Středa 18. prosince 2024 10:58
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Vnútorné aj vonkajšie nerovnováhy eurozóny aj EÚ klesajú. Rast stojí na pevnejších nohách

04.01.2018 18:12  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Eurostat od roku 2012 každoročne zverejňuje súhrn indikátorov, ktoré môžu naznačovať makroenomické nerovnováhy. V rámci nich sa sledujú externé nerovnováhy (bežný účet, investičná pozícia, reálny kurz meny, exporty a náklady práce), vnútorné nerovnováhy (ceny nehnuteľností, úvery súkromnej sfére, verejný dlh, nezamestnanosť a záväzky finančného sektora) a od roku 2014 pribudli aj indikátory problémov na trhu práce (aktivita, dlhodobá nezamestnanosť a nezamestnanosť mladých). Pri väčšine indikátorov sa sleduje zmena, pri niekoľkých zase pomer k HDP.

Malo by platiť, že čím viac týchto indikátorov je mimo stanoveného pásma, tým má krajina väčšie riziko, že sa dostane do problémov. Koncom minulého roka vyšla táto štatistika za rok 2016. A vyzerá nasledovne: Najviac problémových položiek má Cyprus (6), nasledujú ho Írsko a Portugalsko (po 5), teda starí známi z dlhovej krízy. Najmenej (po 1) majú Česko, Malta a Poľsko.

Počet problémových makroekonomických indikátorov

Tento počet problémových indikátorov v roku 2016 prudko klesol. Pri pôvodných indikátoroch (teda bez trhu práce) klesol celkovo pre EÚ z 89 na 76, bol to prvý výraznejší pokles od ich zverejňovania v roku 2002. Pri rozšírených indikátoroch (Teda aj s trhom práce) ich počet klesá výrazne už druhý rok po sebe, v roku 2016 to bolo zo 101 na 80:

Vývoj počtu problémových makroekonomických indikátorov pre EÚ

Podobný vývoj zaznamenáva eurozóna, pri ktorej klesol v roku počet pôvodných problémových indikátorov zo 2016 zo 66 na 55 a počet rozšírených zo 78 na 59:

Vývoj počtu problémových makroekonomických indikátorov pre eurozónu

Okrem toho, že ekonomike EÚ a eurozóny sa aktuálne darí, tak klesajú aj nerovnováhy. Teda minimálne klesali v roku 2016. Dáta pre rok 2017 budú k dispozícii až koncom budúceho roka. Mimo cien nehnuteľností tam však nevidím veľa položiek, ktoré by sa mali zhoršovať, skôr naopak. Vyzerá to teda tak, že aktuálny boom stojí na pevnejších nohách a že môže pokračovať ďalej.

Ešte dodám, že v ktoré indikátory boli v roku 2016 v ČR a SR v rizikových pásmach:

  • ČR – ceny nehnuteľností
  • SR – ceny nehnuteľností, čistá medzinárodná investičná pozícia (teda rozdiel medzi odchádzajúcimi a prichádzajúcimi investíciami) a nezamestnanosť

 

Na záver, pokiaľ by to niekoho zaujímalo, prikladám celú tabuľku problémových indikátorov za rok 2016: (spolu s kritériami, od ktorých sú rizikové)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V Nemecku sklamala aj priemyselná výroba. Euro stráca
    Po včerajších priemyselných objednávkach sklamala aj nemecká priemyselná výroba. Tá klesla v apríli medzimesačne o 1%, čakal sa pritom rast o 0,4%. Medziročne je jej zmena na rozdiel od objednávok stále v pluse, rast na úrovni 2% je však najpomalší od marca 2017. Aby toho nebolo málo, tak nečakaný pokles o 0,5% hlási priemyselná produkcia aj vo Francúzsku.
  • V Německu začalo další kolo jednání šéfů Volkswagenu s odboráři kvůli úsporám
    Zástupci německého koncernu Volkswagen a odborů IG Metall zahájili dnes další kolo jednání, na kterých chtějí najít kompromis ve sporu o chystané snižování mezd, propouštění a možné uzavírání závodů v Německu. Jednat budou dnes a v úterý v Hannoveru, cílem je dosáhnout dohody do Vánoc. Pozice jednotlivých stran jsou ale zatím stále hodně vzdálené. Odboráři v uplynulých dvou týdnech své požadavky podpořili dvěma výstražnými stávkami.
  • V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard
    V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory, informují dnes zahraniční tiskové agentury. Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard Kč).
  • V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé. Zelení triumfují v Berlíně, špatná zpráva pro tamní velké nemovitostní vlastníky
    Podle prvotních odhadů na základě šetření prováděných přímo ve volebních místnostech zaostali v dnešních německých volbách za očekáváním jak Zelení, tak Levice. První ze stran jen mírně, druhá výrazně. To snižuje, případně vylučuje možnost uzavření levicově orientované vlády SPD, Zelených a právě Levice. Rovněž utvoření vlády SPD a Zelených může být obtížnější. To je pro českou ekonomiku spíše příznivá zpráva. Levicová německá vláda by totiž zřejmě kladla větší důraz na ozeleňování jak ekonomiky německé, tak eurounijní. Tento důraz není v souladu s hospodářskými zájmy ČR, které kvůli silné závislosti na průmyslu, často těžebním či těžkém, vyhovuje pomalejší tempo zelené tranzice.
  • V Nigérii nakupují bitcoiny uprostřed ekonomického kolapsu
    Mnoho Nigerijců, kteří chtějí chránit své bohatství kvůli padající naiře, investují do BTC i jiných stablecoinů.
  • Vnímanie vs. realita
    Obchodovanie na Wall Street sa včera nieslo v červených číslach. Index SP500 v reakcii na zle prijaté koporátne výsled...
  • Vnímání luxusu se mění: prestiž nahrazuje minimalismus a zásady. Firmy, které se tomuto trendu přizpůsobí nejrychleji, si udrží svou pozici
    Odvětví luxusního zboží prochází významnými změnami. Zatímco v minulosti bylo vnímáno jako něco exkluzivního, co si nemůže dovolit každý, dnes se zejména v Číně dostává do popředí pojem "luxusní ostuda". Ekonomická nejistota a přísné sociální zásady vlády totiž nabádají spotřebitele k menší okázalosti. Tyto změny negativně ovlivňují prodej řady známých luxusních značek. A nejen tam. Celkově lze pozorovat změnu chování spotřebitelů a posun k takzvanému "tichému luxusu", což podtrhuje i aktuální kauza Dior a Armani, ale také hospodářské výsledky prodejů dalších módních domů.
  • V Nizozemsku se otevřel terminál na LNG, zajistí plyn pro ČR
    V přístavu Eemshaven v Nizozemsku byl dnes slavnostně otevřen terminál na zkapalněný zemní plyn. Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika, pomůže ji zajistit dostatek plynu na topnou sezonu. První loď s LNG dorazí z USA do Nizozemska 19. září, řekl při otevření terminálu šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš.
  • V noci zasadá RBA, trhy vidia šancu zníženia sadzieb 50:50, fundamenty však hovoria v neprospech ďalšieho uvoľňovania
    V noci o 3:30 SEČ bude zverejnený výsledok zo zasadnutia zasadá austrálskej centrálnej banky (RBA). A po ňom je možné ...
  • V novém roce chceme více spořit i vydělávat. Finanční předsevzetí si letos dal každý druhý Čech
