Pondělí 04. listopadu 2024 20:42
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance

Průzkum: Ekonomická elita nepočítá s rychlým oživením ekonomiky

29.06.2020 12:06  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Čeští majitelé firem, podnikatelé a vrcholoví manažeři nepočítají s rychlým oživením ekonomiky. Více než třetina z nich předpokládá několikaleté zotavování. Vyplývá to z červnového průzkumu J&T Banky, do něhož se zapojilo 134 majitelů velkých a středních firem, podnikatelů a představitelů vrcholového managementu.

Proti krizi v roce 2008 ekonomická elita více volá po pomoci ze strany státu. Ta by podle jejich názoru měla dosahovat až 560 miliard korun (deset procent HDP). Schodek rozpočtu by stát měl řešit především zefektivňováním svého fungování a snižováním mandatorních výdajů.

"Přestože ekonomická elita nahlíží na svět z liberálně pravicových pozic, většina si myslí, že by stát měl i nadále řešit podporu koronavirem zasaženého českého hospodářství. Pomoc všude ve světě je široká a štědrá, je tedy zcela logické, že naše ekonomická elita očekává stejný postup i od naší vlády. Její pohled na aktuální situaci a zotavování ekonomiky není nikterak pesimistický, ba naopak je velmi reálný," komentoval výsledky průzkumu analytik J&T Banky Petr Sklenář.

Krizi respondenti vidí jako jednoznačnou příležitost pro strukturální změny v českém hospodářství. Polovina dotázaných by tak pomoc státu směřovala na transformaci a reorientaci českého hospodářství, čtvrtina by státní peníze zapojila do kompenzace škod, jen necelá pětina by pomoc směřovala na zmírnění sociálních dopadů.

Nárůst státního dluhu v důsledku mimořádné pomoci by měl stát řešit omezením výdajů na státní správu a revizí mandatorních výdajů v následujících letech. Pokud by se měly hledat nové zdroje příjmů do státní kasy, mělo by jít spíš o rozprodej státního majetku než o navýšení daňové zátěže. Pětina považuje narostlý státní dluh za nízký.

Restartu hospodářství by podle elity pomohly nejvíce investice. Stát by vedle zvýšení přímých výdajů na investice měl také posílit podporu investic privátního sektoru. Respondenti také považují za důležité, aby stát finančně podpořil zaměstnanost.

U podpory investic v soukromém sektoru chtějí podnikatelé rovné příležitosti pro všechny. Místo dotačních programů by tak od státu více uvítali daňové úlevy navázané na uskutečněné investice nebo garance a státní podporu financování investic. U podpory zaměstnanosti respondenti preferují snížení zdanění práce, které je v ČR jedno z nejvyšších v Evropě. Podporují také rekvalifikační programy. Za krátkodobou pomoc bez systémové změny a dlouhodobého dopadu označují kurzarbeit a dotace na pracovní místa. U těch jim také vadí výběrové přidělování.

Pokud jde o státní investice, nejvíce financí by směřovali do zkvalitnění dopravní infrastruktury. Ta je dlouhodobým problémem ČR. Hned za ní je v žebříčku priorit respondentů podpora vědy, výzkumu a vzdělávání.

Dosavadní pomoc státu hodnotí respondenti neutrálně. Vládou zvažované formy pomoci hodnotili poměrně pozitivně, k samotnému provedení jednotlivých programů podpory však již měli výhrady. Kritika se týkala zejména realizace úvěrových programů COVID.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Průzkum: Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí
    Češi při boji s inflací nejčastěji zvažují investice do zlata, nemovitostí nebo uložení peněz na termínovaný vklad. Zatímco zlato by volilo přes 25 procent lidí, termínovaný vklad nebo investici do nemovitostí přes 22 procent Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Median pro společnost Golden Gate mezi 2000 respondentů.
  • Průzkum: Češi se obávají hlavně ekonomické krize, stouply ale obavy z uprchlíků
    Největší podíl Čechů - téměř dvě třetiny - se obává světové ekonomické krize. Poklesl strach ze surovinové krize, ale značně opět stouply obavy z uprchlíků, které nyní považují za hrozbu skoro tři pětiny obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného loni od konce září do začátku prosince.
  • Průzkum: Čínská ekonomika se ještě plně nezotavila z dopadů viru
    Čína se z hospodářských dopadů šíření koronaviru zotavuje rychleji než ostatní přední ekonomiky, na úplné zotavení si však bude muset ještě minimálně čtvrt roku počkat. Podle serveru CNBC to ukázaly výsledky pravidelného průzkumu mezi vedoucími pracovníky čínských podniků.
  • Průzkum ČSOB: Většina firem je spokojená s aktuálním kurzem koruny k euru
    Pro většinu malých a středních firem je podle průzkumu ČSOB současná hladina kurzu koruny k euru, která nedávno prolomila 15letý rekord, dobrou zprávou. Na 51 procent z nich je podle průzkumu spokojená a víc než třetina je spokojená "napůl." Nespokojenost s kurzem vyjádřilo pouze 15 procent oslovených firem a podnikatelů, vyplývá z šetření ČSOB Index očekávání firem mezi 400 respondenty.
  • Průzkum: Díky vakcíně investoři vložili do akcií rekordní sumu
    Euforie kolem vakcíny na nový koronavirus způsobila, že investoři ochotněji nakupují rizikovější aktiva. Jen za poslední dva týdny vložili do akcií rekordních 71,4 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč), nakupovali zejména ty nejvíce podhodnocené tituly. Ukázaly to výsledky průzkumu, který dnes zveřejnil finanční ústav Bank of America. Klesl naopak zájem o zlato.
  • Průzkum: Drobní investoři i při rostoucích obavách vyčkávají
    Na 66 procent českých a 56 procent světových drobných investorů ponechává svoje portfolia beze změny i v situaci, kdy rostou obavy z inflace a slábnoucího ekonomického oživení. Růst cen v ekonomice přitom nyní považuje za hlavní hrozbu pro svoje investice polovina Čechů. Ukázal to pravidelný čtvrtletní průzkum Retail Investor Beat společnosti eToro mezi 6000 respondenty ve 12 zemích včetně ČR.
  • Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
    Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující korunu. Vyplývá to bleskového online průzkumu ČSOB mezi více než stovkou firemních klientů.
  • Průzkum: Dvě třetiny lidí si myslí, že zavedení eura v ČR pro ně nebude přínosné
    Víc než dvě třetiny lidí si myslí, že pro ně přijetí eura v Česku nebude prospěšné. Naopak zhruba pětina veřejnosti je přesvědčena o prospěšnosti společné evropské měny. Vyplývá to bleskového průzkumu agentury Median pro Radiožurnál, jehož výsledky dnes zveřejnil iROZHLAS. O přijetí eura by chtělo 60 procent dotázaných rozhodovat v referendu.
  • Průzkum ECB: Ekonomika eurozóny letos klesne o 5,5 procenta
    Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi profesionálními prognostiky. V příštím roce by se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny mohl podle průzkumu zvýšit o 4,3 procenta.
  • Průzkum: Ekonomická aktivita v eurozóně slábne rychleji, než se čekalo
    Ekonomická aktivita v eurozóně slábne rychleji, než se čekalo. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky za červenec dnes oznámila organizace S&P Global. Poptávka v dominantním sektoru služeb se snížila, zatímco výroba v továrnách klesá nejrychleji od začátku pandemie covidu-19.
  • Průzkum: Eurozóna je v nejhlubší recesi za svou existenci
    Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové dotazovaní agenturou Reuters. Podle posledního průzkumu, který agentura vedla od minulého úterý a zveřejnila dnes, klesla ekonomika eurozóny v prvním kvartálu mezičtvrtletně o 3,1 procenta a ve druhém kvartálu se sníží o 9,6 procenta.
  • Průzkum: Finanční šéfové v regionu jsou optimističtější než OECD
    Finanční ředitelé ve střední Evropě jsou optimističtější než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a místní vlády. Na 45 procent z nich si myslí, že v následujících třech letech se tržby nezmění, nebo dokonce porostou. Téměř všichni míní, že dopady koronaviru nebudou pro firmy likvidační. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy EY mezi 250 finančními šéfy v regionu.
  • Průzkum: Firemní šéfové jsou pesimističtí
    Šéfové firem z celého světa jsou ohledně globálních hospodářských vyhlídek nejpesimističtější za poslední...
  • Průzkum: Firmy čekají vyšší inflaci i v roce 2024, tři čtvrtiny nad pět procent
    Firmy a podnikatelé se domnívají, že vyšší inflace zůstane v české ekonomice i v roce 2024. Téměř tři čtvrtiny odhadují celoroční inflaci nad pět procent a každá desátá firma si myslí, že spotřebitelské ceny meziročním tempem růstu překonají dvoucifernou hodnotu. Vyplývá to z říjnového průzkumu ČSOB Index očekávání firem, jehož se účastnilo více než 400 malých a středních podniků a živnostníků.
  • Průzkum: Firmy se bojí, že spory mezi USA a Čínou potrvají roky
    Americké podniky působící v Číně mají čím dál větší obavy, že obchodní spory mezi Pekingem a Washingtonem budou pokračovat ještě několik let. Vyplývá to podle agentury AP z výsledků výročního průzkumu americké obchodní komory v Šanghaji a poradenské společnosti PWC China.
  • Průzkum: Firmy z USA v Číně trápí nedostatek zaměstnanců
    Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 procent firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu. Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (AmCham) v Šanghaji.
  • Průzkum: Inflace se obává 49 procent Čechů, je hlavním zdrojem obav
    Inflace je hlavním zdrojem obav pro českou veřejnost, strach z ní má 49 procent lidí. Lidé se obávají především zdražování bydlení, což je oblast, ve které vidí jen málo příležitostí na další omezování spotřeby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky má ČTK k dispozici.
  • Průzkum: Inflace v eurozóně v příštích dvou letech zůstane nad cílem ECB
    Inflace v eurozóně by měla klesat o něco výrazněji, než se předpokládalo. V příštích dvou letech by se však měla dál držet nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to podle agentury DPA z výsledků průzkumu institutu ZEW mezi 125 odborníky na finanční trh.
  • Průzkum: Investice z USA a Evropy do Číny často směřují přes daňové ráje
    Americké a evropské investice do Číny z velké části směřovaly přes firmy v daňových rájích, které si tam zřídily čínské podniky. Zahraniční napojení na čínská aktiva je tak zřejmě mnohem větší, než zaznamenávají oficiální statistiky. Vyplývá to z průzkumu, na který upozornila agentura Bloomberg. Investoři z USA a Evropy na konci roku 2020 vlastnili akcie a dluhopisy za 1,4 bilionu USD (31,7 bilionu Kč), které vydaly firmy z daňových rájů pod kontrolou čínských společností, jako je Alibaba Group a Tencent.
  • Průzkum: Investoři hledí na ekonomiku eurozóny s obavami
    Důvěra investorů v současnou ekonomiku eurozóny se v srpnu příliš nezměnila, v souvislosti s narůstajícími obavami z vývoje amerického hospodářství i s případným dopadem emisního skandálu automobilek se však zhoršil výhled do budoucnosti. Vyplývá to z dnešní zprávy výzkumné společnosti Sentix.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
GKFX
Fio banka
reklama
InstaForex rijen 2024