zavedením dovozních cel na ocel a hliník.
  • Summit G20 v Římě se věnuje klimatu a také zdravotní a ekonomické krizi
    V Římě se koná summit největších světových ekonomik G20, kde se státníci osobně setkávají poprvé po téměř dvouleté pauze vyvolané pandemií. Právě zdravotní a ekonomická krize způsobená šířením koronaviru se stala jedním z důležitých témat prvního dne jednání, podle očekávání by však měla být hlavním bodem debata o klimatu. Účastníci se také chystají schválit dohodu o minimálním zdanění, upozornila agentura Reuters.
  • Summit G20 začal spuštěním aliance proti hladu, Biden vyzval k podpoře Ukrajiny
    V brazilském Riu de Janeiro dnes začal summit skupiny velkých ekonomik G20, kde lídři světových mocností jednají o mezinárodní spolupráci na pozadí dvou válek a nejistoty spojené s výměnou prezidentů ve Spojených státech. Brazílie na úvod setkání spustila novou "globální alianci" s cílem koordinovat snahy o zmírnění hladu a chudoby ve světě. Končící americký prezident Joe Biden vyzval ostatní účastníky k podpoře svrchovanosti Ukrajiny, která se už od února 2022 brání ozbrojené ruské agresi.
  • Summit G20 zachoval rovnováhu klimatu i obchodu
    Summit velkých světových ekonomik G20 pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Na tiskové konferenci to na závěr dvoudenních jednání v Hamburku dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.
  • Summit G7 kvůli sporům o cla skončil fiaskem
    Dvoudenní summit ekonomicky nejvyspělejších zemí G7, který se od pátku konal v Kanadě v napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku, skončil fiaskem navzdory snahám o uhlazení sporů. Americký prezident Donald Trump, který schůzku opustil předčasně, totiž nakonec v noci na dnešek SELČ stáhl svou podporu už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení. V příspěvcích na twitteru se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua, který předtím na tiskové konferenci chování USA kritizoval.
  • Summit G7 kvůli sporu o obchod bude asi bez závěrečného komuniké
    Summit skupiny sedmi největších ekonomik světa G7, který se uskuteční ve Francii na konci tohoto týdne, bude zřejmě bez společného závěrečného prohlášení. Důvodem jsou neshody mezi jednotlivými zeměmi ohledně obchodu. Bude to poprvé, kdy summit G7 skončí bez vydání závěrečného komuniké od roku 1975, kdy se tato setkání začala konat. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele japonské vlády. Už loni ale prezident USA Donald Trump schůzku opustil předčasně a stáhl svou podporu beztak velmi opatrně formulovaného usnesení.
  • Summit G7 našel shodu v oblasti obchodu
    Sedm nejvyspělejších ekonomik světa (G7) včera v italské Taormině přijalo po složité debatě závěrečné prohlášení, ve kterém se mimo jiné shodlo na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu a na ochotě zavést další sankce vůči Rusku kvůli jeho počínání na Ukrajině. Shodu naopak státy nenašly v otázce podpory naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu. Proti schválení tohoto bodu se postavily Spojené státy.
  • Summit G7 podpořil Ukrajinu, slíbil protiruské sankce a věnoval se klimatu
    Další rozhodná podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko, důraznější ochrana klimatu a také výzva Číně, aby dodržovala lidská práva - to jsou hlavní výsledky třídenního summitu skupiny světových ekonomik G7, který dnes skončil v bavorském alpském zámku Elmau. Představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA chtějí ještě zpřísnit již tak bezprecedentní sankce proti Rusku mimo jiné o zákaz dovozu ruského zlata. Ve hře je i zastropování cen ruských energetických surovin.
  • Summit G7 se bude věnovat Ukrajině a klimatu, připojí se Zelenskyj
    V bavorském alpském zámku Elmau dnes budou na summitu velkých světových ekonomik G7 představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA společně se zástupci Evropské unie jednat o situaci na Ukrajině. K jednání se digitálně připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země přes čtyři měsíce vzdoruje ozbrojené ruské invazi. Summit začal v neděli a skončí v úterý.
  • Summit G7 se koná v napjaté atmosféře
    V kanadském La Malbaie dnes v napjaté atmosféře začal dvoudenní summit sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7), společné závěrečné prohlášení se ale kvůli vzájemnému nesouladu neočekává. S odvoláním na nejmenovaného představitele G7 to napsala agentura Reuters. Účastníci schůzky ještě před zahájením programu hovořili o tom, že jednání nebudou snadná kvůli jejich nesouhlasu s obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům již ohlásil, že Trump z Kanady odletí v sobotu ještě před koncem pracovních debat.
  • Summit G7 se postavil za Ukrajinu a připravuje další protiruské sankce
    Šéfové států a vlád skupiny velkých světových ekonomik G7 se dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně postavili za Kyjev, který přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi. Slíbili, že Ukrajina si rozhodne o své budoucnosti výhradně sama, a zároveň ohlásili další vystupňování tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj státníky požádal o další zbraně a další protiruské sankce. Podle USA už G7 další odvetná opatření připravuje, cílit mají mimo jiné na ruský zbrojní průmysl a možná i na vývoz ruské ropy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex