Úterý 07. ledna 2025 08:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Rusové neválčí se Saúdskou Arábií pouze v Sýrii, ale i na čínském trhu s ropou

11.12.2015 11:23  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Padl mi do oka zajímavý graf, jenž pomáhá vysvětlit aktuální cenovou válku a sebevražednou strategii některých producentů ropy, která se ještě vyhrotila minulý týden po zasedání zemí kartelu OPEC. Jak možná víte, OPEC se minulý pátek nedohodl v podstatě na ničem, když ze svého komentáře vypustil jakoukoli zmínku o těžebních kvótách. Země OPECu si tedy fakticky mohou těžit ropy kolik chtějí, což je motivováno snahou o likvidaci konkurence nízkými cenami. Často se má za to, že jsou opatření namířena především proti Spojeným státům, což je do značné míry určitě pravda. Není to ale pouze Amerika, proti které je vedena cenová válka. Druhým velkým hráčem je totiž Rusko, které rovněž vytrvale navyšuje svou produkci a které velmi výrazně ukusuje z tržního podílu Saúdské Arábie na tak klíčových trzích, jakým je například Čína.

Untitled2

Uznávám, že je graf výše poněkud nepřehledný, ale zůstaňte se mnou. Graf zachycuje měsíční čínské importy surové ropy, které celkem dosahují 26,35 milionů metrických tun (MT). Největším dodavatelem je stále Saudská Arábie, odkud Čína dováží 3,98 MT, následovaná Angolou (3,63 MT) a Ruskem (3,41 MT). Ve spodní části je pak zachycen vývoj importů ze Saúdské Arábie a Ruska v procentech a jak je na první pohled patrné, je to především Rusko, které Saúdskou Arábii začíná z Číny postupně vytlačovat. Zatímco v roce 2012 měly Saúdové 20% podíl na čínském trhu, dnes je to pouze 15 %, a to především na úkor Ruska, kterému nyní patří téměř 13 % trhu. Přestože Rusko v cenové válce kvůli vyšším nákladům na produkci na první pohled tahá za kratší konec, nejeví zatím žádné známky snižování produkce, která dál výrazně narůstá také v Saúdské Arábii.

Untitled1

Produkce ropy v Rusku (žlutá) a v Saúdské Arábii (bílá) v tis. barelech za den Rusové totiž dobře vědí, že ani Saúdové nemohou za této situace dlouhodobě fungovat kvůli vysokému deficitu a rychle klesajícím devizovým rezervám. Máme se tak pravděpodobně ještě stále na co těšit. Situaci totiž výrazně komplikuje i válka v Sýrii, která je fakticky proxy válkou mezi USA/Saúdskou Arábií na jedné straně a Ruskem/Íránem na straně druhé, což téměř garantuje, že cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií bude i nadále pokračovat. Fundament na ropě zůstane proto zřejmě i nadále mimořádně slabý, a to přinejmenším do doby, než některá ze zemí nekapituluje.

Klíčová slova: OPEC | Čína | USA | Rusko | Produkce ropy | ROCE | Graf | Ropy | Saúdská Arábie |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rusnok podpořil korunu, akcie obrátily vzhůru
    Nová data z české ekonomiky vyšla o něco horší, než se čekalo. HDP v prvním čtvrtletí spadl o 3,6 procenta mezikvartálně. Překvapení není velké, ale rozhodně nedává prostor pro nějaké vylepšování poměrně chmurných prognóz pro letošní rok.
  • Rusnok po pauze předpokládá pohyb sazeb nahoru
    Bankovní rada dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Shodlo se na tom šest ze sedmi jejích členů. Jeden pak hlasoval pro zvýšení o čtvrt procentního bodu. Rizika prognózy byla vyhodnocena jako vyrovnaná. Celkově se nám vyznění tiskové konference zdálo mírně jestřábí a koruna po něm dokonce o něco posílila. Nejdůležitější podle nás dnes bylo sdělení, že po pauze ČNB očekává pohyb sazeb směrem nahoru. Na druhé straně guvernér v případě nepříznivého vývoje nevyloučil ani snižování sazeb. My se stále domníváme, že ještě k jednomu zvýšení sazeb by ve druhé polovině letošního roku mohlo dojít.
  • Rusnok překvapivě lehce jestřábí
    Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Pro rozhodnutí hlasovalo šest členů, jeden byl pro zvýšení sazeb. Podle guvernéra nelze v budoucnu vyloučit pohyb oběma směry. Domácí ekonomiku zhodnotil pozitivně, zatímco přetrvávají rizika ze zahraničí. Trochu překvapivě si však nedělá vrásky z nedávné otočky v rétorice amerického Fedu. Na druhou stranu riziky zůstávají vývoj v eurozóně a hrozba obchodních válek. Brexit však z výčtu rizik zmizel. Podle nás překvapivě lehce jestřábí vystoupení guvernéra Rusnoka trh vyhodnotil spíše stabilitou koruny, což je oproti předchozím oslabením změna. Podle nás tak bankovní radě zůstávají otevřené dveře k ještě jednomu zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině tohoto roku, pokud dojde k vyjasnění zahraničních podmínek, i když si myslíme, že si to zpomalující tuzemská ekonomika již nezaslouží.
  • Rusnok se loučí dalším razantním zvýšením, základní sazba na 7 %
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o dalším prudkém zvýšení sazeb o 125 bazických bodů. Základní sazba se tak dostala z 5,75 % na rovných 7 %. Trh před zasedáním začal sázet na možný hike i o 150bb a ve výsledku tak centrální banka oznámením nezaskočila. Koruna po rozhodnutí mírně oslabila, dále se ale drží v úzkém pásmu okolo 24,70 EUR/CZK.
  • Rusnok tlumí nadšení z dat. Koruna lehce slábne
    Pro českou měnu je začátek úterního obchodování mírně negativní a její kurz k euru ustupuje na 26,11. Efekt dalších velmi dobrých dat z domácí ekonomiky tlumí komentář guvernéra ČNB. Není důvod spěchat, počkal bych na novou prognózu, říká Jiří Rusnok a ochlazuje spekulace o velmi brzkém dalším zvýšení sazeb ČNB.
  • Rusnok v ČT: Nevím, kdy skončí intervence, ale oznámíme to včas
    I kdybych to věděl, tak neřeknu. Ale mohu říci, že to nevím. Platí, co jsme řekli po posledním zasedání, tedy závazek, že v prvním čtvrtletí to neukončíme. Zatím naše prognózy ukazují, že bezpečná doba by mohla být někdy kolem poloviny letošního roku. Tak odpověděl guvernér České národní banky na otázku „Kdy dojde k ukončení intervencí?“ v pořadu Devadesátka na ČT24 dle přepisu, který zveřejnila ČNB na svém webu.
  • Rusnok vidí jako nejpravděpodobnější stabilitu sazeb
    Pro server Aktualne.cz poskytl v pátek rozhovor guvernér národní banky Jiří Rusnok. Podle jeho slov je pravděpodobnost setrvání sazeb na současné úrovni po několik dalších čtvrtletí vysoká. Inflaci nad dvouprocentním inflačním cílem bere centrální banka podle Jiřího Rusnoka stále jako akceptovatelnou výchylku. Kromě toho byla v pátek zveřejněna struktura českého HDP za Q3 19. Ta příliš nepotěšila. Koruna během pátečního obchodování zamířila na silnější úrovně. Čtvrteční ztráty se jí podařilo v podstatě zkorigovat, na silnější úroveň než 25,51 CZK/EUR se ale nedostala.
  • Rusnok: Vidím 50% pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb ČNB v prosinci
    Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok vidí 50procentní pravděpodobnost, že centrální banka v prosinci znovu zvýší své úrokové sazby poté, co utáhla měnovou politiku v srpnu a v listopadu. Guvernér to uvedl v pondělí během konference ve Vídni pro Reuters.
  • Rusové letos nakoupili rekordní množství drahého kovu
    Ruský web Sputnik News uvádí, že Rusko nakoupili nejvíce zlata od roku 2014, za prvních 9 měsíců. Nakoupili zlaté slitky a mince o váze čtyř tun, to je o 8% více než minulý rok.
  • Rusové nečekaně „stopnou“ plyn v Nord Streamu 1. Povzbudili je zřejmě dnešní hlasy z nejvyšších pater německé politiky, že je třeba spustit Nord Stream 2
    Cena plynu v EU dnes v podvečer citelně vzrostla, až o devět procent, nad úroveň 260 eur za megawatthodinu poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že na přelomu srpna a září opět zcela zastaví své dodávky do Německa a dále do zemí EU. Rusko nyní dodává potrubím plyn v objemu zhruba pětiny jeho celkové kapacity. Cena plynu nakonec uzavřela na novém historickém rekordu, 244,6 eura za megawatthodinu.
  • Rusové překvapili, dnes začali plynovodem Nord Stream 1 zásobovat země EU. Kdykoli je ale mohou zase „skřípnout“
    Rusové překvapili. Dnes ráno začal plynovodem Nord Stream 1 proudit plyn, plánovaná odstávka tak v termínu končí. Podstatná část evropských obchodníků s plynem přitom předpokládala, že Gazprom, ruský plynárenský monopol v rukou Kremlu, své dodávky jen tak neobnoví a alespoň po nějakou dobu dojde k průtahu s obnovením alespoň částečného provozu potrubí. Na to, že Rusko své dodávky obnovit nemusí, nebo alespoň ne v plné míře, upozorňovali až do včerejška také vrcholní politici zemí EU, ale třeba i šéf Mezinárodní agentury pro energie. Například eurokomisař pro rozpočet EU Johannes Hahn se nechal slyšet, že nečeká obnovení provozu plynovodu.
  • Rusové se po propadu rublu snaží z bankomatů vybírat americké dolary
    Lidé v Rusku se po propadu kurzu rublu snaží z bankomatů vybírat americké dolary, před bankami se už od neděle tvoří dlouhé fronty. Západní sankce mezitím poslaly rubl k dolaru na rekordní minimum, upozornil ve své zprávě server Business Insider. Kurz rublu dnes ráno oslabil téměř o 30 procent a dolar se prodával až za 119 rublů.
  • Rusové se snaží své kryptoměny zachránit pomocí kryptoplatformy Spojených arabských emirátů
    Agentura Reuters uvádí, že se rusové ve snaze zachránit své jmění obracejí na kryptoplatformy Spojených arabských emirátů (SAE) a žádají kryptofirmy, aby zlikvidovaly miliardy dolarů.
  • Rusové teď budou Evropě plyn zapínat a vypínat, na zimu jej vypnou zcela, varuje expert z Bruselu. Včera oznámené vypnutí zřejmě Němce definitivně přiměje zachovat si své jaderné elektrárny
    Rusko včera v podvečer nečekaně oznámilo, že opět zcela odstaví plynovod Nord Stream 1. Odstávku vysvětluje překážkami technického rázu a v té souvislosti západními sankcemi. Experti z EU, stejně jako třeba němečtí politici však soudí, že skutečný motiv Kremlu je politický. „Rusko teď bude několik měsíců dodávky střídavě přerušovat, než je na zimu vypne zcela,“ varuje Simone Tagliapietra z bruselského institutu Bruegel.
  • Russell 2000 roste o více než 6 % !
    Od začátku americké seance výrazně roste index společností s nízkou kapitalizací Russell 2000. Krátce po otevření přidával téměř 6 %. Indexy S&P 500 a Dow Jones rostly přibližně polovičním tempem. Následně však indexy ještě mírně navýšily tempo růstu. Dow přidával dvě hodiny po začátku seance 3,4 % a S&P 500 rostl o 3,2 %. Akciím se dnes dařilo také v Evropě. Indexy DAX, CAC40 a Euro Stoxx 50 rostly o více než 4 %. Nízká riziková averze souvisí s postupným odstraňováním opatření proti koronaviru. Sentiment zlepšily také novinky ze společnosti Moderna (MRNA.US), která začala klinicky testovat vakcínu proti koronaviru.
  • Russia’s wheat export disruption leads to shipping challenge.
    Russia’s shortage of ships and decreasing interest from Western grain traders in dealing with Moscow are contributing to increased transportation costs for Russian wheat. This is occurring alongside the escalating conflict in Ukraine, which has raised concerns about the security of crucial Black Sea supply routes.
  • Růst akcií i dluhopisů se koncem týdne zadrhl, euro navyšuje zisky
    Nedá se říci, že by si hlavní trhy nechaly úplně vzít svou dobrou náladu, ale i tak se koncem týden rozhostila opatrnost s menším výběrem zisků na akciích i dluhopisech. To platí hlavně pro Evropu, kde akcie ztrácejí o něco více, ale i tak jde stále o poměrně malý pokles. Na Wall Street se hlavní indexy pohybují s malou změnou kolem včerejšího závěru. Podobně u dluhopisů rostou o něco více výnosy na evropské než americké straně.
  • Růst akcií naznačuje pevnější důvěru investorů, i když rizika zůstávají velká
    Náladu investorů, stále zkoušenou strmě rostoucími statistikami nakažených a obětí koronaviru i odhady drtivých ekonomických důsledků, notně vylepšila poslední vlna podpůrných opatření. Připomeňme, že Fed přistoupil k neomezeným nákupům dluhopisů a v americkém Kongresu by měl po dohodě bez problémů projít fiskální balík přibližně za 2 biliony USD. Vedle toho německý parlament formálně posvětil dříve oznámený soubor opatření za 750 mld. EUR.
  • Růst akcií nekončí, čínská data nezklamala. Koruna přerušila posilování
    Čínská ekonomika drží tempo. Přes noc zveřejněná čísla ukázala, že HDP podle očekávání rostl ve 4Q o 6 procent, zatímco prosincové tempo průmyslové výroby a maloobchodních tržeb mírně překonalo očekávání. Vedle sázek, že se začne pozitivně projevovat obchodní příměří, je tu také naděje na další vládní podporu. Vcelku příznivý efekt čínského vývoje se tak přidává k solidním americkým datům, něco přidaly firemní výsledky a asijské akcie si ve výsledku připsaly po vzoru Wall Street nové zisky.
  • Růst akcií odpoledne už není přesvědčivý, dluhopisům se však dál daří
    Bankéři z Fedu dnes většinou opakovali centrální tezi, tedy že se chystá utahování politiky, sazby mohou růst po 50 bodech a že je tu šance na měkké přistání ekonomiky. Loretta Mesterová ale přece jen přitlačila na jestřábí strunu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex