Úterý 03. prosince 2024 19:04
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Ropa po extrémne pozitívnych číslach z USA rastie už druhý deň

28.06.2018 12:35  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerajšie dáta z amerického ropného trhu pozitívne prekvapili.

Zásoby klesli o 9,9 mil. barelov, čo bol najväčší medzimesačný pokles od roku 2016. Čakal sa pritom pokles len o štvrtinu. Vyzerá to tak, že pokles zásob ťahal export, ktorý vzrástol na nové historické maximá. Pozitívne je, že medziročný pokles zásob sa opäť začal zvyšovať, čo znamená, že odbúravanie nadbytočných zásob, ktoré si v predošlých týždňoch vybralo prestávku, opäť naberá na intenzite.

Vývoj medziročnej zmeny zásob ropy v USA

Pozitívny pre ropu je aj vývoj ťažby. Ten stagnoval už tretí týždeň po sebe. Pokiaľ sú dáta správne (pretože sú až podozrivo okrúhle), tak to znamená, že americkí bridlicoví ťažiari prestali reagovať na vysoké ceny ropy zvyšovaním ťažby. Pokiaľ by tento trend pokračoval ďalej, tak by to mohlo znamenať výraznú dieru na svetových trhoch. Určite je ešte priskoro pre vyvodzovanie záverov, viac napovedia dáta z budúcich týždňov. Aktuálne dáta z ťažby sú však pre ropu dobré.

Vývoj ťažby ropy v USA (v tis. barelov za deň)

Vďaka týmto dátam ceny ropy rastú už druhý deň a Brent je aktuálne len tesne pod úrovňou 78 dolárov za barel.

Pozrime sa teraz na prostredie na ropnom trhu mimo dát z USA. Posledné revízie odhadov globálneho vývoja ťažby a spotreby ropy zo strany popredných inštitúcií ukázali negatívnu revíziu pre ťažbu a jemne pozitívnu pre dopyt. V praxi to znamená, že sa pre rok 2018 očakáva mierna prevaha dopytu nad ponukou, čo je pre ropu pozitívne prostredie.

To najzaujímavejšie sa udialo na poli OPECu. Ten na svojom minulotýždňovom zasadnutí prisľúbil dodržiavanie kvót. Síce to vyzerá byť nič moc, v praxi to však znamená 2 veci: 1) OPEC v posledných mesiacoch podstreľoval kvóty o zhruba 0,6 mil. b/d, predovšetkým kvôli výpadkom vo Venezuele a Líbyi. Tieto výpadky by mali ostatní členovia OPECu nahradiť, na trhoch by teda malo byť v dohľadnej dobe podstatne viac ropy; 2) OPEC nahradí aj budúce výpadky ťažby z Iránu, ktorý sa onedlho dostane pod sankcie. Práve obavy z výpadku ťažby z Iránu výrazne pomáhali rope v predošlých mesiacoch nahor.

Časť z investorov, ktorá očakávala zvýšenie kvót, to síce sklamalo, ten najnegatívnejší faktor (obavy o výpadky z Iránu) vymizol a ako bonus ešte príde na trh zhruba 0,6 mil. b/d, čo by malo obmedziť priestor pre rast ropy. Už sa v médiách objavili správy, že Saudská Arábia zvýši v júli ťažbu 0,8 mil. barelov denne. Pokiaľ by to bola pravde, tak by to malo potenciál minimálne na čas zastaviť rast cien ropy.

Čo sa týka správ mimo OPECu, tak v posledných dňoch pomohli rope správy aj o ďalších výpadkov v Líbyi a takisto aj o tom, že USA tlačí na importérov ropy, aby prestali dovážať z Iránu (a to ešte skôr, ako začnú sankcie). Tá druhá správa je podľa mňa aktuálne preceňovaná, keďže OPEC sľúbil, že výpadky z Iránu vykryje.

Nižšie je tabuľka hlavných fundamentov na rope a ich porovnanie s minulým týždňom

Aby som to zhrnul:

  • Včerajšie dáta z amerického trhu boli pre ropu veľmi pozitívne, už dávno si také dobré nepamätám. Keď sa zopakujú aj o týždeň, tak môže ísť ropa pokojne vyššie.
  • OPEC na minulotýždňovom zasadnutí upokojil tie najhoršie obavy ohľadom veľkého výpadku kvôli Iránu a k tomu pridal aj záväzok zvýšiť ťažbu 0,6 mb/deň. Pre ropu to vyslovene negatívne nie je, pretože kvóty nahor nešli, malo by to však minimálne obmedziť priestor pre jej rast.
Klíčová slova: USA | OPEC | Ceny ropy | Export | Ropa | Trend | Ropy | Trh | Brent |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa padá, ale české čerpací stanice nezlevňují a navyšují si zisk. Využívají prostředí obecně rapidní inflace
    Cena pohonných hmot v Česku stagnuje. Navzdory tomu, že ropa na světových trzích citelně zlevňuje. Dnes se cena ropy Brent propadla na úroveň 67,06 dolaru za barel, nejníže od konce letošního května.
  • 📉Ropa padá o více než 4 %🛢
    Ropa se dnes obchoduje pod tlakem, padá nejvíce od listopadu. Ropný benchmark WTI ztrácí více než 4 % a obchoduje se pod úrovní $62 za barel. Brent se dostal až pod $65 dolarů, přičemž ještě v pondělí atakoval úroveň $70. Ropa padá kvůli uspokojivé nabídce na trhu a obavám o dostatečný růst poptávky kvůli přicházející další vlně koronaviru v Evropě a problémům vakcíny Astra Zeneca. Navíc Mezinárodní agentura pro energii IEA ve svém včerejším reportu zveřejnila, že poptávka po ropě by se neměla vrátit na předkrizovou úroveň do roku 2023.
  • 📉Ropa padá o 5%🛢
    Cena ropy se v úterý odpoledne propadla kvůli strachu o vývoj poptávky. Ropa WTI klesla pod úroveň 38,50 dolarů za barel a Brent se dostal pod úroveň 40,90 dolarů za barel. Obchodníci mají strach z šíření pandemie koronaviru. Opatření proti pandemii omezují ekonomickou aktivitu. Počet obětí COVID-19 už překonal 1 milion. V pozdějších hodinách budou zveřejněny zásoby ropy API z USA a situaci může ovlivnit také první prezidentská debata v USA. Další zprávy z ropných trhů hovoří o tom, že Libye rychle zvyšuje těžbu ropy. Během krátké doby se těžba v této zemi může vyšplhat na stovky tisíc barelů ropy denně, které na by na současném nejistém trhu mohly udělat nemalé cenové škody.
  • Ropa padá. Rusko zatím nechce snižovat těžbu
    Ropa si dnes prochází novou vlnou výprodejů. Brent i WTI padají po komentáři ruského ministra energetiky, který se nijak nehrne do snižování těžby ropy. Chce naopak dále pozorovat dění na trhu, než učiní nějaké závěry. Rusko se tak zatím nepřidává k Saúdské Arábii, která je připravena už od prosince snížit svoji těžbu a ráda by k tomuto kroku přemluvila také další členy OPEC. Ceny ropy reagují také na zvýšení rizikové averze a výprodeje na akciových trzích. Obchodníci se bojí zpomalení globální ekonomiky a ve vzduchu stále visí důležité téma obchodních válek a s ním spojeného růstu čínské ekonomiky. Cena se v úterý odpoledne propadla až pod 64 dolarů za barel a vytvořila tak nová minima. Brent se tak obchoduje nejníže do počátku března. Cena WTI spadla pod 54 dolarů za barel na nejnižší hodnoty od října 2017.
  • Ropa padá, Saúdové zvažují navýšení těžby
    Evropské akciové trhy sice neklesají výrazně, ale ztrát se během dne nedokázaly zbavit. Amerika následně otevřela směrem dolů a Nasdaq už nabral zhruba jednoprocentní manko. Eurodolar zatím zabrzdil svůj pokles u 1,0240. Dluhopisům se daří hlavně na delších splatnostech, přičemž výnosy klesají v Evropě i zámoří. 
  • Ropa patří mezi nejrychleji rostoucí aktiva letošního roku
    V uplynulém týdnu se ceny pohonných hmot měnily jen o haléře a v podstatě se udržovaly na konstantní úrovni. Nafta je stále dražší než benzín. S příchodem jara by se měla snížit poptávka po topné naftě, což se projeví sbližováním cen nafty a benzínu. V následujícím týdnu lze očekávat, že ceny pohonných hmot budou v řádu haléřů dále narůstat. Pumpaři doprodávají levnější zásoby a postupně je nahrazují mírně dražšími. Roli přitom hraje přechod ze zimních pohonných hmot, které obsahují speciální nemrznoucí příměsi.
  • 🛢Ropa pod tlakem 📉
    Cena ropy dostala v pondělí tvrdou ránu poté, co bylo zveřejněno čínské a evropské PMI, které odhalilo nižší aktivitu v továrnách kvůli pandemii Covid-19 a slabšímu globálnímu výhledu na poptávku. Nicméně kupující začali být aktivnější poté, co agentura Reuters zveřejnila výsledky měsíčního průzkumu sekundárních zdrojů OPEC. V červenci se produkce zvýšila o 310 000 barelů denně, zatímco se kartel zavázal ke zvýšení produkce o 412 000 barelů denně. Členové vázáni na kvóty podstřelili červencový cíl o 1,3 milionů barelů denně. Jen Spojené arabské emiráty a Kuvajt splnily své kvóty. Saúdské Arábii se podařilo zvýšit produkci o 150 000 barelů na 10,75 mbpd, což je pod cílem 10,833 mbpd. Nigérie byla nejméně výkonná. Její produkce dosáhla 1,13 mbpd ve srovnání s povolenou rychlostí 2,33 mbpd kvůli poruchám s ropovody. Členové OPEC se setkají již tento čtvrtek, aby probrali kvóty na září. Očekává se tedy další volatilita.
  • Ropa pod tlakem s růstem dolaru
    Říjnový futures kontrakt ropy WTI roste 0,1 % d/d na 93,1. Globální apreciace dolaru stlačuje cenu ropy. S tím souvi...
  • Ropa pod tlakom
    Aktivita výrobných podnikov v USA klesla na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov, čo podporuje obavy ohľadom spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu a poklesu dopytu po rope.
  • Ropa pod 79 USD pod tlakem
    Ve včerejší technické analýze ceny ropy jsme upozornili na zvýšenou pravděpodobnost poklesu. Ropa vytvořila nižší maximum u ceny 82,60 USD a dnes vytváří nová nižší minima pod minimem ze 17. srpna. To je jasná známka slabosti. Cena ropy má potenciál posunout se v nadcházejících dnech ještě níž. Vytvořila nižší maximum a teď i nižší minimum. Náš první cíl poklesu zůstává na 76,50 USD. Dokud bude cena pod modrou rezistencí trendové linie, bude dál citlivá na prodejní tlaky. Mohli bychom se dočkat dalšího odrazu nahoru k modré rezistenci trendové linie v cenové zóně 81 USD, protože RSI bude v nejbližší době přeprodaný.
  • Ropa po HDP Číny/výhled MMF blízko bezmála 6letých minim
    Březnový futures kontrakt ropy WTI slábne 0,6 % d/d na 47,8. Tlak na pokles ceny momentálně vytváří jednak HDP Číny a také snížení projekcí MMF
  • Ropa poklesla: lockdown v evropských zemích vyvolává obavy z poptávky
    Ceny ropy ve čtvrtek 25.3. oslabily kvůli pochybnostem o rychlosti oživení světové poptávky po ropě, přestože zůstává zablokován Suezský průplav, který omezuje dodávky klíčovou obchodní cestou.
  • Ropa pokračuje v likvidaci ztrát z minulého týdne, o své zisky naopak přichází dolar
    Nový týden na trzích zatím začíná podle očekávání. Ekonomický kalendář je na data chudý a nových fundamentů zatím pondělní seance také příliš nepřinesla. Trhy tak zahajují týden v klidu a na objemech, které jsou zhruba pětinu pod průměrem posledních 30 obchodních seancí. Evropské akciové indexy se drží v rámci intradenního šumu v bočním trendu a se zisky v rozmezí několika desetin procenta zůstávají na zvýšených úrovních, které si dokázaly držet celý minulý týden.
  • Ropa pokračuje v oslabování čtvrtým dnem v řadě
    Čtvrtým dnem oslabuje na burze Nymex nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Mimo jiné se jedná o reakci na chladnější počasí v Kanadě...
  • 🛢Ropa pokračuje v poklese📉
    Trh s ropou zaznamenal už druhý deň prudký pokles. Cena ropy WTI dnes opäť klesla o takmer 3% pod úroveň 70 dolárov za barel, čo je najnižšia úroveň za takmer 2 týždne. Čo môže byť za týmito silnými poklesmi?
  • Ropa pokračuje v poklesu a táhne těžařské tituly s sebou
    Americký dolar dnes na páru s eurem zvrátil nedávné ztráty a posílil na čtyřměsíční maximum. Podpořila ho dobrá data z amerického trhu práce, která ukazují další navýšení počtu volných pracovních míst. Investoři tak navýšili sázky na rychlejší snížení pandemické podpory ze strany Fedu a možné zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky již v roce 2022.
  • Ropa pokračuje v pozitívnom obchodovaní, dostáva sa na dvojročné maximá
    Cena ropy vo štvrtok konsolidovala pri dvojročných maximách po miernom výbere ziskov z predchádzajúcej rally. Výhľad pre ropu však zostáva aj naďalej pozitívny vzhľadom na pokračujúce ozdravovanie sa trhu s ropou po znížení produkcie OPECom.
  • Ropa po OPECu stabilní
    Červencový futures kontrakt ropy WTI roste 0,9 % d/d na 58,8. Usnesení víkendového zasedání OPECu nelimitovat těžbu ro...
  • 🛢Ropa po oznámení OPEC + smazala zisky📉
    Jak již bylo oznámeno, OPEC+ se rozhodl mírně zvýšit cíl zářijové produkce o 100 000 barelů denně. Dříve se cena ropy zvyšovala kvůli očekávání nepříliš konkrétního rozhodnutí ze strany OPEC+. Po oznámení rozhodnutí se však zisky snižují. Za zmínku stojí, že zvýšením produkčního limitu se obrovský deficit opravdu nesníží. Přiští zasedání kartelu je plánováno 4. září.
  • Ropa po QE3 na dvouměsíčním minimu
    Minulý týden jsme psali, že existují dva různé scénáře budoucího cenového vývoje ropy.  První z nich...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
FBS
Purple Trading
reklama
CapXmaster srovnani