Pátek 27. prosince 2024 02:19
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Britské maloobchodné tržby silno prekvapili. Až tak ružové to však nie je

20.09.2017 12:59  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Britské maloobchodné tržby dnes výrazne prekonali očakávania, keď medzimesačne poskočili o 1%, pričom sa čakal rast na úrovni 0,2%. Ihneď sa začalo špekulovať o tom, že to je ďalšia pozitívna správa pre Bank of England, ktorá by ju pritlačila k uťahovaniu politiky. Libra teda vyskočila (medzičasom už väčšinu ziskov stihla odovzdať).

Samozrejme je to dobrá správa, je však na mieste opatrnosť. A to z viacerých dôvodov:

1. Medziročný rast maloobchodných tržieb ostáva stále nízky. Úroveň 2,8% je v porovnaní s poslednými troma rokmi stále výrazne podpriemerná

Vývoj medzimesačnej (žltá) a medziročnej (biela) zmeny maloobchodných tržieb v UK

2. Rast bol ťahaný najvolatilnejším komponentom – tržbami v iných obchodoch. Keď sa pozrieme na graf od začiatku roka 2016, v ktorom je táto položka oranžovou, tak okrem jednej výnimky vždy po pozitívnom príspevku k maloobchodným tržbách nasledoval negatívny. Čiže je veľká pravdepodobnosť, že v budúcom mesiaci bude jeho príspevok negatívny a pokojne môže dostať medzimesačnú zmenu do mínusu.

Štruktúra medzimesačnej zmeny maloobchodných tržieb v UK (@samueltombs)

3. Toto všetko sa deje v situácii, kedy britské domácnosti prestávajú šetriť. V prvom kvartáli dosiahla miera úspor 1,7%, čo predstavuje najnižšiu úroveň od začiatku 60-tych rokov. Miera úspor začala prudko klesať po referende o BrExite.

Vývoj miery úspor v UK

4. Od prvého kvartálu sa situácia s britskými mzdami zhoršila. Ich nominálny rast je aktuálne na úrovni 1,4%, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 2014. Keď od toho odpočítame infláciu, tak reálny rast miezd je dokonca záporný, aktuálne je to -1,2%. Keď si to dáme dohromady s veľmi nízkou mierou úspor, tak kapacita britských domácností na míňanie nie je veľká.

Vývoj medziročného rastu nominálnych (žltá) a reálnych (biela) miezd v UK

5. Vyzerá to tak, že Briti čoraz viac nákupov financujú spotrebiteľskými úvermi. Zhruba do roku 2015 sa spotrebiteľský dlh vyvíjal v súlade s platmi, odvtedy sa nožnice začali roztvárať. A od referenda sa roztvárajú ešte rýchlejším tempom.

Vývoj indexu spotrebiteľských úverov a priemerných miezd v UK (@fergalob)

Situácia je teda taká, že maloobchodné tržby rastú v porovnaní s minulými rokmi podpriemerným tempom a navyše v auguste ich vytiahli nahor veľmi nestabilné a volatilné komponenty. Do toho všetkého britské domácnosti pri klesajúcich reálnych mzdách financujú svoju spotrebu na úkor úspor a dlhu. Keď by niečo na tomto vývoji malo pritlačiť Bank of England k utiahnutiu politiky, tak je to rast spotrebiteľského dlhu domácností, ktoré si požičiavajú za nízke úroky. O takom niečo však protokol z posledného zasadnutia Bank of England vôbec nehovorí, čiže dlh domácností podľa nej problémom nie je.

Neznamená to, že Bank of England teraz zmení rétoriku ohľadom toho, že plánuje v dohľadnej dobe zvyšovať úrokové sadzby, ale skôr to, že maloobchodné tržby môžu v budúcich mesiacoch sklamať. A pokiaľ by sklamalo viacero dát (na čele s infláciou, ktorá by mala začať kvôli rozpadu efektu slabej libry ustupovať), tak to by už mohlo britskú centrálnu banku pritlačiť k zmene rétoriky. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, každopádne na môj vkus je Bank of England aktuálne príliš optimistická.

P.S: Z môjho pohľadu by bolo správne, keby Bank of England začala uťahovať. Miera úspor na viac ako 50-ročných minimách je náznakom toho, že v sektore domácností sa začína diať niečo, čo môže ekonomike potenciálne spôsobiť problémy. Banka však sleduje predovšetkým infláciu a ekonomiku. Inflácia je síce vysoko, vyzerá to však na dočasné faktory, ktoré sa onedlho rozpadnú. Ekonomika na tom zase až tak dobre nie je, a preto si myslím, že Britániu výraznejšie uťahovanie v dohľadnej dobe nečaká.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britské banky prestávajú požičiavať Európe
    Ak je to vznikajúci trend je to veľmi vážne. Priložen&...
  • Britské HDP nepřekvapilo, libra od minulého týdne zpevnila o 5,5 % a blíží se k resistenci
    Británie dnes zveřejnila výsledky HDP za 4Q a velké překvapení se tentokrát nekoná. Britská ekonomika rostla v minulém čtvrtletí podle předběžných odhadů o 0,6%, což bylo jen desetinu nad většinovým konsenzem. O desetinu pak dokázal překonat většinový konsenzus také meziroční růst, který zůstává beze změny na 2,2 %.
  • Britské HDP příjemně překvapilo. Libra to ale s dalším růstem může mít docela složité
    Britský statistický úřad dnes zveřejnil předběžné odhady růstu HDP za 3Q a nová data dokázala příjemně překvapit. Odchylka od konsenzu však není nijak vysoká, když britská ekonomika rostla v minulém čtvrtletí o 0,4 %, zatímco trh počítal s růstem o desetinu nižším. Na meziročním růstu se však nic nemění a ten zůstává stejně jako v druhém čtvrtletí na 1,5 %, což je ve shodě s většinovým konsenzem. Reakce na libře byla pozitivní, i když poměrně malá a libra stále zcela nezlikvidovala ani ztráty, které nabrala během včerejší seance.
  • Britské HDP roste už 13 čtvrtletí v řadě, ovšem nejpomaleji od roku 2012
    Ekonomika Velké Británie nemá za sebou úspěšné čtvrtletí. Dle předběžných dat rostla v prvních 3 měsících roku o 0,4 %...
  • Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse
    Boris Johnson zítra předstoupí s nově dojednanou dohodou o brexitu v parlamentu a klíčovou otázkou je logicky to, zda dohoda projde. Zatímco premiérka Mayová s podobnou dohodou několikrát výrazně pohořela, tak nyní zde šance na schválení je, ale hlavně převládá velká míra nejistoty. V parlamentu funguje i v rámci hlavních stran řada frakcí s různými postoji. Situace je velmi nepřehledná i pro samotné Brity; televize Sky News dokonce spustila nový kanál beze zpráv o brexitu, neboť veřejnost celé téma už natolik otravuje, že přestává zprávy úplně sledovat.
  • Britské hodnotové akcie jako investice desetiletí
    Nad Británií se začínají rozfoukávat mračna a domácí akcie mají před sebou stále velký prostor k zaplnění mezery mezi rekordními maximy. Na světových trzích zrychlil přesun z technologických a růstových akcií do hodnotových a cyklických titulů a těch je v Británii většina. Dlouhodobější vyhlídky začínají být jasnější a britské akcie mohou být obchodem desetiletí.
  • Britského trhu práce se zatím brexit příliš nedotkl
    Britská data z pracovního trhu jsou na světě a čekali jsme teda trochu větší dobrodružství. Bohužel, tentokrát se konsenzus docela trefil do skutečného výsledku a po jeho zveřejnění tedy, co se dalšího vývoje měnové politiky týká, o moc chytřejší nejsme.
  • Britského výrobce destilátů Stock Spirits přebírá investiční firma CVC
    Britského výrobce destilátů Stock Spirits Group, který podniká i v České republice, přebírá soukromá kapitálová a investiční společnost CVC se sídlem v Lucembursku. Za akcii firmy obchodované na Londýnské akciové burze (LSE) zaplatí 377 pencí v hotovosti. S akciemi Stock Spirits se obchoduje i na pražské burze, kde ve středu uzavřely na RM-SYSTÉMu na 81,50 Kč. Obchod firmu ohodnocuje na 767 milionů liber (23 miliard Kč), uvedla společnost Stock Spirits ve svém sdělení na webu.
  • Britské inflačné dáta sklamali, libra slabne. Môže ísť inflácia ešte nižšie?
    Británia dnes zverejnila inflačné dáta, ktoré sú hlavným vstupom pre politiku centrálnej banky. Všetky sledované miery inflácie (okrem výstupným výrobných cien) sklamali. Celková inflácia klesla z 3% na 2,7%, jadrová z 2,7% na 2,4% a výrobná z 4,7% na 3,8% (v tabuľke nižšie je pre výrobné ceny len jej medzimesačná zmena). Začína sa trend výraznejšieho ústupu inflácie v Británii?
  • Britské maloobchdoní tržby příjemně překvapily. Na libru ale začíná znovu doléhat brexit
    Trocha volatility na forexu hned po ránu. Libra si od rána prochází docela nervózní seancí, kterou nyní zachraňují výsledky maloobchodních tržeb. Ty rostly v minulém měsíci o 0,6 %, což bylo dvě desetiny nad většinovým konsenzem. Maloobchodní tržby dnes tedy trochu vylepšily dojem z předchozího měsíce, kdy se propadly o 1,2 %. Libra díky nim zlikvidovala část ranních ztrát a vrátila se zpět na dosah 1,30 GBPUSD.
  • Britské maloobchodní tržby, analýza GBP/USD
    Britské maloobchodní tržby posílily v červnu o 0,2 procenta a přesně tak naplnily predikci ekonomů. Červen tak vý...
  • Britské maloobchodní tržby dosáhly nejlepšího výsledku od ledna 2011, analýza GBP/USD
    Britské maloobchodní tržby zažily v červenci další silný měsíc. Tržby překonaly 0,7 procentní očekávání a ...
  • Britské maloobchodní tržby příjemně překvapily. Libru ale zajímá hlavně brexit
    Britské maloobchodní tržby dnes překonaly většinový konsenzus. Tržby rostly meziměsíčně v únoru o 0,4 %, což bylo více než očekávaný propad o 0,4 %. V předchozím měsíci se přitom zvýšily o 1 %. Jádrové tržby pak rostly o 0,2 % proti konsenzu -0,4 %.
  • Britské maloobchodní tržby rostou, analýza EUR/GBP
    Běžný účet eurozóny se v říjnu dostal do přebytku 21,8 miliardy eur. Největší přebytek byl naměřen za zboží (17,0...
  • Britské maloobchodní tržby si minulý měsíc vedly nejlépe od května 2004, analýza GBP/USD
    Britské maloobchodní tržby příjemně překvapily trhy, když v meziměsíčním srovnání dokázaly v dubnu posílit o 1,3 ...
  • Britské maloobchodní tržby v srpnu ztratily, analýza EUR/GBP
    Britské maloobchodní tržbyse v srpnu dočkaly nečekaného zpomalení. V meziměsíčním měřítku klesly o 0,9 procenta, ...
  • Britské menu: Brexit na tvrdo či na měkko?
    Rozvodové řízení Velké Británie a EU se chýlí ke konci. Podmínky rozvodu by měly být jasné ideálně do poloviny října, kdy proběhne summit EU, což se ale zřejmě nepodaří. Finální plán podle našeho názoru EU odsouhlasí až na svém prosincovém summitu. Náš hlavní scénář (dáváme mu 80% pravděpodobnost) předpokládá, že dohoda mezi VB a EU bude nakonec uzavřená. S největší pravděpodobností to bude nějaká forma plánu Chequers, v horším případě tvrdý brexit. Největším rizikem je, že plán neschválí britský parlament. Theresa Mayová by v takovém případě rezignovala a Británie by pak zřejmě opustila unii bez jakýchkoli dohod (tomuto scénáři dáváme 20% pravděpodobnost). Británii by pak čekala recese a britská centrální banka by musela reagovat uvolněním měnových podmínek. Předčasné volby ani nové referendum nepředpokládáme.
  • Britskému trhu s bydlením začíná docházet dech, libra zůstává pod tlakem
    Na hodnocení dopadu brexitu na britskou ekonomiku je stále ještě příliš brzy a díky oslabení libry a nízkým výnosům by v konečném důsledku finální dopad nemusel být nijak dramatický. Jeden sektor však zdá se první ochlazení pociťuje již nyní a je jím trh s bydlením, který doplácí na zhoršení výhledu pro růst cen nemovitostí v Londýně, se kterým přišla řada velkých bank a realitních společností. Podle čerstvých výsledků, které dnes zveřejnil Royal Institute of Chartered Surveyors, totiž v červenci sledovalo nárůst v počtu prodaných nemovitostí jen o 5 % více dotazovaných prodejců, než bylo těch kteří zaznamenali jejich pád. To je méně než květnových 15 % a výrazně méně než lednových 50 %.
  • Britské parlamentní volby 2017: Jak obchodovat předčasné britské volby do parlamentu
    Bojovat bude v předčasných volbách pět hlavních stran. Na stránce Coral jsou uvedeny šance paní Mayové takové, že pravděpodobně bude pokračovat jako předsedkyně vlády. Nejnovější průzkumy ukazují, že pravděpodobně zvítězí následující strany:
  • Britské PMI zpět na 50b., libra se vrací nad 1,31 GPUSD
    Výsledky PMI dnes společně s eurozónou zveřejnila také Británie a i v jejím případě jsme se dočkali příjemného překvapení. Tamní PMI ve službách v prosinci rostl na 50b. a překonal většinový konsenzus, který počítal s růstem z 49b. na 49,1b. Jedná se o třetí zlepšení indexu v řadě a další ze signálů, že se situace zlepšuje také v Británii. Britská libra se dnes dočkala díky novému makru mírného posílení a roste až zpět nad úrovně okolo 1,31 GBPUSD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank