Sobota 21. prosince 2024 17:08
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Nastroje

Analytici čekají v dubnu vyšší inflaci kvůli pohonným hmotám

12.05.2024 09:17  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční inflace v dubnu zřejmě vzrostla z březnových dvou procent, a to až o půl procentního bodu. Ke zrychlení tempa růstu cen přispělo především zdražení pohonných hmot, soudí analytici, které oslovila ČTK. Podle nich ale současný vývoj neznamená oživení inflační vlny z předchozích dvou let. Předpokládají, že se růst spotřebitelských cen dlouhodobě udrží v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB), které je nastaveno mezi jedním a třemi procenty. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o dubnové inflaci v pondělí.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil předpokládá, že se ceny proti březnu zvýšily o 0,4 procenta a v meziročním vyjádření vzrostly o 2,5 procenta. "V průběhu dubna oproti předchozímu měsíci zdražovaly pohonné hmoty, které odrážely růst cen ropy na mezinárodním trhu. K tomu se pravděpodobně přidalo sezónní zdražování oděvů a obuvi a také sektor stravování a ubytování, kde jsou stále patrné dozvuky předchozího období zvýšené inflace. Naopak tlumivý efekt by na inflaci měl mít oddíl rekreací a kultury, kde duben patřívá ke slabším měsícům, a také kategorie bydlení," sdělil ČTK. Upozornil, že v meziročním srovnání se projevuje i loňský neobvyklý pokles cen, který tak letošní inflaci zvyšuje.

"Podle naší prognózy ovšem v dubnu inflace opět mírně stoupla a dosáhla 2,4 procenta, a to zejména v důsledku růstu cen pohonných hmot, který je dán nejen rostoucími cenami na světových trzích, ale také slabší korunou. Rovněž pokračoval růst cen v oblasti služeb," uvedli analytici Raiffeisenbank. "Ceny potravin pravděpodobně pokračovaly v meziročním poklesu, ale poslední údaj o cenách v zemědělském sektoru naznačuje, že tento trend nemusí už příliš dlouho trvat. Pokud by se takový scénář naplnil, inflace by povyskočila blíže k horní hranici tolerančního pásma ČNB," doplnili.

Rovněž analytici České spořitelny očekávají v dubnu meziroční inflaci 2,4 procenta. "V příštích měsících by se inflace měla stále pohybovat blízko inflačního cíle, ve druhé polovině letošního roku ale může znovu zesílit směrem ke třem procentů či i lehce nad tuto hladinu. Proinflačními riziky zůstává stále vysoký růst cen služeb, slabá koruna, dopady očekávaného ekonomického oživení a růst cen zemědělských výrobců," uvedli.

Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod deset procent se dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 procenta, od února se držela na dvouprocentním cíli ČNB. Za celý letošní rok očekává ČNB průměrnou inflaci 2,3 procenta, podle prognózy ministerstva financí bude 2,7 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK, Cyrrus, Raiffeisenbank, Česká spořitelna

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Analytici: Cena kávy zůstane delší dobu v blízkosti desetiletého maxima
    Cena kávy v posledních dnech vystoupila na maximum za deset let, kde se podle analytiků udrží delší dobu. Napětí na trhu bude podle nich pokračovat až do roku 2023. Přispívá k tomu špatné počasí, zejména v Brazílii, globální problémy v přepravě, ale také nejistota v některých exportních zemích. Etiopie je na pokraji občanské války a ve Vietnamu roste počet případů nemoci covid-19, což by mohlo zasáhnout produkci, uvedl zpravodajský server CNBC.
  • Analytici: Cena zlata, která překonává rekordy, zřejmě ještě poroste
    Cena zlata, která letos překonává dosavadní rekordy, podle analytiků v příštích měsících zřejmě dále poroste. Důvodem je především snižování úrokových sazeb, špatná geopolitická situace či poptávka centrálních bank, shodli se. Od začátku roku cena zlata vzrostla o více než 20 procent. Zlato se pohybuje několik týdnů na hraně historického rekordu nad úrovní 2500 dolarů za unci.
  • Analytici: Cena zlata letos směřuje k rekordům
    Cena zlata v letošním roce podle analytiků směřuje k novým rekordům. Důvodem jsou deficity státních rozpočtů, které zůstávají od covidu nepřiměřeně vysoké. A pokud centrální banky začnou snižovat úrokové sazby, jde o impulz pro další silný růst ceny zlata, shodli se analytici ve svých komentářích pro ČTK. Zlato dosáhlo na konci loňského roku nejvyšší ceny v historii, když se na burze prodávalo za 2135 dolarů za troyskou unci. Poté mírně kleslo na 2006 dolarů, kde byla jeho cena i dnes odpoledne.
  • Analytici: Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni
    Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni, kdy stoupaly o desítky procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Uklidnění pandemické situace by podle nich mělo prospět firmám z maloobchodu či restauračním řetězcům, růst úrokových sazeb pomůže bankám. Posilující dolar negativně ovlivní akcie na rozvíjejících se trzích, odhadují.
  • Analytici čekají červnovou inflaci blízko 2,6 procenta
    Meziroční inflace se v červnu zřejmě udržela poblíž květnové úrovně 2,6 procenta. Analytici oslovení ČTK ji očekávají v rozmezí 2,5 až 2,7 procenta. Mírně optimističtější je prognóza České národní banky (ČNB), podle níž by mělo tempo růstu spotřebitelských cen v meziročním vyjádření zpomalit na 2,4 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o červnové inflaci ve středu.
  • Analytici čekají další snížení úroků ČNB, pravděpodobně o čtvrt procenta
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) zřejmě ve středu sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK, přestože podle části z nich by podmínky v ekonomice umožňovaly i rychlejší uvolňování měnové politiky. O čtvrt procentního bodu snížila bankovní rada základní úrokovou sazbu i v srpnu, předtím čtyřikrát učinila dvojnásobný krok.
  • Analytici čekají další snížení úroků ze strany ČNB
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek znovu sníží základní úrokovou sazbu ze současných 5,75 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, otázkou ale podle nich bude rozsah tohoto kroku. Většina z nich očekává pokles sazeb o půl procentního bodu, nevylučují ale ani poloviční rozsah. Členové bankovní rady v uplynulých týdnech upozorňovali, že je i přes inflaci na dvouprocentním cíli ČNB potřeba zachovat opatrný přístup. Proti výraznějšímu poklesu sazeb se vyslovil i člen rady Tomáš Holub, který v březnu neúspěšně navrhoval snížení o 0,75 procentního bodu.
  • Analytici čekají konec intervencí v dubnu
    Devizové intervence ukončí Česká národní banka (ČNB) zřejmě již v dubnu, vyplývá z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Ve čtvrtek 30. března tak bankovní rada ČNB ještě ke zrušení nepřistoupí a dodrží tak slib, že intervence neukončí do konce prvního čtvrtletí.
  • Analytici čekají prodloužení intervencí ČNB
    Dnešní vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera o možném prodloužení režimu devizových intervencí...
  • Analytici čekají rozkolísání koruny a její postupné posílení
    Analytici očekávají po ukončení kurzového závazku ČNB rozkolísání kurzu koruny. Dlouhodobě by měl podle nich kurz posílit pod úroveň 27 Kč za euro. První reakcí bylo posílení koruny směrem k 26,80 Kč za euro, rychlý návrat do blízkosti Kč/EUR 27,00 a rozšíření obchodovaného rozpětí, řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
  • Analytici čekají v příštích měsících zpevňování koruny
    Měny středoevropských zemí by v příštích 12 měsících měly posilovat, zejména díky příznivému hospodářskému vývoji a vyhlídkám na zpřísňování měnové politiky. Vyplývá to z průzkumu, který si mezi analytiky provedla agentura Reuters. České koruně analytici v průměru předpovídají růst o 2,3 procenta na 24,85 Kč. To by představovalo její nejsilnější úroveň od roku 2012.
  • Analytici čekají v únoru zpomalení inflace v ČR na 16,6 až 16,9 procenta
    Tempo růstu cen v Česku se v únoru proti lednu snížilo, zejména kvůli tomu, že ceny energií už narazily na cenové stropy. Zdražování v únoru táhly hlavně potraviny, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle jejich odhadu byla únorová meziroční inflace mezi 16,6 a 16,9 procenta. V lednu inflace byla 17,5 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o únorové inflaci v pátek.
  • Analytici čekají v září zrychlení meziroční inflace
    Meziroční inflace v září podle analytiků mírně zrychlila ze srpnových 2,2 procenta, důvodem je nižší srovnávací základna loňského roku. Obavy z návratu inflační vlny z předchozích dvou let ale podle nich nejsou na místě. Větší meziroční dynamiku růstu spotřebitelských cen očekává v září i Česká národní banka (ČNB). Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o zářijové inflaci ve čtvrtek.
  • Analytici čekají zachování sedmiprocentní úrokové sazby ČNB
    Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na nejvyšší úrovni od roku 1999. Očekává to většina analytiků, které ČTK oslovila. Sedmiprocentní sazby platí od 22. června, pro jejich zachování se v uplynulém týdnu vyslovili v médiích i viceguvernérka Eva Zamrazilová a člen rady Jan Frait.
  • Analytici čekají zpomalení meziroční inflace v listopadu k sedmi procentům
    Meziroční inflace v Česku v listopadu zpomalila k sedmi procentům z říjnových 8,5 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny mírně klesly, shodují se analytici oslovení ČTK. V prosinci výraznou změnu meziroční inflace nečekají, v lednu se podle nich skokově sníží. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní listopadovou inflaci v pondělí.
  • Analytici čekají zpomalení poklesu úrokové sazby ČNB
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) zřejmě ve čtvrtek zpomalí uvolňování měnové politiky a sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Nejnovější údaje o inflaci, která v červnu klesla na dvě procenta, ale podle části odborníků otevírá dveře i k tomu, aby ČNB zopakovala snížení sazeb o půl procentního bodu, které letos provedla zatím čtyřikrát. Možnost takového kroku nevyloučil ve svém mediálním vyjádření viceguvernér ČNB Jan Frait, další členové bankovní rady ale byli ve svých výrocích ohledně dalšího uvolňování měnové politiky opatrnější.
  • Analytici čekají, že ČNB ve čtvrtek přeruší snižování sazeb
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) zřejmě ve čtvrtek přeruší uvolňování měnové politiky, se kterým začala před rokem, a ponechá základní úrokovou sazbu na čtyřech procentech. Předpokládají to analytici, které ČTK oslovila. Podle nich by sice hospodářskému oživení v Česku prospělo snížení úroků, bankovní rada ale bude spíš postupovat opatrně s ohledem na přetrvávající zvýšenou inflaci ve službách. O potřebě opatrného postupu mluvili v rozhovorech s médii v minulých týdnech i členové bankovní rady.
  • Analytici čekají, že po prosincovém zpomalení inflace v lednu opět zrychlí
    Příčinou prosincového zpomalení inflace na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta je zejména zlevnění pohonných hmot. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že v lednu tempo růstu cen pravděpodobně znovu zrychlí, poté ale bude v letošním roce inflace postupně klesat. Celoroční průměr by podle nich letos měl být kolem deseti procent. Loni byl 15,1 procenta, nejvíc od roku 1993.
  • Analytici: Červencová inflace podporuje scénář dalšího růstu sazeb ČNB
    Červencová meziroční inflace byla nad očekáváním trhu a podporuje scénář dalšího růstu úrokových sazeb České národní banky. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. V nejbližších měsících se podle nich inflace nevrátí pod tři procenta, naopak koncem roku se podle nich přiblíží čtyřem procentům. Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského července, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Analytici: Červnová inflace nahrává dřívějšímu zvýšení sazeb
    Červnový vývoj cen nahrává k tomu, aby Česká národní banka zvýšila na přelomu léta a podzimu úrokové sazby, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Protiinflačně totiž působí zejména ceny ropy a kolísavé sezonní složky, což není předmětem měnové politiky. Inflace očištěná o sezonní vlivy ale zrychluje. Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu mírně zpomalil na 2,3 procenta z květnových 2,4 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster