Pondělí 04. listopadu 2024 20:51
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani

Graf dne: Index S&P 500 roste průměrně o 5 % od začátku října do konce roku

08.10.2015 17:36  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pozitivní vývoj na akciových trzích v závěru roku není jenom zdání. Alespoň to potvrzují statistiky průměrných pohybů indexu S&P 500 od roku 1985, kterou realizovala společnost Oppenheimer. Jak ukazuje následující graf, akciový index vzrostl průměrně o 5 % z říjnových minim, na které si index sáhl v průměru 9. října, do konce roku. Akciová rally v posledním kvartálu roku tedy má na základě historických dat oporu. Tento sezónní pattern samozřejmě nefunguje vždy, ovšem má svoji logiku. Existuje nezanedbatelné množství likvidity, kterou ovlivňuje konec roku, ať už se jedná o investice hedgeových fondů nebo různých penzijních společností, které reportují své výkony.

Graf průměrného vývoje indexu S&P 500 ve druhé polovině roku, 1985 - 2014 (v %)

chang

Pokud by index S&P 500 letos dosáhl průměrného pětiprocentního zisku, dostal by se z dnešních otevíracích hodnot až na 2090 bodů. Dle průzkumu Bloombergu se však nejedná o příliš optimistické číslo, analytici očekávají vyšší růst indexu S&P 500. Průměrná hodnota 21 oslovených finančních specialistů dosáhla na 2142 bodů. Uvidíme.

pcrs

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: CHNComp (29.04.2022)
    Pandemie koronaviru v Číně zdaleka nekončí. I když počet nových denních případů v poslední době zmírnil, stále platí omezení, která brzdí ekonomiku. Hromadné testování se provádí ve stále více městech za účelem identifikace ohnisek. Ekonomické škody z takového přístupu se rozšíří mimo Čínu, protože země je průmyslovou supervelmocí. Čínské úřady nicméně hájí svou politiku „nulové tolerance Covidu“ a nesignalizují ochotu tento přístup změnit. Silný pohyb směrem nahoru však bylo možné zaznamenat napříč Čínou během dnešního asijského zasedání, když vstoupilo čínské Politburo. Výkonný výbor Komunistické strany Číny uvedl, že je připraven poskytnout další stimuly na podporu upadající ekonomiky a uvedl, že ekonomických cílů bude dosaženo. To stačilo k posílení čínských indexů, jako je CHNComp.
  • Graf dne: CHNComp (29.12.2022)
    Čínské akcie čelily v poslední době prodejnímu tlaku, a to kvůli narůstajícímu počtu případů COVID-19 a novým cestovní omezením, která na čínské cestující uvalilo několik zemí, což eskaluje obavy investorů z vyhlídek na hospodářský růst země a potenciálně celosvětová omezení. CHNComp letos klesl o více než 43,0 %, protože čínská aktiva zasáhla hospodářská krize související s Covidem. Kupující však na konci října 2022 zahájili korekci výše a podařilo se jim smazat některé nedávné ztráty. Přesto se býci snaží prolomit nad zónou klíčové rezistence kolem 6700 bodů, což je poznamenáno předchozími cenovými reakcemi, 200 SMA (červená čára) a 23,6 % Fibonacciho retracement sestupné vlny zahájené v únoru 2021. Dokud bude cena sedět pod touto úrovní může být spuštěn další sestupný impuls směrem k nedávným minimům na úrovni 5000 bodů. Na druhou stranu, pokud se kupujícím podaří udržet aktuální dynamiku a prolomit výše zmíněnou rezistenci, pak se pohyb výše může rozšířit směrem k další klíčové rezistenci na 7765 b.
  • Graf dne: Chytré hodinky Apple drtí švýcarské klasiky
    Apple dominuje odvětví chytrých hodinek a drtí švýcarské klasiky. V minulém roce společnost navýšila prodeje o 36 % na 30,7 mil. kusů hodinek (dle Strategy Analytics). Celý švýcarský hodinářský průmysl s předními značkami jako Swatch nebo Tissot dokázal prodat pouze 22,1 mil. kusů hodinek, což znamenalo meziroční pokles prodejů o 13 %. Prodej klasických švýcarských hodinek v minulých letech postupně klesal. Hodinářský průmysl se na švýcarských exportech podílí necelou desetinou. Dalšími největšími výrobci chytrých hodinek jsou Samsung, Fitbit a Garmin.
  • Graf dne - CH50 (09.09.2024)
    Hospodářské ukazatele v Číně vykazují přetrvávající deflační tlaky, spotřebitelské ceny rostou méně, než se očekávalo, a výrobní ceny nadále klesají.Navzdory pokusům o stimulaci růstu se druhá největší ekonomika světa potýká s problémy při oživení domácí poptávky a boji s problémy s nadbytečnými kapacitami.
  • Graf dne: Index Dow Jones by mohl toto čtvrtletí zakončit s nejvyšší ztrátou od roku 1987
    Po vysokém růstu akciových indexů v závěru minulého roku nebyly předpovědi dalšího vývoje zrovna nejoptimističtější, i když s poklesem počítal málokdo. Vlastně nemusíme chodit až tak daleko. Ještě 20. února 2020 dosáhl akciové index S&P 500 historického rekordu a podobně na tom byly také další indexy na Wall Street. S téměř 19 % poklesem však nyní směřuje akciový index S&P 500 k nejhoršímu čtvrtletí od závěru roku 2008. Index Dow Jones se svým 22 % poklesem směřuje dokonce k nejhlubšímu závěru od posledního čtvrtletí 1987. Technologický index Nasdaq se na tom nezdá být alespoň na první pohled tak špatně. Jeho 13 % pokles má ještě daleko k 17,5 % propadu v závěru roku 2018, když vánoční výprodej postihl v první řadě technologické akcie. I přes nevídané poklesy však na tom nejsou akciové indexy nijak tragicky, alespoň ne z pohledu absolutních čísel. Index S&P 500 se dnes pohybuje na úrovních z ledna 2019. Dow Jones dosahuje na úrovně z prosince 2018 a Nasdaq se dokonce pohybuje až na cenách ze září 2019.
  • Graf dne: Index globálních ekonomických překvapení vystoupal na rekordní maximum
    Index globálních ekonomických překvapení banky Citigroup ukázal masivní nárůst pozitivních překvapení ze srovnání výsledků makrodat s jejich předchozími odhady. V tomto měsíci vystoupal na historicky nejvyšší úrovně. Snadno tak překonal dosavadní maxima z roku 2009. Přitom do pozitivního teritoria (kdy počet pozitivních překvapení převýší počet negativních překvapení) se index dostal teprve v červnu. Globálnímu ekonomickému makru se daří překvapovat i přes šíření koronaviru a ekonomické zpomalení v posledních měsících. Poslední výsledky makrodat ukazují na rychlejší korekci ekonomického koronavirového propadu, než se ještě před několika týdny očekávalo.
  • Graf dne: Index JP Morgan hlásí největší rally na Emerging Markets měnách od roku 1998
    Za poslední rok nebyli obchodníci vůbec shovívaví k měnám zemí rozvíjejících se trhů (EM - Emerging Markets). Hlavním ...
  • Graf dne: Index S&P 500 balancuje na hraně tržní korekce
    Index S&P 500 vymazal v dosavadním průběhu čtvrteční seance veškeré letošní zisky. Index ztrácel až 0,9 % a od svých historických maxim z 2. září přišel už o více než desetinu. Pokud se ztráty udrží do dnešního závěru, tak trh vstoupí oficiálně do fáze korekce. Obchodníci se bojí slábnoucího hospodářského oživení. Trhy nepotěšil nejnovější výhled banky Goldman Sachs, která snížila očekávaný růst americké ekonomiky v Q4 na polovinu. I když z americké ekonomiky přicházejí obstojné výsledky makrodat, tak trhy by k pokračování růstu potřebovaly další monetární či fiskální stimuly. O nových stimulačních programech by se v USA mělo začít brzy jednat. Americkým indexům nepomáhá ani posilování USD. Jen v tomto týdnu posílil americký dolar o více než 200 pips na páru s eurem.
  • Graf dne: Index S&P 500 má za sebou nejhorší výsledkovou sezónu od roku 2012
    Výsledková sezóna v USA končí a je čas na malou rekapitulaci. Pouze 2/3 společností z indexu S&P 500 dokázalo v prvním kvartálu překonat očekávání na poli zisku. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2012. Ve druhém kvartálu 2018 se podařilo překonat očekávání takřka 90 % společností. Na poli tržeb překonalo očekávání 59 % společností. Pandemie koronaviru se v prvních třech měsících roku neprojevila plnou silou. Dá se očekávat, že v druhém kvartálu se situace dále zhorší, i když očekávání by měla také výrazně klesnout. Horší výsledky však nezneklidnily akciové investory. Index S&P 500 během výsledkové sezóny silně rostl a dnes se nachází pouze 7,7 % pod svým únorovým historickým maximem.
  • Graf dne: Index S&P 500 nezaznamenal od počátku října více než 1 % ztrátu
    Akciové indexy v posledních měsících prudce rostly a ani ztrátové seance nebylo výrazné. Poklesem o více než 1 % si index S&P 500 naposledy prošel 8. října minulého roku. Celkem tedy jde o 70 seancí v řadě bez více než jednoprocentní ztráty. Dle zjištění agentury Bloomberg se jedná o 27. nejdelší řadu v historii. Většina ztrát se ovšem jednoprocentní hranici ani nepřiblížila. Pouze ve čtyřech z uvedených 70 seancí přesáhly ztráty půl procenta. Pokud se podíváme stejnou optikou na německý index DAX 30, tak ten zaznamenal ve stejném období 3 více než jednoprocentní ztrátové seance.
  • Graf dne: Index S&P 500 roste už 9 z posledních 10 týdnů
    Akciovým trhům se v poslední době dařilo a na sklonku minulého týdne dostaly nový pozitivní impuls ve formě schválení obchodní dohody USA s Čínou. Wall street tak opět navýšila historické úrovně. Index S&P 500 vyrostl v minulém týdnu o 0,73 % na 3168,8 bodů. Jednalo se už o devátý růst z posledních deseti týdnů. Od počátku této růstové vlny vzrostl index o 6,2 % a od začátku roku jsme svědky výjimečného růstu o 26,8 %. Akciím v průběhu roku pomáhaly dobré finanční výsledky společností. Přestože se dlouhou dobu přetřásalo globální ekonomické zpomalení, tak negativní dopad na akciovém trhu nebyl výrazný. Jedním důvodů je expanzivní měnová politika hlavních světových centrálních bank.
  • Graf dne: Index S&P 500 se opět nedostal přes 20 EMA
    Z pohledu technické analýzy existuje jasná překážka růstu indexu S&P 500, která zatím znemožnila pokračování pozitivní korekce. Hlavní rezistencí se stal 20denní exponenciální klouzavý průměr (20 EMA - oranžová čára na grafu). Po 4 seance se index snažil přes tuto hranici neúspěšně dostat a až včerejší propad o 4,4 % znamenal opuštění bojového pole. Exponenciální klouzavý průměr se navíc pohybuje v rozmezí 2600 - 2650 bodů - tedy v zóně rezistence na základě historické Price Action. Futures na americké indexy ukazují dnešní otevření trhu lehce do plusových hodnot. Počet případů koronaviru v USA nicméně narůstá hrozivým tempem a zatím tak neukazuje na pozitivní scénář dalšího vývoje.
  • Graf dne: Investoři masivně sázejí na vzestup cen ropy
    Investoři nalili v minulém týdnu masivní objem hotovosti do amerického ETF fondu, jehož hodnota se odvíjí od vývoje ceny ropy na trzích. Napumpovali do něj dle dat Bloombergu rekordních 765 mil. dolarů. Podobného přílivu investic se fond dočkal naposledy v roce 2015. Cena ropy WTI se v minulém týdnu přiblížila úrovni 20 USD/bbl, přitom ještě před měsícem se pohybovala nad 50 USD/bbl. Dnes se cena WTI pohybuje v blízkosti 24 USD/bbl. Propad cen ropy je důsledkem neschválení dohody mezi Saúdskou Arábií (OPEC) a Ruskem o pokračování těžebních kvót. Na straně poptávky se pak projevuje výrazné zpomalení ekonomické aktivity v souvislosti s globálním šířením koronaviru. Extrémní příliv hotovosti do ETF ropného fondu napovídá, že nemalá část trhu sází na vzestup cen ropy. Je už cenové dno na ropě za námi?
  • Graf dne: Investoři stále sázejí na vzestup amerických akcií
    Investoři na opčním trhu zvyšují sázky na nárůst amerických akcií. Poměr put/call opcí obchodovaných na amerických trzích klesl v úterý na 0,5 a pětidenní průměr se dostal na 0,54. Jedná se o nejnižší úroveň průměru tohoto poměru od roku 2010. Rostoucí poptávka po call opcích naznačuje, že se investoři ženou za rally na akciových trzích, které se pohybují na dosah historických rekordů. Opce dává kupujícímu právo koupit (call opce) nebo prodat (put opce) podkladové aktivum za předem stanovenou cenu do určitého data.
  • Graf dne - ITA40 (20.07.2022)
    Itálie je na pokraji další politické krize. Premiér Draghi podal minulý týden rezignaci na svůj post kvůli nedostatku podpory ve své vládní koalici. Italský prezident Mattarella však Draghiho rezignaci nepřijal a místo toho ho požádal, aby hledal většinu, která by ho podpořila. Technokratickou vládu Maria Draghiho sice podporovala většina stran v italském parlamentu, ale její udržení nemusí být snadný úkol. Hnutí Pěti hvězd odmítlo dát Draghimu bianco, zatímco Forza Italian a League o víkendu signalizovaly, že jsou připraveny opustit vládu.
  • Graf dne: ITA40 (24.01.2022)
    Italský parlament se dnes schází k volbě prezidenta země. Na rozdíl od mnoha západních evropských zemí, kde občané volí prezidenta přímo, mají v Itálii toto právo členové parlamentu a regionální zástupci. Na volbě se tak podílí 630 poslanců, 320 senátorů a 58 představitelů regionálních vlád. Kandidát potřebuje ke svému zvolení 2/3 hlasů v prvních 3 kolech a více než 50 % hlasů v kole čtvrtém.
  • Graf dne: Jádrová inflace v USA vyskočila nejvíce od roku 1991
    Meziroční tempo indexu CPI v USA vzrostlo v červenci o 1 % z červnových 0,6 %. Očekávání analytiků byla nastavena na růst o 0,8 %. Jedná se o nejvyšší meziroční růst za poslední čtyři měsíce. Jádrová inflace (bez volatilních cen potravin a paliv) vzrostla o 1,6 % z předchozích 1,2 %. Trh však čekal pouze nárůst o 1,1 %. Na měsíční bázi vzrostla inflace o 0,6 %. Odhad analytiků byl na poloviční úrovni. Jednalo se o nejvyšší meziměsíční nárůst za poslední takřka 3 dekády. Růst se týkal hlavně cen automobilů, paliv a textilu. Vysoký růst inflace je důsledkem konce protikoronavirových opatření a návratu spotřebitelů do maloobchodních řetězců. Návrat inflace na předkrizové úrovně se z posledních dat zdát být rychlejší, než se dosud soudilo. Nemělo by se však jednat o začátek nové inflační vlny. Vyšší nezaměstnanost by totiž měla držet růst mezd na nižších úrovních, než bylo standardem před koronavirovou krizí.
  • Graf dne - JAP225 (02.08.2024)
    Japonský index Nikkei 225 rozšířil své ztráty a klesl o 2,70 % pod úroveň 36 000 bodů.Pokles z maximálních hodnot kolem 42 500 bodů nyní přesahuje 16 %.Tlak na pokles v tomto týdnu ovlivnily jak domácí, tak globální faktory.
  • Graf dne - JAP225 (03.07.2024)
    Index Nikkei 225 (JAP225) dnes posiluje o 0,90 % a prodlužuje tak včerejší dynamický růst nad úroveň 40 000 bodů. Jen v červnu již index zaznamenal růst o více než 6,60 % a od začátku roku o více než 22 %, což z něj činí jeden z nejvýkonnějších hlavních akciových indexů na světě. Tyto silné výkony lze přičíst devalvaci japonského jenu. Slabší měna podporuje vývozce, kteří hrají v japonské ekonomice významnou roli.
  • Graf dne - JAP225 (06.09.2024)
    Referenční index Nikkei (JAP225), složený převážně z technologických společností a náchylný k posilování jenu, dnes klesl o více než 1 %, přičemž kontrakty před zveřejněním změny zaměstnanosti mimo zemědělský sektor v USA, které je naplánováno na 14:30, již ustoupily o více než 2 %. Oslabující dolar a současně posilující jen vyvíjejí tlak na zisky japonských vývozců, což vede k přecenění mnoha kótovaných akcií, zatímco výprodej v americkém sektoru polovodičů, kterému dnes vévodil téměř 10% výprodej společnosti Broadcom (AVGO.US), vyvíjí tlak na japonské dodavatele, jako je Advantest. Pár USDJPY dnes ztrácí téměř 0,6 % a výnosy amerických dluhopisů klesly na rekordní minima od podzimu 2023.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
GKFX
Fio banka
reklama
Investingfox Nastroje