Středa 22. ledna 2025 05:37
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

Průzkum: Investoři hledí na ekonomiku eurozóny s obavami

07.08.2017 13:54  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Důvěra investorů v současnou ekonomiku eurozóny se v srpnu příliš nezměnila, v souvislosti s narůstajícími obavami z vývoje amerického hospodářství i s případným dopadem emisního skandálu automobilek se však zhoršil výhled do budoucnosti. Vyplývá to z dnešní zprávy výzkumné společnosti Sentix.

Index nálady investorů v srpnu klesl na 27,7 bodu z červencových 28,3 bodu a byl tak v souladu s očekáváním analytiků, kteří jeho hodnotu podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 27,8 bodu. Index sledující očekávání ohledně budoucího hospodářského vývoje se však snížil z 19,8 na 16 bodů. "Je stále zřetelnější, že ekonomika začíná ztrácet páru," konstatuje Sentix. "Očekávání klesá po celém světě, v čele s USA, kde index padá už pět měsíců. V Německu se na něm podpisuje skandál automobilového průmyslu," dodává. Sentix vychází z názoru 1037 investorů, které oslovil v období od 2. do 5. srpna.

Ve Spojených státech se index nálady investorů v srpnu snížil na 14,1 bodu ze 14,8 bodu v červenci. V Německu index klesá už tři měsíce, v srpnu spadl na 33,2 bodu z červencových 37,5 bodu, přičemž index výhledu propadl z 12,5 na 5,75 bodu právě kvůli problémům automobilek.

Podle zprávy mnichovského institutu Ifo z minulého týdne podnikatelská nálada v Německu v červenci pokračovala v růstu a nečekaně vystoupila na nový rekord. Sentix ale zdůraznil, že jeho šetření jasně ukázalo, že hybná síla ekonomiky už je za zenitem.

Index současné nálady investorů v eurozóně stoupl na 40 bodů. Tento index roste už osm měsíců a je nejvyšší od listopadu 2007. Nicméně Sentix nepředpokládá brzký posun v měnové politice Evropské centrální banky. Důvodem je oslabení inflačních tlaků a obavy z vývoje americké a německé ekonomiky.

"Důvody v obou případech pramení z domácích problémů, na příčinách posunu hospodářského cyklu ale koneckonců nezáleží. Prezident ECB Mario Draghi zřejmě zůstane opatrný kvůli oběma faktorům," uzavírá Sentix.

Zdroj: Reuters, ČTK, Sentix, Ifo

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Průzkum: Ekonomická elita nepočítá s rychlým oživením ekonomiky
    Čeští majitelé firem, podnikatelé a vrcholoví manažeři nepočítají s rychlým oživením ekonomiky. Více než třetina z nich předpokládá několikaleté zotavování. Vyplývá to z červnového průzkumu J&T Banky, do něhož se zapojilo 134 majitelů velkých a středních firem, podnikatelů a představitelů vrcholového managementu.
  • Průzkum: Eurozóna je v nejhlubší recesi za svou existenci
    Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové dotazovaní agenturou Reuters. Podle posledního průzkumu, který agentura vedla od minulého úterý a zveřejnila dnes, klesla ekonomika eurozóny v prvním kvartálu mezičtvrtletně o 3,1 procenta a ve druhém kvartálu se sníží o 9,6 procenta.
  • Průzkum: Finanční šéfové v regionu jsou optimističtější než OECD
    Finanční ředitelé ve střední Evropě jsou optimističtější než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a místní vlády. Na 45 procent z nich si myslí, že v následujících třech letech se tržby nezmění, nebo dokonce porostou. Téměř všichni míní, že dopady koronaviru nebudou pro firmy likvidační. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy EY mezi 250 finančními šéfy v regionu.
  • Průzkum: Firemní šéfové jsou pesimističtí
    Šéfové firem z celého světa jsou ohledně globálních hospodářských vyhlídek nejpesimističtější za poslední...
  • Průzkum: Firmy čekají vyšší inflaci i v roce 2024, tři čtvrtiny nad pět procent
    Firmy a podnikatelé se domnívají, že vyšší inflace zůstane v české ekonomice i v roce 2024. Téměř tři čtvrtiny odhadují celoroční inflaci nad pět procent a každá desátá firma si myslí, že spotřebitelské ceny meziročním tempem růstu překonají dvoucifernou hodnotu. Vyplývá to z říjnového průzkumu ČSOB Index očekávání firem, jehož se účastnilo více než 400 malých a středních podniků a živnostníků.
  • Průzkum: Firmy se bojí, že spory mezi USA a Čínou potrvají roky
    Americké podniky působící v Číně mají čím dál větší obavy, že obchodní spory mezi Pekingem a Washingtonem budou pokračovat ještě několik let. Vyplývá to podle agentury AP z výsledků výročního průzkumu americké obchodní komory v Šanghaji a poradenské společnosti PWC China.
  • Průzkum: Firmy z USA v Číně trápí nedostatek zaměstnanců
    Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 procent firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu. Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (AmCham) v Šanghaji.
  • Průzkum: Inflace se obává 49 procent Čechů, je hlavním zdrojem obav
    Inflace je hlavním zdrojem obav pro českou veřejnost, strach z ní má 49 procent lidí. Lidé se obávají především zdražování bydlení, což je oblast, ve které vidí jen málo příležitostí na další omezování spotřeby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky má ČTK k dispozici.
  • Průzkum: Inflace v eurozóně v příštích dvou letech zůstane nad cílem ECB
    Inflace v eurozóně by měla klesat o něco výrazněji, než se předpokládalo. V příštích dvou letech by se však měla dál držet nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to podle agentury DPA z výsledků průzkumu institutu ZEW mezi 125 odborníky na finanční trh.
  • Průzkum: Investice z USA a Evropy do Číny často směřují přes daňové ráje
    Americké a evropské investice do Číny z velké části směřovaly přes firmy v daňových rájích, které si tam zřídily čínské podniky. Zahraniční napojení na čínská aktiva je tak zřejmě mnohem větší, než zaznamenávají oficiální statistiky. Vyplývá to z průzkumu, na který upozornila agentura Bloomberg. Investoři z USA a Evropy na konci roku 2020 vlastnili akcie a dluhopisy za 1,4 bilionu USD (31,7 bilionu Kč), které vydaly firmy z daňových rájů pod kontrolou čínských společností, jako je Alibaba Group a Tencent.
  • Průzkum: Investoři kvůli obavám z růstu úroků prodávají technologické akcie
    Obavy z dalšího zvyšování základních úrokových sazeb vedou investory k tomu, že se v prvních týdnech nového roku odvracejí od akcií technologických firem. Ve svém průzkumu to dnes uvedla společnost BofA Securities, která spadá pod finanční ústav Bank of America.
  • Průzkum: Japonské firmy dál omezují práci na dálku navzdory zájmu zaměstnanců
    Japonské firmy pokračují v omezování práce na dálku poté, co japonská vláda v květnu přesunula covid-19 do méně rizikové kategorie nemocí. Mezi zaměstnanci je nicméně o práci na dálku velký zájem. Vyplývá to podle agentury Kjódó z červencového průzkumu, jehož výsledky zveřejnil institut Persol Research and Consulting.
  • Průzkum: Kapitalismus podle většiny lidí působí víc zla než dobra
    Většina lidí se domnívá, že kapitalismus ve své současné podobě přináší více škod než užitku. Vyplývá to z výsledků průzkumu poradenské společnosti Edelman, která oslovila přes 34.000 lidí v téměř třech desítkách zemí.
  • Průzkum: Každý čtvrtý Evropan tvrdí, že jeho finanční situace je nejistá
    Každý čtvrtý Evropan považuje svou finanční situaci za nejistou a více než polovina si myslí, že do tohoto bodu dospěje v následujících měsících. S odvoláním na průzkum agentury Ipsos o tom informoval britský list The Guardian. Až 80 procent lidí také uvedlo, že již museli učinit těžká rozhodnutí ohledně omezení výdajů.
  • Průzkum: Londýn si drží vedoucí pozici mezi finančními centry
    Londýn si navzdory nejistotě kolem odchodu Británie z Evropské unie drží vedoucí pozici mezi světovými finančními centry. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z žebříčku, který na základě průzkumu mezi odborníky a dalších kritérií sestavují společnosti Z/YEN Partners a China Development Institute (CDI). Praha se posunula na 58. místo z 69. příčky v předchozím březnovém žebříčku.
  • Průzkum: Mayové se v posledních dnech vrátila podpora voličů
    Zveřejnění předběžné dohody o vystoupení Británie z Evropské unie takřka způsobilo pád vlády britské premiérky Theresy Mayové, její podpora mezi voliči však o víkendu opět narostla. Nasvědčuje tomu nové vydání průzkumu agentury YouGov pro deník The Times. Zatímco minulý čtvrtek si její odchod z čela vlády přálo 47 procent dotázaných a jen 33 procent ji jako premiérku podporovalo, při šetření z tohoto pondělí a úterý se čísla v podstatě otočila.
  • Průzkum: Mezi investory roste pesimismus ohledně světové ekonomiky
    Globální investoři hodnotí vyhlídky světového hospodářství nejpesimističtěji od roku 2008, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Vyplývá to z říjnového průzkumu mezi manažery investičních fondů, jehož výsledky včera zveřejnila společnost Bank of America Merrill Lynch (BAML).
  • Průzkum: Naděje Rusů na kvetoucí ekonomiku klesly na úroveň 1998
    Naděje Rusů, že se dočkají rozkvětu ruské ekonomiky, klesly na úroveň roku 1998, uvedl dnes hospodářský list RBK s odvoláním na výsledky průzkumu agentury Gallup International. Rusové zažili v roce 1998 krach státních financí. Podle průzkumu v ekonomický rozkvět letos věří pouhých šest procent dotázaných, zatímco 47 procent Rusů se chystá na ekonomické potíže.
  • Průzkum: Největšími bublinami jsou bitcoin a technologické akcie
    Za největší bubliny na finančních trzích investoři v současnosti považují bitcoin a akcie amerických technologických podniků. Vyplývá to podle serveru CNBC z výsledků průzkumu společnosti Deutsche Bank.
  • Průzkum: Němci kvůli obavám z recese mění i přístup k nákupům
    Téměř tři čtvrtiny lidí v Německu mají obavy z hospodářské recese a mění kvůli tomu i přístup k nákupům. Podle průzkumu společnosti YouGov, který si objednala poradenská firma Simon-Kucher & Partners, většina respondentů v případě recese počítá s omezením výdajů na nové oblečení, dovolenou či volnočasové aktivity. Téměř polovina by pak omezila návštěvy restaurací. Informovala o tom agentura DPA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex