Právě poslední v řadě, kanadský dolar, byl z výše zmiňovaných měn letos nejvíce odolný vůči USD. Za posledního půl roku kanadský dolar přezdívaný i jako „loonie“ dokonce vůči USD mírně posílil. Nicméně pohled na týdenní graf očima technické analýzy naznačuje, že CAD docházejí síly a USD podle všeho bude mít nad ním v nejbližších měsících převahu.
USD/CAD se pohybuje od září roku 2012 v nahoru mířícím trendovém kanálu, kde před ním stojí rezistence shodná s Fibonacciho úrovní 50,0 (1,123) a s maximy z letošního března. V případě, že by tato rezistence nebyla napoprvé překonána, lze očekávat pokles USD/CAD k dolní hraně zeleného rostoucího kanálu s velmi silným supportem 1,08, jež je v konfluenci s průměrem 200 posledních týdenních zavíracích cen (růžově). Nicméně po překonání hodnoty 1,123 se USD/CAD pravděpodobně otevře cesta k Fibonacciho hladině 61,8.
Vývoj měnového páru USD/CAD (týdenní graf – W1):
Kanadská centrální banka (BoC) plánuje letos ponechat monetární politiku beze změny. Zvýšení úrokových sazeb bude s velkou pravděpodobností v Kanadě provedeno až poté, co se k tomuto kroku přinutí USA. Ekonomiky USA a Kanady jsou totižto silně provázané kvůli jejich blízké geografické poloze, proto i tamní monetární politiky jdou ruku v ruce. Avšak tempo a směr zpravidla určují USA, což dokazuje i graf níže.
Srovnání vývoje základní úrokové sazby v USA (fialově) a Kanadě (oranžově) od roku 2000:
Zvýšení úrokových sazeb v Kanadě nebude pro tamní centrální banku lehkým rozhodovacím krokem, protože jde o velmi citlivé téma vzhledem k výraznému zadlužení domácností. Ty by v případě vyšších úrokových sazeb mohly mít problémy se splácením půjček. Rovněž se v zemi javorových listů spekuluje o nemovitostní bublině, a to zejména v městech Toronto a Vancouver, kde hrozí pokles cen nemovitostí. Právě vyšší úrokové sazby by mohly utlumit poptávku po bydlení a snížit ceny bydlení, čímž by klesla hodnota majetku všech majitelů nemovitostí. BoC si uvědomuje, že vyšší úrokové sazby mohou ochudit Kanaďany jednak tím, že poklesne hodnota nemovitostí, a navíc budou muset platit vyšší splátky z úvěrů. Pozdější růst úrokových sazeb v Kanadě než v USA, nižší ekonomická výkonnost země a nízké ceny ropy jsou argumenty proti CAD v souboji s USD.
Nicméně dosavadní sílu kanadského dolaru bychom mohli nadále pozorovat na měnových párech, kde proti CAD stojí slabší měny než americký dolar. Jde například o JPY, GBP nebo NZD.
Měnový pár CAD/JPY testuje dolní hranu zeleného rostoucího kanálu. Setrvání v tomto kanálu by mohlo CAD pomoci k opětovnému otestování předchozích maxim na úrovni 99,80.
Vývoj měnového páru CAD/JPY (denní graf – D1):
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA