Ropa pokračovala v dalším růstu nad 50 USD, což podporuje důležité indexové sektory. Další makrodata z tohoto týdne (po extrémně špatném NFP reportu ze začátku měsíce) vyzněla docela dobře, např. týdenní dávky v nezaměstnanosti či velkoobchodní tržby.
Sázky na červnové zvýšení sazeb se prudce snížily, nicméně je to poslední šance Fedu na změnu v tomto pololetí (1H2016), což by statisticky historicky vypadalo dobře (Fed zvyšoval pomaličku, ale vždy min. 1x za pololetí).
Technicky jsme se na býčím swing signálu (running konsolidace po výraznějším rychlém pohybu nahoru) posunuli na SPX k dalším rezistenčním oblastem a na velké longy to samozřejmě vůbec nevypadá. Od včerejška koriguje ropa a směřuje ke kulaté úrovni 50 USD +/-, dnes již zajímavou korekci lze vidět i na indexech.
Vzhledem k tomu, že nás brzy čekají dvě zásadní globální kurzotvorné informace – Fed a hlasování o Brexitu, určitě je vhodné být nyní defenzivnější než obvykle (= nevstupovat do velkých long obchodů, ponížit či částečně zahedžovat případné držené indexové long pozice?).
Měnový pár EUR/USD na překvapivě špatných pátečních Nonfarm Payrrolls datech (NFP report) skokově posílil na 1,1350 +/- a postupně si došel až k 1,1400 úrovni, která je vždy prodejní. Nad ní tento pár v posledním roce a půl nikdy nevydržel déle než 2 dny, pouze 1x to bylo necelé 4 dny.
Z komentářů a akcí nejdůležitějších centrálních bank (Fed, ECB) nadále jasně vyplývá, že americké úroky budou brzy zvýšeny a naopak Evropa bude dále kvantitativně uvolňovat a zvažovat další snížení záporných úroků. A to určitě není důvod pro nějaké střednědobější posílení eura / oslabení dolaru.
Obchodně samozřejmě nadále aplikuji osvědčenou obchodní strategii = postupné prodeje eura do růstu páru výrazně nad technickou Fair Value (F.V.) oblast po 50 pipech s Profit-Targety 100 pipů.
Měnový pár GBP/USD nám ukazuje a maluje technické úrovně, na které se s dalšími zprávami k přicházejícímu Brexit hlasování bude chtít obchodovat.
Zajímavé je, že dřívější mediální zmínky o zvýšení pravděpodobnosti Brexitu (výsledky výzkumů, komentáře britských politiků či starostů apod.) posílaly libru z její platné technické férové hodnoty 1,4600 +/- vždy poměrně výrazně dolů. Poté se s uklidňováním situace libra vzpamatovala a vracela se k 1,4600 +/-. V posledních dnech výzkumy ukazují, že se procento Brexit pozitivních zvyšuje, nicméně libra již nereaguje způsobem jako dříve (výrazný pokles).
Otázkou je, co toto naznačuje. Mně osobně to indikuje pouze malé obavy Market Moving institucí z úspěchu Brexit hlasování, což by po potvrzení tohoto znamenalo skok libry na páru s dolarem min. na 1,5000 +/-.
Ovšem, podobně jako na indexech, je vhodné být do dalších dnů více defenzivní a na případný pohyb, ať nahoru či dolů, nevsázet desítky lotů?
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč