Daleko více než sazbami jsou trhy poslední dny ovlivňovány cenou ropy. Jakmile ropa roste, vidíme na akciových trzích rally. Naopak při poklesech ceny ropy oslabují i indexy. Aktuálně by se přes ropu dalo docela dobře akciovými trhy (respektive indexy) manipulovat. Zřejmě to dříve či později někoho z takzvaných market moving institucí napadne či napadlo. Stačí po poklesech ropy a trhů nakoupit indexové futures a posléze přijít s nějakou důležitou zprávou, spekulací či komentářem k ropě. Například nepodložené info o možné dohodě k omezení těžby OPECem či medializovaná nová analýza nějaké velké banky o dosažení dna na ceně ropy nebo o vyšší než očekávané spotřebě a cílování ceny někam k 60 - 70 USD do roka apod. Výraznější růst ceny ropy by v současné náladě vyvolal i 5% růst indexů během 2 - 3 dnů. Na futures by to představovalo zajímavý zisk i pro instituce (či i pro rozpočty zemí trpících nízkou cenou ropy).
Na americkém akciovém indexu S&P 500 se od listopadu formuje docela pěkný střednědobý býčí technický pattern – bullflag (býčí vlajka), jehož cílem by mělo být minimálně all-time maximum z léta. Long pozice možno dále držet a případné poklesy opět rozumně long akumulovat.
Na měnovém páru EUR/USD i přes sebevětší snahu nevidím v posledních dnech žádný obchodní signál ani zajímavý technický pattern. Prudký skok nahoru díky zasedání ECB počátkem prosince byl pouze lehce korigován a ani zvýšení sazeb v USA již eurodolar nedokázalo poslat zpět k 1,05 +/- úrovním, o paritě ani nemluvě?
Nadále platí, že nejdůležitější technickou i obchodní úrovní na tomto měnovém páru je 1,11 +/-, ke které se poslední rok eurodolar velmi rád vrací (jak shora tak zdola). Dobrý support pro vstup do swing long obchodů je aktuálně na 1,08, slabší pak na 1,09 (long pouze s menší pozicí). Rezistence a tedy Profit-Targety jsou logické a jasně viditelné z grafu = 1,10 a 1,11. Short obchody budu zvažovat až nad 1,1200.