Základní úroková sazba se po dnešním snížení nachází v rozpětí 1,75 až 2,00 procenta a její další vývoj je nejistý. Pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu dnes hlasovalo sedm členů měnového výboru Fedu. Dva členové chtěli sazby ponechat beze změny, zatímco jeden byl pro výraznější snížení o půl procentního bodu. Podle agentury AFP tak byly rozpory mezi členy výboru největší za poslední tři roky.
Fed dnes rovněž zveřejnil prognózy, podle kterých další snížení úroků v letošním roce očekává méně než polovina jeho předních činitelů. Někteří dokonce předpokládají, že úroky bude zapotřebí zvýšit. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci potvrdil, že názory činitelů Fedu na budoucí postup jsou roztříštěné.
Fed dnes rovněž mírně zvýšil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,1 procenta. Prezident Donald Trump přitom slíbil, že zajistí, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla zhruba tříprocentním tempem. Trump se snaží Fed přimět k výraznějšímu snižování úroků, které by podle něj kromě podpory ekonomiky přineslo rovněž pokles nákladů na správu státního dluhu. Minulý týden vyzval ke snížení úroků "na nulu, nebo ještě níže".
Po dnešním rozhodnutí dal Trump opět jasně najevo, že považuje přístup Fedu ke snižování úroků za nedostatečně důrazný. "Powell a Fed opět selhávají. Žádná kuráž, žádná soudnost, žádná vize," napsal na svém twitterovém účtu.
Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na dvě procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Fed již koncem července přikročil k prvnímu snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století. Základní sazbu v červenci zredukoval rovněž o čtvrt procentního bodu.