Pondělí 20. ledna 2025 23:32
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Bloomberg: V případě platební neschopnosti Ruska čeká investory mnoho sporů

07.06.2022 16:39  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Pokud se Rusko vinou zahraničních sankcí ocitne v platební neschopnosti, čeká držitele dluhopisů změť finančních, politických a právních sporů. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude případná platební neschopnost vyhlášena, uvedla agentura Bloomberg. Moskva zatím byla schopna zahraniční dluh navzdory sankcím obsluhovat, ale to se pravděpodobně změní, protože Spojené státy zemi uzavřely další cestu k věřitelům. Dotklo se to plateb zhruba za 100 milionů USD (2,3 miliardy Kč) splatných 27. května.

Sankce spolu s omezením pohybu kapitálu v Rusku znamenají, že další postup se nebude asi řídit tradičním návodem na jednání s věřiteli, restrukturalizaci dluhu a devalvaci měny. Není ani jisté, zda a jak bude případná platební neschopnost vyhlášena. Podle právníků je několik možností. Rusko má podle zvyklostí na úhradu dluhu ještě 30denní lhůtu, ve které musí najít řešení pro splátky dluhopisů v eurech a dolarech.

Rusko uvedlo, že jeho platby byly z národního depozitáře odeslány včas, a tvrdí, že svou část dluhu splnilo. Držitelé dluhopisů to patrně zpochybní, pokud nedostanou peníze.

"Rusko je schopno a ochotno zaplatit," uvedl partner společnosti Dechert LLP Darshak Dholakia. "To by mohlo posílit argumenty Ruska před investory - a případně i před soudem, pokud platební neschopnost bude vyhlášena -, že dluhopisy nejsou v platební neschopnosti, protože neúplné platby způsobily kroky americké vlády."

Rusko také uvedlo, že pokud nebude moci platit v zahraniční měně, zaplatí v rublech. Ty jsou uvedeny jako alternativní měna u části dluhopisů se splatností v roce 2036, je ale nutné informovat majitele dluhopisů 15 pracovních dnů před uskutečněním platby. U dluhopisů se splatností v roce 2026 to nejde, tam Rusko může vyplatit částku v eurech, britských librách nebo švýcarských francích, ale i v tomto případě musí investory informovat nejméně pět dní před platbou.

Rusko také pracuje na mechanismu splácení, který by měl umožnit obejít sankce. Ministr financí Anton Siluanov uvedl, že tento postup dá investorům přístup k penězům bez restrikcí. Není ale jasné, kdy bude připraven a zda bude fungovat.

Pokud po uplynutí odkladné lhůty zůstanou držitelé dluhopisů bez peněz, vyhlášení platební neschopnosti obvykle přichází od ratingových agentur. EU jim ale zakázala pokrývat Rusko. Držitelé dluhopisů mohou platební neschopnost vyhlásit i sami, pokud se na tom dohodnou držitelé nejméně 25 procent nesplaceného dluhu. Věřitelé ale nemusejí jednat okamžitě a mohou počkat, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině a sankce. Podle dokumentů k dluhopisům se totiž jejich pohledávky stávají neplatné až po třech letech od data splatnosti.

Partner právní společnosti Allen & Overy Yannis Manuelides uvedl, že pro Rusko by mohlo být lepší vyčkat, až majitelé dluhopisů zahájí řízení tím, že si vyberou jurisdikci. A tu pak přijmou, anebo odmítnou. Rusko by tak stále mělo možnost předložit své argumenty, i když řízení zahájí věřitelé.

Právní řízení by mohla zahájit i jedna z bank v platebním řetězci, doplnil partner společnosti White and Williams Christopher Graham. Pokud jsou peníze u jednoho ze zprostředkovatelů, může zahájit tzv. meziproces. To znamená, že uloží peníze u soudu a řekne, že má tyto peníze, tento dluhopis a tyto sankce, a požádá soud, aby stanovil, co dělat.

Podle anglického práva by Rusko mohlo argumentovat tím, že splnilo svou část dohody, uvádějí dva londýnští právníci. Dluhopisy se řídí anglickým právem, ale v dokumentech není doložka o jurisdikci. "Rusko se může pokusit v takové žalobě argumentovat tím, že sankce mu znemožnily plnění smlouvy, což je v angloamerickém smluvním právu uznávaná právní obrana," uvedla zakladatelka poradenské společnosti EM Conseil Elena Dalyová. Firma se specializuje na správu státního dluhu.

Jednou z možnosti je i vyšší moc. Přestože sankce historicky do této kategorie nespadají, mohlo by to Rusko zkusit. Protiargumentem by ale mohlo být, že Rusko napadením jiného státu samo vytvořilo okolnosti, které zmařily smlouvu. Investoři se také budou zabývat tím, zda by mělo strategický smysl zahájit řízení, kde se nachází ruský majetek a do jaké míry bude případný rozsudek uznán, upozornila partnerka firmy Allen & Overy Deborah Northová. Pak je zde také otázka výkonu rozhodnutí.

Například majetek centrální banky má vyšší úroveň ochrany, stejně jako diplomatický majetek - chrání je Vídeňská úmluva. Investoři by museli hledat věci jako letadla, nemovitosti, bankovní účty ministerstva financí a najít je v jurisdikcích, které by vykonaly rozhodnutí soudu.

Držitelé dluhopisů by také mohli zahájit arbitrážní řízení na základně investičních smluv mezi Ruskem a zeměmi, v nichž investoři sídlí. Další možností je mimosoudní dohodnutá restrukturalizace ruského státního dluhu, i když ta by byla obtížná vzhledem k sankcím a problémům s pověstí, kterým by držitelé dluhopisů museli čelit.

Podle informovaných zdrojů se držitelé dluhopisů zatím oficiálně nezorganizovali. O dalších možnostech ale už s různými právními společnostmi jednali.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bloomberg: USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny
    Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje zavedení cel na dovoz elektromobilů z Číny. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg, podle níž krok oznámí vláda příští týden. Ochranná opatření se mají týkat i baterií či solární techniky.
  • Bloomberg: USA chystají rozsáhlé investice do infrastruktury
    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje plán investic do infrastruktury v objemu téměř jednoho bilionu dolarů (zhruba 23,5 bilionu Kč). Chce tak podpořit oživení ekonomiky Spojených států z útlumu způsobeného šířením koronaviru. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom informovala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: USA tento týden ohlásí sankce proti Turecku za S-400
    V Turecku včera přistála další ruská letadla s komponenty ruského systému protiraketové obrany S-400. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Dodávky, které začaly v pátek, vyvolaly napětí mezi Ankarou a USA, které pohrozily sankcemi a vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Agentura Bloomberg včera napsala, že americký prezident Donald Trump sankce vyhlásí pravděpodobně tento týden.
  • Bloomberg: USA žádají po Binance přes čtyři miliardy USD za ukončení vyšetřování
    Americké ministerstvo spravedlnosti v návrhu dohody o ukončení několikaletého vyšetřování největší světové kryptoměnové burzy Binance požaduje, aby firma Spojeným státům zaplatila více než čtyři miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč). Informovala o tom včera agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním mezi ministerstvem a firmou Binance.
  • Bloomberg: Válka na Blízkém východě může způsobit recesi světové ekonomiky
    Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás by podobně jako dřívější války na Blízkém východě mohl poškodit světovou ekonomiku. Pokud by se do něj zapojily další země, mohl by dokonce globální hospodářství uvrhnout do recese, píše agentura Bloomberg s odvoláním na prognózy analytické společnosti Bloomberg Economics.
  • Bloomberg: Válka na Ukrajině prudce zdražuje ocel
    Invaze Ruska na Ukrajinu prudce zdražila ocel. Za tři týdny od invaze vzrostly ceny evropské ocele o 51 procent, protože na trhu chybí dodávky z Ruska a Ukrajiny. To je znepokojivé pro oživení kontinentu, protože ocel je základním stavebním kamenem moderní ekonomiky, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: V bouřlivém vztahu Itálie s Evropou se něco pokazilo
    Základy Evropské unie byly položeny před šesti desítkami let v Římě a někteří státní představitelé si nyní ve věčném městě začínají myslet, že jsou svědky počátku jejího rozpadu, napsala agentura Bloomberg. Poté co (britský premiér) Boris Johnson a zastánci brexitu pohřbili pečlivě pěstěný mýtus o nezvratnosti unie, její přívrženci začali tvrdit, že Británie je zvláštní případ, ostrovní národ, který se nikdy nemůže zcela kontinentu oddat. Jinak se to ale má, když se proti Bruselu staví Itálie.
  • Bloomberg: Venezuela má ukryté bitcoiny a neví, co s nimi
    Venezuelská centrální banka provádí interní testy, které mají zjistit, zda může držet kryptoměny. Reaguje tak na pokyn od státní společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA), která usiluje o to, aby mohla posílat do centrální banky bitcoiny a ethery a aby pak banka platila dodavatelům této ropné firmy kryptoměnami. Zaměstnanci také studují návrh, aby centrální banka mohla započítat kryptoměny do devizových rezerv, které jsou teď blízko minima za 30 let. S odvoláním na informace čtyř zdrojů to uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Venezuela prodala zlato za 400 milionů dolarů
    Venezuela prodala zlato za zhruba 400 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) navzdory zvyšujícímu se mezinárodnímu tlaku na zmrazení aktiv země. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg. Tato suma představuje cenu téměř devíti tun zlata.
  • Bloomberg: Vir stáhl v USA do ztráty rekordní počet velkých firem
    Negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19 stáhly do ztráty rekordní počet velkých amerických firem. Z 345 podniků s tržní hodnotou nad 25 miliard dolarů (580 miliard Kč) jich 43 vykázalo kumulativní ztrátu za posledních 12 měsíců, pro které zveřejnily výsledky. Informovala o tom včera agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Výkonná rada ECB by mohla mít poprvé stejně žen i mužů
    Příští jmenování nového člena Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) by se mohlo ukázat jak jedno z nejdůležitějších ohledně rovnosti pohlaví v historii rady. Pokud se do jednoho z nejvyšších orgánů, který v eurozóně provádí měnovou politiku, nově dostane žena, budou ženy tvořit polovinu šestičlenné rady. To by instituci umístilo na piedestal pokroku a rovnosti, uvedla dnes agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Výprodej akcií na čínských trzích jeví známky paniky
    Výprodej akcií na čínských trzích aktuálně více než v uplynulém roce jeví známky paniky, píše agentura Bloomberg. Čínský akciový trh má hodnotu 9,1 bilionu dolarů (211 bilionů Kč). Trendy z minulosti podle Bloombergu ukazují, že intenzivní prodejní signál nevedl pokaždé ke stejně silnému zotavení akciového trhu.
  • Bloomberg: Výrobci elektrických kabelů mají díky zelené energii velké zisky
    Nad borovicovým lesem nedaleko města Halden, které má asi 30.000 obyvatel, se tyčí nejvyšší budova v Norsku. Šedá továrna téměř bez oken je vysoká jako padesátipatrový mrakodrap a vyrábí největší elektrické kabely na světě. Jsou tak dlouhé, že existuje pouze jeden způsob, jak je udržet ve svislé poloze, aby se daly pokrýt izolací - visí uvnitř této věže a využívají gravitaci, píše agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Zájem o solární panely omezuje nabídku stříbra
    Změny v technologii solárních panelů zvyšují poptávku po stříbře. Tato skutečnost by dále mohla prohloubit deficit nabídky tohoto kovu na trhu, protože se očekává jen malé dodatečné zvýšení těžby, upozornila agentura Bloomberg.
  • BMW: Evropa musí zrušit zákaz spalovacích motorů, jinak Čínu nezastaví
    Pokud chce Evropská unie zmírnit závislost na Číně, musí zrušit plán zakázat od roku 2035 nová auta se spalovacím motorem. Na mezinárodním autosalonu v Paříži to včera řekl šéf německé automobilky BMW Oliver Zipse. Evropské země jsou mimo jiné značně závislé na čínském dodavatelském řetězci u baterií pro elektromobily.
  • BMW kvůli koronaviru na čtyři týdny zastaví výrobu v Evropě
    Německá automobilka BMW kvůli koronaviru na více než čtyři týdny zastaví výrobu ve všech svých evropských závodech. Informoval o tom dnes šéf podniku Oliver Zipse. BMW tak učinila podobný krok jako automobilový koncern Volkswagen, který své evropské závody, včetně těch českých, uzavírá na dva až tři týdny.
  • BNP Paribas: Britská libra dále oslabí
    Britská libra po předčasných parlamentních volbách ve Velké Británii prudce oslabila. Přední francouzská banka BNP Paribas (oddělení BNP Paribas Research) poznamenává, že britská libra však vůči americkému dolaru zatím neoslabila na hladinu 1,2516 z 18. dubna, kdy byly předčasné volby vyhlášeny. Analytici BNP Paribas tvrdí, že měnový pár GBP/USD by mohl oslabit směrem k hladině 1,2350 a dále pak směrem k hladině 1,2110.
  • BNPP: EUR/USD se během tří měsíců dostane na 1,2300
    Analytici přední francouzské banky BNP Paribas (BNPP) poskytli svůj výhled pro měnový pár EUR/USD, který podle nich během tří měsíců posílí směrem k hladině 1,2300.
  • BNPP: Nejsilnější momentum na měnách
    Banka BNP Paribas přišla se zajímavou analýzou ohledně aktuální síly jednotlivých měn (momentum). Momentový indikátor (momentum indikátor) měří sílu a rychlost trendu.
  • BNPP: Short na NZD/USD
    Americký dolar dokázal během posledních dvou týdnů výrazně posílit a podle přední francouzské banky BNP...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex