Index S&P 500 tedy po týdnu opět zkouší, jaké to je se udržet nad 2 100. Pokud příští týden data z USA opět příjemně překvapí, jako tomu bylo v případě indexu ISM v uplynulém týdnu, index může otestovat i historická maxima. V opačném případě zůstane uvnitř rozpětí, které se na jeho grafu utvořilo už před několika měsíci.
Index S&P 500 má za sebou v každém případě mimořádně silný týden (+3,22 %). Rally, která začala v úterý, zachránila "čest" indexu, který takto dosáhl mírného zisku jak za druhý kvartál, tak za celé první pololetí. Graf je aktuálně v neutrálním nastavení, index je v dlouhodobém rozpětí 2 040 až 2 120.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se během týdne vrátil do "starého" rozpětí pod 16 body a pro akcie vysílá býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Nastavení grafu indexu S&P 500 se od předchozího týdne rapidně změnilo. Index je téměř na stejné úrovni jako v den britského referenda. Po plebiscitu se objevil názor, že k brexitu vlastně ani nemusí dojít. Přesně před rokem probíhaly tanečky okolo půjček pro Řecko a jednalo se o jeho "vypoklonkování" z E(M)U. Mám pocit, že se okolo Řecka nadělalo více humbuku, než zatím zažíváme v souvislosti se Spojeným královstvím.
V pátek podpořila býčí náladu ekonomická data z USA. V týdnu od 4. července bude sice řada investorů na dovolené, ale i tak by další pozitivní dávka dat a pro akcie příznivý komentář FOMC z červnového zasedání (i když co je vlastně pro akcie příznivé – trvale nízké sazby, nebo důvěra v sílu ekonomiky a příklon ke zvyšování úroků v USA?) mohly posunout americké indexy výše. To by znamenalo, že S&P 500 po více než roce minimálně otestuje historická maxima.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz