Odklon dopravy od Suezského průplavu ztěžuje situaci egyptské ekonomiky
Odklon lodní dopravy od Suezského průplavu v důsledku útoků jemenských povstalců Húsíů na lodě proplouvající Rudým mořem ztěžuje situaci už tak strádající egyptské ekonomiky. Téměř všechny hlavní zdroje zahraniční měny pro Egypt, tedy vývoz zemního plynu, cestovní ruch, převody peněz Egypťanů pracujících v zahraničí a nyní i příjmy ze Suezského průplavu se v poslední době dostaly pod silný tlak. Roste potřeba reforem a pomoci ze zahraničí, píše agentura Reuters.
Předseda Správy Suezského průplavu minulý týden uvedl, že za prvních 11 lednových dní klesly příjmy z provozu průplavu o 40 procent. Za rok do loňského 30. června přitom vydělal průplav Egyptu rekordních 8,76 miliardy dolarů (téměř 200 miliard Kč) a ve třetím čtvrtletí dalších 2,40 miliardy dolarů (téměř 55 miliard Kč).
Generální ředitel přepravní společnosti Maersk ve středu uvedl, že očekává, že narušení lodní dopravy způsobené útoky na plavidla bude pravděpodobně trvat nejméně několik měsíců. Maersk a další velké lodní společnosti daly pokyn stovkám komerčních lodí, aby se vyhýbaly Rudému moři, a poslaly plavidla na delší trasu kolem Afriky.
"Pokud bude pokles příjmů ze Suezského průplavu pokračovat, může to být vážná rána. Je to velká komplikace, protože je to přímý zdroj devizových příjmů pro vládu," řekl Reuters analytik Allen Sandeep ze společnosti Naeem Brokerage.
Další zdroje příjmů, jako jsou převody peněz od dělníků pracujících v zahraničí, směřují především k soukromým osobám. Ty se ale podle údajů centrální banky v rozpočtovém roce, který skončil 30. června, propadly o 9,85 miliardy dolarů a v červenci až září o dalších 1,93 miliardy dolarů. Egypťané v zahraničí se zdráhají posílat výdělky domů. Vadí jim, že oficiální kurz je podstatně nižší, než jaký nabízí černý trh, a že peníze rychle znehodnocuje inflace.
Kurz egyptské libry na černém trhu klesl z 39 EGP před vypuknutím války v Pásmu Gazy 7. října na přibližně 57 EGP za dolar. Oficiální kurz zůstává od března na pevné úrovni 30,85 libry za dolar. Inflace je rekordně vysoká od června, v prosinci dosáhla 33,7 procenta.
Vývoz zemního plynu klesl podle údajů centrální banky v období od července do září meziročně o dvě miliardy dolarů. Na vině byl pokles místní produkce a nižší mezinárodní ceny. Ve fiskálním roce 2022/2023 Egypt vyvezl zemní plyn za 7,20 miliardy dolarů.
Cestovní ruch pak vydělal v sezoně 2022/2023 rekordních 13,63 miliardy dolarů. Od vypuknutí krize v Pásmu Gazy slábne, i když údaje o příjmech za měsíce počínaje zářím vláda nezveřejnila.
Mnozí analytici se domnívali, že Egypt vyčkával s devalvací měny a dalšími bolestivými reformami potřebnými k nastartování ekonomiky až do poloviny prosince, kdy se konaly prezidentské volby. Podle očekávání zvítězil prezident Abdal Fattáh Sísí, který podle úřadů získal asi 90 procent hlasů. "Když to všechno shrneme, zdá se, že se egyptská krize blíží na rozcestí," uvedl analytik James Swanston ze společnosti Capital Economics.
Zdroj: Reuters, ČTK, Naeem Brokerage, Capital Economics
Čtěte více
-
Odchod Řecka z eurozóny by německé banky příliš nezasáhl
Případné vystoupení Řecka z eurozóny by německý bankovní systém příliš zasáhnout nemělo, protože úvěrová... -
Odchod Řecka z eurozóny je teď jedna ku třem
Pravděpodobnost, že Řecko v nadcházejících měsících odejde z eurozóny, je teď minimálně jedna ku třem. -
Odchod Řecka z eurozóny si nikdo nepřeje
Odchod Řecka z eurozóny si nikdo nepřeje, vysvětlil předseda Evropské rady Donald Tusk, proč se... -
Odchod zahraničních firem z Ruska ohrožuje podle analýzy až osm milionů míst
Až osm milionů pracovních míst v různých odvětvích v Rusku může být ohroženo kvůli odchodu zahraničních firem. S odvoláním na studii moskevského Centra strategických studií (CSR) to dnes napsal ruský podnikatelský list RBK. Prezident Vladimir Putin si na úterní poradě o ekonomických otázkách pochvaloval, že nezaměstnanost v Rusku podle něj klesla na historické minimum. -
Odchod z EHS by přinesl Británii komplikace
Pokud Británie v rámci odchodu z Evropské unie opustí rovněž Evropský hospodářský prostor (EHS)... -
Odchod z EU by podle některých ekonomů Británii pomohl
Odchod Británie z Evropské unie by pro britské hospodářství znamenal přínos, ekonomika by totiž mohla... -
Odchod z EU by prý Británii poškodil
Odchod Británie z Evropské unie by výrazně poškodil britskou ekonomiku a mohl by zhoršit pozici Londýna ve... -
Odchod z jednotného trhu by Británii mohl stát 4 % HDP
Británie by v případě odchodu z jednotného evropského trhu mohla přijít až o čtyři procenta hrubého domácího produktu... -
Odklad jednání o brexitu prý poškodí trhy
Pokud bude Británie se začátkem jednání o odchodu země z Evropské unie čekat do října, kdy plánuje odstoupit premiér... -
Odklad zvýšení cel zvedl evropské akcie
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit zvýšení cel na dovoz čínského zboží do Spojených států plánované na 1. března povzbudilo evropské akciové trhy. Evropské akcie navázaly na vzestup asijských akciových trhů a obchodují se nejvýše od začátku října. Daří se především automobilkám a těžařům. Index německých akcií DAX přidával po 10:00 SEČ 0,5 procenta na 11.512 bodů a je na ročním maximu. Panevropský index STOXX 600 zpevnil o 0,2 procenta na 373,18 bodu a byl nejvýše od 10. října. -
Odklon Evropy od úspor je převážně rétorický
Při sledování některých evropských představitelů, zejména těch francouzských, je možné si myslet, že období... -
Odkup řeckých dluhopisů prý skončil úspěšně
První fáze choulostivé operace odkupu řeckých státních dluhopisů, která začala v pondělí... -
Odliv kapitálu z Číny prý letos zpomalí
Globální investoři zřejmě v letošním roce stáhnou z Číny kapitál ve výši 538 miliard USD. Důvodem je zpomalující ekonomika... -
Odliv kapitálu z Ruska byl ve 3Q poloviční
Čistý odliv kapitálu z Ruska se ve třetím čtvrtletí snížil na polovinu ve srovnání s předešlým kvartálem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které včera zveřejnila ruská centrální banka. Objem kapitálu odtékajícího z Ruska se sleduje coby ukazatel toho, do jaké míry na ekonomiku doléhají mezinárodní protiruské sankce a napjaté vztahy se Západem kvůli krizi na Ukrajině. -
Odliv vkladů z řeckých bank se zastavil
Objem vkladů v řeckých bankách se v srpnu zvýšil o čtvrt procenta na 121,14 miliardy eur z červencových... -
Odliv vkladů z řeckých bank se zrychlil
Odliv vkladů z řeckých bank se dnes zrychlil na zhruba 400 milionů eur. Agentuře Reuters to sdělili řečtí bankéři... -
Odliv vkladů z řeckých bank se zrychluje
Tempo odlivu vkladů z řeckých bank se dál zrychluje a nyní je trojnásobné proti minulému týdnu. Za poslední... -
Odliv vkladů z řeckých bank zrychlil
Odliv vkladů z řeckých bank ve středu a ve čtvrtek nabral na rychlosti, přesáhl za oba dny jednu miliardu eur... -
Odměny obchodníků na Wall Street klesly
Odměny obchodníků na Wall Street klesly loni na tříleté minimum. Průměrná odměna tamních makléřů loni činila... -
O dohodě o investicích mezi EU a Čínou se jedná již sedm let
- Čína a Evropská unie zahájily jednání o investiční dohodě během vrcholné schůzky Čína-EU v listopadu 2013. Pak ale jednání několik let vázlo. Brusel si stěžoval, že Čína neplní sliby ohledně omezování unijních investic na tamním trhu. K proměně postoje Pekingu a uzavření dohody mezi Čínou a EU zřejmě přispělo ekonomické napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Letos jednání také ovlivnila pandemie nového typu koronaviru. Od listopadu 2013 se konalo podle agentury AFP 35 obchodních schůzek, z toho deset v letošním roce.