Úterý 21. ledna 2025 11:40
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Analýza: Inflace v Evropě dosáhne vrcholu ve druhém čtvrtletí

13.05.2022 11:25  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Míra inflace v zemích eurozóny, potažmo v dalších evropských zemích včetně ČR, která je na nejvyšších hodnotách od 70. let minulého století, dosáhne vrcholu během letošního druhého čtvrtletí. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Allianz Trade. Na růstu cen se budou podle ní téměř ze dvou třetin podílet rostoucí ceny energií a potravin.

Inflace v zemích eurozóny dosáhla v dubnu meziroční hodnoty 7,5 procenta. Podle analytiků Allianz Trade lze za prudkým nárůstem cen hledat kombinaci několika faktorů, silné ekonomiky a jejího opětovného otevření po pandemii, ale i problémy v pružnosti dodavatelských řetězců, kdy stále křehký globální systém výroby a distribuce nezvládal držet krok s poptávkou po pandemii. Ruská agrese na Ukrajině tlak na růst cen ještě dále zvýšila, především v segmentu komodit, nejvíce pak energií.

"S tím, jak se konflikt na Ukrajině prodlužuje a v Číně se objevují nová ohniska nákazy covid-19, jsou důsledky rostoucích životních nákladů dalekosáhlé a vyvolávají závažné otázky o vhodnosti běžně používaných inflačních modelů a z nich odvozených politických rozhodnutí,“ uvedla ředitelka Allianz Trade pro ČR Iva Palusková.

Přestože se analýza věnovala eurozóně, inflační dynamika je podobná i v těch zemích EU, které společnou měnu nepoužívají, včetně ČR. Podle dat Českého statistického úřadu inflace v dubnu meziročně vzrostla o 14,2 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 1,8 procenta.

Dá se očekávat, že inflační vrchol teprve přijde. "Na základě našich základních prognóz vývoje bez embarga EU na dovoz ruské ropy a plynu očekáváme, že celková inflace dosáhne vrcholu ve druhém čtvrtletí roku 2022. Tento výsledek by platil i v případě, že by ceny energií zůstaly na současné zvýšené úrovni až do konce příštího roku. V případě nepříznivého scénáře v podobě embarga EU na ruský vývoz energií, které by dále zvýšilo ceny, by se vrchol celkové inflace posunul až na konec roku,“ upřesnila Palusková.

Analytici Allianz Trade očekávají, že se inflace v eurozóně letos stabilizuje na 6,5 procenta a v příštím roce na 2,5 procenta. Jádrová inflace, tedy ceny spotřebního koše očištěné o sezonní vlivy, změny regulovaných cen či daňových úprav, by nicméně měla zůstat neobvykle vysoká, v průměru 2,5 procenta. To je více než dvojnásobek v desetiletí před pandemií covid-19.

Jádrová inflace se na růstu spotřebitelských cen v letech 2001 až 2021 podílela 55 procenty. Odborníci Allianz Trade však odhadují, že v roce 2022 bude pouze 35 procent inflace připadat na jádrovou inflaci a zbytek na rostoucí ceny potravin (17 procent) a energií (48 procent).

Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52.000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V ČR působí od roku 1997.

Zdroj: Reuters, ČTK, Allianz Trade

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Analýza hlavních měnových párů 9.9.2015
    Měnový pár EUR/USD byl včera opět nerozhodný. Krátkodobé očekávání je neutrální až lehce býčí a mohli...
  • Analýza hlavních měnových párů 9.9.2016
    Měnový pár EUR/USD se včera pokusil o růst, dostal se až na 1,1326, ale uzavřel níž na 1,1258. Krátkodobé...
  • Analýza hlavních měnových párů 9.9.2020
    EUR/USD: Tento měnový pár je na 4hodinovém grafu v medvědím nastavení a mohl by dále klesat, nicméně potřebujeme prolomit pod 1,1760, aby mohl přijít výraznější propad. Cena dále klesá pod klouzavými průměry, klesající SMA 20 poskytl rezistenci. Technické indikátory jsou v negativní zóně a naznačují nezájem kupců.
  • Analýza hlavních měnových párů 9.9.2021
    EUR/USD: Tento měnový pár je na 4hodinovém grafu v medvědím nastavení. Jsme pod klesajícím klouzavým průměrem SMA 20, SMA 100 i SMA 200 mírně rostou pod aktuální hladinou. Technické indikátory jsou v negativní zóně. Aby se cena dostala z medvědího nastavení, museli bychom překonat rezistenci 1,1850.
  • Analýza: Index S&P 500 vzrostl v pololetí o 16 procent, Nasdaq o 33 procent
    V prvním pololetí se dařilo hlavně americkým akciovým trhům. Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o více než 16 procent. Jeho výkonnost zastínil technologický index Nasdaq Composite, který si připsal téměř 33 procent. ČTK to řekl analytik společnosti Portu Lukáš Raška.
  • Analýza indexu S&P 500 (12.1.2014)
    Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu posílil o 0,6 %. Cena zůstala v úzkém rozpětí. Impulz po...
  • Analýza: Inflace v ČR byla listopadu v Evropě šestá nejvyšší, v říjnu byla pátá
    Česko si v evropském žebříčku inflace v listopadu mírně polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo v uvedeném měsíci šestou nejvyšší, zatímco v říjnu byla v ČR pátá nejvyšší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v listopadu podle dnes zveřejněných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta.
  • Analýza: Inflace v ČR byla v prosinci v Evropě pátá nejvyšší, v listopadu šestá
    Česko si v evropském žebříčku inflace v prosinci mírně pohoršilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo pátou nejvyšší, zatímco v listopadu byla v ČR šestá nejvyšší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v prosinci podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalil na 6,9 procenta z listopadových 7,3 procenta.
  • Analýza: Inflace v ČR byla v říjnu 15. nejvyšší v Evropě, v září byla desátá
    Říjnový pokles tempa inflace v Česku znamenal mezi evropskými státy posun z desátého na 15. místo nejvyšších inflací. Nejvyšší inflaci na starém kontinentě má dlouhodobě Turecko, nyní tam činí 85,5 procenta. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta. Tempo inflace výrazně zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent, oznámil dnes Český statistický úřad.
  • Analýza: Inflace ve střední Evropě ožívá
    Inflace ve střední Evropě opět ožívá, do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank. Inflace za rok 2024 by měla dosáhnout 3,7 procenta v Česku, 4,6 procenta v Polsku a 4,8 procenta v Maďarsku. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes poskytla ČTK úvěrová pojišťovna Allianz Trade. Česká národní banka počátkem května snížila odhad letošní inflace na 2,3 procenta z únorových 2,6 procenta.
  • Analýza: Kellner měl pod kontrolou kolem jednoho procenta výkonu ekonomiky ČR
    Majitel skupiny PPF Petr Kellner, který v sobotu tragicky zamřel na Aljašce, měl pod vlastnickou kontrolou řádově kolem jednoho procenta výkonu české ekonomiky. Vyplývá to z analýzy ekonoma České spořitelny Michala Skořepy. Po sečtení dvou základních složek přidané hodnoty, tedy osobních nákladů a zisku před zdaněním, z výročních zpráv za rok 2019 čtyř firem skupiny dominantně působících jen v ČR (O2, CETIN, PPF Banka, Air Bank) vyjde podle něj 0,7 procenta tehdejší přidané hodnoty české ekonomiky.
  • Analýza: Komoditní index v pololetí klesl o desetinu, výjimkou jsou cukr a zlato
    Ceny komodit na světových trzích v prvním letošním pololetí klesly, největší zlevnění zaznamenaly energie a průmyslové kovy. Naopak zdražilo zlato či cukr. ČTK to řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg ztratil od počátku roku deset procent.
  • Analýza: Koruna letos mírně posílila k euru, výrazně oslabila k dolaru
    Koruna proti euru od začátku roku posílila o 1,2 procenta, tedy přibližně o 30 haléřů, na současný kurz 24,58 Kč za euro. K dolaru oslabila za tři čtvrtletí o téměř 15 procent na zhruba 25,10 Kč/USD. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.
  • Analýza: Kupní síla států východní Evropy se postupně zvedá
    Kupní síla států východní a jižní Evropy rychle roste a postupně se srovnává se západem a severem kontinentu. Výrazné ale zůstávají rozdíly mezi jednotlivými regiony uvnitř států. Vyplývá to z analýzy společnosti NIQ, která se zabývá průzkumem trhu.
  • Analýza: Květnová inflace v ČR je devátá nejvyšší v Evropě a 26. na světě
    Inflace, která v ČR v květnu stoupla na 16 procent, je devátá nejvyšší v Evropě a 26. nejvyšší ve světě. Nejhůře si v Evropě vede Turecko s inflací 73,5 procenta, hned za ním je Moldavsko s 29,1 procenta a na třetím místě Estonsko s 20 procenty. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta.
  • Analýza: Letos nejvíce posílil americký dolar ke švédské koruně
    Z měnových párů letos nejvíce posílil americký dolar vůči švédské koruně, naopak největší propad zaznamenal novozélandský dolar proti kanadskému. Hlavní měnové páry, tedy euro k americkému dolaru, britská libra k americkému dolaru a americký dolar k japonskému jenu jsou relativně stabilní, žádný z nich nezískal ani neztratil více než šest procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading, která se zaměřuje na obchodování na burze.
  • Analýza: Mexický HDP by mohl růst, pokud by pracovalo více žen
    Mexická ekonomika by ročně mohla přidat 390,5 miliardy dolarů (8,8 bilionu Kč) a stoupnout tak o čtvrtinu, pokud by se do výdělečné činnosti mohlo zapojit stejně žen jako mužů. Podle agentury Reuters to vypočetli autoři analýzy z amerického think-tanku Milken Institute. Mexickým ženám brání více se zapojovat na trhu práce hlavně nedostatek zařízení pro péči o děti.
  • Analýza: Na zvyšování úrokových sazeb ČNB zareagovaly už i velké banky
    Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) výrazněji zareagovaly zvyšováním úročení vkladů se zpožděním i velké banky. K malým bankovním domům, které nabízejí na svých spořicích účtech úroky blízké sazbě ČNB už delší dobu, se připojily vedle ČSOB i Česká spořitelna a Komerční banka s úrokem pět procent. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. ČNB dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech.
  • Analýza: Německo v EU zůstává největším čistým plátcem
    Německo zůstává zdaleka největším čistým plátcem do rozpočtu Evropské unie. Někteří dřívější čistí příjemci ale už také dost odvádějí, zjistila analýza Institutu německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem (IW Köln), který financují německé hospodářské svazy a podniky. Největší evropská ekonomika loni odvedla do unijní pokladny o 17,4 miliardy eur (438 miliard Kč) více, než z ní získala.
  • Analýza: Nižší důvěra v ekonomiku je výkyv, ne obrat k horšímu
    Květnové snížení důvěry v ekonomiku je spíš jednorázový výkyv než začátek obratu k horšímu. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň upozorňují na to, že důvěra, a to zejména spotřebitelská, je na vyšší úrovni než před rokem. Souhrnný indikátor důvěry se v porovnání s dubnem snížil o 0,6 bodu na 96,4 bodu, nižší byla důvěra podnikatelů i spotřebitelů, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna