Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap zlato
reklama
SAB Finance

Akciím se daří hůře při očekávání konfliktu než v jeho průběhu

13.08.2017 09:37  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Napětí mezi U.S. a Severní Koreou eskaluje a způsobuje zhoršení volatility trhu a pád cen akcií. Je lákavé si říct, že trh bude upadat stále více, pokud konflikt přeroste ve válku.
 
Historie ale ukazuje, že výkon trhu akcií je horší v okamžiku, kdy lidé válku čekají než v průběhu samotného konfliktu. „Co můžeme vidět je, že dopad na akcie je mnohem větší při „čekání“ na konflikt (S&P 500  [průměrný drawdown ] 10%) než když bomby začnou padat,“ poznamenal Matthew Barasch z RBC. Kubánská krize v říjnu 1962, kterou Barasch vidí jako nejbližší paralelu současné situaci, je jedním z příkladů.
 
S&P šlo dolů o 9%, když Sovětský svaz dopravil baistické střely na Kubu, tedy když se ke krizi schylovalo. Zatímco během 13 denní periody, kdy U.S. i Rusko odmítaly ustoupit, periody, která je „běžně nahlížena jako doba, kdy se svět nejvíce přiblížil ke globální nukleární válce“, podle RBC, byly  S&P  dole jen o 2%.
 

 
Tabulka nahoře od RBC ukazuje důležitou reakci trhu před sedmi historickými událostmi, včetně kubánské krize. Průměrně bylo S&P dole o 10% při eskalování napětí – u války v zálivu dokonce došlo až na 18%.  Ale jakmile k události došlo, reakce trhu byla tlumenější, jak ukazuje tabulka níže, s průměrným  S&P  2%.
 

 
Ve skutečnosti je začátek konfliktu často označován jako „začátek konce“ ve smyslu špatného výkonu trhu,“ napsal Barasch.
 
Ano, sedm událostí, které RBC zvolilo nemusí být srovnatelné s potenciálním nukleárním konfliktem, který eskaluje v posledních dnech. V pátek prezident Trump zopakoval předchozí komentáře, že nevylučuje preventivní úder vůči Severní Korei.
 
Barasch řekl, že sledování reakcí trhu může být velmi poučné při sledování reakce trhu na tento konflikt. V některých případech, jakmile byl konflikt vyřešen, následoval dlouhodobý „bull market“.  Tyto příklady, včetně kubánské krize a obou válek v zálivu, reprezentují klíčové nákupní příležitosti. Nyní, i přes eskalující hrozby a rétoriku, je trh stále méně než 2% mimo svá „all-time highs“.

 

Klíčová slova: Rusko | Akcie | Bull | Drawdown | S&P 500 | Market | Trh | Volatility | S&P | Krize | Očekávání |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciím nálada nevydržela, výnosy zvýraznily pokles. Euro se však zvedá
    Dnešní den přinesl dvě zajímavé zprávy, které ale s hlavními trhy hýbaly pouze velmi omezeně. Zprvu pozitivní nálada postupně vyprchávala a hlavní akciové indexy se už nacházejí značně v červeném. V případě Evropy je to zhruba -0,5 procenta a v USA -0,2 pct. Kondice dluhopisů se na druhou stranu ještě zlepšila. Delší výnosy padají o 4-5 bodů a krátké se snižují zejména za mořem, a to na 2Y o 4 body.
  • Akciím na závěr týdne pomáhají data, koruně komentáře
    Inflační čísla ze zámoří nakonec z tržního pohledu dopadla dobře, tedy nedošlo k dalšímu překvapení, které by naznačovalo pokračující roztáčení inflační spirály. Data jsou sice vysoká, ale jen v souladu s odhady. Díky tomu i díky energiím a bazickému efektu by se inflace mohla blížit vrcholu a takový předpoklad může mezi investory sílit. Na druhou stranu je tu pořád Fed, který příští týden pravděpodobně i tak zrychlí konec QE a nakreslí vyšší trajektorii sazeb.
  • Akciím pomáhá komentář z Číny, libru naopak oslabuje zmínka BoE o snížení sazeb
    Při pátečním obchodování na hlavních trzích prozatím zůstáváme u starých témat a bez zásadních zvratů. Máme tu dílčí příspěvky k čínsko-americké obchodní válce nebo britské měnové politice. Odpoledne nás čekají data z USA, jako jsou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo spotřebitelská důvěra, ale trhy zůstávají většinou poměrně v klidu.
  • Akciím pomohly výsledky i výnosy, Amerika však úvodní zisky vrací
    Dopolední nadechnutí evropských akcií se během dne proměnilo v solidní zisky hlavních indexů, na které v úvodu navázala také Amerika. Podporou byl obrat dluhopisových výnosů dolů, který ukazuje přestávku ve spekulacích na agresivnější Fed. Překonat včerejší negativní náladu pomáhaly také firemní výsledky. Dnes to byly Morgan Stanley a Bank of America, které napravovaly dosud špatný dojem z amerického bankovního sektoru.
  • Akciím po úvodním růstu dochází dech. Výnosy a ropa se stabilizují
    Úterní dopoledne přináší evropským akciovým trhům obrat po včerejším silném výprodeji. Klíčové indexy se zvedají, DAX si připisuje 0,6 pct, AEX je výš o 0,4 procenta, FTSE 100 přidává 0,8 pct a CAC 40 skoro procento. Změnu sledujeme také na dluhopisech, ale tady nejde o vážnou korekci včerejška. Můžeme mluvit spíše o konsolidaci výnosů na nižších úrovních. Také eurodolar se snaží ustálit, a to kolem 1,1800. Ropa je výš o půl procenta a mírné zisky registrují také drahé kovy.
  • Akciím se dál daří, i když nepříjemných zpráv o viru přibývá
    Včerejší zprávy o zavření škol v Pekingu nebo rychlejším přibývání nakažených na Floridě trhy trochu zaskočily, ale nezlomily pozitivní náladu. To se nepodařilo ani celkovým statistikám za včerejšek, které ukázaly na poslední dobu poměrně vysoký přírůstek 25 tisíc nových případů koronaviru v USA a potvrzení zrychlování nákazy v Kalifornii, Texasu či na Floridě. Investoři pak nechávají stranou pozornosti i další strmý propad registrací aut v Evropě, které za květen spadly o 52 procent po předchozím 76procentním kolapsu.
  • Akciím se dál daří, zatímco z dluhopisů se peníze stahují
    Evropské akcie navazují na Asii a rostou v případě hlavních indexů většinou přes procento. Částečně se sem přenáší efekt zpráv z Číny, která zmírnila proticovidová opatření, konkrétně zkrátila na polovinu karanténu pro návštěvníky mířící do země. Evropské akcie však stoupají více než ty čínské a spíše tak pokračují krátkodobé nákupy, které živí odraz po předchozím pádu.
  • Akciím se daří a výnosy v Evropě i v USA znovu rostou. Doplácí na to hlavně drahé kovy
    Na finančních trzích po včerejší divoké seanci klesla volatilita, ale optimismus zatím nemizí. Evropské indexy dnes své včerejší zisky bez problémů udržují a dokonce k nim přidávají pár desetin procenta, čímž ještě navyšují své historické maximu, které vyrovnaly v průběhu včerejší seance. Pozitivní sentiment samozřejmě souvisí s víkendovými volbami ve Francii, jejichž výsledek výrazně snížil rizikové přirážky na téměř všech finančních aktivech a zvýšil chuť investorů jít po delší době znovu do rizika.
  • Akciím se daří díky dohodě USA s Mexikem
    Na konci minulého týdne se obchodníci obávali zavedení nových cel USA na Mexiko, nicméně v pátek večer se podařilo hrozbu zažehnat. Prezident Donald Trump tweetoval o vyřešení situace ještě předtím, že obchodníci odjeli na víkend. Dle médií Mexiko slíbilo učinit nezbytné kroky k zastavení vlny nelegální migrace do Spojených států. Navíc by mělo Mexiko zvýšit svoji poptávku po zemědělských produktech z USA. Je bez debat, že se jedná o pozitivní zprávu pro globální ekonomiku a možná mírně zlepšilo vyhlídky na uzavření dohody mezi USA a Čínou. Zde je však situace diametrálně odlišná (a výrazně důležitější pro globální ekonomiku), takže pokud se zde dohoda nepřiblíží, tak mohou akcie opět brzy začít klesat.
  • Akciím se daří, eurodolar jen čeří vodu. Lehká varování trhy neřeší
    Na hlavních trzích se v pátek mísí optimismus o podpoře měnové politiky s varovnými signály o zahraničním obchodě, pozitivní vývoj však převládá. V prvním případě doznívá dojem z vystoupení šéfa Fedu. Zdá se, že akciím vyhovuje potvrzení červencového snížení sazeb, které trh už tak viděl jako prakticky jisté. Naproti tomu se trochu snížila očekávaná trajektorie pro následující měsíce a celkový počet letošních snížení nyní trh vidí na 2 až 3. Tento posun evidentně tolik nezajímá akciové trhy, ale je vidět na delších amerických výnosech, které sice dnes klesly, ale i tak se nacházejí nad úrovní před Powellovým vystoupením.
  • Akciím se daří navzdory výhružkám Donalda Trumpa
    Akciové indexy za sebou mají relativně klidnou pondělní seanci, když jim pomohly zprávy o dohodě mezi USA a Mexikem. Přestože růst pokračoval také dnes ráno, v noci ze včerejška na dnešek jsme se dočkali pár negativních zpráv. Dominantním tématem bylo hlavně vyjádření amerického prezidenta, který uvedl, že na Čínu uvalí nová cla v případě, že se s ním čínský prezident nepotká na summitu G20 v Japonsku. Trump zároveň uvedl, že USA z Číny nikdy nedostaly ani pár centů a nyní, díky clům, dostávají miliardy dolarů. Připomeňme, že Trum novými cly ve výši 25 % na dovoz v objemu 300 mld. dolarů vyhrožoval už minulý měsíc a trhy s jeho zavedením více méně počítaly. Reakce na trzích je proto zatím mírná a indexy v Evropě i v Asii navzdory těmto zprávám dokázaly růst.
  • Akciím se daří před zápisem z Fedu, na který opět tlačí Trump. Dluhopisy mažou ztráty
    Hlavní finanční trhy dnes bez velkých problémů vstřebaly několik dílčích nepříznivých zpráv a celkově na nich zavládl optimismus. Akciové indexy v Evropě si připisují většinou kolem 1,2 procenta a v USA sledujeme růst zhruba o 0,9 pct. Během dne přispěly svou troškou do mlýna dobré výsledky amerických maloobchodníků, které směr akcií podpořily. Dluhopisy se zprvu prodávaly, ale už jsou na tom lépe, když ztráty z většiny smazaly. Co se týče dluhopisů na periferii eurozóny, ty za dnešek dokonce na cenách rostou.
  • Akciím se dnes dařilo, investoři ale čekají na Fed
    Evropský index Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidává zhruba třetinu procenta. Nejvíce se daří prodejcům zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie rostou o 1,1 %. Podobné zisky si připisují i těžaři a zpracovatelé komodit. Růstem zahájilo i obchodování na americkém trhu, kde index S&P 500 prozatím přidává půl procenta. Investoři čekají na večerní zasedání americké centrální banky, které by však změnu v nastavení měnových podmínek přinést nemělo. Zajímavější však bude následná rétorika Jeroma Powella, jak centrální banka smýšlí o dalším zvyšování sazeb.
  • Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB
    Šíření koronaviru zvláště v Indii nabírá na rychlosti a vzhledem k tvaru křivky nově nakažených i velikosti populace je třeba se připravit na velká čísla. Také další asijské ekonomiky čelí rostoucímu problému, což obecně vidíme jednak jako brzdu pro investice v rozvíjejících se trzích a také, jak jsme uváděli, i pro sázky na cyklus na západních trzích. Stále platí, že problémy s koronavirem jako takové se investoři naučili přecházet, ale při absenci nových pozitivních impulsů se prostředí pro akcie přece jen zhoršuje.
  • Akciím se nedaří, eurodolar obrátil dolů. Výsledky přitom potěšily a data byla solidní
    Závěr týdne mohl být pro hlavní trhy docela slušně pozitivní: Výsledky technologických gigantů potěšily, makrodata byla většinou dobrá. Jenže to nestačí. Akcie v Evropě mažou denní zisky a Wall Street od otevření míří dolů. Momentálně je vývoj přinejlepším smíšený, když se mírně v plusu drží DAX a Nasdaq a v zelených číslech se pohybuje také pražská burza. Na druhé straně S&P500 či CAC40 jsou lehce v záporu a FTSE100 už výrazněji klesá.
  • Akciím se odpoledne přestalo dařit, Amerika jen u nuly. Data nepomohla
    Dopoledne se neslo ve znamení optimismu o hospodářském růstu, čemuž dopomohly evropské plány na rušení restrikcí, evropská data i příznivé výhledy. Hlavní akciové indexy slušně rostly.
  • Akciím se odpoledne slušně daří i bez zásadních impulsů
    Pro akcie je dnešek ve znamení růstu. Sice mají lehce navrch sektory charakterem spíše růstové, ale špatně si nevedou ani ty, jež představují sázku na cyklus. Výnosy dluhopisů v USA klesly zpět na včerejší úroveň a jsou tak prakticky beze změny. V Evropě převládá na výnosech pokles, což ovšem do rotací na akciovém trhu zdaleka tolik nepromlouvá.
  • Akciím se odpoledne už tolik nedaří, euro se však vydává nahoru
    Zatímco japonský trh pozitivně reagoval na zájem Warrena Buffetta o tamní akcie, čínské burzy končily dole po smíšených indexech nákupních manažerů. Jejich další várka - z Asie, Evropy i Ameriky - přijde zítra.
  • Akciím se podařilo vymazat většinu dopoledních ztrát
    Evropské akcie nový týden zahájily nevalně. Index Stoxx 600 se krátce po otevření trhů propadnul o 0,6 %, nicméně po obědě začal své ztráty postupně vymazávat a několik desítek minut před koncem seance již přichází pouze o 0,1 %. Akcie informačních technologií (+0,8 %), těžařů a zpracovatelů komodit (+0,3 %) a energetických společností (+0,2 %) byly schopny z velké části kompenzovat poklesy farmaceutických firem (-0,7 %) a finančních domů (-0,5 %). Obchodování dnes postrádalo jakékoliv makroekonomické impulsy, investoři tak svoji pozornost soustředili především na situaci v Turecku.
  • Akciím se teď raději vyhnout
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Vstupujeme do období, které by podle “principu sezonnosti? mělo bý...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje