Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:49
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ranní zpráva z finančního trhu 12.10.2016

12.10.2016 08:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zápis z FOMC poodhalí, jak to je s očekávaným prosincovým zvýšením sazeb

Díky silným průmyslovým datům z klíčových evropských zemí očekáváme za celou eurozónu srpnový vzestup průmyslové výroby o výrazných 1,7 % m/m. Takovýto výsledek by byl konzistentní s vyšším růstem HDP v Q3 16, než námi očekávaných 0,3 % q/q. Nicméně ani to zřejmě nebude stačit na zastavení klesajícího trendu kurzu EUR/USD. Dolar totiž podporují očekávání ještě letošního zvýšení úrokových sazeb. Klíčové tak dnes bude večerní zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. To by mohlo ozřejmit správnost těchto očekávání. V době kolem zveřejnění zápisu lze očekávat vyšší kurzivou volatilitu. Regionální události dnes nemají kurzotvornou sílu.

Srpnový průmysl v eurozóně napraví špatný červenec

Kalendář dnešních událostí na globálních trzích:


Průmyslová produkce v eurozóně za srpen by se měla odrazit zpátky do kladných růstových hodnot. Tomuto pohybu napovídají i již zveřejněné údaje z Francie, Německa, Španělska a Itálie. Na základě těchto dat, které představují 90 % objemu produkce, očekáváme růst 1,7 % m/m. Za předpokladu nezměněné produkce v září by to pravděpodobně znamenalo růst HDP o více než námi očekávaných 0,3 % q/q v Q3 16.

Zápis z poledního jednání FOMC by mohl leccos naznačit o budoucím směřování americké měnové politiky. Američtí centrální bankéři jsou ve svých názorech rozdělení a zápis by mohl napovědět nejpravděpodobnější směr, kterým se uberou. My i nadále očekáváme prosincové zvýšení dolarových sazeb. Trh s touto variantou počítá se dvoutřetinovou pravděpodobností.

Dolar atakuje mnohatýdenní maxima

Přehled včerejších událostí ve světě:


Navzdory příznivým ZEW indexům očekávání investorů za říjen z Německa i eurozóny jako celku se včera euru příliš nedařilo. Chyba ovšem nebyla na straně eura. Důvodem bylo vítězné tažení dolaru na všech frontách. Proti euru posílily zelené bankovky na nejsilnější hodnotu za poslední dva měsíce, když se kurz podíval pod 1,1100 EUR/USD. Že se americké měně dařilo globálně, naznačuje pohled na dolarový index. Ten hodnotí jeho výkonnost proti koši nejvýznamnějších obchodních měn a jeho hodnota se vyšplhala nejvýše za posledních 11 týdnů. Dnes ráno se již kurz propadl pod 1,1050 EUR/USD.

Dolar profituje především ze sílících očekávání, že se američtí centrální bankéři ještě do konce letošního roku rozhodnou zvýšit dolarové úrokové sazby. Tato očekávání se projevují i ve vyšším výnosu amerických desetiletých státních dluhopisů. Aktuálně nesou nejvíce za poslední čtyři měsíce. Podle některých komentářů může dolaru pomáhat i sílící přesvědčení, že se Donald Trump nestane americkým prezidentem.

Polská jádrová inflace potvrdí přetrvávající deflační tlaky

Kalendář dnešních událostí na regionálních trzích:


Dnešní ekonomický kalendář nepřinese pro středoevropské finanční trhy žádné zásadnější impulsy. Na posledním jednání maďarské centrální banky se nic zásadního nepřihodilo. Zářijová jádrová inflace z Polska potvrdí přetrvávající deflační prostředí v tamní ekonomice. Tuto zprávu již ale doručila včerejší inflační čísla.

Maďarsko je venku z deflace

Přehled včerejších událostí na regionálních trzích:


Zářijová inflační data z Maďarska potvrdila očekávání – po čtyřech měsících meziročního poklesu spotřebitelských cen v řadě bylo září ve znamení celkem výrazné akcelerace. Zářijový meziroční růst o 0,6 % znamená celkem bezpečné odpoutání se od deflační úrovně. Navíc očekáváme, že nahoru půjde inflace i v dalších měsících. Již v průběhu závěrečného čtvrtletí letošního roku by se inflace měla bezpečně přehoupnout přes jednoprocentní úroveň.

To v případě Polska si na opuštění deflačního pásma ještě musíme počkat. Nebude to však trvat dlouho. Kladná čísla bychom měli vidět ještě před koncem letošního roku. Nicméně rostoucí trajektorie bude i v roce 2017 poměrně nevýrazná. Překonání jednoprocentní inflační úrovně očekáváme až zhruba za rok.

Vývoj na tuzemském devizovém trhu zůstává nezajímavý, kurz koruny k euru přetrvává přilepený k úrovni kurzového závazku. Zlotý i forint včera ale měly tendenci spíše ztrácet. Spíše než s lokálními událostmi to souviselo s globálním posilováním amerického dolaru ve světle očekávaných vyšších dolarových sazeb.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z finančního trhu 10.3.2017
    Příznivá data z amerického trhu práce potvrdí, že Fed může na zasedání příští týden zvýšit sazby. Tento krok trhy očekávají, reakce na dnešní čísla by proto měla být umírněná, pokud nedojde k nějakému velkému překvapení. Růst českých reálných mezd v Q4 16 zřejmě zpomalil kvůli vyšší inflaci.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 10.4.2018
    Zatímco světový ekonomický kalendář je dnes nezajímavý, v tuzemsku se dočkáme těch nejvýznamnějších ukazatelů. Inflační čísla ukáží na další zpomalení meziročního růstu cen na 1,7 %. Nevylučujeme ale ani pokles až na 1,6 %. Na takto nízké číslo by koruna měla reagovat oslabením. A nic by na tom nezměnila ani silná čísla z trhu práce. Za březen očekáváme pokles podílu nezaměstnaných na nejnižší hodnotu v historii.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 10.5.2018
    Inflační tlaky ve Spojených státech nabírají na síle, což by měla potvrdit dnes zveřejňovaná dubnová data. Dynamika tuzemských spotřebitelských cen ukáže na dosažení lokálního dna. V dalších měsících půjde nahoru. Na pozitivní inflační překvapení by měny měly reagovat zhodnocením. Důvodem je očekávání, že vyšší inflace umožní centrálním bankám zpřísňovat měnovou politiku zvyšováním úrokových sazeb.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 10.8.2016
    Důvěra malých podniků v ekonomiku Spojených států si v červenci o jednu desetinu polepšila, když dosáhla 94,6 bodu (konsenzus 94,5 bodu). Jednotkové mzdové náklady v Q2 16 vzrostly o 2 % (konsenzus 1,8 %.). Velkoobchodní zásoby v červenci vzrostly o 0,3 % m/m (trh čekal stagnaci). Produktivita práce v Q2 16 poklesla o 0,5 % q/q (trh +0.4 % q/q).
  • Ranní zpráva z finančního trhu 11.10.2016
    Slabý dnešní ekonomický kalendář bude vytvářet prostor pro spekulace ohledně obsahu zítřejšího zápisu z jednání FOMC. Diskuze je o tom, jak moc je FOMC rozděleno a na jakých tématech se názorové tábory rozcházejí.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 11.11.2016
    Vývoj na trzích po zvolení Donalda Trumpa by se měl pomalu uklidňovat a už dnes očekáváme menší výkyvy. Koruna se drží na hranici kurzového závazku – výprodej, který zasáhl ostatní středoevropské měny, se jí tradičně netýká.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2016
    Včerejší statistiky ukázaly, že evropský HDP si ve třetím čtvrtletí zachoval své růstové tempo a předstihové indikátory naznačují, že expanze pokračuje i ve čtvrtém kvartále. Dnes bude v USA zveřejněn index ISM. Ten bude podle nás slabší, než očekává trh. Vzhledem k tomu, že to bude jediné významné zveřejněné číslo, můžeme očekávat mírné oslabování dolaru. V Česku by PMI indikátory měly ukázat na zlepšující se náladu v průmyslu a statní rozpočet by i říjnu měl pokračovat ve vykazování kladného salda.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2016
    Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2017
    Listopadové PMI potvrdí zvyšující se průmyslovou aktivitu v evropských zemích v závěru letošního roku. Obdobný obrázek by měl načrtnout i český PMI. Struktura růstu domácí ekonomiky v průběhu Q3 17 by mněla potvrdit vysokou dynamiku spotřebitelských výdajů a sílící investiční aktivitu. K soukromým investicím by se měly přidat i ty financované z veřejných zdrojů.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 11.8.2016
    Počet volných pracovních míst (JOLTS Job Openings) v červnu stoupnul na 5,624 mil. z 5,514 mil. reportovaných za květen. Analytici očekávali nárůst na 5,675 mil.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 12.8.2016
    Německá ekonomika v Q2 16 vzrostla podle prvního odhadu o 0,4 % q/q (trh +0,2 %). Meziroční dynamika mírně zpomalila na 1,8 % z nahoru revidovaných 1,9 % v Q1 16. Červencový růst spotřebitelských cen v Německu dosáhl 0,4 % y/y, stejně jako ukázal první odhad.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 13.10.2016
    Včerejší zasedání Fedu nic nezměnilo na našem výhledu, že v prosinci dojde ke zvýšení dolarových úrokových sazeb. Dnešní kalendář nabízí pouze finální údaje o německé inflaci, které by ale překvapit neměly. Trhy tedy budou pouze vstřebávat včerejší zápis. V regionu nebudou zveřejněna vůbec žádná data. Analyzována budou včerejší slova guvernéra Rusnoka, který prohlásil, že nečeká další posouvání minimální doby trvání kurzového závazku.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 13.4.2018
    I dnes budou vývoji na globálních trzích dominovat zprávy z geopolitiky. Kalendář ekonomických údajů je totiž poloprázdný. Už ráno byla zveřejněna revize březnové německé inflace, jediný zásadní páteční indikátor. Na domácím trhu se dočkáme únorového běžného účtu, který by měl opět vykázat slušný přebytek díky stále silné poptávce po českých vývozech.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2016
    Americké maloobchodní tržby se v září podle našeho očekávání vzchopily, a měly by tak potvrdit pokračující solidní trend soukromé spotřeby v největší světové ekonomice. Byl by to další signál pro Fed, že může utáhnout měnové podmínky na svém prosincovém zasedání v souladu s naší prognózou. V České republice se dočkáme srpnového běžného účtu, u kterého očekáváme podruhé za sebou deficit. Vliv na korunu by tato data ale mít neměla.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 14.11.2017
    Růst české ekonomiky v minulém čtvrtletí zřejmě výrazně zpomalil kvůli letním dovoleným v průmyslu a jejich problematickému sezónnímu očištění. Na příznivém hodnocení českého hospodářství by to ale nemělo nic změnit. Už ráno byla zveřejněna překvapivě silná data o HDP z Německa. Velmi dobrý by měl být i německý ZEW index, který zřejmě v listopadu vzroste na nejvyšší hodnotu od roku 2015.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 15.11.2017
    Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna říjnová inflace a maloobchodní tržby. Obě statistiky by měly trhy utvrdit v tom, že s prosincovým zvýšením úrokových sazeb v USA mohou počítat. V eurozóně ani v regionu žádná zajímavá data zveřejněna nebudou.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 15.3.2018
    Po včerejších nepříznivých údajích z obou břehů Atlantiku nás dnes z pohledu dat v Evropě i USA čeká poměrně klidný den. Z domácí ekonomiky přijdou údaje o průmyslu a maloobchodu za leden. Aby výrazně pohnuly korunou, musely by hodně překvapit. To však nečekáme. Korunu tak podle všeho čeká další klidný den.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 16.11.2017
    Dnešní ekonomický kalendář je nezajímavý. V eurozóně budou potvrzeny předběžné odhady říjnové inflace. Problém nízké inflace navzdory solidnímu hospodářskému růstu tak v eurozóně přetrvává. Americká průmyslová produkce by měla ukázat na solidní vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku. Tuzemské říjnové statistiky o vývoji cen v primárních okruzích poukáží na určité polevování inflačních tlaků.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 16.6.2017
    Závěr týdne bude patřit inflačním údajům v eurozóně a v České republice. Investoři budou zároveň vyčkávat na výsledek druhého kola parlamentních voleb ve Francii.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 16.8.2016
    Dnešek přináší z celého týdne nejnabitější kalendář. Zajímavá jsou zejména data ze Spojených států, která mají sílu pohnout devizovým trhem. Nicméně ekonomové SG neočekávají velká překvapení. My budeme sledovat také statistiku českého HDP. Ta podle nás tržní koncensus zklame, nicméně od kurzového závazku korunu neodtrhne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex