Úterý 21. ledna 2025 08:23
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex

Dvanáct lidí ovládá většinu světové ekonomiky

28.02.2017 12:19  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Fed je monetární supervelmocí. Tato centrální banka se nalézá ve středu amerického finančního systému a její vliv se projevuje v celé globální ekonomice. Její agregátní poptávku ovlivňuje mnohem více než jakákoliv jiná centrální banka na světě. Důvody tohoto stavu jsou tři. Za prvé, řada rozvíjejících se zemí a k tomu některé země vyspělé mají svůj měnový kurz provázaný s kurzem dolaru, a to explicitně či implicitně. K tomu přispívá pozice dolaru, který je globální rezervní měnou. Pokud má přitom nějaká země provázaný kurz své měny s dolarem a zároveň má otevřené kapitálové trhy, znamená to, že v podstatě delegovala rozhodnutí o své monetární politice na Fed.

Můžeme tedy tvrdit, že ve světové ekonomice existuje dolarový blok, ve kterém jednotlivé země nastavily svou monetární politiku na autopilota ve formě americké monetární politiky. Pokud se Fed v takové situaci rozhodne, že změní výši sazeb v USA či přikročí ke kvantitativnímu uvolňování, země na „periferii“ této dolarové zóny musí sledovat stejný směr a nastavit svou monetární politiku podobně jako Fed.

Druhým důvodem dominance Fedu je velký a nadále se zvyšující podíl dluhopisů denominovaných v dolarech na globálních trzích. Fed přitom může ovlivňovat kurz dolaru a to znamená, že zároveň ovlivňuje dluhovou zátěž všech dlužníků, kteří mají své dluhy denominované v dolarech.

Třetí důvod pramení z toho, že i centrální banky, které nejsou členy dolarového bloku, pozorně sledují monetární politiku v USA. Příčinou je prostě obrovský význam dolarového bloku. Jinak řečeno, žádná centrální banka, která cílí inflaci a operuje v zemi s vyspělým finančním trhem, není imunní vůči politice Fedu.

V této souvislosti je důležité zmínit jeden důležitý fakt. Obecně se tvrdí, že po rozpadu Brettonwoodského systému se světový měnový režim významně posunul směrem k flexibilním kurzům. Tak tomu ovšem není a potvrzují to data z období mezi lety 1946–2015. Ve své poslední studii je analyzovali Ethan Ilzetzki, Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff a vedle minimálního posunu směrem k větší flexibilitě kurzových režimů v ní tvrdí i to, že tento vývoj souvisí s rostoucím významem dolaru ve světové ekonomice.

Ve studii se mimo jiné píše: „Zjistili jsme, že americký dolar je zdaleka nejvýznamnější měnou, která je používána jako kotva pro měny jiných zemí. Toto jeho použití je dnes navíc mnohem rozšířenější než před sedmdesáti lety.“ Následující mapa z uvedené studie ukazuje, jak se mění podíl zemí, které kotví svou měnu k dolaru:

Překlady 

Je tedy zřejmé, že v současné době je asi 70 % světového produktu generováno v zemích, které mají svůj kurz provázaný s dolarem! A pokud vezmeme do úvahy i to, že rozhodováním Fedu jsou ovlivňovány i centrální banky mimo dolarový blok, je vliv Fedu ještě vyšší, než naznačuje toto číslo. Je neuvěřitelné, jakou monetární moc má dvanáct nejvyšších představitelů americké centrální banky.

Autorem je ekonom David Beckworth.

Zdroj: MacroMarketMusings

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Důvody prudkého růstu zemního plynu v USA
    Zemní plyn v USA prudce vzrostl na ceně a referenční kontrakty vystoupaly na třináctileté maximum 8,74 dolarů za milion britských tepelných jednotek v době, kdy cena paliva kvůli nedostatečné poptávce obvykle na jaře klesá. Podle analytiků však ke zvýšení ceny plynu, která od března stoupla zhruba o 90 %, přispěla řada faktorů.
  • Dva centrální bankéři zvedli ruku pro vyšší korunové sazby
    Česká koruna se dnes stala jednoznačným vítězem středoevropského regionu. Padající euro na globálním trhu s sebou stahovalo polský zlotý i maďarský forint. Česká koruna šla ale proti proudu a posilovala. Zatímco v ranních hodinách se kurz nacházel ještě u 25,90 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již testoval hladinu 25,80 CZK/EUR.
  • Dvacet nejhorších výprodejů na Wall Street
    Pokud si myslíte, že si akcie v minulých několika dnech prošly skutečným peklem, vězte, že se v porovnání s minulostí ...
  • Dva čínští výrobci zařízení pro těžbu bitcoinů chtějí na burzu
    Dva čínští výrobci zařízení pro těžbu bitcoinů plánují v letošním roce vstup na akciovou burzu v Hongkongu. Každý z nich chce získat z nabídky akcií až jednu miliardu dolarů (21,5 miliardy Kč). Primární nabídky obou firem budou testem zájmu investorů o aktiva spojená s kryptoměnami a měly by být zatím největší nabídkou ze strany firem zaměřených na bitcoiny, uvedla dnes agentura Reuters.
  • Dva členové bankovní rady naznačili další vývoj
    Ceny českých průmyslových výrobců v únoru zpomalily svoji dynamiku, když se meziročně zvýšily o 1,4 %. Publikovaný růst cen tak byl o 0,7 procentního bodu pod konsenzem trhu. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,7 %. Na pozorovaném meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 9,0 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, která si meziročně připsala 3,6 %, oproti předchozímu měsíci je však dynamika nižší. Naopak k výraznému poklesu cen došlo u rafinovaných ropných produktů v důsledku nízkých cen ropy na světových trzích a tento trend by měl pokračovat i v následujících měsících. Útlum ekonomické aktivity, který je již patrný v partnerských evropských zemích, bude zesílen vlivem epidemie koronaviru a bude dál významně brzdit růst cen ve výrobní sféře.
  • Dva hlasy pro vyšší sazby ČNB
    Česká národní banka na dnešním zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny. Nic jiného se nečekalo. Překvapivě ovšem dva členové ze sedmičlenné rady hlasovali pro zvýšení sazeb. Debata o tom, zda ponechat sazby beze změny nebo je zvýšit se vrátí v listopadu, kdy ČNB bude mít novou prognózu. Stále se kloníme k tomu, že ČNB ponechá hlavní úrokovou sazbu beze změny delší období.
  • Dva jestřábi v ČNB podrželi korunu. Růst sazeb zřejmě přijde v únoru
    Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba 2T repo zůstala na úrovni 0,5 procenta. Pro rozhodnutí hlasovalo pět ze sedmi členů rady, dva ale žádali růst základní sazby na 0,75 procenta. Podle ekonomů je takřka jasnou věcí zvýšení sazeb na měnovém zasedání na počátku února.
  • Dva lidé z Estonska byli zadrženi kvůli podvodům s kryptoměnami
    Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v estonském Tallinnu byli zadrženi dva estonští občané na základě 18násobné obžaloby, která je obviňuje z účasti na spiknutí za účelem praní špinavých peněz a spáchání podvodu s kryptoměnami v hodnotě 575 milionů dolarů.
  • Dva menej známe akciové indexy vysielajú medvedí signál
    Daňová reforma sa možno blíži k úspešnému schváleniu v Americkom kongrese a nervozita na akciovom trhu začína pomaly narastať. Mohutná rally v minulých mesiacoch bola z veľkej časti založená práve na očakávanom znížení daní a mala by byť už v cenách započítaná. Akcie rastú aj vďaka pomerne dobrým dátam z USA, ako aj kvôli stále uvoľnenej monetárnej politike. Na akciových trhoch sa ale začína objavovať jeden varovný signál. Riziková averzia začína pomaly rásť a to by nemuselo byť dobré pre akciové indexy.
  • "Dvanáct dní Vánoc" - 12 firem pro Santa Claus Rally
    Santa Claus rally - fenomén na burze, který mnoha obchodníkům připravil úspěšné Vánoce a s trochou štěstí i příjemně strávené v nějakém exotickém koutě. Od poloviny října jsme byli svědky dynamického oživení nejen na varšavském, ale i na zahraničních obchodních parketech. Nabízí se tak otázka, zda letošní burzovní Ježíšek přinese jako dárek Rally s pokračováním růstů přes hradbu strachu? Nebude však cena sklouzávat ze strmého svahu kopce, který se buduje od poloviny října, a vytvoří tak příležitost pro bolestivé obchodníky, kteří v současné době nemají ve svém portfoliu žádné nebo jen málo akcií a čekají na slevu, která by zažehla novou růstovou vlnu? 
  • Dvanáct pandemických trendů českého trhu s nemovitostmi
    V únoru 2021 se průměrná sazba hypoték dostala na své pandemické dno, 1,93 procenta. V březnu už nepatrně vzrostla na 1,94 procent – růst pak pokračoval i nadále, v květnu dokonce nad úroveň dvou procent. Mnohaleté dno je tedy již za námi. Hypotéky jsou ale z dlouhodobého hlediska stále levné. Jejich cena půjde už jen nahoru, bankám totiž citelně zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. Češi se proto snaží vzít si hypotéku právě nyní, když je stále velmi levná, a nechtějí tak propásnout příležitost. Mezinárodní investoři nyní očekávají, že Česká národní banka kvůli inflační hrozbě zvýší v příštích dvanácti měsících svou základní úrokovou sazbu hned čtyřikrát, ze současné úrovně 0,25 až na 1,25 procenta. V rámci skupiny 37 zemí organizace OECD očekávají mezinárodní investoři agresivnější zvyšování základní sazby než v ČR už jen ve třech zemích, a to v Kolumbii, Chile a Mexiku. Dramaticky vyšší sazby ČNB jsou příznakem nového makroekonomického prostředí v ČR, v němž citelně půjdou nahoru – budou muset – také sazby hypoték.
  • Dva pohľady na dopad zníženia rating USA
    Teória : Mohlo by dôjsť ... (správa pre profesionálov)...
  • Dva pohledy na zlato. Vyhrají nakonec býci nebo medvědi?
    Zlato patří v posledních měsících mezi nejvíce kontroverzní instrumenty. Jeho cena už letos rostla o více než 30 %, což „památníkům“ připomnělo zlatý sprint vzhůru po konci poslední finanční krize. Ve srovnání s tehdy dosaženými úrovněmi se zlato stále nachází relativně nízko. Názory na další vývoj jsou ovšem podobně vyhraněné, jako byly tehdy.
  • Dva postrehy k dnešným „menej významným“ číslam z Európy
    Vyzerá to tak, že optimizmus ohľadom Trumpa preskočil aj do Švédska. Index ekonomickej tendencie, ktorý je súhrnom šiestich indikátorov sentimentu, sa v decembri prudko vzrástol a dostal sa na najvyššiu úroveň od roku 2011. Decembrová úroveň 113,8 je konzistentná s ekonomickým rastom niekde nad úrovňou 6% (graf od @CapEconEurope):
  • Dva postrehy z trhov – na UK medzibankovom trhu to začína škrípať; Čína potichu devalvuje menu
    BrExit zasiahol aj britský medzibankový trh. Zatiaľ to nie je nič dramatické, banky si dokonca medzi sebou požičiavajú lacnejšie, avšak pokles medzibankových úrokov by mal byť za normálnych okolností vyšší. A to z toho dôvodu, že trhy očakávajú v letných mesiacoch zníženie úrokových sadzieb (pre júlové zasadnutie, ktoré sa uskutoční budúci týždeň, je implikovaná pravdepodobnosť 77,5 %, pre augustové dokonca 85,3 %).
  • Dva postrehy z trhov: Volatilia klesá až nečakane rýchlo; medzera medzi EURUSD a úrokovým diferenciálom sa zatvorila
    Volatilita Trhy sa s BrExitom vysporiadali nečakane rýchlo. Index volatility VIX (merajúci očakávania volatility index...
  • Dva postřehy k euru po zasedání ECB
    Euro bylo, je a asi ještě dlouho bude carry měna. Nízké úrokové sazby jsou velkým lákadlem pro obchodníky, kteří si pů...
  • Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě
    Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze? Připomíná ji například tento titulek Seznam zpráv: "Na Karlově mostě postavili 515 metrů dlouhý stůl. Hostina ukončí epidemii." Bohužel všichni víme, jak to dopadlo. A současné domácí debaty o tom, jak moc jsou plné plynové zásobníky a jak přežijeme příští zimu, situaci s koronavirem v jistých ohledech nepříjemně připomínají. Již několikrát jsme v Rozbřesku rozebírali, že při pohledu na trh s komoditami se vyplatí věnovat pozornost termínovým kontraktům. U cen elektřiny tomu tak je, neboť kontrakt na rok dopředu se považuje běžně za měřítko neboli za benchmark.
  • Dva roky války na Ukrajině. Jak se změnil svět?
    Přesně před dvěma lety, 24. února 2022, zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Po dvou letech války se současná situace na východě země zdá být v západních zemích na denním pořádku, i když pro Ukrajinu je to stále těžký boj o vlastní území, stejně jako v posledních několika měsících. Co se ve světě změnilo od 24. února 2022? Jaký je současný stav finančního trhu, zejména trhu s komoditami? Je svět stále ochoten pomoci Ukrajině? Jak by mohla změna moci v USA ovlivnit vojenskou pomoc Ukrajině?
  • Dva svety Donalda Trumpa
    Trump je ako Schrodingerova mačka – jeho politiky existujú v stave pragmatizmu a radikalizmu zároveň. Investorský svet si zatiaľ vybral tú pragmatickú stránku. Avšak možno sa prerátal – to, čo je dobré pre USA, nie je dobré pre svet.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex