Sobota 18. ledna 2025 06:13
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Core inflace EU

17.07.2017 20:59  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jádrová inflace v EU a její konsekvence.

 
Celková inflace v eurozóně se v červnu zpomalila, potvrzují údaje zveřejněné dnes Evropskou komisí a uvolňují tím tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby začala zpřísňovat své aktivity v rámci ME a v odkupu aktiv a zejména pak Mariu Draghimu, který bude mít lehčí úlohu po setkání plánovaném na čtvrtek tohoto týdne. Analytici společnosti Lloyds Bank očekávají, že ECB ponechá své úrokové sazby beze změn a nezveřejní žádnou novou deklaraci o svém programu.
 
Dnes zveřejněné údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly v červnu meziročně o 1,3 procenta v souladu s tržními očekáváními a zpomalily tak; květnová inflace 1,4  procenta a dubnová 1,9 procenta. Core CPI, která vylučuje nezpracované potraviny a energie (tato inflace je sledována ECB a hraje významnou roli v jejím rozhodování), se v květnu meziročně zvýšila na 1,2 procenta, z květnových 1,0 procenta nad očekávání  1,1 procenta. Měsíční inflace byla v červnu nulová, jádrová inflace činila 0,2 procenta, uvedl Eurostat.
 
Na své červnové schůzce ECB revidovala své hodnocení ekonomického růstu na „obecně vyvážené“ a odstranila zřetelné zkreslení úrokových sazeb. Ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2017 rostla, zatímco ukazatele naznačují, že růst Q2 by mohl být silný a robustní – tempo růstu o 0,6% q / q.
 
Od poslední schůzky vzrostly spekulace, že centrální banka může na červencovém zasedání připravovat trhy na přísnější politiku. Ztráta inflačního tlaku v eurozóně povede, bez většch problémů, k dosažení dvouprocentního cíle ECB, i přes pokračující snižování nezaměstnanosti, a umožní centrální bance rozvolnit původně striktní podmínky ME a odkupu aktiv. Inflace v únoru vzrostla na dvoupercentní cíl, avšak v červnu se v Německu snížila na 1,5 procenta a ve Francii o 0,8 procenta.
 
„Dosažení rovnováhy mezi slabým vývojem inflace, růstem nad potenciálním produktem a důvěryhodností nástrojů zůstává pro ECB velkou komunikační výzvou s dostatečným prostorem pro nejednoznačnost, která ovlivňuje trhy,“ uvedl Anatolij Annenkov, ekonom v Societe Generale.
 
EUR / USD se obchodovalo na úrovni 1,1465 kolem – po zveřejnění výsledků. EUR od začátku roku posiluje a zvyšuje zisky z nejnižších 1,0340 (prosince 2002). Prostor se formuje pro silný up-trend, další cíl býku leží na úrovni 1,16 (květen 2016).. Podpora na 1.141 (1H 200-SMA) a odpor 1.149.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co příští týden čekat od amerického dolaru?
    Poptávka po americkém dolaru napříč trhem plošně klesá a v tuto chvíli je velmi těžké určit, co dolar dokáže zachránit před hlubším pádem do propasti. Vlnový pattern pro oba instrumenty naznačuje, že se vytvoří medvědí vlny. Ceny obou instrumentů dosáhly důležitých úrovní, v jejichž blízkosti může tvorba býčích vln skončit. Kromě vlnového patternu a technických známek konce poklesu dolaru ale musí mít trh sám touhu zvýšit poptávku po americké měně. Současné zpravodajské pozadí tento pohled příliš nepodporuje.
  • Co příští týden čekat od britské libry?
    Libra udělala velmi důležitý krok. Vynechávám nepochopitelné důvody jejího růstu, ale aktualizované rozložení vln naznačuje, že libra může zahájit novou etapu vzestupného pohybu. Už dříve jsem zmínil, že každá vlnová formace může mít složitou strukturu bez ohledu na okolnosti. Obvykle nám zpravodajské pozadí pomáhá pochopit, co můžeme od daného instrumentu podle vlnového patternu čekat. Tady je ale trochu jiná situace. Domnívám se, že poptávka po libře v posledních týdnech stoupala naprosto nezávisle na zpravodajském pozadí. Teď očekávám vytvoření vlny C v 2, resp. B. Zpravodajské pozadí proto právě teď nepředstavuje pro účastníky trhu důležitý faktor. Podívejme se nicméně na kalendář událostí na příští týden.
  • Co příští týden čekat od dolaru?
    Zasedání Federálního rezervního systému. To je vše, co je třeba říct. Zasedání americké centrální banky bylo, je a bude klíčovou událostí pro dolar i celý měnový trh. Jistě, ne každé zasedání Fedu vede ke změnám měnové politiky, které trh prostě nemůže ignorovat. Každé zasedání je ale příležitostí vidět a slyšet důležité informace, které ovlivní osud dolaru na několik příštích týdnů.
  • Co příští týden čekat od eura?
    Americký dolar zakončil týden s opatrným optimismem. Dolar posílil vůči euru i libře, což ale nezakládá solidní důvod k tomu, abychom potvrdili další klesající vlny pro oba instrumenty. Samozřejmě věřím, že hlavním scénářem je další posilování amerického dolaru. Věřím, že jak zpravodajské pozadí zpráv, tak vlnový pattern naznačují růst dolaru. Trh ne vždy obchoduje v souladu s vlnovým patternem a zpravodajským pozadím, ale já se při tvorbě prognóz opírám o tyto dva typy analýz.
  • Co příští týden čekat od eura?
    Euro v posledních pěti dnech rostlo. Jak jsem už zmínil, od pondělí do čtvrtka tomu neodpovídalo žádné zpravodajské pozadí. Trh interpretoval všechny informace ve prospěch eura. Pokles amerického dolaru naznačilo jen páteční zpravodajské pozadí, ale americká měna ten den dokonce vzrostla! Jak vidíme, je velmi těžké zdůvodnit počínání trhu v uplynulém týdnu.
  • Co příští týden čekat od libry?
    Nadcházející týden bude pro britskou libru velmi důležitý. Zatímco v Evropské unii se příliš mnoho významných událostí neodehraje, můžeme se těšit na zasedání Bank of England a zprávu o inflaci za únor. Začněme zprávou o inflaci, která poslouží jako základ pro rozhodnutí BoE. Do konce druhého měsíce roku 2024 by index spotřebitelských cen mohl zpomalit na 3,6 % (současná hodnota je 4,0 %). Toto jsou podle mého názoru dobré úrovně, takže je nepravděpodobné, že by BoE hned druhý den změnila postoj. Inflace ale může vykázat jinou hodnotu.
  • Co příští týden čekat pro britskou libru?
    Ve Spojeném království se toho příští týden moc dít nebude. V průběhu posledních pěti obchodních dní zveřejnilo Spojené království jen jednu zprávu, která nejdřív nevyvolala žádný zájem trhu. Trh se zdráhá obchodovat s librou, ale měna má stále potenciál klesat. Otázkou je, jakým způsobem a na jakém základě.
  • Co příští týden čekat pro dolar?
    Americký dolar v posledních týdnech vykazuje odolnost a celkově napříč trhem posiluje. Nás ale zajímá hlavně jeho "vztah" s eurem a librou. A tady není situace tak jasná, jak bychom doufali. Poptávka po americkém dolaru sice roste, ale nijak rychle – jako by si byl trh svým počínáním permanentně nejistý. Důvody k pochybnostem skutečně může mít, protože měnová politika není o přesném načasování a prognózách. Názorným příkladem je Federální rezervní systém. Trh očekával první snížení sazeb v březnu, ale nakonec k němu nedojde možná ani v červnu.
  • COP27 je na dně, ale není mimo hru
    KLIMA: 27. dvoutýdenní konference OSN o klimatu začíná 6. listopadu v Egyptě s drobným očekáváním. Politici se potýkají s velkými rozptylujícími faktory, jako je válka na Ukrajině, obavy o energetickou bezpečnost, geopolitické napětí a oslabující ekonomiky. Letošní rok se zaměří spíše na urychlení implementace, než na nové velké závazky a nedávné extrémní počasí a hostitelství Afriky udá změnu tónu směrem k adaptaci na klimatickou změnu stejně jako k jejímu zmírňování. Změna klimatu však stále stoupá v zájmu veřejnosti a investice do obnovitelných zdrojů energie zaznamenávají silný růst.
  • Corbyn na mítinku u skladu Amazonu kritizoval nadnárodní firmy
    Britská opoziční Labouristická strana dnes uspořádala manifestaci před jedním ze skladů společnosti Amazon v severoanglickém Sheffieldu. Lídr strany Jeremy Corbyn v projevu kritizoval nadnárodní společnosti, ve kterých podle něj panuje kultura daňových úniků a odírání zaměstnanců na platech. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.
  • Coronavirus a klesající americké výnosy - pozitivní nálada na trhu se zlatem
    Zlato ukázalo v posledním obchodním týdnu jasnou vzestupnou tendenci a současně se pohybuje v oblasti kolem 1 555 USD, což je přibližné maximum roku 2019. Hnací silou jsou nejnovější zprávy a vývoj týkající se Coronavirusu. Americké výnosy začaly ztrácet na hodnotě, což vedlo k vyšším cenám zlata.
  • Coronavirus: market update
    Koronavírus sa šíri po celom svete. Počet infikovaných prípadov na celom svete sa zvýšil na 189 233, z ktorých bolo 80 874 vyliečených a viac ako 7 313 zomrelo. V Číne, kde je situácia najzávažnejšia, sa počet nových infekcií stabilizoval. Tento týždeň bolo v Európe hlásených viac nových prípadov ako v Číne. Taliansko je najviac postihnutou krajinou s 27 980 hlásenými prípadmi. Vzhľadom na rýchle šírenie epidémie zvažujú úradníci Európskej únie úplné uzavretie hraníc.
  • Coronavirus: market update
    Taliansko, druhá najviac postihnutá krajina po Číne, potvrdila 59 138 prípadov, Španielsko oznámilo 33 089 a Nemecko 26 220. Väčšina ľudí zomrela v Taliansku, konkrétne 5 476, nasledovala Čína 3 270, Španielsko 2 182 a Irán 1 812.
  • Coronavirus: market update
    Počet ľudí infikovaných koronavírusom na celom svete presiahol 252 000, z toho bolo 89 061 obetí, pričom počet obetí vzrástol o 10 400. Epicentrum globálnej pandémie sa presťahovalo z Číny do Európy. Najhoršia situácia je v Taliansku, kde zahynulo vyše 3 400 ľudí, čím prekonalo Čínu.
  • Coronavirus zvyšuje riziko na trzích - dosáhne zlato hodnoty 1 600 USD?
    Zlato zaznamenalo rostoucí poptávku v oblasti kolem 1 555 USD, blížící se maximům předchozího roku. Hlavním spouštěčem byly nejnovější zprávy a vývoj nového viru v Číně (Coronavirus), který má v současnosti dopad na finanční trhy a vytváří tak riziko pro účastníky trhu.
  • Co řekl Powell o úrokových sazbách?
    V úterý předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell vystoupil před senátním výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti. Předseda vydal důrazné varování, že Federální rezervní systém znovu změní svou měnovou politiku, aby umožnil přísnější zvyšování sazeb rychlejším tempem.
  • Co řekl zápis z jednání FOMC?
    Zápis z jednání FOMC, který byl včera zveřejněn, nepřinesl americké veřejnosti žádnou novou informaci – Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud inflace jednoznačně nedosáhne úrovně 2 %.
  • Co řeknou evropské banky po 3Q: Navyšování kapitálu o stovky miliard, odpisy dluhů a ořez dividend?
    Zisková varování před výsledkem letošního roku v podání největší německé banky Deutsche Bank a ještě výrazněji dominantní banky v regionu CEE Erste Bank budí mezi investory i analytiky obavy, co se od klíčových evropských bank dozvíme společně s výsledky za třetí čtvrtletí roku. Zatímco dopad přecenění CDS portfolia na Erste je považován většinou trhu za izolovaný problém banky, obavy panují zejména o následování s rozpuštěním goodwill (tak jak jej Erste zrealizovala u Maďarska a Rumunska) a odpisu řeckého dluhu v rozsahu desítek miliard eur. To by bezpochyby dopadlo na objem vyplacených dividend z výsledku nejméně letošního roku či přímo rozhodnutí dividendu nevyplatit. Očekávání takového kroku také živí obavy o potřebu bank navyšovat kapitál celkově o až stovky miliard eur.
  • Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci?
    Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případě řady zemí v posledních několika desetiletích obdoby. Německá inflace se například v březnu dostala na úrovně, které bylo možné pozorovat naposledy na začátku 80. let minulého století. Že nás asi ani v příštích měsících na cenové frontě nečeká zrovna nic pěkného, bohužel věští mimo jiné i vývoj cen průmyslových výrobců.
  • Co říkají data z řetězce o odrazu Bitcoinu? 📊
    V sektoru kryptoměn dochází k postupnému zlepšování nálady, přičemž bitcoin pomalu překonává výraznou rezistenci na cestě k otočení hlavního trendu směrem vzhůru. Níže se podíváme na důležité ukazatele na řetězci, které vrhnou více světla na sílu současného oživení Bitcoinu, které sleduje celý trh kryptoměn. Z historického hlediska se jako silný katalyzátor růstu ukázalo překonání průměru 200 seancí a úrovní realizované ceny pod zhruba rok před poklesem na polovinu. Makroekonomické podmínky a smíšená výsledková sezóna na Wall Street mohou zároveň stále brzdit býky kryptoměn. Co ukazují údaje na řetězci?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new