    Novoroční předsevzetí jako symbol nového začátku se nevyhýbají ani českým peněženkám. Průzkum Provident Financial ukázal, že s předsevzetím v oblasti financí do roku 2024 vkročilo až 53 % lidí. To je o 1 p. b. více než na přelomu roku 2022 a 2023. Ve srovnání s loňskem se bude méně šetřit na sportu a volnočasových aktivitách. Více Čechů ale plánuje tvořit finanční polštář i zvyšovat příjem.
  • V obchodní válce to vypadá na obrat k lepšímu
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 přidává 1,2 % a technologický Nasdaq roste o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům s výjimkou výrobců spotřebního zboží (-0,3 %) a síťových odvětví (-0,1 %). Nejlépe obchodní seanci zahájily energetické společnosti (+1,6 %). Trhy jsou v optimistické náladě díky žádosti čínského ministerstva obchodu, aby americká administrativa pozdržela sobotní uvalení nových dovozních cel. Ministerstvo zdůraznilo, že i když má v zásobě řadu odvetných možností, nechtělo by, aby došlo k další eskalaci obchodní války. Chvíli na to americký prezident Donald Trump oznámil, že v průběhu dnešního dne dojde k obchodnímu jednání obou zemí.
  • V očekávání FEDu lámou rekordy indexy i Tesla
    Akciové indexy S&P 500 i Nasdaq tráví dny nejistoty před zasedáním Fedu dalším překonáváním historických maxim, když včera posílily o 0,2, resp. 0,6 %. Na nová historická maxima se dostala i automobilka Tesla, která včera přidala 8,5 % (za posledních 10 dní její nárůst činí už neskutečných 38,9 %). Dařilo se i kasinům. Las Vegas Sands narostly na hodnotě 5,8 %.
  • Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. Šetrnější spotřebou a dalšími „vychytávkami“ lze ušetřit tisíce ročně
    Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným místům bere odběratele, a také již déle přetrvávající nutnost investovat do zastaralých vodovodních řadů.
  • Vodafone koupí největší českou kabelovou společnost UPC
    Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se v současné době dohodla na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v ČR, Německu, Maďarsku a Rumunsku.
  • Vodafone potvrzuje zvěsti o plánech Cardano NFT
    Vodafone Germany, významná telekomunikační společnost, oznámila, že plánuje spustit sérii nefungujících tokenů založených na Cardanu.
  • Vodafone ve stínu historické redukce pracovníků
    Akcie Vodafonu (VOD.UK) v dnešní seanci klesly o více než 3,5 % a po oznámení plánu propustit 11 000 zaměstnanců a zpomalení růstu tržeb v letošním roce klesly na nejniožší úrovně v letošním roce. Navrhovaný program hromadného propouštění bude největší v historii společnosti a očekává se, že bude rozložen mezi příští tři roky. Nová generální ředitelka společnosti, paní Margherita Della Valle, uvedla, že výkonnost společnosti není dostatečně dobrá a společnost se musí změnit.
  • Vodafone vyšetřuje evropská komise
    Evropská komise vyšetřuje plán britské společnosti Vodafone, který chce převzít aktivity společnosti Liberty Global, kam spadá i česká společnost UPC. Panují obavy z omezení hospodářské soutěže.
  • Vodafonu klesl v minulém fiskálním roce v ČR zisk o čtvrtinu na 933 milionů Kč
    Operátorovi Vodafone klesl ve fiskálním roce končícím letos na konci března v ČR zisk o 27 procent na 933 milionů korun. Tržby vzrostly o 3,7 procenta na 20,55 miliardy korun. Ziskovost ovlivnila energetická krize i vysoká inflace spolu s nutností investovat do splnění licenčních požadavků. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
  • Vodafonu minulý fiskální rok klesl zisk o 14 procent na 1,25 miliardy Kč
    Operátor Vodafone vykázal ve fiskálním roce končícím letos v březnu zisk 1,25 miliardy korun, což je o 14 procent méně než v předchozím období. Celý hospodářský výsledek převedl na účet mateřské skupiny Vodafone Group. Vyplývá to z informací firmy ve výroční zprávě a obchodním rejstříku.
  • Vodafonu v posledním roce klesl zisk o desetinu na 839 milionů Kč
    Operátorovi Vodafone klesl v posledním fiskálním roce končícím letos v březnu čistý zisk o desetinu na 839 milionů korun. Tržby naopak stouply o 3,6 procenta na 21,3 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster