Středa 22. ledna 2025 05:37
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

Ranní zpráva z akciového trhu: Asijským akciím se v úvodu roku daří a mělo by tomu tak být po celý rok

02.01.2018 09:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Martin Štefunko odstoupil z dozorčí rady O2 Czech Republic a O2 Slovakia.
  • Druhý blok jaderné elekrárny v Dukovanech stojí kvůli neplánovaným opravám.
  • Evropské akciové trhy by mohly nový rok zahájit mírným růstem.
  • Počátek nového týdne přinese předstihové ukazatele PMI či ISM prakticky z celého světa. V jeho průběhu se pak můžeme v USA těšit na zápis z posledního zasedání Fedu nebo statistiky z trhu práce. Na starém kontinentě budou důležité údaje o spotřebitelské inflaci.

Obchodování na zámořských trzích

V poslední seanci uplynulého roku za velmi nízké obchodní aktivity americký index S&P 500 ztratil půl procenta, čímž mírně snížil svůj celoroční zisk. Ten dosáhl 19 %. Průmyslový index Dow Jones si vloni polepšil o 25 % a technologický Nasdaq přidal dokonce 29 %. Dařilo se i podnikům s nízkou kapitalizací, ty však za svými velkými konkurenty zaostaly se ziskem dosahujícím pouze 13 %.

Asijské akciové indexy vstoupily do nového roku velmi solidním růstem. Nejziskovějšími se staly akcie obchodované v Číně, když jim podporu vytvořily zveřejněné indexy nákupních manažerů, které překonaly očekávání trhu. Index CSI 300 roste o 1,3 %, hongkongská burza přidává dokonce 1,8 %. V případě ostatních trhů se zisky nacházejí mezi 0,5 až 1,0 %. Japonské akcie se do čtvrtka kvůli státnímu svátku neobchodují.

Letošní rok by měl být ve znamení rostoucí volatility na trzích, což by se mělo projevovat v odklonu investorů od rizikovějších investic. I proto doporučujeme snižovat váhu rizikových investic v portfoliích. Neznamená to však, že bychom na akciových trzích neviděli zajímavé příležitosti. Zatímco americký trh toho dle nás celkově letos příliš nepředvede, a o to důležitější bude analyzovat detailněji konkrétní sektory či podniky, asijské trhy by měly být zářným bodem globálního akciového trhu. Ocenění a likvidita obecně vysílají pozitivní signály pro asijské akcie jako celek. Naším předpokladem je, že čínské akcie sice nedosáhnou tak silných zisků jako v posledních 12 měsících, nicméně nebudou působit jako destabilizují faktor pro asijské trhy. Jsme tak neutrální vůči čínským akciím, převážení v japonských, korejských či jihovýchodoasijských trzích a takticky podvážení v Indii a na Taiwanu. Evropský kontinent by se měl těšit solidnímu hospodářskému růstu. Mezi nejpreferovanějšími by měly být německé a francouzské akcie. Tuzemský akciový trh by měl navázat na svůj loňský úspěch a očekáváme od něj zisky okolo 9 % a dividendový výnos přesahující 5 %. Více informací můžete nalézt na našich webových stránkách v publikaci Akciové výhledy: Vysoké ocenění velí k vybírání zisků a redukování pozic v akciích zveřejné 11. prosince 2017 http://bit.ly/EQ_q417.    

O2 Czech Republic

Martin Štefunko odstoupil z funkce člena a předsedy dozorčí rady O2 Czech Republic a.s. Jeho funkce zanikla ke dni 31. prosince 2017. Ke stejnému dni zanikla i jeho funkce člena dozorčí rady ve společnosti O2 Slovakia, s.r.o.

ČEZ

Druhý dukovanský jaderný blok přestal 30. prosince časně ráno dodávat do sítě elektrickou energii kvůli zjištěným vadám na motoru jednoho z 18 záložních dieselových generátorů. Výroba by měla být obnovena v pátek 5. ledna. Ostatní bloky jedou na plný výkon. V případě Temelína stojí první blok kvůli plánované odstávce pro výměnu paliva, která by měla trvat do začátku března.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z akciového trhu: Apple se přiblížil biliónové tržní kapitalizaci
    Americkým trhům se ve středu dařilo velmi různorodě. Index Dow Jones oslabil o 0,3 %, S&P 500 ztratil 0,1 % a pouze technologický Nasdaq posílil o 0,5 %. Za ziskem Nasdaqu stojí hlavně včerejší reakce cen akcií technologického gigantu Apple na výsledky hospodaření za druhý kvartál. Ty byly velmi solidní a akcie posílily o téměř 6 %, když uzavřely na ceně 201,62 USD. To je necelých 5 USD na akcii pod hranicí tržní kapitalizace ve výši jednoho bilionu amerických dolarů. Díky Apple si také celý technologický sektor připsal jedno procento. Protiváhou mu byly energetické společnosti a průmyslové podniky, které shodně ztratily 1,3 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Apple trhy nakonec přesvědčil přes varování ze začátku ledna
    Americké akciové indexy včera společnou cestu nenašly. Zatímco průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,2 %, index S&P 500 o 0,2 % klesl a technologický Nasdaq dokonce ztratil 0,8 %. Především technologické akcie stály za propadem širšího indexu S&P 500, když v obavách z výsledků Apple, které byly prezentovány po uzavření trhu, přišly o jedno procento.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské akcie se vezou na vlně optimismu
    Americké trhy byly během včerejšího dne zavřeny, obchodníci se vrátí ke svým monitorům dnes. V Asii se optimismus nevyčerpal a indexy míří opět výše. Daří se tak prakticky všem burzám. Přes jedno procento posílily akcie v Hongkongu (+1,3 %) a ozdobily tak svůj dnešní výkon novým rekordem. Přesně o jedno procento výše oproti včerejšímu kurzu uzavřel japonský Nikkei 225, Topix přidal 0,6 % a rovněž akcie země vycházejícího slunce vystoupaly na mnohaletá maxima. Dvěma červenými ostrůvky se staly parkety v Austrálii a Malajsii, které přišly o 0,5 %, respektive 0,3 %. V případě trhu u protinožců bylo jedním z hlavních důvodů snížení ratingu společností BHP Billiton a Telstra Corp.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské akciové trhy táhne vzhůru čínský finanční sektor
    Odlehčený kalendář makroekonomických indikátorů nechá na počátku týdne vyniknout politickým událostem. Pozitivně by především na pařížský parket, ale i na ostatní evropské akciové trhy měla zapůsobit jednoznačná výhra strany nového francouzské prezidenta E. Macrona. Uvidíme s jakou vervou se na čtvrtečním setkání Euroskupiny vrhne nový francouzský prezident do reformování EU. Volatilitu na akciové trhy by mohlo přinést i pondělní zahájení vyjednávání o Brexitu. Ze zajímavějších ukazatelů přijdou na řadu až v pátek předstihové indikátory PMI, které by měly naznačit, jestli se silná hospodářská dynamika z prvního čtvrtletí přesunula i do toho druhého.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské trhy navázaly na včerejší růsty
    Americký index S&P 500 zahájil nový týden velmi vlažně, když přidal jen necelou jednu desetinu procenta. Zisky informačních technologií a těžařských společností vesměs kompenzovaly ztráty realitních developerů a maloobchodních řetězců. Obchodní aktivita byla podprůměrná, což může souviset i s očekáváním investorů na středeční projev Janet Yellen ohledně hospodářského vývoje americké ekonomiky a jeho dopadu na měnovou politiku Fed. Včerejší obchodování rovněž postrádalo jakýkoliv impuls od makroekonomických ukazatelů.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské trhy po včerejším růstu míří opět dolů
    Víkendové jednání mezi čínským a americkým prezidentem přineslo na trhy určité zklidnění. To se projevilo na zájmu obchodníků nakupovat akcie, čímž index S&P 500 vzrostl o 1,1 %. Nejvíce se dařilo energetickým společnostem (+2,3 %), a to i za podpory rostoucích cen ropy. Přes dvě procenta si ještě polepšili prodejci spotřebního zboží nebo informační technologie.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské trhy se oklepaly z předchozích poklesů a dnes si polepšily
    Americký akciový trh pod tíhou padajících cen komodit během včerejší seance ztratil půl procenta. Nejhůře dopadly akcie ropných společností, které odepsaly 1,2 % v reakci na nepříznivý vývoj ceny černého zlata. Včerejší statistiky totiž ukázaly na překvapivý nárůst zásob ropy v minulém týdnu a zároveň se objevily zprávy, že Rusko váhá, zda prodlouží období nižší produkce ropy. Přes jedno procento ztratily i akcie maloobchodních řetězců. Naopak v plusu uzavřely finanční a telekomunikační tituly, které si připsaly do 0,2 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské trhy vstoupily do nového týdne poklesem
    Zkrácená obchodní páteční seance přinesla americkému indexu S&P 500 zisky ve výši 0,2 %. Uzavřel tak nad hranicí 2 600 bodů a opětovně vylepšil svoje historické maximum. K němu mu nejvíce pomohly informační technologie, které si odnesly půl procenta. Podobný růst zaznamenali i těžaři a zpracovatelé komodit. Naopak ve větším rozjezdu mu bránily akcie telekomunikačních společností a finančních domů, které přišly o 0,3 %, respektive 0,2 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijské trhy zahájily nový měsíc růstem
    Americký index S&P 500 zakončil včerejší seanci bez výraznějších změn, když si připsal pouhých pět setin procenta. Po výprodejích v předchozích seancích byly nejúspěšnějšími akcie sektorů citlivých na vývoj úrokových sazeb. Dařilo se tak realitním developerům (+2,1 %) nebo utilitám (+1,1 %). Ty tak kompenzovaly propady farmaceutických titulů, které přišly o téměř 1,5 % své hodnoty. Zasedání americké centrální banky nepřineslo na trhy žádný rozruch. Změna sazeb je velmi pravděpodobná na březnovém zasedání Fed, které bude již pod taktovkou nového šéfa Jeroma Powella.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijsko-pacifický index MSCI prodlužuje šňůru měsíčních zisků
    Americký index S&P 500 včera umazal část svých zisků z předchozího týdne, když klesnul o 0,3 %. Na vině byli především telekomunikační operátoři (-1,4 %), farmaceutické společnosti (-1,1 %) a maloobchodní řetězce (-0,9 %), jejichž akcie kompenzovaly rostoucí zisky informačních technologií (+0,4 %) a realitních developerů (+0,6 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Banky táhly americké akcie, technologické tituly i přes nový iPhone stagnovaly
    Devět z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500 včera posilovalo a pomohlo tak indexu k růstu o tři desetiny procenta. Banky se díky rostoucím výnosům z dluhopisů postavily do čela pelotonu a bankovní index S&P si připsal 1,8 %. Dařilo se i telekomunikacím s 1,2% zisky. Investory novinky od Applu příliš nenadchly, a tak technologické akcie přešlapovaly na místě. Utility a realitní developeři v odklonu investorů od bezpečných aktiv ztratili kolem jednoho procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Banky zveřejnily výsledky hospodaření
    Americký index S&P 500 měl od včerejšího otevření trhů našlápnuto k růstu, když si připisoval zhruba čtvrt procenta. Nicméně záhy o zisky přišel a nakonec i v červeném uzavřel. Oproti středečnímu kurzu si pohoršil o 0,2 %. Největší podíl na tom měly energetické tituly, jejichž akcie v reakci na padající ceny ropy klesly o 1,7 %. Propady akciového trhu mírnily farmaceutické společnosti, finanční domy a realitní firmy, jejichž zisky se pohybovaly mezi 0,2 až 0,5 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Březen zahájil růstem
    Americké akcie včerejší seanci uzavřely poklesem o 0,3 %. Nejhůře se dařilo těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie klesly o 1,3 %. Druhým nejhorším byly energetické společnosti, které přišly o jedno procento. Ostatní odvětví ztrácela do půl procenta. Naproti tomu se dařilo spíše defenzivním akciím, když utility přidaly 0,4 % a prodejci základního spotřebního zboží si polepšili o 0,3 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Centrální banky opět v hledáčku investorů – tentokrát v Evropě
    Hlavní americký akciový index S&P 500 včera uzavřel těsně pod svým vrcholem, na který vystoupal o den dříve. K jeho opětovnému pokoření mu chybělo pět setin procenta, když do mínusu se dostal v posledních 15 minutách obchodování. Průmyslový Dow Jones ale pokračoval ve své spanilé jízdě a posunul své maximum opět výše, a to přesně o třetinu procenta. Technologický Nasdaq si polepšil o 0,2 %. Americká centrální banka včera dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bb. Fed kromě toho vylepšil svoje růstové vyhlídky pro příští rok. Inflace dle nové prognózy zůstane v nejbližším období pod cílem banky, ale ve střednědobém horizontu se stabilizuje okolo inflačního cíle. Zároveň se nezměnila očekávaná trajektorie vývoje úrokových sazeb podle mediánu jednotlivých centrálních bankéřů. Kombinace silnějšího hospodářského růstu, umírněné inflace a postupného zvyšování úrokových sazeb by měla hrát do karet akciovým trhům.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: CME dosáhla v Q2 čistý zisk nad očekáváním trhu na 28 mil. USD
    Americké akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně, když hlavní události týdne v podobě jednání Fedu, schůzky OPEC s Ruskem a kvartálních výsledků skoro 200 společností teprve přijdou. Index S&P 500 oslabil o mírných 0,1 %, když jedinými sektory, které vykázaly růst, byly finanční instituce a technologické tituly. Ty pokračovaly v nejdelší růstové sérii od roku 2013 a dvanáctým dnem v řadě posilovaly. Index Nasdaq si tak připsal 0,4 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Co investoři najdou v zápisech z jednání Fedu a ECB?
    Americké akcie v pátek zastavily propady z předchozích dní, když všechny tři hlavní akciové indexy mírně posílily. S&P 500 a Dow Jones si připsaly jednu desetinu procenta. Nejlépe se v pátek dařilo indexu Nasdaq, který především díky ziskům technologických titulů přidal 0,6 %. Z pohledu celého týdne však kvůli vyhrocení vztahů mezi Washingtonem a Pchjongjangem akciové trhy odepsaly kolem 1,5 % a zažily tak nejhorší týden od března.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ čeká v příštích letech boj o zisky
    Úterní obchodování v Americe zakončilo spíše ztrátami. Index S&P 500 sice uzavřel na pondělních zavíracích cenách, ale ostatní indexy například NASDAQ ztrácely. Nejúspěšnější byl sektor utilit, zatímco největší propad měl sektor financí.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ hrozí, že bude muset vrátit 1,14 mld. CZK SŽDC
    Americké akcie zakončily páteční seanci v mikroskopickém zisku. Hlavní akciové indexy za oceánem přidaly do jedné desetiny procenta, když zisky telekomunikací, energetických společností a průmyslových podniků umazaly ztráty ostatních sektorů. Nejvíce v pátek odepsali utility a realitní developeři. Pokles výnosů dluhopisů neprospěl bankám. Naopak se dařilo středním a menším podnikům, jejichž index Russell 2000 si v pátek připsal půl procenta a za celý týden posílil o 1,3 %, nejvíce z hlavních indexů. Nejhůře z pohledu celého týdne dopadl technologický Nasdaq, který především kvůli propadům Applu zakončil týden v mírné ztrátě.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ investory nepotěšil návrhem dividendy 24 CZK na akcii
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 2,4 %. Technologický Nasdaq klesl dokonce o 3,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo technologickým firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 3,7 %. Nejziskovějším sektorem se stala síťová odvětví, jejichž hodnota akcií rostla o 1,1 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ kvůli požáru odstavil hnědouhelné Dětmarovice o výkonu 800MW
    Index S&P 500 v pátek klesl o jednu desetinu procenta a po dosažení historického maxima v polovině týdne zakončil téměř na stejné úrovni, kde v pondělí zahájil obchodovaní. Naopak Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal necelé 0,2 % a uzavřel na svém historickém maximu. Nejhůře se v pátek dařilo tabákovým společnostem, jejichž akcie, po oznámení amerického úřadu pro kontrolu léčiv FDA o záměru snížit úroveň nikotinu v cigaretách pod návykovou úroveň, odepsaly 4 %. Altria Group prodávající v USA cigarety Marlboro ztratila téměř 10 %. Něco málo přes polovinu firem z indexu S&P 500 již oznámila své jarní výsledky, které jsou zatím o 9 % lepší než ve stejném období loňského roku. Očekávaní investorů však zůstávají a tak neodpouští klopýtnutí ani jinak velmi úspěšným společnostem jako je Starbucks nebo Amazon, které po oznámení nižšího než očekávaného zisku odepsaly 9,2 % a 2,5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex