Úterý 03. prosince 2024 19:27
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Rozbřesk: Ruská ekonomika verze Putin 6.0, trh s ropou žije geopolitikou

19.03.2018 09:12  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vladimir Vladimirovič Putin bude už po šesté ruským prezidentem. Pamatuje tak už celkem čtyři americké prezidenty přes Billa Clintona až po Donalda Trumpa. Jeho drtivé vítězství pravděpodobně přes sliby velkých reforem nepřinese Rusku zásadní změnu v hospodářské politice. Stačí si připomenout rok 2012, kdy Vladimir Putin sliboval padesátiprocentní nárůst produktivity práce. Realita je taková, že za posledních pět let se ruská produktivita prakticky nepohnula z místa a HDP na hlavu v dolarovém vyjádření naopak výrazně propadlo (o necelých 30 %). 

Na vině byla samozřejmě zejména recese mezi lety 2014-2016. Není ale jednoduché ji odbýt jako výsledek “západních sankcí”. Ukazuje se, že sankce ve finále bolely a bolí konkrétní ruské byznysmeny, zatímco na klíčová odvětví neměla kritický dopad. Pro ekonomiku jako celek byl hlavním šokem propad cen ropy, které spadly od poloviny roku 2014 do konce roku 2015 o více než 70 % (pod 30 USD za barel). Málo diverzifikovaná ruská ekonomika zaměřená primárně na vývoz ropy, plynu a zbrojařský průmysl to nesla velice těžce.

V tuto chvíli ruská ekonomika připomíná “stabilizovaného pacienta”. Ceny ropy se vrátily nad 60 USD za barel a ruská administrativa se snaží využít “lepších” časů k budování rezerv - prostředky z prodejů ropy nad 40USD/barel směřují do speciálního fondu. V důsledku toho se stabilizoval i rubl a inflace a úrokové sazby mohou mířit směrem dolů – ze 17 % postupně spluly těsně pod 8 %.

Nad rámec stabilizace se v ruské ekonomice ale nic zásadního nemění a pravděpodobně ani nebude. Koncentrace státní moci v klíčových odvětvích, která je brzdou modernizace ruské ekonomiky, silnější domácí poptávky i snížení počtu chudých (13 % populace o 5 milionů více než v roce 2012), nepolevuje. Ba naopak. Propojení státem vlastněných firem a spřáteleného byznysu v posledních letech pravděpodobně ještě zesílilo, protože stát svoji roli v ekonomice dál posiloval. Po pádu dvou největších soukromých bank v roce 2017 stát vlastní dvě třetiny bank. Koncentrace narostla i v ropném průmyslu a na programu není žádná privatizace. Nad rámec stabilizace proto od ruské ekonomiky těžko čekat v nejbližších letech něco víc… 

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna může být na začátku týdne pod lehkým tlakem poté, co guvernér Rusnok během víkendu na jednu stranu přiznal, že se ekonomika přehřívá, na druhou otevřeně mluvil o tom, že další růst sazeb je na programu dne až v druhé polovině roku…, možná na jeho konci. Koruna by se tak mohla držet v lehké defenzivě pod 25,50 EUR/CZK. 

Zahraniční forex
Dolar v závěru minulého týdne přetlačil euro i další měny, podpořen vyššími americkými výnosy. Naproti tomu výnosy dluhopisů v eurozóně klesají. Zisky dolaru se začaly hromadit už po pátečním poledni, rozšířit je ale pomohla nová data z amerického průmyslu. Ten se v únoru odrazil vzhůru a napravil tak lednové zaváhání. 

Eurodolar se tento týden plně koncentruje na středeční zasedání Fedu. Vidina zvýšení úrokových sazeb, a to jak toho faktického, tak toho na “papíře” v prognóze, se může dolaru v první polovině týdne líbit.

Ropa
Ropa uzavřela týdenní obchodování s lehkým ziskem a úspěšným pokořením hranice 66 USD/barel. Nic platné nebylo zvýšení aktivity amerických těžařů (+4 aktivní vrtné soupravy, celkem 800), o kterém referovala agentura Baker Hughes. Ropný trh totiž nadále žije především geopolitikou, tj. americkými cly a možným (znovu) uvalením sankcí na Írán. Oleje do ohně přilil svým vystoupením také saúdský princ bin Salmán, který přirovnal íránského vůdce k Adolfu Hitlerovi. Napětí mezi regionálními rivaly pak zvýšil rovněž tvrzením, že Saúdská Arábie je připravena získat jadernou bombu v případě, že k podobnému kroku přistoupí Írán.

Po nášupu agenturních reportů z minulého týdne se tento týden ponese v relativně klidnějším duchu. V úterý přijde na řadu API s daty o zásobách, na něž ve středu naváže EIA. V pátek týden zakončí čísla o aktivitě amerických producentů od Baker Hughes.

Akcie
Pozitivní odezva dopomohla k dobrému výkonu nejstaršímu akciovému indexu na světě DJIA, který v pátek přidal necelých 0,3 %. O něco málo slabší výnos si připsal širší index S&P 500 +0,15 %. Za očekáváním naopak zaostal technologický Nasdaq Composite, který zavřel na rovné nule. Sektor materiálů si v průměru připsal růst o více než 1,7 %. Premianti tohoto sektoru jsou ocelárny US Steel + 3,98 % a těžaři železné rudy Cleveland-Cliffs + 3,30 %. Nejvíce propadly akcie společnosti vyrábějící luxusní šperky Tiffany -5,20 %. Akcie Activision Blizzard oslabily o 2,32 %.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Rozpočet 2021 - jak se poprat se strachem z pandemie a nebezpečnými daňovými změnami
    Ministerstvo financí plánuje pro příští rok rozpočet s dalším mamutím deficitem - 320 miliard korun. Optikou poslední představené prognózy vypadá rozpočet možná až příliš pesimisticky. Ministerstvo financí počítá příští rok s růstem ekonomiky o zhruba 4 % (více než 5 % nominálně), zatímco příjmy rozpočtu by podle plánu měly dále klesat. Částečně může být na vině nižší zaměstnanost, ale ta zdaleka nevysvětluje vše – ministerstvo počítá s nárůstem nezaměstnanosti jen o necelý procentní bod z 2,6 % na 3,4 %.
  • Rozbřesk: Rozpory v ECB euru příliš nepomohou
    Minulý týden šéf ECB Mario Draghi řekl, že v jeho týmu panuje shoda na pokračování “tisku peněz? (politiky QE). Zdá se, že tento týden je vše trochu jinak. Členka výkonného výboru ECB Sabine Lautenschlaegerová řekla, že je na čase začít přemýšlet o ukončení těchto politik. Ukazuje se tak, že německý souhlas s lednovým rozhodnutím ECB není zdaleka tak silný, jak minulý týden Mario Draghi naznačoval.
  • Rozbřesk: Rozvíjející se trhy může zasáhnout vlna splatného dluhu v objemu přes 1 bilion USD
    Rozvíjející se trhy začínají být lehce nervózní a Čína ve stínu pokračujícího napětí v Severní Koreji a postupného růstu výnosů v USA ztrácí. Zatím se nejedná o žádnou paniku, ale čínský index za poslední dva týdny ztratil skoro 6 % a své letošní zisky odmazal na polovinu.
  • Rozbřesk: Rozvíjející se trhy znovu klepou na “medvědí bránu”
    Rozvíjející se trhy se znovu vracejí do medvědího teritoria. S blížícím se výročím pádu Lehman Brothers jako by znovu ztrácely půdu pod nohama - index MSCI emerging markets je opět oproti svým lednovým historickým maximům o více než 20 % níže. Na vině nejsou pouze tradiční “otloukánci” jako Turecko nebo Argentina, ale především strach z opětovné eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou.
  • Rozbřesk: Rozvolnění v Česku a šance na třetí vlnu pandemie. Možné dopady do ekonomiky?
    Před Vánoci nejen v Česku přijde určité rozvolnění proti-pandemických opatření. Přichází však o poznání dříve než na jaře – přes zjevné zpomalení v šíření pandemie se vir ještě šíří komunitně. I proto nečekáme, že si vláda bude moct dovolit výraznější rozvlnění, a i stávající kroky mohou ve finále v kombinaci s vánočními návštěvami a oslavy konce nového roku zadělat na třetí vlnu pandemie na začátku příštího roku.
  • Rozbřesk: Rozvolňování zvyšuje optimismus v ekonomice
    Zatímco ještě v březnu se v tuzemském hospodářství šířil pesimismus, v dubnu se situace díky příznivému pandemickému vývoji úplně obrátila. Firmy i spotřebitelé začínají na nadcházející měsíce nahlížet s větším optimismem, který je patrný téměř všude s výjimkou stavebnictví. V průmyslu panuje nejlepší nálada za poslední tři roky, kterou podporují jak příznivější hodnocení současné situace, tak plnící se zakázkové knihy na rok dopředu.
  • Rozbřesk: Rubl na předválečných úrovních, aneb potěmkinovská stabilita
    Rubl včera vůči dolaru zpevnil o více než 5 % a dostal se tak zpět na předválečnou úroveň pod 80 USD/RUB. Bezprostředně po začátku války na Ukrajině se přitom rubl propadl až nad hranici 150 USD/RUB a zdálo se, že ruská ekonomika má zaděláno na měnovou krizi. Navzdory tvrdým západním sankcím se však ruské měně v posledních týdnech daří nejen stabilizovat, ale dokonce i citelně posilovat.
  • Rozbřesk: Rubl zůstává pod tlakem, bojí se dalších amerických sankcí
    Zatímco turecká lira se po nedávném kolapsu zdá se stabilizovala, ruský rubl se dále potácí v problémech. Ty sice zdaleka nedosahují rozměrů liry, nicméně jen v tomto roce již ruská měna odepsala vůči dolaru 15 %. Včera pak dokonce klesl kurz rublu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za poslední dva a půl roku, než mu alespoň částečně vypomohl zásah centrální banky.
  • Rozbřesk: Ruská agrese vyhnala ropu nad 100 USD/barel
    Inflační tlaky v české ekonomice zatím nepolevují a v důsledku ruské invaze na Ukrajinu nejspíš ještě dále zesílí. První na řadě budou nejspíš energetické suroviny, kterými Rusko jako importér dominuje zejména ve střední a východní Evropě.
  • Rozbřesk: Ruská centrální banka pod palbou sankcí zvyšuje sazby na 20 % a zavádí povinnou konverzi deviz pro podniky. Rubl stejně ztrácí 25 %...
    Rusku se bohudík invaze na Ukrajinu zatím nedaří zcela podle plánu a hlavní ukrajinská města (Kyjev a Charkov) stále zůstávají v ukrajinských rukou. Na druhé straně západ sílí svoji podporu Ukrajině i sankce proti Rusku. O víkendu přišla zatím nejsilnější sada západních sankcí. V sobotu oznámily Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Evropská komise, že neumožní Rusku použít své devizové rezervy (630 miliard dolarů) k obraně finančního systému a ekonomiky. Současně s tím bude řada ruských bank a finančních institucí vyloučena z platebního systému SWIFT, což jim prakticky “zavře dveře” do globálního finančního systému.
  • Rozbřesk – Rusko a spol. o víkendu stvrdí dohodu s OPECem
    Bouře ve sklenici vody točící se okolo italského referenda rychle odezněla, a tak je třeba se soustředit na jiné, podstatnější informační signály - třeba ty točící se okolo ropy. O víkendu totiž dojde na avizovanou schůzku zástupců OPECu s producenty mimo “kartel? a budou se dohadovat na příspěvku vnějších producentů ke stabilizaci trhu s ropou.
  • Rozbřesk: Rusko chce za plyn rubly. Jak zareaguje Evropa?
    Ruský prezident Putin včera dále vyostřil vztahy se Západem, když oznámil, že všechny nepřátelské státy (celkem jich seznam čítá 47) budou muset za dodávky ruského plynu platit v rublech. Trh se zemním plynem zareagoval na oznámení skokovým růstem cen v obavách, že by eskalující napětí mohlo vyústit až v narušení ruských dodávek na trhy. Velkoobchodní cena plynu v Evropě (nizozemský benchmark TTF) zůstává nad hranicí 100 EUR/MWh, tedy více než pětinásobku loňských cen.
  • Rozbřesk – Rusko & spol. posvětili dohodu OPECu, budou ji ale dodržovat?
    Sobotní schůzka OPECu a ostatních producentů ropy se odehrála bez výraznějších překvapení a víceméně potvrdila to, co zaznělo již na konci listopadu. Příspěvek k omezení produkce ze strany těžařů mimo OPEC by měl sice dosáhnout „jen? 558 tisíc barelů denně oproti avizovaným 600 tisícům, i to je však významné množství. Hlavní podíl na snížení by mělo mít Rusko - 300 tisíc barelů denně. Celkově by se tedy globální produkce ropy měla od ledna 2017 na šest měsíců snížit až o 1,8 miliónu barelů denně s tím, že dohoda může být v případě potřeby dále prodloužena.
  • Rozbřesk: Rusko-ukrajinský konflikt: Koho bude bolet?
    Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou v posledních týdnech eskalovalo na nejvyšší úroveň od propuknutí konfliktu na východě Ukrajiny v roce 2014. Další kroky Ruska jsou v tuto chvíli nejasné a na stole tak zůstává hned několik scénářů, od postupné deeskalace napětí přes omezenou vojenskou intervenci Ruska na východě Ukrajiny až po otevřený válečný konflikt mezi oběma státy.
  • Rozbřesk: Rusko zavírá plynové kohoutky do Evropy
    Energetická krize v Evropě dále eskaluje poté, co včera oznámilo Rusko okamžité zastavení dodávek zemního plynu do Polska a Bulharska. Tento krok opětovně zvyšuje napětí na evropském trhu s plynem a také pravděpodobnost, že by mohlo dojít k odstřižení i ostatních členských zemí EU od ruských importů. Cena plynu v reakci na tyto zprávy vzrostla až o 17 % a dostala se zpět do blízkosti 100 EUR/MWh.
  • Rozbřesk: Ruský ropný šok poslal Brent ke 140 dolarům za barel
    Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008. Ceny u českých čerpacích stanic proto asi dál poletí vzhůru a nebude velkým překvapením, pokud v tomto týdnu v průměru prolomí 45 korun za litr.
  • Rozbřesk: Rusnok z ČNB říká, že pravděpodobnost záporných sazeb se "výrazně snížila"
    První měnově politické zasedání bankovní rady ČNB v letošním roce a zároveň poslední ve stávajícím složení nepřineslo žádné překvapení. Kurzový režim zůstává i nadále v platnosti, tvrdý (ne dříve než ve druhém čtvrtletí) ani měkký (zhruba v polovině roku) závazek se nemění, a tak jediné, co ČNB aktuálně změnila, je její prognóza. Ta listopadová se totiž brzy ukázala jako velmi pesimistická – alespoň pokud jde o vývoj inflace, a tak se stalo, že inflačního cíle centrální banka dosáhla o půl roku dříve, než sama ještě v listopadu předpokládala.
  • Rozbřesk: Růst amerických úrokových sazeb konečně probudilo dolar
    Vpravdě historické zasedání americké centrální banky, na kterém bylo rozhodnuto o zatím bezprecedentní řízené kontrakci bilance Fedu, překvapilo až nečekanou spokojeností s americkou ekonomikou. Ta v součtu mohla signalizovat jediné - další zvýšení úroků v USA je na cestě. Nestane-li se v americké či globální ekonomice v následujících týdnech něco zlého, tak Fed týden po Mikuláši zvýší úroky o dalších 25 bazických bodů.
  • Rozbřesk: Růst inflace připravuje půdu ČNB pro další růst sazeb
    Inflace v září zrychlila na 2,7 % a nezaměstnanost dál klesá - v září i registrovaná nezaměstnanost označkovala historická minima 3,8 %. Pokračuje rychlý růst cen potravin a pomalu by se k nim přidávají i pohonné hmoty (+3% meziročně). Jádrová inflace očištěná o tyto volatilní složky je však podle všeho za svým vrcholem. A proto by se v dalších měsících měl zastavit i nárůst inflace celkové….ty by se v příštím roce mohla postupně vrátit do blízkosti 2 %.
  • Rozbřesk: Růst inflačních očekávání, jako rukavice hozená nastupujícímu šéfovi Fedu
    Stále probíhající výplach na trzích dluhopisů a s tím souvisejí růst úrokových sazeb je skloňován s různými přívlastky - jeden z nich si však rozhodně nezaslouží: překvapivý. Makroekonomických signálů o tom, že by tržní úrokové sazby v USA a v Evropě měly být posazeny výše, bylo totiž v posledních týdnech a měsících tolik, že jen skutečný greenhorn na finančních trzích je mohl přehlédnout.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
Investingfox Nastroje