Sobota 21. prosince 2024 19:59
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap trade smarter

Donald Trump přilévá olej do ohně

02.03.2018 10:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • O bulharská aktiva ČEZ přes dřívější odmítavý postoj nakonec projevila zájem i tamní vláda.
  • Evropské akcie by měly dnešní obchodování zahájit poklesem.
  • Spojené státy dnes z makroekonomických čísel nabídnou pouze finální údaje o spotřebitelské důvěře michiganské univerzity. V eurozóně budou zveřejněny cenové indexy průmyslových výrobců, ráno jsme se pak již dočkali německých maloobchodních tržeb, které zklamaly svým dvouprocentním meziměsíčním poklesem.
  • Výsledková sezóna ve Spojených státech již prakticky skončila. V Evropě dnes své údaje o hospodaření reportují například švýcarský výrobce stavebních materiálů LafargeHolcim, nizozemský softwarový vývojář Gemalto nebo londýnská akciová burza LSE.
  • Société Générale zvýšila doporučení pro akcie belgického pivovaru Anheuser-Busch na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Nadějný start amerického akciového trhu do nového měsíce poté, co únor byl nejhorším měsícem za poslední dva roky, poměrně záhy vyprchal. Index S&P 500 propadl o 1,3 %, když v červeném uzavřely všechny sektory. Příčinou bylo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o chystaném uvalení cel na některé dovážené komodity. To se pochopitelně může odrazit poměrně rychle v reakcích ostatních států, na což například již reagoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Nejpostiženějším sektorem byly průmyslové podniky, jejichž akcie odevzdaly téměř dvě procenta.

Asijské trhy během dnešního ranního obchodování prohlubovaly svoje ztráty. Obrovské výprodeje zastihly japonské akcie, které propadly o 2,5 %. Hluboko v červeném končí i akciové tituly obchodované v Hongkongu, když tamní index padá o 1,5 %. Společným jmenovatelem tohoto nepříznivého vývoje jsou obavy z rostoucích dluhopisových výnosů a obchodních válek mezi jednotlivými světovými vládami.  

ČEZ

Konečný kupec bulharských aktiv za 8,7 mld. CZK se nakonec může ještě změnit. Bulharský premiér Bojko Borisov oznámil, že by mohl tamní distribuční společnost koupit stát. Tuto možnost nevyloučila ani Ginka Varbaková, jejíž firma Inercom v pátek podepsala s ČEZ kupní smlouvu. Borisov údajně požadoval po Varbakové celých 67 %, ale spokojil by se prý i s 34 %. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž tuto možnost zatím příliš nekomentoval a pouze uvedl, že ČEZ počká, s čím ho Inercom osloví. Šéf ČEZ Daniel Beneš v Lidových novinách dnes kladl důraz na to, že energetická skupina konala s péčí řádného hospodáře a schválená transakce proběhla v souladu se zákony České republiky a Bulharska. Společnost si nechala zadat tři externí posudky ocenění nabídek, které potvrdily vítěznou nabídku jako jasně nejvýhodnější. Audit KPMG zároveň konstatoval, že proces prodeje byl ve všech významných ohledech proveden transparentně, nediskriminačně a v souladu s příslušnou legislativou.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dominance kryptoměn v Africe nevykazuje žádné známky zpomalení 
    I přes převládající tržní podmínky stále roste adopce kryptoměn, především v rozvíjejících se ekonomikách. Tato realita podněcuje zájem investorů o potenciální trhy.
  • Donald Trump a Jean-Claude Juncker se dohodli = akcie na vzestupu
    Americké akciové trhy vstoupily do včerejšího obchodování velmi vlažně, nicméně v závěrečné půlhodině vystřelily směrem vzhůru. Index S&P 500 tak uzavřel o 0,9 % výše. Důvodem byla dohoda mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, která by měla odvrátit obchodní války mezi oběma břehy Atlantiku. Největší zisky si připsaly informační technologie (+1,5 %). Dnešek však pro ně nebude alespoň z počátku příliš příznivý, když po uzavření trhu zveřejnil slabé výsledky Facebook. Jeho akcie v rozšířeném obchodování klesaly o více jak 20 %. Futures na S&P 500 ukazují na pokles o 0,2 %, Nasdaq by měl propadnout o téměř jedno procento.
  • Donald Trump a SoftBank oznámili investici ve výši 100 miliard dolarů v USA.
    Zvolený prezident Donald Trump spolu s generálním ředitelem společnosti SoftBank Masayoshi Sonem oznámili plán společnosti SoftBank investovat v USA v příštích čtyřech letech 100 miliard dolarů. Tato investice má vytvořit 100 000 pracovních míst zaměřených na umělou inteligenci a infrastrukturu, přičemž peníze mají být využity do konce Trumpova funkčního období.
  • Donald Trump demonstruje, že drží otěže mezinárodního obchodu ve svých rukou
    „Prezident Trump ukázal svou lepší tvář a udělil výjimky z cel. Demonstruje, že nad ostatními obchodními partnery má převahu. Tu bude chtít využít k dojednání dlouhodobě výhodných dohod pro USA. Evropská unie slaví drobné vítězství, místo toho by se však měla připravit na tvrdá vyjednávání,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Donald Trump hraje se světovou ekonomikou v kostky
    Prezident Spojených států je jak podle žebříčku Tradecentrum, tak v souladu s The Economist a Wall Street Journal faktorem číslo jedna pro vývoj světové ekonomiky také v roce 2020. Pozitivní čínská data z tohoto týdne (Caixin PMI) nejprve přiměla analytiky k závěru, že Čína zabránila opakování se prosincového propadu na globálních trzích minulého roku. Nicméně následovalo hned prudké ochlazení pozitivních očekávání, když naopak americká data (ISM) naznačila, že prosinec nemusí plynout pouze v poklidné předvánoční náladě. O slovo se také přihlásil prezident Trump, když poněkud vylekal trhy zavedením daní na argentinskou a brazilskou ocel, v týdnu pak pokračoval prohlášením o clech na francouzské zboží a výroky zamlžující možnost dohody s Čínou.
  • Donald Trump je proti zvyšování úrokových sazeb
    „Jednou z příčin špatné obchodní bilance Spojených států je silný dolar, který reaguje na rostoucí úrokové sazby v USA. Evropská centrální banka úrokové sazby prozatím nezvyšuje, čímž pomáhá předluženým zemím jižního křídla eurozóny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Donald Trump, který byl dlouho ke kryptoměnám skeptický, má v Ethereu až 500 000 dolarů
    Bývalý prezident a republikánský favorit pro rok 2024 se v minulosti vyjadřoval o hodnotě kryptoměn odmítavě.
  • Donald Trump může uvalit nová cla na dovoz automobilů
    „V případě, že se zvýší cla na dovoz automobilů do Spojených států, lze očekávat proměnu dodavatelsko-odběratelských vztahů v rámci evropského automobilového průmyslu. To by mohlo mít výrazně negativní dopad na evropskou ekonomiku. Státy, které balancují na hraně ekonomické recese, by se mohly propadnout do krize. Negativní dopady by se nevyhnuly ani České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Donald Trump nastartoval americkou ekonomiku
    „V závěru loňského roku se Spojeným státům dařilo lépe, než jsme si mysleli. Největší ekonomika světa ve 4. čtvrtletí 2017 rostla o 2,9 %, tedy o 0,4 p. b. rychleji, než naznačoval původní odhad statistiků,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Donald Trump opět oslabil americký dolar
    Nálada mezi německými investory a analytiky se v červenci zhoršila již druhý měsíc v řadě, avšak stále se drží na relativně vysoké úrovni. Index německého ekonomického sentimentu ZEW pro tento měsíc klesl na 17,5 z 18,6 bodu za červen. Ekonomové očekávali snížení pouze na 18,0 bodu. Euro reagovalo na výsledek indexu posílením o 0,6 procenta na nejvyšší úroveň od května 2016, na hodnotu 1,1560. Nicméně eurodolar dnes posiluje i díky slabšímu americkému dolaru.
  • Donald Trump si hraje s finančními trhy
    Jízda na horské dráze pokračuje. Poté, co americký trh ve středu vystoupal na její vrchol, včera následoval opět sešup dolů. Index S&P 500 uzavřel o dvě třetiny procenta níže v reakci na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie, Kanady a Mexika. Přes jedno procento ztratilo hned několik sektorů, nejhůře se dařilo maloobchodním řetězcům, jejichž akcie spadly o 1,6 %. Průmyslové podniky přišly o 1,5 %.
  • Donald Trump si přeje vystoupit ze Světové obchodní organizace
    „Světová obchodní organizace je garantem volného obchodu. Donald Trump svými celními bariérami volnému obchodu brání. Odchodem Spojených států ze Světové obchodní organizace se však nic nevyřeší a současné problémy se jen dál budou prohlubovat,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Donald Trump slibuje odvolat Garyho Genslera! Genslerova rezignace a vyhlídky na Trumpovo prezidentství vyvolaly růst bitcoinu.
    Gary Gensler byl dlouhodobým zastáncem regulace kryptoměnového průmyslu. Jeho kroky se setkaly s kritikou a nespokojeností krypto komunity, která úřad obvinila z "regulace vynucováním", zejména poté, co SEC podnikla kroky proti velkým společnostem, jako jsou Coinbase, Binance a Kraken.
  • Donald Trump srazil na kolena trhy po celém světě
    „Mírný optimizmus pramenící z pozitivních zpráv ohledně vyjednávání Spojených států a Číny se rozplynul jako pára nad hrncem. Po informacích, že Donald Trump zvýší cla a Čína zváží konec vzájemných jednání, dostaly trhy po celém světě ránu na solar plexus,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Donald Trump triumfuje se čtvrtletním růstem HDP o 4,1 %
    Donald Trump v pátek oznámil, že růst USA dosáhl ve druhém čtvrtletí 4,1 %, což je největší zvýšení od třetího čtvrtletí 2014. Pro srovnání – v prvním čtvrtletí roku 2018 HDP rostlo o 2,2 %. Hrubý domácí produkt USA vzrostl za jeden rok o 2,8 %.
  • Donald Trump vyhrál volby a US trhy rostou. Dow Jones na historických maximech
    Největší událostí minulého týdne bylo zcela nepochybně poměrně nečekané zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států. Trumpovo vítězství bylo méně předpokládané a pro akciové trhy méně přijatelné. Stejně nečekaně jako byl Trump zvolen prezidentem se ale akciové indexy dokázaly oklepat a umazat veškerou ztrátu, kterou během volební noci nabraly, a k tomu ještě přidaly i nějaký ten zisk.
  • Donald Trump vyzývá k ukončení kritického postoje ke kryptoměnám v Americe a zasazuje se o jejich začlenění do společnosti
    Donald Trump, bývalý americký prezident a současný prezidentský kandidát, ve středu uspořádal ve svém letovisku Mar-a-Lago na Floridě speciální akci pro majitele NFT, na které vyjádřil podporu kryptoměnám.
  • Donald Trump znovu přiblížil svůj ekonomický program
    Favorit amerických prezidentských voleb Donald Trump nedávno při svém projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku odhalil své hlavní ekonomické plány. Ty skutečně působí v mnoha případech jako další „pravicový populismus“. Ekonomická strategie bývalého prezidenta např. počítá s prudkým poklesem korporátních daní, s vytvořením suverénního vládního investičního fondu nebo revizí agend veřejného sektoru. Pojďme si teď tento avizovaný program projít konkrétněji a trochu zvážit jeho možné reálné dopady.
  • Donald Tusk navrhl možnost 12 měsíčního flexibilního brexitu
    Aktuální deadline pro vystoupení Británie z EU je sice 12. dubna, jeho odložení je však stále na stole. Podle článku BBC navrhnul Donald Tusk možnost "flexibilního" odložení brexitu, podle které by mohla Británie odejít kdykoliv v horizontu 12. měsíců poté, co parlament podpoří dohodu s EU. I když by tento návrh Británii mohl vyhovovat, je to stále jen návrh, který musí být posvěcen na summitu EU, který se bude konat 10. dubna. Pokud by navíc Británie nevystoupila z EU tento měsíc, musela by se pravděpodobně účastnit voleb do Evropského parlamentu, což by celou situaci okolo brexitu ještě více zkomplikovalo. Co to všechno znamená pro britskou ekonomiku? Přetrvávající nejistota do nadcházejících měsíců rozhodně pomáhat nebude a výraznější rally na britské libře proto v nejbližší době očekávat zřejmě nemůžeme. Z hlediska makro výhledu by pokračující nejistota mohla i nadále výrazně omezovat ochotu firem investovat, což může dále omezovat prostor pro další růst britské ekonomiky. Nejistotu samozřejmě vnímá také Bank of England, což dělá proces analýzy dalšího vývoje úrokových sazeb mimořádně komplikovaným.
  • Donutí Brexit australskou centrální banku ke snížení sazeb?
    Australská centrální banka RBA by mohla snížit sazby už na svém srpnovém zasedání v důsledku globální nejistoty po poz...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank