Středa 18. prosince 2024 10:15
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Ranní zpráva z finančního trhu: Jádrová inflace v eurozóně bude revidována mírně směrem nahoru

18.04.2018 08:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V eurozóně dnes bude zveřejněn finální odhad březnové inflace. Jádrová inflace bude podle našeho odhadu revidována o jednu desetinu procentního bodu směrem nahoru, celková bude potvrzena na úrovni 1,4 %. Inflační data nás čekají i v regionu. Konkrétně český březnový index cen průmyslových výrobců, který se zřejmě podívá ještě hlouběji do záporu.  

Inflační tlaky v eurozóně zůstávají utlumené

Březnová inflace v eurozóně bude dnes zřejmě potvrzena na úrovni 1,4 %. Naopak jádrová inflace si podle našeho odhadu o jednu desetinu polepší a bude revidována na 1,1 %. V dubnu však inflace pravděpodobně opět ubere na tempu. Po té by díky vlivu statistické základny jak v oblasti energii, tak potravin měla začít šplhat postupně nahoru. Ve druhé polovině roku by měla celková inflace v průměru dosáhnout 1,4 %.

Německý ZEW index nejníže od roku 2012

Euro včera vůči dolaru ztratilo 0,3 % a posunulo se na úroveň 1,2380 EUR/USD. Náladu mu zkazil německý ZEW index, který se ve složce očekávaného vývoje propadl na nejslabší hodnotu od roku 2012. V záporu se index nacházel naposledy v červenci 2016, kdy Velká Británie rozhodla o vystoupení z EU. Na důvěru německých investorů zřejmě dopadly obavy z nárůstu bariér světového obchodu i vyšší geopolitické riziko.

Český index cen výrobců se propadne ještě hlouběji do záporu

Březnové ceny průmyslových výrobců v meziměsíčním srovnání podle našeho odhadu poklesly o 0,3 %. V meziročním vyjádření pak ceny výrobců propadly o 0,5 %. Důvodem byl podle nás výrazný propad cen na komoditních trzích, kterého jsme byli svědky v únoru. Ten se do cen průmyslových výrobců přelévá se zhruba čtrnáctidenním zpožděním. Ve směru nižších cen průmyslových výrobců působí i silnější koruna. Dnešní statistika tak domácí měnu zřejmě nepotěší.

V Polsku budou dnes zveřejněna pravidelná data z trhu práce. Průměrná hrubá mzda v březnu podle našeho odhadu stoupla o 6,2 % po únorových 6,8 %. Březnová zaměstnanost zřejmě potvrdí, že situace na trhu práce zůstává utažená. Z hlediska politiky polské centrální banky však dnešní data mnoho znamenat nebudou. Inflace v prvních měsících letošního roku výrazně propadla, a tak zvýšení polských úrokových sazeb nelze očekávat dříve než na konci letošního roku.      

Region včera ztrácel

Regionální kalendář byl včera prázdný, a tak si měny musely vystačit s děním na trhu s eurodolarem. Tam se ale negativně odrazil výsledek německého ZEW indexu, který se propadl na nejslabší hodnotu od roku 2012. I přes absenci domácích dat tak polský zlotý a maďarský forint ztratily 0,2 %. Polský zlotý oslabil na 4,160 PLN/EUR, maďarský forint na 310,7 HUF/EUR. Nejméně ztratila česká koruna, která odepsala 0,1 % a posunula se na 25,28 CZK/EUR.

Jana Steckerová
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z finančního trhu: Fed zvýšil úrokové sazby, ECB se k žádné změně nechystá
    Americká centrální banka se včera zachovala přesně podle očekávání trhu a zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. Její evropský protějšek, ECB, se s největší pravděpodobností do podobné akce nepustí až do Q1 19.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Francouzská důvěra se udrží vysoko
    Francouzská důvěra z průmyslu dnes naváže na včerejší údaje PMI z eurozóny a také naznačí pokračování silného růstu ekonomiky. Euro by tak mělo potvrdit své včerejší zisky. Podobně pozitivní by měla zůstat i česká spotřebitelská i podnikatelská důvěra, zatímco polský trh práce vykáže rekordně nízkou míru nezaměstnanosti.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Francouzský průmysl i americká důvěra dnes ukážou sílu
    Po včerejších údajích o inflaci si domácí data dají přestávku. Ani ve světě toho moc zveřejněno nebude. Pozornost tak padne na údaje o francouzském průmyslu. Ty podle nás překvapí silným růstem. Velké pohyby na trzích by ale způsobit neměly. Klid pravděpodobně zůstane i na regionálních trzích.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Ifo index trhá na konci roku nové rekordy
    Německá důvěra pokračuje v růstu k novým rekordům. Polská ekonomika vysílá v listopadu smíšené signály. Ceny českých výrobců poklesly, ukazujíc na zpomalení spotřebitelské inflace. Pravděpodobnost, že ČNB ve čtvrtek zvýší sazby, tak klesá.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace v ČR vlivem statistické základny v září mírně zrychlila
    Tuzemská inflace podle nás vlivem efektu srovnávací základny v září mírně zrychlila na 2,3 % y/y. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,6 % díky zlevnění pohonných hmot a potravin. Jádrová inflace podle nás zpomalila na 2,3 % y/y. Zářijová inflace v USA zřejmě klesla ze srpnových 2,5 % na 2,2 % a v případě jádrové složky pouze o desetinu na 3,1 % y/y. Na celkové inflaci se podepíšou nižší ceny pohonných hmot. Ty ale vzhledem k růstu cen ropy vlivem eskalace konfliktu na Blízkém východě mohou v říjnu mít již opačný efekt.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace ve Spojených státech potěší Fed
    Dnešek bude patřit ekonomice Spojených států. V eurozóně žádná data zveřejněna nebudou a tak se pozornost trhů upne na inflaci a maloobchodní tržby ve Spojených státech. Obzvlášť zářijová inflace bude podstatná z hlediska dalšího načasování zvyšování úrokových sazeb v USA. Vývoj spotřebitelských cen v posledním měsíci třetího čtvrtletí by měl americké centrální bankéře potěšit.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace ve Spojených státech se posune nahoru
    Pozornost trhů se dnes bude upínat ke Spojeným státům. Americká jádrová inflace vlivem nízké statistické základy pravděpodobně vyskočí nahoru. Zápis z posledního zasedání Fedu by měl odhalit, proč 7 z 15 guvernérů Federálních rezervních bank preferuje v letošním roce čtvero zvýšení úrokových sazeb. Naopak rétorika polské centrální banky bude dnes holubičí. Sazby zůstanou beze změny.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace v eurozóně přibrzdí
    Probíhající prodeje nemovitostí ve Spojených státech v dubnu pravděpodobně o 1 % stouply. Dnešek přinese další signály o zpomalování inflačních tlaků. Inflace v eurozóně v květnu zpomalí na 1,5 % y/y z dubnových 1,9 % y/y, zatímco polská inflace zvolní své tempo na 1,8 % y/y. Na výraznější oslabení eura to však zřejmě stačit nebude. Německá nezaměstnanost dosáhne dalšího historického minima.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Inflace v Evropě v září v důsledku cen potravin akceleruje
    Zářijové výsledky inflace budou v jednotlivých státech EU podporovány akcelerující inflací cen potravin stejně jako na úrovni eurozóny. V USA pak byl růst cen jedním z důvodů pro růst nominálních výdajů domácností. Víkendové referendum o nezávislosti Katalánska přinese zvýšené napětí s možným dopadem do výkonu Španělska. Jeho výsledky nebude respektovat ani centrální vláda v Madridu ani mezinárodní společenství.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ISM potvrdí dobrou kondici amerického průmyslu
    Americký ISM index z oblasti průmyslu svůj zářijový rekord zřejmě nepokoří, i tak ale vykáže velmi solidní výsledky. Míra německé nezaměstnanosti poklesne na nové historické minimum. Euru by tedy dobrá nálada mohla vydržet i dnes.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Kalendář je prázdný, trhy vyčkávají na čtvrteční rozhodnutí ECB
    Světový makroekonomický kalendář je dnes prázdný. Trhy se tak budou připravovat na zítřejší zasedání Evropské centrální banky, na kterém by měla dodat další 25bodové snížení úrokových sazeb. Trhy ale tento krok již ve svých cenách plně zahrnují. Snížení o čtvrt procentního bodu očekává i všech 65 analytiků dotázaných agenturou Bloomberg. Překvapení tak nejspíše může přinést pouze následná tisková konference prezidentky Lagardeové. V Česku bude zveřejněn vývoj cen průmyslových výrobců za září. Ty podle našeho odhadu meziměsíčně o jednu desetinku vzrostou.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Klidný den nechá vyniknout vystoupení amerických centrálních bankéřů
    Američtí centrální bankéři by ve svých vystoupeních měli podpořit výhled na utaženější měnovou politiku i navzdory rostoucím pochybnostem o vývoji spotřebitelské inflace. Polská data ukáží na solidní výsledky reálné ekonomiky v květnu. Na druhou stranu ovšem dynamika průmyslových cen zpomalila v důsledku efektu statistické základny cen ropy.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Klid před bouří? Trhy čekají na zítřejší FOMC. Dolarové sazby půjdou nahoru
    Světový ekonomický kalendář dnes zůstává jako včera spíše nezajímavý. Z Německa se dočkáme červnového ZEW indexu očekávání investorů. Ten by se měl posunout výše ve světle lepší kondice finančních trhů. Český běžný účet skončil v dubnu poprvé od loňského července s deficitem. Oslabení koruny od tohoto ukazatele ale nečekejme.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Macron dnes otestuje své ideje na zasedání Evropské rady
    Spotřebitelská důvěra v eurozóně se nachází na téměř desetiletém maximu a v červnu zřejmě zaznamenala další zlepšení. Vzestup nálady by měl být patrný i mezi francouzskými průmyslníky. Vysoké indikátory důvěry by měly nahrávat francouzskému prezidentovi v prosazování jeho idejí ohledně dalšího fungování EU. Testem může být dnes začínající dvoudenní summit EU. Americké týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti podpoří obrázek utaženého trhu práce. Těžko to ale bude stačit na výraznější posílení americké měny.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: M. Hampl nevylučuje, že bude na zasedání 27. září hlasovat pro vyšší sazby
    Srpnové indikátory důvěry Evropské komise sice proti červenci mírně poklesnou, stále ale budou znamenat pokračování svižné dynamiky ekonomiky eurozóny jako celku. Vyšší růst se ale stále neodráží ve vyšší inflaci. Ta německá sice za srpen zrychlí své meziroční tempo, ale hlavně kvůli energetické složce. Meziroční dynamika jádrové inflace se zřejmě nezmění. Z regionu se dočkáme poklesu maďarské nezaměstnanosti na nové historické minimum.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Na rozhodnutí o snížení objemu nakupovaných aktiv ECB se počká do října
    Dnes zveřejněný zápis ze zasedání ECB by měl odpovídat velmi holubičímu tónu tiskové konference M. Draghiho po posledním zasedání rady guvernérů. Neměli bychom se také dozvědět mnoho o omezování programu nákupu aktiv. O něm by mělo být rozhodnuto až po zářijové prognóze. Data z polského trhu práce ukáží na dočasné mírné zpomalení tempa jejich růstu.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Německý HDP zrychluje, zatímco americký maloobchod zklame
    Statistici by dnes měli potvrdit, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nabrala na síle, když byla tažená zejména soukromou spotřebou. Na druhém břehu Atlantiku to naopak vypadá na slabá čísla z maloobchodu. Vzhledem k tomu, že ve středoevropském regionu nebudou zveřejněna žádná data, očekáváme zde klidný den.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA rostou
    Ve Spojených státech budou dnes zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty by měly zaznamenat solidní růst. Naopak německý říjnový Ifo index si pohorší. Kalendář ekonomických událostí v regionu je dnes prázdný.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Optimismus na vzestupu díky nadějím na obchodní příměří
    Aktivita amerického sektoru služeb by měla vykazovat mírný růst. Obchodní bilance USA se zlepšila kvůli nižším importům. Optimismus ve věci obchodních válek neutuchá a táhne výš akciové trhy a snižuje ceny dluhopisů.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: PMI v regionu zřejmě poklesnou, ale nadále budou příznivé
    Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna dynamika osobní spotřeby a její deflátory. Tato data můžou zchladit nedávné nákupy dolaru, které ho na konci února dostaly k úrovni 1,2200 EUR/USD. V regionu se dočkáme indikátorů PMI. Ty zřejmě v únoru mírně zkorigovaly, ale pořád ukazují na velmi slušný růst průmyslu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new