Zákaz vývozu čipů
Je to již téměř rok, co USA omezily vývoz čipů do Číny a Ruska. Tento zákaz přímo zasahuje hlavní hvězdy posledních měsíců, jako je Nvidia a AMD. Nejedná se o úplný zákaz vývozu, ale čipy smějí být dováženy pouze do čínských firem, které mají vývozní licenci. Tím Američané udržují technologii pod svým dohledem. Čína nemůže vyvíjet vlastní zařízení s čipy a následně je samostatně prodávat. Úplný zákaz ze strany USA je však momentálně nemožný, protože Čína stále vyrábí většinu technologických zařízení.
Vývoj ceny akcií Nvidia ukazuje, že geopolitika může ovlivnit osud této nejvýkonnější akcie z indexu Nasdaq.
Zákaz pronájmu cloudových služeb
Rozšíření sankcí se netýká pouze nových čipů, ale vláda USA také zvažuje zařazení zákazu pronájmu cloudových služeb. Americké společnosti by neměly pronajímat své cloudové služby čínským firmám zabývajícím se umělou inteligencí. Americká vláda tímto krokem usiluje o udržení přednosti v sektoru umělé inteligence.
Amerika lobuje u svých spojenců, jako je Jižní Korea, Japonsko a Nizozemsko, aby se i tyto země přidaly k sankcím a omezily Číně přístup k nejmodernějším čipům a novým technologiím.
Jaké kroky podnikne Čína?
Nejzajímavějším na celé situaci není pouze seznam nových produktů a služeb, které Amerika zakazuje, ale spíše reakce Číny. Zatím se Čína převážně drží pasivního postupu. Minulý měsíc zakázala dovoz výrobků od společnosti Micron jako reakci na zákaz dovozu některých čínských firem do USA z důvodů bezpečnosti. Zákaz na Micron nemá velký dopad na Čínu, protože může snadno nahradit jejich výrobky jihokorejskými firmami Hynix a Samsung. Stejným způsobem se dá očekávat, že Čína odpoví zákazem pro čínské firmy dodávat své zboží do USA. Zatím se konflikt dotýká především rozvinutých firem, jejichž akcie výrazně rostly, takže drobná korekce by neměla nikomu ublížit. Nicméně eskalace napětí by se projevila zejména nárůstem cen zboží. V době, kdy bojujeme s inflací, by to nebylo pro západní svět příliš příznivé.
Matěj Široký