BTC DOMINANCE:
U BTC dominance sledujeme posledních pár měsíců korektivní strukturu, kterou anotujeme jako subvlnu „4“ pokračujícího uptrendu pětivlnné struktury „12345“. Pohybujeme se v channelu za doprovodu overlapping struktur, což je známka korektivní formace, kdy po jejím dokončení můžeme očekávat pokračování hlavního trendu = UPTREND. Target pro dokončeí této „((abc))“ struktury sledujeme od začátku prosince k cca 65,5-64,8%, kde se nachází nejen důležité trendové supporty, ale vychází nám zde i 1:1 Extension vlny „((a)) : ((c))“.
Target máme určený, ale co to znamená pro BTC a ostatní altcoiny?
BTC DOMINANCE vs EOSBTC:
Bitcoin dominance nám v jednoduchosti ukazuje, kdy můžeme u altcoinů očekávat posilování (alt season) a kdy naopak oslabování vůči BTC (vznikání nových nedobrovolných HODLerů). Pokud dominance roste, je kapitál „vytahován“ z ostatních altcoinů, čímž nejvíce trpí právě páry s BTC. Pro nejlepší vysvětlení můžeme použít graf EOSBTC, aDABTC, LTCBTC, nebo jakýkoliv velký alt v páru s BTC. Zde máme srovnání dominance Bitcoinu právě s EOSUSD a je krásně vidět, jak do sebe vše zapadá.
Všimněte si, jakou strukturu má EOSBTC. Vypadá tato struktura impulzně? Jako by byla v nějakém silném uptrendu, kdy překonávám jeden channel za druhým a celý trend nabírá na obrátkách tak jako pár EOSUSD? Nope, nemáme. Celá struktura odpovídá jasné korekci v rámci downtrend a jakýkoliv růst, bude v dalších týdnech postrestán a EOS půjde otestovat zpět hranici kolem 3000 sats.
Korektivní struktura má totiž jednu důležitou vlastnost – po jejím dokončení je celý korektivní pohyb smazán!
U struktury EOSBTC navíc dokážeme zanotovat prostřední vlnu jako trianglovou formaci, což je jen další střípek do skládačky, že se jedná o korektivní „((abc))“ formaci. Od 6.9.2019 přešla struktura BTC dominance do korekce v rámci uptrendu a struktura EOSBTC do korekce v rámci downtrendu. Jakmile se tyto pohyby dokončí, můžeme očekávat pokračování hlavních trendů. Buďte tedy opatrní, co se týče párů s BTC, protože jejich uptrend je velmi limitovaný a EOSBTC zatím vychází ideálně k cca 4804-5053 sats, kde se nachází silná rezistenční zóna. Jako alternativní maximální hodnotu uvažuji hranici 5700 sats, protože nevíme zatím, jak silná bude reakce u EOSu jakmile půjde BTC dominance o další 2% níž.
Ve zkratce to znamená následující: Nad první hranici = 4800-5000 sats byste měli držet maximálně 20% otevřené pozice, protože se dostaneme do teritoria, kde přijde rychlý dump, který vyšle marketu jasný signál, že tento růst je dokončen. Sledujte stav dominance, jakmile dojde EOSBTC do této zóny, to nám nejvíce napoví.
Toto se dá aplikovat na jakýkoliv velký alt v páru s BTC bez ohledu na to, jaké měly pohyby v předchozích dnech. Buďte tedy opatrní a konzervujte profity.
Co bude s alty v páru s USD?
Alty v páru s USD s největší pravděpodobností dokončí aktuální pětivlnné uptrendy a půjdou do korekce. Korekce u Crypto bývají hluboké a dlouhé, takže bych se nedivil, kdyby po dokončení aktuálních uptrendů přešly alty do cca 3 měsíční korekce, kdy se LTC vrátí k cca 50,-USD a například Ethereum zpět k cca 135-148,-USD. Vzhledem k potenciálnímu nárůstu dominance půjde BTC také do korekce, ale ne tak hluboko jako velké alty v páru s BTC. Short term sleduji u ETH dosažení hranice 200,-USD a u LTC hranice 77-80,-USD.
BTC/USD:
Long term target máme stále stejný k cca 10500-11000,-USD. Do této zóny se můžeme dostat bez hlubší korekce, kdy bohužel necháme většinu trhu za sebou a BTC bude mít spíše sideways pohyb, než rozumný retracement k cca 8000,-USD a poté pokračování uptrendu.
Na intradenní bázi sledujeme short term target k cca 9813-9926,-USD, kde uvažujeme dokončení subvlny „((i))“ pokračujícího uptrendu. Osobně bych byl tak spíše pro hlubší korekce zpět k cca 8240-8500,-USD a poté teprve pokračování uptrendu, ale BTC se většinou nechová rozumně a nedává šanci k dalšímu vhodnému vstupu.
Zatím je market v dobré kondici a uptrendy by měly pokračovat, ale postupně vybírám zisky a nechávám otevřené menší pozice, pro ochranu proti nečekanému dumpu. Indikátory jako RSI, MACD i Histogram zatím také v dobré kondici, takže dump přijde, jen si ještě chvíli počkáme.
ETHEREUM
ETH/USD:
Například u Etherea v páru s USD stále sledujeme také leg up k otestování hranice 200,-USD a aktuální konsolidaci bereme jako korekci v rámci pokračujícího uptrendu. Zde sledujeme dokončení vlny „3“ a přechod do ostřejší korekce vlny „4“ ideálně zpět k 170-175,-USD, případně 155-158,-USD. Uvidíme, jaká bude reakce a jak silné zamítnutí nás čeká právě na hranici 200,-USD. U BTC dominance sledujeme leg down, takže zde musíme dodržet směr trendu a sledovat leg up.
ETH/BTC:
Leg up v páru s USD podporuje i stav páru s BTC, kde stále trackujeme veliký triangl v progressu, který značí, že ETH v páru s BTC doplatí nejspíše na odraz u dominance Bitcoinu a budeme se zde v dalších měsících držet spíše sideways, než že bychom měli impulzní pokračování uptrendu jako v případě páru s USD.
ETH/USD vs ETH/BTC:
Toto je tedy závěrem korelace, kterou sledujeme na delší časový horizont, kdy páry s USD půjdou obecně do subvlny „(2)“ a páry s BTC půjdou do vlny „D“ velkého trianglu. Pokud s eBitcoin dominance opravdu odrazí dle predikce páry s USD budou pokračovat na nová high, ale páry s BTC se budou držet v tomto velikém trianglu, takže je long term rozhodně lepší se soustředit na trading BTC, případně altů v páru s USD.
Nechť vás síla provází!
Marek Vaňha – GOLDEN POCKET